Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#748805 @ g87777777777777
Μικρολεπτομέρεια το κακό αρμολόγημα.
Σκέψου να τα έβαζες στραβά ή .... ανάποδα!!! :lipsealed:
Βέβαια, θα έχεις το απόλυτα αντιολισθητικό δάπεδο! :lol:
:s_bye
Άβαταρ μέλους
By bill33
#748833
g8777 έγραψε:
dimitrisB έγραψε:Υπόψη ότι θερμομόνωση με τη μορφή της θερμοπρόσοψης , λίγες οικοδομές τοποθετούν ακόμα και σήμερα !
Συνήθως τοποθετείται μόνο σε ιδιοκατοικήσεις, αν και εφόσον.... πλερώνεις.
Είναι πραγματικά σωτήρια!
Το κόστος θα επιβάρυνε την κατασκευή το πολύ 30€/τμ και μάλιστα στη χειρότερη περίπτωση, που θα έπρεπε να καλυφθούν και οι 4 πλευρές του κτίσματος. Τα συμπεράσματα δικά σας ! :iconcool:
Τώρα, αυτό το φαινόμενο της "υγροποίησης" που αναφέρετε, δεν το είχαμε ούτε το έχουμε ποτέ στο σπίτι.
Μα ποτέ όμως, ούτε τότε που ήταν οι τοιχοποιίες χωρίς την παραμικρή μόνωση και κατασκευασμένες το 1962.
Πέραν της θερμοπρόσοψης που τοποθετήθηκε το 2013, ανέκαθεν η :inlove: ανοίγει τουλάχιστον 1 ώρα κάθε πρωί, ακόμα και σήμερα με το "χιονιά", κάνοντας το διαμπερές σπίτι ... "φλογέρα" (g8777 ακούει? ) ! :lol:


:iconcool:

Οσο πιο πολυ κρυο εχει, τοσο το καλυτερο για τον αερισμο του σπιτιου.

Και επιπροσθετα, απλωμα ολα τα παπλωματα απο την εσωτερικη τους πλευρα κανα 2ωρο για ηλιοιαπολυμανση και κρυοαπολυμανση.

:s_roses :s_roses :s_roses :s_roses

Δημητριε εγω εχω αλλα θεματα τωρα. Αξιωθηκα να στρωσω με πλακακι την αποθηκη αλλα μου φαινεται οτι το αρμολοημα πηγε κατα διαολου:

Εικόνα

Με ξερεις ποσο ψειρας ειμαι σε κατι τετοια, εχω αρρωστησει που δεν ευθυγραμμιστηκαν σωστα :rant: :rant:

Αυτά τα πλακάκια είναι για ταβάνι.
Άβαταρ μέλους
By skous
#748838 Εχει κανεις ενδοδαπεδια? '

Ισχυει οτι ειναι πιο οικονομικη στη φαση της λειτουργιας?

Σε ολικη ανακαινηση αξιζει καποιος να μπει σε τριπακι να παει σε ενδοδαπεδια (εφοσον μπορει να το αντεξει οικονομικα) ή θα εχει πανω κατω την ιδια εμπειρια με την κλασσικη θερμανση σε οτι αφορα την ζεστη?

Επισης, ποσο -οθανο ειναι να γινει καμια στραβη να σκασει σωληνας ενδοδαπεδιας και μετα να πρεπει μα κανει κανεις ανασκαφες? Τι αντοχη έχει στον χρονο?


< >
Άβαταρ μέλους
By glf
#748855 Εγώ έχω και το έχω αναφέρει πολλές φορές. Το μόνο μειονέκτημα είναι η τοποθέτηση. Απο εκεί και πέρα μόνο θετικά έχει.
Α και η αδράνεια είναι θετικο/αρνητικό ανάλογα το σενάριο χρήσης. Πχ για το εξοχικο δε θες μεγάλη αδράνεια. Στο σπίτι με την οικογένεια όλη μέρα μέσα, το θες.

Το επίπεδο θερμικής άνεσης δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τα καλοριφερ. Βασικά πρέπει να πας σε σπίτι με ενδοδαπέδια για το δεις. Παντού έχει μια ίδια ήπια θερμοκρασία το δωμάτιο. Και έχεις και τους τοίχους ελεύθερους.

Όσο για τυχόν ζημιές. Πιο σίγουρο είναι ότι θα παίζεις με τα καλοριφέρ και τις σκουριές τους παρά με τις πλαστικές σωλήνες στο πάτωμα.
Εγώ δεν έχω ακούσει για ζημιά στο πάτωμα όσο καιρό το έψαχνα ή και αργότερα. Έχω βρει κόσμο που τα έχει 20 χρόνια και δεν έκανε τσικ.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#748858 Κι εμείς βάλαμε, και τόσο ποιοτική ζέστη δεν ειχαμε ΠΟΤΕ. Τωρα στα μεγάλα κρυα (-2 εξω αυτη τη στιγμη) κάναμε απλά μια αναδιάταξη στο κολεκτέρ για να εξισορροπησουμε τις θερμοκρασιες απο δωμάτιο σε δωμάτιο (θελουμε ιδεατα περιπου -2 στα Υ/Δ σε σχέση με σαλόνι), και ολα ειναι μια χαρά.

