Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#652637 Την επίβλεψη της κατασκευής/άδειες/πιστοποιητικά/κτλ ποιος την είχε και δεν ενημέρωσε από την αρχή;;; Στην περίπτωσή μας που χτίζουμε τώρα, από την αρχή ο επιβλέπων μηχανικός που ετοίμασε όλο τον φάκελο για την έκδοση άδειας/ενεργειακού πιστοποιητικού μας ρώτησε τι θα χρησιμοποιήσουμε. Επιλέξαμε A/C, διαφορετικά θα έπρεπε να προβλεφθεί από την αρχή της κατασκευής χώρος για λέβητα πετρελαίου (δεν υπάρχει δίκτυο Φ.Α. στο σημείο), κτλ.
Άβαταρ μέλους
By glf
#661991 Ξεκίνησα και την πρακτική εξάσκηση στη θερμομόνωση. Ταυτόχρονα με την στρώση υγρομονωσης που δεν έχει πουθενά.
Αυτό που κάνω τώρα είναι ολίγον περίεργο γιατί στην ουσία κάνω μια θερμοδιακοπη εντός.. εδάφους με την μόρφωση που θα εχει πλακάκια περιμετρικά στο σπίτι. Για να μην ακουμπάνε δλδ τα πλακάκια στο τοιχίο του σπιτιου που θα εχει έτσι κέλυφος και στο χώμα.
Τωρα το βάζω έτσι ωστε να έρθει πρόσωπο με το σοβά πιο πάνω.
Και όλο αυτό θα καλυφθεί ξανά απο το ... κανονικό κέλυφος που θα μπει αργότερα και θα σταματάει στα πλακάκια.
Εγώ τη μόρφωση θέλω να κάνω τώρα, αλλά η βάση πρέπει να γίνει σωστά πριν κλείσει από το τσιμέντο.

Φυσικά το μόνο εύκολο θα ήταν απλώς να ρίξω το τσιμέντο και κατα 90% δε θα υπήρχε θέμα. ΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By glf
#662017 Κάνω το.. υπόγειο μέρος για ζώνη υψηλής στεγανωσης για θερμοπροσοψη. Για να συνεχίζει το κέλυφος και μέσα στο χώμα.

Ζώνη υψηλής στεγάνωσης ονομάζεται η αρχική επιφάνεια (1μ) πάνω από το έδαφος. Αναλόγως την επιφάνεια του δαπέδου (χώμα, μπετό, πλακάκια), καθώς και το σημείο εκκίνησης της εφαρμογής (κάτω ή πάνω από το έδαφος) χρησιμοποιούμε EPS 200 (30kg/m3), συγκεκριμένα υλικά και ακολουθούμε τις οδηγίες που προδιαγράφουν οι εταιρείες παραγωγής για την εγγύηση της εφαρμογής ώστε να αποτρέψουμε τη μεταφορά της ανιούσας υγρασίας. 
Αν απαιτείται, γίνεται επάλειψη με τσιμεντοειδές στεγανωτικό, ώστε να αποφευχθεί μελλοντικά εμφάνιση ανερχόμενης υγρασίας.


Η τρίτη φωτογραφία που είχα βάλει είναι το τσιμεντοειδες στεγανωτικο. Aquasil.
Το περνάω παντού στην αυλή..
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#664494 Μια ερωτηση προς οσους γνωριζουν

θελω να φτιαξω 3 επιπροσθετα (διπλά) ντουλαπια κουζινας, οπως αυτα της φωτογραφιας?
Εαν παω σε ενα ξυλουργο, για τι κοστος μιλαμε πανω/κατω?
Θα μπορεσει να τα φτιαξει στο ιδιο χρωμα και σχεδιο?

