Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By skous
#800896 Καλησπέρα σε όλους.

Έχω αρχίσει σιγά σιγά να βάζω μπροστά το επόμενο στάδιο ανακαίνισης το οποίο προβλέπει αρχικά την μόνωση της κεραμοσκεπής.

Το σπίτι έχει αυτή την στιγμή μια τετράριχτη στέγη με κεραμίδια (μ,ε πολύ μεγάλη κλίση), όπου απο κάτω υπάρχει πέτσωμα και δοκάρια (και ραμποτέ).

ΔΕΝ θέλω να επέμβω εσωτερικά γιατί θα χαμηλώσει το ύψος, οπότε ότι γίνει θα είναι εξωτερικό. Κύριο μέλημα είναι η θερμομόνωση στην σοφίτα (η αλήθεια είναι ότι μέχρι σήμερα είναι αρκετά ζεστά πάνω, αλλά το καλοκαίρι με μικρή εμπειρία διαμονής, έβραζε ο τόπος).

Ψάχνοντας, έχω δεί 2 λύσεις:

Α) σήκωμα κεραμιδιών και εφαρμογή μονωτικού υλικό ανάμεσα στα δοκάρια κλπ, και μετά ξανα στρώσιμο κεραμιδιών,
Β) Ψεκασμός στέγης με υλικό που την μονώνει εξωτερικά.

Το Β) μου φαίνεται λίγο μούφα είναι η αλήθεια, γιατί δεν πιστεύω οτι θα έχει ίδια απόδοση με την μόνωση κάτω απο τα κεραμίδια (που θα έχει ένα Α πάχος), και ούτε μου γεμίζει το μάτι και σε χρόνο ζωής.

Έχει κανείς καμια εμπειρία;

Και στις 2 περιπτώσεις πάντως θα χρειαστεί να επισκευαστούν μερικά κεραμίδια (στην Α περίπτωση, ανάλογα και με το κόστος ίσως συμφέρει και πλήρης ανακατασκευή). Να σημειώσω εδώ ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στεγανότητας αυτή την στιγμή. Επίσης έαν πάμε σε στρώσιμο καινούργιων κεραμιδιών, να φανταστώ ξηλώνονται και οι καβαλάρηδες και όλα τα γύρω γύρω τα οποία είναι τσιμεντωμένα;


< >
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#800956 Τι ύψος έχει μέσα η σοφίτα και δε θέλεις να επέμβεις εσωτερικά; Ρωτάω διότι από τη στιγμή που δεν έχεις πρόβλημα στεγανότητας στη κεραμοσκεπή, θα ήταν ιδανικό να βάλεις εσωτερικά γυψοσανίδα και να διορθώσεις τα λίγα κεραμίδια που θέλουν αλλαγή. Από κει και πέρα, το Β και γω τώρα τελευταία το έχω ακούσει, αλλά περισσότερο για υγρομονωση και όχι για θερμομόνωση. Οπότε πας στο Α. Δεν έχω δει κάτι ανάλογο όσο το έχω ψάξει, αλλά θα γίνεται. Στο εξοχικό μου, που κάτω από τη κεραμοσκεπή έχουμε βάλει ξυλόμαλλο (ηρακλείτης) για ταβάνι, μέσα στο σπίτι έχουμε απίστευτη δροσιά. Σπάνια θα βάλω air condition. Θα ήθελα να μάθω τι έκανες και πως... Ενημέρωσε με φωτογραφίες πλιζ :)
Άβαταρ μέλους
By 224v
#800982 το Β το ξεχνάς άμεσα, το βγαλε τα κεραμίδια τμηματικά, βάλε μονωτική πλάκα πχ dow, και επανατοποθετηση των κεραμίδιων θελει γαματο μάστορα...

.
Άβαταρ μέλους
By skous
#801019 Και εγώ για το Α το ψάχνω κυρίως αλλά είπα να ρωτήσω…
Μέσα δεν θέλω να επεμβω γιατι εκτος των άλλων δεν θέλω να εχω ΠΑΛΙ μερεμετια απο μέσα :)

Τα πιο πολλα κεραμίδια ειναι οκ ΑΛΛΑ εχουν γλυστρισει ολοκληρα κομματια σειρων προς τα κάτω (χωρις να εχουν ξεκουμπώσει - εικάζω απο τιποτα χίονια…). Και ελεγα, μιας και μαλλον απο πάνω θα μπεί φωτοβολταικό, να το εφτιαχνα απο την αρχη.

