Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#506975 Σε ποιον κωδικό μπαίνουν δεν ξέρω, είναι βέβαιο όμως ότι φορολογούνται όπως τα νοίκια.
Αν έχεις πάνω από 2 ακίνητα φορολογείσαι σαν επιχειρηματίας.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#506989 Η διαφορά με ένα ιδιοκτήτη ακινήτου που νοικιάζει σε έναν ενοικιαστή και δεν το δηλώνει στην εφορία που είναι; Ότι στην airbnb η φοροδιαφυγή είναι πολύ μεγαλύτερη για το ίδιο διαμέρισμα;;
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#506992 Ότι ο "ντόπιος" ενοικιαστής έχει πολλά κίνητρα να τα δηλώσει οπότε αναγκάζεται και ο ιδιοκτήτης να τα δηλώσει (έστω για μικρότερο ποσό από το πραγματικό) ενώ από airbnb και τέτοια ... black baby black :ninja:
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#507004 Συν ότι στην μακροχρόνια μίσθωση τα δηλώνει ο ιδιοκτήτης για να εξασφαλιστεί σε ενοίκια και ζημιές(λέμε τώρα), στο airbnb σε διασφαλίζει η πλατφόρμα και χωρίς να τα δηλώσεις, τα οποία είναι και περισσότερα αφού το νοικιάζεις ως κατάλυμα.
Βέβαια το Airbnb δεν ανταγωνίζεται την μακροχρόνια μίσθωση αλλά τα ξενοδοχεία με παράπλευρες επιπτώσεις την άνοδο τιμών στην ενοικίαση κατοικιών για τους μη-τουρίστες, συν gentrification ολόκληρων πόλεων κτλ.

είχε ποστάρει ο drifter για την Βαρκελώνη ένα άρθρο.
Άβαταρ μέλους
By rafi
#507010 Στα Χανιά υπάρχει τεράστιο πρόβλημα εδώ και τουλάχιστον ενάμιση χρόνο.
Δεν υπάρχει σπίτι να νοικιάσει κάποιος ούτε για δείγμα. Δεν υπάρχουν σπίτια όμως ούτε προς πώληση. Το μόνο θετικό που βγαίνει από όλη την ιστορία είναι ότι εκτός από τις ανακαινίσεις αρχίζουν να ανεβαίνουν και οι κατασκευές.
Αν και ένα μέρος της δουλειάς μου σχετίζεται με airbnb, πραγματικά θα προτιμούσα 1000 φορές αν όχι να καταργηθεί τελείως, τουλάχιστον να εξορθολογιστεί και να γίνινται όλα με νόμιμο τρόπο. Έτσι τουλάχιστον θα ξεχωρίζανε και οι σοβαροί από τους ασόβαρους.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#507017 To θέμα είναι όμως πως τίθεται πλέον σοβαρό θέμα εύρεσης κατοικίας για τους ιθαγενείς και φυσικά το ότι οι τιμές των ενοικίων έχουν αρχίσει να ανεβαίνουν (κάτι που δεν θα έλεγα πως συμβαίνει με τα διαθέσιμα εισοδήματα)... :vava:

Το έχω δει σε φίλους και σε συγγενείς...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#507031 Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και σε παραδοσιακά φοιτητογειτονιές της Θεσσαλονίκης πέριξ των πανεπιστημίων.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#507072
drdino έγραψε:Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και σε παραδοσιακά φοιτητογειτονιές της Θεσσαλονίκης πέριξ των πανεπιστημίων.