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#664498 Ναι, είναι εύκολο το σχέδιο και το υλικό επίσης. Μιλάνε με τρέχοντα μέτρα και οι τιμές που είχα πάρει εγώ ήταν 160 για μελαμίνη και 220 για ξύλο το τρέχον μέτρο.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#664502
funkyreverend έγραψε:Ναι, είναι εύκολο το σχέδιο και το υλικό επίσης. Μιλάνε με τρέχοντα μέτρα και οι τιμές που είχα πάρει εγώ ήταν 160 για μελαμίνη και 220 για ξύλο το τρέχον μέτρο.
Ευχαριστώ αιδεσιμότατε!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#666968 Έχω μια ερώτηση που ταιριάζει και στο Κήπος-Φυτά ίσως, αλλά ας δοκιμάσω εδώ...
Θέλω για το μπαλκόνι μου μια λύση για να μαζεύεται το λάστιχο του ποτίσματος/πλυσίματος. Έχω ήδη ένα λάστιχο, αλλά δεν με καίει απαραίτητα να το κρατήσω εκεί, έχω κι άλλα μπαλκόνια που μπορώ να το μοιράσω ή να το αφήσω στην αποθήκη μου.
Έλεγα λοιπόν να βάλω ένα καρούλι και σκέφτηκα να ξηλωθώ να πάρω μια αυτόματη ανέμη, σαν την παρακάτω:
στα 65€
https://www.you.gr/kipos-ergaleia-diy/e ... =referrals
Εικόνα
ή να πάρω την πιο επώνυμη με τα 99€
https://www.tool-shop.gr/index.php?rout ... ct_id=1330
Εικόνα

Ή να μην πάρω καμία τέτοια και να δω κάτι άλλο; Μου αρέσει σαν λύση γιατί είναι μαζεμένο και εύκολο, κι ας είναι τσιμπημένο. Γνώμες;
Άβαταρ μέλους
By fokion
#666979 Αν εχεις τα χρηματα διαθεσιμα γιατι οχι.....

Αλλιως καθαριζεις με 6 ευρω αυτο (πχ) που ειναι και 20 μετρα
https://www.praktiker.gr/p/lastixo-idro ... -20m-99841

και αυτο άλλα 4
https://www.praktiker.gr/p/vasi-toixou- ... -eco-58953

οποτε με 10 ευρω καθαρισες
ναι οκ προφανως και δεν ειναι το ιδιο.....

σα "συμβιβασμό" δες και αυτο...
https://www.praktiker.gr/p/karouli-clab ... -1-2-62748
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#666985 Θα προτιμούσα να μην δώσω τα 100€ είναι η αλήθεια, αλλά οι άλλες λύσεις που προτείνεις, δεν είναι το ίδιο κομψές. Είχα δοκιμάσει την λύση με την βάση τοίχου, με την καταπληκτική επιτυχία να... τρυπήσω τον σωλήνα της βρύσης!
:lol:
Αυτές τις λύσεις ίσως τις δοκιμάσω για τα άλλα μπαλκόνια, στο κεντρικό θέλω όσο γίνεται να μην είναι ορατό το λάστιχο, σ'αυτό καθόμαστε ούτως ή άλλως, τα υπόλοιπα είναι βοηθητικά (άντε κι άλλο ένα ίσως να χρησιμοποιηθεί αργότερα, γιατί αν και μικρότερο, έχει την καλύτερη θέα :ninja: ).

Άρα, προς την ανέμη προσανατολίζομαι για αισθητικούς λόγους, άρα έχω χωνέψει ήδη πως θα βάλω το χέρι στην τσέπη, το θέμα είναι πόσο βαθιά θα πρέπει να μπει και αν αξίζει να πάρω την Gardena ή κάποια φθηνότερη σαν την Kraft που έβαλα παραπάνω...
:s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#666986 εγω στο πορτοφολι σου δεν ειμαι αλλα....πεταμενα λεφτα για μια glorified βαση λαστιχου

εγω σε αυτα τα διλημματα παντα σκεφτομαι δικαιολογειται το εξτρα κοστος απο το ποσο εργο μου γλυτωνει?
εαν το λαστιχο σου ειναι μεγαλο (ωαχαχαχχ) και βαριεσαι να το κουλουριαζεις ε τοτε οκ ισως αξιζει
Απο την αλλη, για να ρωτας, ουτε κι εσυ εχεις πειστει για την αξια του :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By fokion
#666992
Anonymous Founder έγραψε:στο κεντρικό θέλω όσο γίνεται να μην είναι ορατό το λάστιχο, σ'αυτό καθόμαστε ούτως ή άλλως,


Ε βγαζε το.... τωρα με τα "κουμπωματα" ειναι τσακ μπαμ....
το πας σε αλλο μπαλκόνι κι οταν το θες το περνεις και το φερνεις. Ε δε πλενετε κι ολα τα μπαλκώνια ταυτοχρονα :) :)

Ναι σε καταλαβαινω ειναι ωραιο γκατζετ - κι εμενα μου αρεσει.....