Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#787912 Εχω φάει κολήμα να αρχίσω να βαφω . Αιτία είναι ο ελαιοχρωματιστής που μου παράτησε στη μέση κατι μερεμέτια από τον Ιούλιο και δεν ερχόταν να τα φτιάξει οπότε το ΣΚ τα έκανα μόνος μου με πολύ καλό αποτέλεσμα ,οπότε σκάφτηκα ... γιατί όχι?
Ευχαριστώ για όλα.
Άβαταρ μέλους
By glf
#795211 Λοιπόν όπως είχα πει, το καλοκαίρι συνέχισα τη θερμοπροσοψη. Έκλεισα πρώτα όλη τη βορινή πλευρά μέχρι επάνω οπότε το υπνοδωμάτιο έκλεισε τελείως.
Ε πριν λίγες μέρες που πιάσαμε σχεδόν 0 το βράδυ, είδα για πρώτη φορά υγροποίηση στα τζάμια στο υπνοδωμάτιο. Διπλό τζάμι εννοείται.
Δείχνει δηλαδή ότι τώρα ο τοίχος έχει μεγαλύτερη διαφορά θερμοκρασίας από το τζάμι που κάνει πιο εύκολα την υγροποίηση.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#795230 Επίσης δείχνει ότι έχεις εγκλοβισει την υγρασία μέσα στο σπιτι βάλε αφυγραντηρα, γιατί και οι άνθρωποι που ζουν μέσα παράγουν υγρασία που επειδή έχει στεγανά κουφώματα δεν βγαίνει έξω...

.
Άβαταρ μέλους
By skous
#795265 Ρε γμτ, πεταξα τις μπογιές που ειχαμε βαψει εναν τοιχο και δεν εχω τον κωδικο :(

Πως μπορω να τον βρω (μιας και πρέπει να διορθωσω καποια κομμάτια); Να ξυσω καμια φλιδα απο τον τοιχο και να τον παω σε χρωματοπωλειο; Ποιος τροπος υπαρχει;


< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#795267 Αυτό που είπες,ξύνεις φλιδα από τον τοίχο,και πας σε χρωματοπωλειο που έχει φασματογράφο.
Βάζει τη φλιδα στο φασματογραφο,και σου βγάζει τον κωδικό.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#795274 σε σχετική μου ερώτηση στο παρελθόν μου είπαν ότι το κομμάτι που θα πας για δείγμα πρέπει να έχει ένα ελάχιστο μέγεθος, δεν θυμάμαι πόσο, ίσως 15x15cm, σίγουρα δεν κάνεις δουλειά με 3x3 εκ., εξαρτάται βέβαια και από τον φασματογράφο του κάθε μαγαζιού. Ρώτα καλύτερα το μαγαζί που θα σε εξυπηρετήσει, τι μεγέθους κομμάτι χρειάζονται...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#795330 Εγω παντως μια φορα ειχα παει ενα μακροστενο τσοφλι (2cm x 4cm) απο τον τοιχο και μια χαρα το εβγαλε το χρωμα. Ισως να εχει να κανει και με το μηχανημα, δεν ξερω...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#795331 εγω οσες φορες εχω δει ,ειναι μικρα κομματακια επιπεδου 2χ2, 3χ3 κλπ.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#795337 Προφανώς λοιπόν εξαρτάται από το μηχάνημα του καθενός..εγώ μια φορά είχα πάνει με ένα κυκλικό κομμάτι διαμέτρου 3,5 εκατοστών και με αποπήραν :(
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#795467
glf έγραψε:Λοιπόν όπως είχα πει, το καλοκαίρι συνέχισα τη θερμοπροσοψη. Έκλεισα πρώτα όλη τη βορινή πλευρά μέχρι επάνω οπότε το υπνοδωμάτιο έκλεισε τελείως.
Ε πριν λίγες μέρες που πιάσαμε σχεδόν 0 το βράδυ, είδα για πρώτη φορά υγροποίηση στα τζάμια στο υπνοδωμάτιο. Διπλό τζάμι εννοείται.
Δείχνει δηλαδή ότι τώρα ο τοίχος έχει μεγαλύτερη διαφορά θερμοκρασίας από το τζάμι που κάνει πιο εύκολα την υγροποίηση.


Θα κάνεις κάτι γι'αυτό; Μπορείς να κάνεις;
Άβαταρ μέλους
By glf
#795486 Το τζάμι είναι ο ... φυσικός αφυγραντήρας σε ένα καλά μονωμένο δωμάτιο. Πχ μετά που κάνουμε μπάνιο στη μπανιέρα παίρνω το βετεξ το σκουπίζω και το στραγγιζω κι αυτό στη μπανιέρα να φύγει το νερό.
Αν αφήσω το βετεξ να στεγνώσει χωρίς στραγγισμα τότε δεν κάναμε τίποτα, πάλι η υγρασία θα πάει στον αέρα και μετα στο.. τζάμι.

Δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα υγρασίας, απλά όσο κλείνω τοίχους με μόνωση, τόσο μπορεί να παρουσιαστεί.

Αυτό που είπα για το υπνοδωμάτιο έγινε μόνο μια φορά.
Στο μπάνιο έχω και ντουζιέρα καμπίνα κλειστή τελείως οπότε αν βγω και κλείσω την πόρτα η υγρασία δεν πάει στο υπόλοιπο δωμάτιο.
Επίσης στα χοντρά κρύα ανάβω το τζάκι που ως γνωστόν ξεραίνει την ατμόσφαιρα.

Απλά σωστά κολπακια στη χρήση του σπιτιού.

Α και ένα καλο εξαερισμό με όλα τα παράθυρα ανοιχτά το μεσημέρι στις 2 που ξυπνάνε και τους θερμοστάτες να ξεκινήσει η αντλία να θερμαίνει στη μεσημεριανή ζωνη 3-5 που είναι το μειωμένο ρεύμα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#795967 Βλέπω εκεί κάθε μέρα μια μπουλντόζα στον Πράπα τσούκου τσούκου να προσπαθεί να το κατεδαφίσει.

Γιατί δεν δένουν δυναμίτες στις κολόνες να πέσει μια κι έξω; Με ελεγχόμενη πάντα έκρηξη. Στα εξωτερικά πώς το κάνουν;
Άβαταρ μέλους
By 224v
#795971 Το έκαναν στο παλιό ημιτελές κτίριο του ερυθρού Σταυρού στη Μεσογείων, αλλά για μικρά κτίρια ίσως δεν έχουν εδώ την εμπειρία οι κατεδαφιστες.
Υπάρχουν χημικά εκρηκτικα που διογκώνονται και σπάνε το μπετο χωρίς πολύ κίνδυνο και σκονη.

.