Μόνο που τώρα έχει γενικευτεί...
Άβαταρ μέλους
By spyros.s
#507162
224v έγραψε:
spyros.s έγραψε:
224v έγραψε:
spyros.s έγραψε:Σε μια νεα οικοδομή φαντάζομαι θεωρείτε δεδομένη την θερμομόνωση! Αν δεχτούμε ότι η διογκωμένη πολυστερίνη και μάλιστα η γραφιτούχα είναι η καλύτερη επιλογή η ερώτηση είναι η εξής:
Από ποιον αγοράζεις μια και έχουν εμφανιστεί πολλές εταιρείες στο χώρο αν δεχτούμε ότι οι προδιαγραφές είναι κοινες; Μήπως τελικά η σημασία πρέπει να δωθεί σε εκείνον που θα κανει την εφαρμογή αλλά και στα υλικά που θα χρησιμοποιηθούν; (πλέγμα κόλλες κλπ);
Επίσης ποια είναι η μέση αντοχή αντίστοιχων συστημάτων αφού στην πράξη έχουμε μόνο περίπου μια δεκαετία εμπειρίας εφαρμογής σχετικών κατασκευών;


Η εξηλασμενη (DOW, Μπαγιερ) είναι η πιο καλη γιατι δεν απορροφα υγρασια, (εχει κλειστους πορους) και ετσι δεν πιανει μουχλα και δεν αλλαζει ογκο με τα χρονια.. Τωρα εάν φτιαχνουν διογκωμενη σε καλουπι ένα ένα φυλλο οποτε δεν την κοβουν επιφανιακα, ισως να εχει καλη συμπεριφορά στα χρονια... διαβασε τις προδιαγραφες της και αν τις πιστεψεις προχωρα... (το γραφιτουχα τι εννοει ακριβως??)

Η εξηλασμένη χρησιμοποιείται περισσότερο σε οριζόντιες επιφανειες για το λογο που ανεφερες...πλέον χρησιμοποιούν γρ. διογκωμενη πολυστερινη...

Υπαρχει και εξηλασμενη γραφιτουχα.... Εξηγησα για την διαφορα των δυο υλικων, η διογκωμενη αν αρχισεις να την τριβεις στις ακρες θρουλανε τα μπαλακια της ειτε ειναι ασπρη ειτε γραφιτουχα. Τα μπαλακια τα βραζουν και τα διογκωνουν σε καλουπι και μετα το κοβουν σε φετες με ηλεκτρικη αντισταση. αυτό λοιπον "κοβει" τα μπαλακια κι εχεις στην επιφανεια της πλακας κομμενα μπαλακια που απορροφουν υγρασια και αποκολλώνται με τον χρονο...Θελεις να βαλεις τετοια βαλε... αλλα δεν είναι ιδιο πραγμα το εξηλασμενη με την διογκωμενη... για αυτό ειπα να διαβασεις προδιαγραφες και ειδικα για την σταθερωτητα του υλικου στον χρονο... Οι βιοτεχνιες εδώ, της διογκωμένης, προσπαθουν να πουλησουν το προιον τους λεγοντας την μιση αληθεια... και την βαφουν γκρι για να μπερδεψουν τον πελατη, καποτε τα εβαφαν πρασινα η γαλαζια, παλι για να μπερδεψουν τα δυο διαφορετικα πριοντα. Ότι θελει καποιος αγοραζει όμως δε είναι ιδιο πραγμα...
Αυτή την στιγμή στην αγορά ακόμα και οι μεγάλες εταιρείες μιλούν για διογκωμένη πολυστερινη! Παγκοσμίως και σε κλίματα σαν της Ελλάδας αυτή προτείνουν. Η εξιλασμένη είναι αυτό που ουσιαστικά έκανε η kelyfos πριν 10 χρόνια και η χρήση διογκωμένης θεωρείται μετεξέλιξη στις μονώσεις. Μάλιστα θεωρούν ως μειονέκτημα ότι δεν "αναπνέει" η εξηλασμένη. Αν το γκουγκλαρεις θα δεις τι εννοω... Όσα γράφεις πάντως ακούγονται σωστά και έχουν λογική απλά τα υλικα βελτιώνονται και μάλιστα γρήγορα. Το θέμα ειναι επίσης και τα υλικά που χρησιμοποιούνται πάνω σε αυτά (κόλλες, στρωσεις πλέγματα κλπ) και ΦΥΣΙΚΑ ο τοποθέτης να ξέρει να τα βάλει διότι μπορεί να ακυρώσει και τα ακριβότερα υλικά αν είναι άσχετος! Υπάρχουν πάντως εταιρείες σαν την dryvit, την knauf ή ελληνικές σαν τον Φραγκουλακη στο Περιστέρι κ.α με άριστα μονωτικά υλικά! Το δικό μου θέμα με τις θερμομονώσεις ως τολμών που χτίζει σπίτι μέσα στην κρίση είναι η διάρκεια στο χρόνο. Εκεί φίλε μου θεωρώ ότι ειναι το μεγάλο ερωτηματικό με τις θερμομονώσεις διότι η απόδοση σε ψύξη θέρμανση είναι δεδομένη αν τις συνδυάσεις με αντιστοιχης συμπεριφοράς πορτες, μπαλκονοπορτες και παραθυρα! Ελπίζω ότι επιλέξω τελικά να αντεξει στο χρόνο...δεν υπάρχουν χρήματα για πειράματα στην πλάτη μου!
Άβαταρ μέλους
By 224v
#507163 όταν λες μεγαλες εταιριες ποιες εννοεις?? την διογκωμενη την φτιαχνουν και βιοτεχνιες που εχουν και βραζουν τους κοκκους σε ένα υπογειο ... και τους συμπιεζουν... εάν αυτό σε καλυπτει Ο.Κ. Οι μεγαλες βιομηχανιες με ερευνα είναι π.χ. οι DOW. εάν θελεις ποιοτητα μακροχρονια θα βαλεις εξηλασμενη... ασε την διογκωμενη για να την βαζουν στα κουτια συσκευασίας των προιοντων που μεταφέρονται...
Άβαταρ μέλους
By glf
#507188 Η πατέντα για να βάζω την υπόγεια pvc Φ63 να μπαίνει στεγανά σε ηλεκτρολογικό κουτί στην αυλή.
Το pvc το έδωσα μορφή με θερμοπίστολο και πήγε να γίνει σα ρύγχος για μονοθέσιο :)ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By nEK
#507239
glf έγραψε:Η πατέντα για να βάζω την υπόγεια pvc Φ63 να μπαίνει στεγανά σε ηλεκτρολογικό κουτί στην αυλή.
Το pvc το έδωσα μορφή με θερμοπίστολο και πήγε να γίνει σα ρύγχος για μονοθέσιο :)ΕικόναΕικόνα