Οπότε, ψάχνω για μάστορα….

Θα βαλω φωτογραφίες όταν προχωρήσει.


< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#801299 Μιλήσαμε τις τελευταίες ημέρες με τους μηχανικούς που έχουν την εταιρία που θα αναλάβει την ανακαίνιση στην Ελλάδα. Είχα ακούσει τα καλύτερα για αυτούς κ πραγματικά μέχρι τώρα είναι πολύ καλοί επαγγελματίες. Με τηλεδιάσκεψη αναλύσαμε σχέδια-κατόψεις κτλ.

Μου προτείνουν να πάω σε κατασκευαστή για κουζινες-ντουλάπες sur-mesure που συνεργάζονται αυτοί κ έχουν πολύ καλή εμπειρία. Αυτοί μου εξήγησαν πως οι μηχανισμοί είναι ίδιοι, γερμανικοί ( :shifty: ) και οι προσόψεις πάλι στάνταρ. Ξέρω πως οι Ιταλοί είναι πολύ καλοί σε επιφάνειες λάκας, πρέπει να το προσέξω αυτό. Επίσης θέλω να παίξω με κρυφούς φωτισμούς, να βάλω νησίδα κτλ.

Τί εμπειρίες έχετε από κουζίνες-ντουλάπες?

Τζάκι χρησιμοποιείτε καθόλου στις πόλεις? Η :inlove: θέλει να το γκρεμίσει, είναι σχεδόν ανένδοτη...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#801312 Επειδή εργάστηκα μερικά φεγγάρια σε επώνυμη και πανάκριβη ιταλική φίρμα με κουζίνες, ντουλάπες κλπ θα έλεγα ότι το 50% της τιμής είναι παπατζα.

Μπορείς σε μερακλή ξυλουργό να πετύχεις καλύτερη ποιότητα με την έννοια του ξύλου καθεαυτού αλλά ίσως υστερεί σε design.

Μηχανισμούς συρτάριων ντουλαπιων κλπ μπορείς να αγοράσεις και μόνος σου εφόσον θα είναι στάνταρ διαστάσεων τα συρτάρια και τα ντουλάπια, αν είναι custom διαστάσεων τότε καλύτερα να προτείνει ο κατασκευαστης. Διαφορετικά πας σε έμπορο μηχανισμών για ξυλουργικα και οι επιλογές είναι άπειρες.
Μεντεσέδες, μηχανισμούς για ντουλάπια και ντουλάπες επέλεξε βαρέως τύπου κι ας μην χρειάζεται και βάλε φρένα παντού.

Η λάκα είναι ωραία αλλά δύσκολα επισκευασιμη.
Επισης για φωτισμούς κλπ συνεργάσου και με ηλεκτρολόγο για να είσαι σίγουρος ότι θα είναι όλα στα σωστά σημεία και δεν θα θέλεις κόψε ράψε μετά.

Για πάγκο κουζίνας δες την επιλογή τεχνογρανιτη για λόγους αντοχής και καθαριότητας απευθείας από έμπορο μαρμάρων/κεραμικών, οι πάγκοι που προτείνουν οι κουζιναδες συνήθως βγαίνουν ακριβότερα, μην σου πω κοστίζουν περισσότερο από την υπόλοιπη κουζίνα.


