Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#22081 Legrand : Οτι έβαζαν ολοι οι κατασκευαστές. Φτηνό, αξιοπρεπές και.... ως εκεί.
ABB : Διπλάσια+ τιμή, αλλά πολύ καλή ποιότητα και αρκετές επιλογές στις χρήσεις.
Vimar: Οι καλύτεροι διακόπτες στην αγορά, με τεράστιες δυνατότητες για συνεχόμενα πλαίσια (μέχρι και 6 θέσεις) και επιλογές σε χρήσεις, αλλά πανάκριβοι !!!
Σε μιά κατοικία υπολογίζεις περί τα 100€/δωμάτιο -χώρο σε Legrand, 200 σε ABB και 300€ σε Vimar, έχοντας μ.ο. 10 πριζοδιακόπτες/δωμάτιο, ηλ. ρολά παντού και 2-3 ροοστάτες σύνολο .
Αν πάς και σε 2πλά, 3πλά κλπ πλαίσια, θές 20% επιπλέον, έναντι των μεμονωμένων.
Εβαλα ΑΒΒ, σειρά Future αλουμίνιο

Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#22085 Και οι τρεις έχουν σειρές φτηνές (οι κλασσικοί άσπροι) /μεσαίες (χρωματιστοί/επιμεταλλωμένοι)/ακριβές (ξύλινοι, γυάλινοι, touch, ό,τι θες).
Στις ίδιες σειρές εγώ θυμάμαι ABB<Vimar/Legrand σε τιμές.

Το να λες ότι οι legrand γενικώς είναι φτηνοί και οι ΑΒΒ διπλάσια τιμή, απλώς δεν ισχύει. Γενικώς σε ανάλογες σειρές οι διαφορές σε τιμές ήταν ελάχιστες.
Φυσικά αν συγκρίνεις τον άσπρο απλό της μίας με τον γυάλινο της άλλης, θα έχεις και 5χ στην τιμή :lol:

Από άποψη design οι ABB για 'μένα ήταν οι πιο απλοί (χωρίς να είναι άσχημοι βέβαια) και Vimar/Legrand οι πιο ωραίοι.
Άβαταρ μέλους
By otso
#22089 μπορεις να πας σε μαγαζι ηλεκτρολογικου υλικου και να τις παρεις μονος σου ζητωντας την εκπτωση ηλεκτρολογου , θα εχεις εκπτωση απο 35 ως 20%
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#22091
otso έγραψε:μπορεις να πας σε μαγαζι ηλεκτρολογικου υλικου και να τις παρεις μονος σου ζητωντας την εκπτωση ηλεκτρολογου , θα εχεις εκπτωση απο 35 ως 20%

Και να μη το ζητήσεις θα στη δώσουν :lol:
καφκας πριν 2-3 χρόνια έδινε 45% έκπτωση.

Βασικά πήγαινε και δες ποιο σου αρέσει αισθητικά περισσότερο στο budget που έχεις, και πάρτους.
Όλα τα μεγάλα έχουν και τους τρεις (ABB, Vimar, Legrand)
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#22098 @ mjacob :
Αν εξαιρέσεις τη φτηνότερη σειρά, όπου και πάλι η ΑΒΒ είναι ελάχιστα πιο ακριβή της Legrand, τις οποίες σειρές σπάνια βάζει κάποιος ιδιώτης για το σπίτι του, τότε η διαφορά κατά κατηγορία είναι σημαντική, με τη σειρά που την έθεσα.
H Legrand έχει τη φτηνότερη σειρά (Νiloe) και ο απλός διακόπτης έχει τιμή κάπου στα 2 € , με την έκπτωση που κάνουν στα μεγάλα καταστήματα.
Η φτηνότερη σειρά της ABB είναι η Basic 55, με αντίστοιχη τιμή στα 3 € τελική, ενώ ισχύει απόλυτα αυτό που γράφτηκε:

otso έγραψε:δεν εχουν σε ολες τις εταιρειες το ιδιο ποσοστο εκπτωσης
, με αποτέλεσμα η Legrand να δίνει έως και 45% έκπτωση λόγω κίνησης του υλικού της, ενώ η ABB μόλις 30%.
Και ναί, δεκτόν ότι η ΑΒΒ υστερεί γενικότερα στο design, αμα πιάσεις όμως το διακόπτη .... καταλαβαίνεις τη διαφορά.
Εβαλα και πιό designάτους, άλλης μάρκας με τα ίδια χρήματα της ΑΒΒ και έχω μετανοιώσει γιατί με τη χρήση δείχνουν ότι μάλλον θα με εγκαταλείψουν στo εγγύς μέλλον (Schneider) .
Οτι πεις λοιπόν. Θα έχτισες πρόσφατα, έκανeς έρευνα αγοράς και ... ξέρεις. :oops:

ΥΓ : Οτι έγραψα στο προηγούμενο ποστ, αφορά υλικό που μπορεί καποιος να "αντέξει", με ανάλογες αυξήσεις που προσθέτει το design, και όχι σε "έξυπνα σπίτια", με διακοπτικό υλικό φούλ σε ηλεκτρονικές ενδείξεις και συνδέσις με κέντρα "έξυπνου" πίνακα.
Τελευταία επεξεργασία από dimitrisB και 09 Οκτ 2014, 09:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#22099 Μάστα.

Θα το ψάξω λοιπόν.

Από ότι με πληροφόρησε ο αρχιτέκτονάς μου, οι πολλαπλοί/με συνεχόμενα πλαίσια, είναι πιο "in".

Ευχαριστώ παίδες.

ΥΓ: Οι διακόπτες θέλω να είναι designάτοι αλλά και ανθεκτικοί, δεν πρόκειται να τους χρησιμοποιώ εγώ. Θέμα αυτοματισμών κτλ δεν τίθεται.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#22109
dimitrisB έγραψε:...ΥΓ : Οτι έγραψα στο προηγούμενο ποστ, αφορά υλικό που μπορεί καποιος να "αντέξει", με ανάλογες αυξήσεις που προσθέτει το design, και όχι σε "έξυπνα σπίτια", με διακοπτικό υλικό φούλ σε ηλεκτρονικές ενδείξεις και συνδέσις με κέντρα "έξυπνου" πίνακα.


Σημειώστε ότι, αν θέλετε να φτιάξετε "έξυπνο σπίτι" (τρομάρα μου :innocent: ), πρέπει να αγοράσετε ΠΟΛΥ συγκεκριμένα μοντέλα από 2-3 κατασκευαστές για να ταιριάζουν τα senders (ευτυχώς η ΑΒΒ είναι ένας από αυτούς, π.χ. το ψευτοαλουμίνιο που πόσταρε ο Dimitris ταιριάζει).

Επίσης θεωρώ πολύ δυνατά σετάκια τα "γυάλινα" (εγώ έβαλα Berker) που είναι σχετικά φθηνά για το εφέ που προσφέρουν (π.χ. έναντι των corian)
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#22123
dimitrisB έγραψε: Και ναί, δεκτόν ότι η ΑΒΒ υστερεί γενικότερα στο design, αμα πιάσεις όμως το διακόπτη .... καταλαβαίνεις τη διαφορά.
Εβαλα και πιό designάτους, άλλης μάρκας με τα ίδια χρήματα της ΑΒΒ και έχω μετανοιώσει γιατί με τη χρήση δείχνουν ότι μάλλον θα με εγκαταλείψουν στo εγγύς μέλλον (Schneider) .
Οτι πεις λοιπόν. Θα έχτισες πρόσφατα, έκανeς έρευνα αγοράς και ... ξέρεις. :oops:

Δεκτόν για το λάθος μου για τις τιμές. Απλώς θυμόμουν ότι τελικά οι διαφορές σε ανάλογες σειρές ήταν ελάχιστες.

