Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By GTS
#566658
mirage έγραψε:Ναι απολύτως λογικό να αναμιγνύεται νερο για οικιακή χρήση με νερό που κυκλοφορεί σε θερμαντικα σώματα. Not.


οσο λογικο είναι και οι μοκέτες στο μπανιο :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#566680
GTS έγραψε:
mirage έγραψε:Ναι απολύτως λογικό να αναμιγνύεται νερο για οικιακή χρήση με νερό που κυκλοφορεί σε θερμαντικα σώματα. Not.


οσο λογικο είναι και οι μοκέτες στο μπανιο :lol:
:lol: Όπως πολύ σωστά ειπώθηκε και στη σειρά Αστερίξ: "είναι τρελλοί αυτοί οι Βρεττανοί".
Άβαταρ μέλους
By fokion
#566716 Sorry παιδια δεν ηξερα.... Οκ η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλά........
μπορει να ειναι και σκουπιδι που λογω του αδειασματος μετακινηθηκε....
Αλλα με τόσες πατεντες στη πατεντα.....
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#567107 Ερώτηση για το κτηματολόγιο, να ρωτήσω λογιστή ή μηχανικό; Έχω απορίες τι στο δι@ολο είναι η απλή κάθετος/οριζόντιος/δικαίωμα ύψουν/κτλ. Θέλω να δηλώσω το εξοχικό και δεν ξέρω τι να βάλω....
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#567149 Αυτά τα έχω όλα, τοπογραφικό, συμβόλαια, τα πάντα. Απλά δεν ξέρω πως το χαρακτηρίζουν στο κτηματολόγιο που πρέπει να κάνω τη δήλωση.

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#567343 Πιθανότατα (χωρίς να μπορεί κανείς φυσικά να πει αν δε δει τα συμβόλαια) να είσαι στην περίπτωση "Απλό γεωτεμάχιο". Οι οριζόντιες ιδιοκτησίες είναι πχ ένα κτίσμα είναι χωρισμένο σε διαμερίσματα και οι κάθετες όταν έχεις πχ διαφορετικά σπίτια στο ίδιο οικόπεδο, το καθένα με ξεχωριστό ιδιοκτήτη. Όλα αυτά απαιτούν ειδική χαρτούρα για να οριστούν, αλλά φαντάζομαι πως σε ένα εξοχικό δεν παίζουν οι παραπάνω περιπτώσεις. Ένας ιδιοκτήτης είναι;
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#567419 Nαι, όπως τα λες είναι. Απλό γεωτεμάχιο και μετά δηλώνεις το σπίτι. Απ'ό,τι μου είπαν από το κτηματολόγιο στα Μέγαρα, θέλουν ό,τι χαρτούρα υπάρχει (τοπογραφικό, συμβόλαια, άδειες, κτλ) να σταλούν στο Κτηματολόγιο. Έχω την εντύπωση ότι τα θελουν σε pdf ή jpg. Θα δω..
Άβαταρ μέλους
By corsair
#576889
fokion έγραψε:Η Ανωτατη Αρχη Αποφασισε οτι θελει πτυσσόμενα καγκελα στις 2 μπαλκολοπορτες του Ισογείου....

Ιδέες προτάσεις κόστη δεκτά


1) καλος εξωτερικος φωτισμος
2) ματακια συναγερμου στην επιμαχη περιοχη (early warning)
3) και στο τσακιρ κεφι τζαμια anti-vandal και καλα κλειδωματα στις πορτες.

πτυσσομενα κάγκελα ομως ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Ποτε δε μου αρεσε η ιδέα των σπιτιων-αλκατραζ....
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#578984 για πειτε μια ιδεα οποιος κατεχει απο τεντες

πηρα μια προσφορα καλυτερη απο οτι στο παρελθον απο εκειδικευμενους μαστορες
ηρθε συνεργειο απο τεχνιτες απο το Hornbach.at το οποιο γενικα το εμπιστευομαι , ειναι κατι μεγαλο για να καταλαβετε σαν το Leroy
Τεντα με βραχιονες κασετινα (για να μαζευει το χειμωνα και να μη χαλαει) με ηλεκτρικο μηχανισμο, 5Χ3.5 μετρα , τι κοστη θα παιζανε Ελλαδα με ενα μεσο υφασμα ;
Για να παρω μια ιδεα , μια ταξη μεγεθους

ειχα βαλει πριν 15 χρονια ελλαδα κατι αντιστοιχο και ειχε παει κανα χιλιαρικο
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#578988 Θέμα : έπιπλο μπάνιου με/για επικαθημενο νιπτήρα.
Οι τιμές προφανώς είναι ΠΟΛΥ πάνω από τα απλά. Θέλει κόντρα πλακέ θαλάσσης λέει για να μην φουσκώνει. Ειδική παραγγελία κλπ. Ισχύει;
Επίσης : εντοιχισμενο καζανάκι και βρύσες ή όχι; Πρέπει να αποφασίσουμε εντός 5-7 ημερών για να είναι έτοιμο το σπίτι όταν θα το χρειαστώ....
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#578990 Δεν υπάρχει πάγκος απο ξύλο, που να μη φουσκώνει-φθείρεται .... κάποτε. :oops:
Γιατί υποχρεωτικά ξύλο-πάγκο?
Είναι θέμα "αισθητικής αρμονίας" με το υπόλοιπο σύνολο ή ... έτσι λέει ο "μάστορας"?

Για τις εντοιχιζόμενες βρύσες: Δεν έβαλα διότι .... δεν έτυχε, δεν το σκέφτηκα κλπ.
Οι νιπτήρες μου -ΟΛΟΙ ΕΠΙΚΑΘΗΜΕΝΟΙ ΣΕ ΓΥΑΛΙΝΟΥΣ ΠΑΓΚΟΥΣ- είχαν πάνω τους θέση για βρύση, οπότε οδηγήθηκα αυτόματα σε τέτοιους τύπους βρύσης.
Σήμερα, δεν θα έλεγα όχι.

Εντοιχισμένα καζανάκια και κρεμαστές λεκάνες-> must.

Τα πάντα-όλα είναι θέμα γούστου και χρήματος. Το 2ο δεν εξασφαλίζει το 1ο και ισχύει για όλους μας, ειδικά σε ένα σπίτι όπου έχεις να επιλέξεις απο πλακάκια μέχρι ... κουρτίνες και πετσέτες μπάνιου. :s_yes

:s_smile