Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#533140
dimik έγραψε:
PeterPan έγραψε:Dimik μπήκατε τελικά στο σπίτι; Θυμάμαι Σεπτέμβριο είχες πει.

Εμείς πάμε για Δεκέμβριο όπως το βλέπω. Και αν...


< >
30 Σεπτέμβρη λέει το συμβόλαιο, ίσως πάρει και καμιά 10ρια μέρες του Οκτώβρη.
Τελειώνουν τα πλακάκια αυτή την εβδομάδα και από την άλλη αρχίζουν να μπαίνουν κουφωματα, ξυλουργικα, αρχίζουν βαψιματα κοκ.

Πολύ τρέξιμο για έπιπλα, είδη υγιεινής, χρώματα, γυψοσανιδες και σίγουρα κάτι ακόμα που ξεχνάω και θα μου το θυμίσει ο μηχανικός την τελευταία στιγμή....χθες θυμήθηκε ότι θα τοποθετηθεί η μπανιέρα σήμερα και τρέχαμε να διαλέξουμε.

Έκανα και μια αλλαγή στα πλακάκια το μπάνιου, αποφάσισα να τα βάλω μέχρι τέρμα πάνω αντί στο κλασικό 2.40.



< >


Μπηκα να ρωτησω αυτο ακριβως και ειδα οτι προλαβε ο ΠετερΠαν.

Εννοειται :rtfm: μεχρι πανω το πλακακι, δεν ειναι τουαλετα κτελ να βαλεις μεχρι καποιο υψος :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#533155
glf έγραψε:Βαλε καμια φωτο ντε
Περίμενα να το ζητήσεις... ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα


Και η μέρα ξεκινάει με ραντεβού με τον γυψοσανιδα στο εργοτάξιο στις 8:30-μικρό διαλείμμα δουλειά-ραντεβου για είδη υγιεινής. Έχω βγάλει ακόμα ένα ζευγάρι πόδια

< >
Άβαταρ μέλους
By glf
#533321 Τωρα με τα πλακακια δε σου φάνηκε σα να μεγάλωσε ο χώρος;
Νταξ, ο 2ος οροφος θα ειναι το καλύτερο δωμάτιο. Βαλτο στο airbnb χεχεχε
Άβαταρ μέλους
By dimik
#533353
glf έγραψε:Τωρα με τα πλακακια δε σου φάνηκε σα να μεγάλωσε ο χώρος;
Νταξ, ο 2ος οροφος θα ειναι το καλύτερο δωμάτιο. Βαλτο στο airbnb χεχεχε
Ναι όντως άρχισε να δείχνει μεγαλύτερος, σήμερα έχτιζαν την μπανιέρα με ελαφρόπετρα για να βάλουν τα πλακάκια μπροστά και θα ξεκινούσαν και το εσωτερικό στις χτιστες ντουζιέρες.

Ο 2ος θα γίνει τρέλα, με γραφείο, καναπέ, TV δεν θα βγαίνω από εκεί μέσα.

Σε άλλα νέα διάλεξα τουαλέτα που δεν έχει παντού τρύπες για να ρίχνει νερό αλλά 5 τρύπες στην κορυφή της με τις 3 να ρίχνουν κάθετα και οι άλλες 2 οριζόντια ώστε να ξεπλενουν κυκλικά την λεκάνη. https://youtu.be/-m9z3LprY_U

Επίσης το καπάκι βγαίνει με 2 κουμπιά για εύκολο καθάρισμα και έχει soft close. Πάλι καλά που τελικά ο ιδιοκτήτης της εισαγωγικής είναι γνωστός τελικά και μας ζάλισε επί 2 ώρες με το παραμικρό χαρακτηριστικό.

Επίσης για βρύσες προτίμησα θερμοστατικες της Grohe που έχει μαξ θερμοκρασία τους 38 και για παραπάνω έχει ασφάλεια με κουμπί.

Δεν είχα ιδέα ότι έχουν βγει τέτοια κόλπα και να πω την αλήθεια ενυπωσιάστηκα ως γκατζετακιας, ελπίζω να μου βγει σε καλό μακροπροθεσμα.