Ναι πρόσφατα (3-ετία) άλλαξα κι εγώ.
Τι να σου πω, πιάνοντας τους διακόπτες σε ανάλογες σειρές, δεν μου έμεινε η εντύπωση που λες.
Αντιθέτως μάλιστα, της legrand (μαζί με το αισθητικό) μου άρεσε που είχε αρκετά μαλακό "κλακ" (μια μεσαία προς τα κάτω σειρά έβαλα, με μεταλλικό πλαίσιο αλλά πλαστικό μπουτόν, CÉLIANE Métal or smthng).

Σαφώς και μπορεί να κάνω λάθος περί της αντοχής θεωρώντας ότι όλοι οι "μεγάλοι" είναι εφάμιλλοι στις ανάλογες σειρές τους.
Με αυτή τη θεώρηση πάντως για μένα το κριτήριο σαφώς είναι η αισθητική με τον περιορισμό του budget.
Ακόμα δεν βλέπω καμιά ιδιαίτερα φθορά. Το μέλλον θα δείξει φυσικά :lol:
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#22125
The Ace έγραψε:Επίσης θεωρώ πολύ δυνατά σετάκια τα "γυάλινα" (εγώ έβαλα Berker) που είναι σχετικά φθηνά για το εφέ που προσφέρουν (π.χ. έναντι των corian)

Τα γυάλινα γ@μάνε :inlove: γενικά.
Άβαταρ μέλους
By otso
#22136 http://meazon.com/index.html
μια και αναφερθηκαν αυτοματισμοι , τι λετε για την παραπανω εταιρια; ο ενας συνιδριτης ειναι φιλος και συγγενης,αλλα ειχα καιρο να τον δω, μιας και ειναι σχεδον παντα στο εξωτερικο.φαινεται να πηγαινουν καλα, πραγματικα εχουν δωσει και την ψυχη τους για την εταιρεια. τελος παντων μου προτεινε να γινω beta tester , για να δω στην πραξη πως δουλευουν , πλακα δεν θαχει;
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#22137
otso έγραψε:http://meazon.com/index.html
μια και αναφερθηκαν αυτοματισμοι , τι λετε για την παραπανω εταιρια; ο ενας συνιδριτης ειναι φιλος και συγγενης,αλλα ειχα καιρο να τον δω, μιας και ειναι σχεδον παντα στο εξωτερικο.φαινεται να πηγαινουν καλα, πραγματικα εχουν δωσει και την ψυχη τους για την εταιρεια. τελος παντων μου προτεινε να γινω beta tester , για να δω στην πραξη πως δουλευουν , πλακα δεν θαχει;


Μωρέ πλάκα θα έχει, απλά να είσαι έτοιμος για όλα τα παρελκόμενα και επακόλουθα του να είσαι beta tester. Καταρχήν προφανώς θα πληρώσεις κανονικά retail price (?) όσα προμηθευτείς ? Αν ναι, υπολόγιζε ότι, για ένα normal διαμέρισμα 80-120τμ θα σου πάει γύρω στο 7αρι χιλιάρικα, ενώ για παραπάνω τμ, μεζονέτες κλπ, υπολόγιζε κοντά στα 9-10Κ €. Το καλό είναι ότι δουλεύουν ZigBee, άρα συμβατότητες, εφαρμογές κλπ είναι ήδη λυμένα θέματα. Απλά με αυτά που βλέπω δεν θα είναι και τόσο "smart" όσο επιτρέπει π.χ. το Tridium/Jace (δεν θα έχεις έλεγχο φωτισμού, ρολών, τεντών, δεν μπορείς να κάνεις security με αυτό, δεν μπορείς να συνδέσεις άλλες συσκευές μέσω των telecontrols τους, δεν μπορείς να συνδέσεις τα alarm triggers των cameras που πιθανώς να βάλεις κλπ).
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#22140 Γενικά τα περί connected home έχουν αρκετό ενδιαφέρον.
Όσο ωριμάζουν και τα homekit/nest δεν θα σε απασχολούν καθόλου ζητήματα συμβατότητας, controllers, οτιδήποτε. Βάζεις οτιδήποτε οποιουδήποτε κατασκευαστή και παίζει.

Κυκλοφορούν πάντως ήδη αρκετές τέτοιες λύσεις συνδεδεμένης πρίζας.