Μόνο αυτές τις μέρες που εχουμε σταθερά αρνητικές θερμοκρασίες βλέπουμε θερμοκρασίες στα νερά πάνω απο 30-32 βαθμους - συνήθως με μια εξωτερική θερμοκρασία στους 6-7 βαθμους, τα νερά παιζουν κάπου 28-29.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#748862 Το μονο αρνητικό της ενδοδαπέδιας ειναι η μεγάλη αδράνεια. Αυτο σε χώρες σαν την ελλάδα δεν ξέρω πως επηρεάζει, αλλά δεν ειανι ενα σύστημα που ανοιγοκλείνεις ολη την ώρα.

Ολα τα υπόλοιπα εχουν πλέον λυθεί (αξιοπιστία κλπ)
Άβαταρ μέλους
By glf
#748866
Hellenic tifosi έγραψε:Μόνο αυτές τις μέρες που εχουμε σταθερά αρνητικές θερμοκρασίες βλέπουμε θερμοκρασίες στα νερά πάνω απο 30-32 βαθμους - συνήθως με μια εξωτερική θερμοκρασία στους 6-7 βαθμους, τα νερά παιζουν κάπου 28-29.


Αυτό μου λέει ότι έχεις πολύ καλή μόνωση.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#748867 Ναι, και εγώ σε αυτο το συμπέρασμα καταλήγω, χαλάλι η επένδυση σε χοντρή θερμοπρόσοψη. Τυχαίνει φορές ας πουμε να ξυπνησουμε το πρωι και ολο το βράδυ να εχει κατω απο 6 βαθμους, αλλά επειδη μεσα στη νυχτα δεν εχουμε ανοιγοκλεισει πόρτες η παράθυρα, να δουμε την Α/Θ να δουλευει εντελώς ρελαντί, και νερά κάπου στους 25-26.
Άβαταρ μέλους
By rafi
#748879 Σε σπιτι που νοικιαζα ισογειο, καποια στιγμη αρχισε να σταζει το ταβανι.
Κατι απο την ενδοδαπεδια των απο πανω ειχε σκασει/χαλασει, δεν εμαθα λεπτομερειες, αλλα ξερω οτι ηταν παλια εφαρμογη, απο τη δεκαετια του 90 και ισως και νωρις.
Επισης μολις ενημερωσαμε οτι σταζει, την αλλη μερα ειχε σταματησει, δεν ξερω αν το φτιαξανε η απλα αδειασανε το κυκλωμα. Ομως αν το φτιαξανε τοσο γρηγορα ειναι εντυπωσιακο. Εξαρταται βεβαια και τι ειχε χαλασει.
Επισης ενα θεμα ειναι οτι η εφαρμογη με το θερμομπετο βαραινει πολυ την πλακα και μαλλον ειναι no go σε υφισταμενο κτιριο.

.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#748906 Αν έφτιαχνα τώρα σπίτι από τα τούβλα, θα φρόντιζα οι υδραυλικές εγκαταστάσεις να περνάνε έξω από τους τοίχους, έστω από γυψοσανίδα ή κανάλια, όχι από μέσα. Κάτι να σκάσει με το πέρας του χρόνου, γκρεμίζεις.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#748908 Κατασκευή του 80 με συρόμενα κουφώματα αλουμινιου και δίπλα τζάμια αυτά που λέτε με υγρασίας και μουχλες είναι άγνωστα.
Φυσικά το γεγονός ότι δεν σφραγίζουν τον χώρο, ίσως είναι η αιτία, είμαι τελευταίος όροφος και έχω ταράτσα από πάνω, αλλά η πλάκα είναι zoellner με πάχος περίπου 40+ εκατ.

.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#749705 @ glf ερώτηση: βρήκα το postάκι που έχεις ανεβάσει φωτογραφίες από την εξωτερική θερμομόνωση, αλλά δε βλέπω αν έχεις αναφέρει τι υλικά έχεις χρησιμοποιήσει (και γιατί). Μπορείς να κάνεις, όποτε μπορείς, ένα review? Κοιτούσα για το εξοχικό, κάποια στιγμή, μήπως έκανα θερμομόνωση, αλλά με προβληματίζει το πως θα ανοίγουν τα παντζούρια και τι θα γίνει αν πέσει νερό επάνω στη μόνωση...

Επίσης, θέλω τη μπροστά μεριά του μαντρότοιχου να το ντύσω με πέτρα. Η τεχνητή πέτρα τύπου Tepostone αξίζει; Αντέχει; Ή καλύτερα κανονική πέτρα;
Άβαταρ μέλους
By glf
#749757 Τι να γράψω για τα υλικά; Μια μάρκα;
Τη θερμοπροσοψη τη βάζουμε σα σύστημα. Τα υλικά σαν σετ οπως τα δίνει η κάθε εταιρία.
Όπου και να δεις βιντεάκια ενας τρόπος είναι το πέρασμα. Η σειρά που μπαίνουν δηλαδή τα υλικά.

Εγώ δεν έχω τελειώσει και δεν εχω βάλει τον τελικό σοβά. Εκεί ναι μπορείς να διαλέξεις δυο τρεις διαφορετικές επιλογές σε κόστος.