Πως θα περασεις τα καλωδια απο μεσα?
Άβαταρ μέλους
By spyros.s
#507248
224v έγραψε:όταν λες μεγαλες εταιριες ποιες εννοεις?? την διογκωμενη την φτιαχνουν και βιοτεχνιες που εχουν και βραζουν τους κοκκους σε ένα υπογειο ... και τους συμπιεζουν... εάν αυτό σε καλυπτει Ο.Κ. Οι μεγαλες βιομηχανιες με ερευνα είναι π.χ. οι DOW. εάν θελεις ποιοτητα μακροχρονια θα βαλεις εξηλασμενη... ασε την διογκωμενη για να την βαζουν στα κουτια συσκευασίας των προιοντων που μεταφέρονται...

...σίγουρα υπάρχουν πολλές εταιρείες που κάνουν διογκωμένη σε διάφορες ποιότητες! Ανεφερα ενα παράδειγμα μεγάλης σοβαρής εταιρείας σαν την dryvit ή την Knauf! Ξέρεις, δεν προσπαθώ να αντιπαρατεθώ με κανέναν ούτε να υπερασπίσω ένα υλικό σε σχέση με κάτι άλλο. Εμένα με νοιάζει να κάνω την καλύτερη επιλογή στην νεα μου κατοικία. Δες λίγο αυτες τις εταιρείες και πες μου την γνώμη σου αν ξερεις! :) Ευχαριστώ! :)
Άβαταρ μέλους
By 224v
#507253 Μα και εγώ λέω αυτά που λέω για να πάρεις το καλύτερο υλικό για το σπίτι που φτιάχνεις. Εαν θέλεις διογκωμένη, τοτε απο μεγάλη σίγουρα... Knauf κλπ

.