< >
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#533356
red_monster έγραψε:Αυτά είναι τα ωραία βρε γκρινιάρη :lol:


NOT

:s_hang :s_hang :s_hang :s_hang :s_hang :s_hang :s_hang :s_hang :s_hang :s_hang :s_hang
Άβαταρ μέλους
By glf
#533402 Το soft close καλό είναι, δε θα φοβάστε αργότερα μη πέσει στα χέρια ενός παιδιού που σκαλίζει το σπίτι.
Και γω... διάλεξα προσωπικά το θρόνο μου :) όταν κάναμε το σπίτι.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#535930 https://www.michanikos-online.gr/στο-δημόσιο-100-000-ακίνητα-που-δεν-δηλώθηκα/

Υπό δημόσιο έλεγχο αναμένεται να περάσουν μέχρι το τέλος του έτους και σταδιακά εντός του 2019 έως και 100.000 ιδιωτικά ακίνητα που δεν δηλώθηκαν ποτέ στο Κτηματολόγιο, στο πλαίσιο της σχετικής διαδικασίας. Ηδη λήγει και η τελευταία, εννεάμηνη παράταση (αρχικά τρίμηνη) που χορηγήθηκε στις αρχές του έτους, έπειτα και από παρέμβαση της ΠΟΜΙΔΑ 

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#536789 Πάγκος κουζίνας.

Επιλέχθηκε γκρίζος τεχνογρανίτης, αξίζει το κόστος να μπει και η πλάτη της κουζίνας στο ίδιο υλικό με τον πάγκο; :hmmm:

Μιλάμε για 190-220€ το μέτρο για πάχος 4cm πάγκου, λογικά η πλάτη που είναι λεπτότερη θα είναι και πιο φτηνή.
π.χ για σκαλιά χρεώνει 85-100€/m με πάχος 2cm σε τιμές λιανικής, εμείς πληρώνουμε εργολαβικές τιμές με ΦΠΑ 5% αντί 19% λόγω πρώτης κατοικίας.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#536950 Πολύ μουντό θα γίνει. Βάλε κάτι άλλο. Εμείς βάλαμε τζάμι βαμμένο, βολεύει πολύ στο καθάρισμα.


< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#536956 Επειδή θα είναι λευκό το πάτωμα, λευκή η κουζίνα δεν το φοβαμαι τόσο ότι θα γίνει μουντό. Επίσης το πλακάκι έξω από την κουζίνα είναι πάλι γκρι


Έχω στο μυαλό κάτι τέτοιο ΕικόναΕικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#536968
kostis20 έγραψε:Εγω είχα βάλει Κοριαν ,πριν 10 χρόνια και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.Για κοιτα και αυτό.


Κοίταξα τα πάντα από μάρμαρο μέχρι corian σττον τεχνογρανίτη κατέληξα ως πιο VFM λόγω αντοχής/τιμής μετά από σχετική έρευνα π.χ https://www.michanikos.gr/forums/topic/ ... B7/?page=3

η αντοχή βασικά είναι το πρωτεύον για μένα γιατί είμαι λίγο κανίβαλος όταν μαγειρεύω :oops:
Άβαταρ μέλους
By glf
#536970 Εγώ ρίσκαρα λίγο όταν έκανα την κουζίνα και πήρα μαύρο πλακάκι για την πλάτη.
Ασορτι με τον πάγκο.
Τη μέρα έχω μεγάλο παράθυρο, είναι φωτεινό.
Τα πλακάκια στην πλάτη τα πήρα μεγάλη διάσταση για να μην έχουμε πολλούς αρμούς για καθάρισμα.
Παίζει μεγάλο ρόλο να έχεις δει το υλικό πριν το παραγγείλεις. Πχ αυτά τα πλακάκια τα βρήκα Βέροια. Του σαλονιού στη.. Λάρισσα :)
Αν είδες πως θα βγει το γκρι που λες τότε οκ. Όπως είπες η κουζίνα βλέπει ολο το πίσω μέρος και δεν είναι κακή ιδέα να υπάρχει μια συνέχεια.
Εικόνα