Ωραίο το τζάκι αλλά έχει ένα μειονέκτημα, θέλει ξύλα, που σημαίνει αποθήκευση, κουβάλημα, ροκανιδια μέσα στο σπίτι κοκ, αν έχεις χρόνο να το απολαμβάνεις καθημερινά καλώς αλλιώς θα καταλήξει διακοσμητικό να πιάνει χώρο.
Μεγάλωσα με τζάκι αλλά στο δικό μου σπίτι επέλεξα να μην βάλω, ο γείτονας έβαλε και πρέπει να έχει κάνα 2 χρόνια να το ανάψει
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#801316 Κ από εμένα όχι σε τζάκι με ξύλο. Εναλλακτικά σκέψου τζάκι αερίου. Καλή απόδοση ( ζεσταίνει δεν είναι εφέ ),ευκολία χρήσης πιο μοντέρνα αισθητική.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#801879 Σ'ένα γειτονικό δρόμο μπροστά από μια μονοκατοικία το πεζοδρόμιο δεν έχει πλάκες, αλλά είναι με χώματα. Αν δεν κάνω λάθος είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη (του κατασκευαστή βασικά) να φτιάξει το πεζοδρόμιο μπροστά του.
Μπορώ να κάνω αίτημα στον Δήμο για να έρθουν εκείνοι να το φτιάξουν;
Άβαταρ μέλους
By 224v
#801880 Ο ιδιοκτήτης πρέπει να το φτιάξει ο κατασκευαστής απλά κάνει αυτό που του λέει αυτός που πληρώνει....εάν ο κατασκευαστής θα το πουλήσει σε κάποιον αυτος θα πρέπει να το φτιάξει απέναντι στον δήμο.

.
Άβαταρ μέλους
By skous
#802162
skous έγραψε:Και εγώ για το Α το ψάχνω κυρίως αλλά είπα να ρωτήσω…
Μέσα δεν θέλω να επεμβω γιατι εκτος των άλλων δεν θέλω να εχω ΠΑΛΙ μερεμετια απο μέσα :)

Τα πιο πολλα κεραμίδια ειναι οκ ΑΛΛΑ εχουν γλυστρισει ολοκληρα κομματια σειρων προς τα κάτω (χωρις να εχουν ξεκουμπώσει - εικάζω απο τιποτα χίονια…). Και ελεγα, μιας και μαλλον απο πάνω θα μπεί φωτοβολταικό, να το εφτιαχνα απο την αρχη.

Οπότε, ψάχνω για μάστορα….

Θα βαλω φωτογραφίες όταν προχωρήσει.


< >


Επανέρχομαι σε αυτό…

Οι προσφορές που έχω πάρει είναι όλες πάνω κάτω ώς εξής:

Α) Αφαίρεση κεραμιδιών
Β) Αφαίρεση ξύλων (τεγίδες (πανω στα οποια πατάνε τα κεραμίδια) και δοκάρια (πάνω στις οποίες πατάνε μάλλον οι τεγίδες, και τα οποία καρφώνονται στον εσωτερικό σκελετό της κεραμοσκεπής)
Γ) Νέα δοκάρια
Δ) Μονωτικό μεταξύ των δοκαριών πάχους 5cm (δεν θυμάμαι τι, μάλλον διογκομένη πολυστερίνη :( )
Ε) Στρώσιμο ασφαλτόπανου/μεμβράνης
ΣΤ) Νέες τεγίδες
Ζ) Μονωτικό 3cm ανάμεσα στις τεγίδες
Η) Ανακλαστική μεμβράνη
Θ) Νέα κεραμίδια

Το κόστος είναι μεταξύ 75-100 ευρώ το τμ
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#802168 Το θέμα είναι να διαλέξεις σωστό μάστορα, όλοι πάνω κάτω τα ίδια θα σου δώσουν. Αν μπορείς, βασικά όχι αν μπορείς, ζήτα στις προσφορές να σου πουν ποιας εταιρείας είναι το κάθε τι. Αναμένουμε φωτογραφίες και φυσικά όλα να πάνε καλά :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By rafi
#802183 Δηλαδή μπακαλιστικα η μόνωση θα είναι στο τέλος 5+3=8 πόντοι;
Σε ποια περιοχή βρίσκεται το σπίτι; Σορυ αν έχει αναφερθεί νωρίτερα...

