Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#535893
gianik έγραψε:@NickTg
Το σχόλιο μου ηταν ειρωνικο...
Οτι οκ μπορεί να μην εχουμε πρόγραμμα ακομα (1 εβδομάδα αφου εχουν ανοίξει τα σχολεία), αλλά τουλάχιστον δεν έχουμε λυποθυμιες (μεχρι τωρα) ...
Θυμάσαι τι γραφόταν κάποιες εποχες γι αυτο το θεμα....
Κ για εμένα, εν ετη 2018, να συζητάμε 18 Σεπτέμβρη για δασκαλους ειναι αποτυχία... Μιλαμε για ανθρωπους οι οποίοι 1η του μηνός έπρεπε να ειναι στις θεσεις τους..



.


Δεν διαφωνώ σε αυτό.
Και όχι μόνο τώρα αλλά εδώ και πολλά χρόνια έπρεπε να έχουν λυθεί τέτοια θέματα.
Άλλωστε θυμάμαι και εγώ διάφορα από όταν πήγαινα σχολείο ενώ τα βλέπω και τα τελευταία κάμποσα χρόνια από φίλο που είναι δάσκαλο.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#535894
EDDIE_147 έγραψε:
NickTG έγραψε: :dizzy: :dizzy: :dizzy:


Εικόνα



Ουαου! Έβαλε και το συγκεκριμένο για το υπονοούμενο. Μα πόσο μπροστά.
Έχεις πλάκα ρε Eddie.
Πριν 20 χρόνια μπορεί και να τσίμπαγα. :s_empathy
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#535901 Νικ μου τέτοια fail ένας χρήστης σέρβιρε με δεξιοτεχνία και επρηζε μπάλες αλλά έχει κόψει λάσπη.
Η πιο σωστά έχει εξαερωθει.

Τα κακα αντίγραφα δεν οφελουν το κατά τ αλλα ποιοτικό φόρουμ.
Ας διαφυλάξουμε το dna του πετρολχεντζ.

Όχι τίποτα άλλο, δεν έχει πιάσει το χιουμορζ σου ο γιανικ και απαντά κανονικά.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#535905
NickTG έγραψε: ................. Ρώτησα απλά τι σχέση έχουν τα 3 αυτά μεταξύ τους, έβαλες ένα ξεκάρφωτο lol και μετά γράφεις ασυνάρτητα.

Αν έχουν κάποιο κρυφό μήνυμα λυπάμαι αλλά δεν το βλέπω.


:lol: :lol: :lol: :lol:
Απαπαπαπα. :omg:
Τι ειναι αυτα που λες :hmmm: :whistlink:
:help: :help: :help:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#535918
gianik έγραψε:@NickTg
Το σχόλιο μου ηταν ειρωνικο...
Οτι οκ μπορεί να μην εχουμε πρόγραμμα ακομα (1 εβδομάδα αφου εχουν ανοίξει τα σχολεία), αλλά τουλάχιστον δεν έχουμε λυποθυμιες (μεχρι τωρα) ...
Θυμάσαι τι γραφόταν κάποιες εποχες γι αυτο το θεμα....
Κ για εμένα, εν ετη 2018, να συζητάμε 18 Σεπτέμβρη για δασκαλους ειναι αποτυχία... Μιλαμε για ανθρωπους οι οποίοι 1η του μηνός έπρεπε να ειναι στις θεσεις τους..



.


περιπτωσιολογικά δεν μπορώ να σου πώ για το δικό σας σχολείο, αλλά είσαι εντελώς άδικος μιας και φέτος είναι η πρώτη που υπήρχε σαφή εικόνα του καταμερισμού των παιδιών στις τάξεις, μιας και έγινε ηλεκτρονική καταγραφή και έγιναν οι περισσότερες προσλήψεις αναπληρωτών απο ποτέ πολύ πριν αρχίσει η χρονιά.

Αυτό το έχεις υπόψιν σου?
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#535919 Αυτό του λέω πιο πάνω ρε συ.
Σαν φέτος δεν ήταν ποτέ τα τελευταία χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#535939
EDDIE_147 έγραψε:Νικ μου τέτοια fail ένας χρήστης σέρβιρε με δεξιοτεχνία και επρηζε μπάλες αλλά έχει κόψει λάσπη.
Η πιο σωστά έχει εξαερωθει.