.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#802185 Δε θα πάρει ύψος η μόνωση, γιατί θα είναι ανάμεσα στις τεγίδες και τα δοκάρια. Άρα, αντί να είναι κενά, θα έχουν μόνωση ενδιάμεσα. Σωστά δε κατάλαβα;
Άβαταρ μέλους
By otso
#802186 skous σωστος
Στο Η ανακλαστικη μεμβρανη δεν καταλαβαινω τι εννοεις , αυτο που εχω βαλει εγω και που πρεπει να βαλεις ειναι υφασμα διαπνεων απο κατω ωστε να αναπνει και να μην εγκλωβίζονται υδρατμοι , αλλά αδιαβροχο απο πανω ωστε τυχον διαρροη να μην περναει τιποτε απο πανω . υπαρχουν διαφορες ποιοτητες δοκιμασε να τα σχισεις με το χερι , καποια σχιζονται , αλλα με τιποτα .

Πανω απο την μεμβρανη τα κεραμιδια πρεπει να εχουν αποσταση 2 εκατοστων περιπου ωστε η στεγη να ειναι αεριζομενη , ψαξε για αεριζομενη στεγη επειδη δεν τοχω με το γραψιμο . Ο αερας θα περναει απο το κατω μερος τελειωμα της στεγης και θα φευγει απο τον κορφια . Θα υπαρχει δηλαδη μια συνεχης ροη αερα που εκτος απο προσθετη μονωση θα αποφευχθουν οι οποιες υγροποιησεις .
Στο εξωτερικο ετσι κατασκευαζονται , το ειχα δει και επειδη εδω δεν το ηξερε κανενας η δικη μου ητα δικης μου σχεδιασης και ημουν απο πανω τους με οδηγιες και πως κατασκευαζεται . φανταζομαι οτι τωρα θα γνωριζουν .
Προσοχη στην μονωση , η εξιλασμενη πολυστερινη τα Dow που λεγαμε παλια να ειναι τα φυλλα χωρις το σκαλοπατι στις ακρες που κουμπωνουν καθως στην στεγη αυτο δενχρειαζεται αφου μπαινει αναμεσα στις τεγιδες . Εμεις αναγκαζομαστε να το κοψουμε καθως στην εποχη μου δεν υπηρχαν τετοια φυλλα.
Ενα αλλο τα κεραμιδια ρωμαικα η αλλα πολλες φορες δεν ειναι ψημενα καλα και μετα λιγο καιρο μαυριζουν και πιανουν βρυα . Εγω εβαλα τσιμεντοκεραμιδα σουηδικα , υαρχει εργοστασιο στην Λαρισα νομιζω που τα κατασκευαζει με αδεια και τεχνογνωσια απο τους σουηδους , υπαρχουν σε διαφορα χρωματα , εγω εβαλα γκρι , ειναι λιγο ελαφρυτερα απο τα παραδοσιακα αλλα 20 χρονια μετα ειναι σαν καινουργια . Αν ειχα χρηματα θα πηγαινα σε μεταλλικο κεραμιδι με ψηφιδα το οποιο για μενα ειναι το τελειο . Παναλαφρο εντελως και απιστευτες αποχρωσεις ουτε να σπασουν ουτε τιποτα .
Ενναλακτικα θα μπορουσα να παω και στην πιο ευκολη λυση Πανελ μεταλλικο με μονωση ενδιαμεσα οπως το βιομηχανικο αλλα με οψη κεραμιδιου απο πανω υπαρχουν νομιζω και ελληνικα και ιταλικα με αποχρωσεις και στυλ παραδοσιακο ρωμαικο ολλανδικο . Τελειωνεις σε χρονο dt και χωρις πολλα πολλα , δεν το ειχα σε υποληψη , αλλα οταν ειδα τελειωμενη στεγη επαθα πλακα .
Άβαταρ μέλους
By otso
#802187
Dodger έγραψε:Δε θα πάρει ύψος η μόνωση, γιατί θα είναι ανάμεσα στις τεγίδες και τα δοκάρια. Άρα, αντί να είναι κενά, θα έχουν μόνωση ενδιάμεσα. Σωστά δε κατάλαβα;

Σωστα Γιαννη η μονωση μπαινει αναμεσα στις τεγιδες , γιαυτο τοποθετουνται ανα 60 cm ωστε να ταιριαζει ακριβως το φυλλο της μονωσης