Τα κακα αντίγραφα δεν οφελουν το κατά τ αλλα ποιοτικό φόρουμ.
Ας διαφυλάξουμε το dna του πετρολχεντζ.

Όχι τίποτα άλλο, δεν έχει πιάσει το χιουμορζ σου ο γιανικ και απαντά κανονικά.


Ναι Eddie. Έτσι είναι.
Συνέχισε! :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#535940 Κι εμείς, ξεκινήσαμε αμέσως φουλ πρόγραμμα (δηλαδή μέχρι τις 13:15) κι ολοήμερο από χτες. Ειδικά το τελευταίο, πήγαινε Οκτώβρη για να ξεκινήσει.
Άβαταρ μέλους
By Black-eyed
#535955
trident1971 έγραψε:Η δασκαλα που διοριστηκε στη Γαυδο την εκανε μεσα σε 2-3 μερες χωρις να ειδοποιησει κανενα.
Οι κακες γλωσσες λεει οτι χρησιμοποιησε μια διαταξη που λεει οτι αν κατσεις 3 μερες παιρνεις τα μορια και νεξτ γιαρ εισαι σε καλυτερη φαση, και δεν εχεις και συνεπειες.


Ντισκας


Δεν ισχύει τίποτα από αυτά. Δεν υπάρχει τέτοια διάταξη. Θα πληρωθεί και θα πάρει τα μόρια αυτών των 3 ημερών. Σίγουρα του χρόνου θα είναι σε χαμηλότερη θέση στον πίνακα. Συνέπειες δεν έχει έτσι και αλλιώς. Παλιότερα ίσχυε ότι αποκλειόσουν από το πίνακα αναπληρωτών για 2 χρόνια. Δεν ισχύει πλέον.

Η δασκάλα βασικά πρέπει να δούλευε πρώτη φορά γιατί αν έχεις 3 παιδιά πραγματικά μπορείς να τοποθετηθείς όπου θες (στον νομό που διορίστηκες ως αναπληρωτής ) καθώς είναι top κοινωνικό κριτήριο. Για να πήγε στην Γαύδο λογικά το δήλωσε η ίδια και προφανώς το μετάνιωσε.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#536439 Αστε τη δασκαλα....Τα παιδια εχουν δασκαλο τωρα η θα περιμενουν ποτε και αν . :rant:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#536507
DAP έγραψε:Αστε τη δασκαλα....Τα παιδια εχουν δασκαλο τωρα η θα περιμενουν ποτε και αν . :rant:

Θα μπορούσαν να έχουν δάσκαλο αν γινόταν το εξής απλό: το υπουργείο να υποσχόταν στον κόσμο κανονικό διορισμό, αν έκαναν το... αγροτικό τους για κάποια χρόνια. Κοινώς, πας 3-4 χρόνια σε νησάκια, ως μόνιμος όμως κανονικά και κατόπιν δικαιούσαι να έρθεις πιο κοντά.
Ως έχει, σαν αναπληρωτής μόνον, δεν είναι καθόλου εύκολο να πάει κάποιος στην Γαύδο. Απλό και ανθρώπινο είναι.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#536509 Τότε θα γινόταν χαμός ποιός θα πρωτοπάει. :lol: :lol: :lol:
Μωρέ η μαλ@κία στην Ελλάδα είναι ότι περνάνε ένα νόμο ή μια διάταξη για κάτι αυτονόητο και μετά τον πιάνουν και τον κάνουν λάστιχο για να εξυπηρετήσουν υμέτερους.
Πχ στην περίπτωση αυτή θα βρίσκαν ένα παράθυρο να διοριστεί μεν στη Γαύδο, να αποσπαστεί όμως για x, ψ, z λόγους που προβλέπονται σε άλλο νόμο ή άλλη διάταξη (μετακλητή κάποιου πολιτικού αυτό που μου έρχεται στο μυαλό), κάπου αλλού και στη συνέχεια να μονιμοποιηθεί.
Δεν υπάρχει σωτηρία... :(
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#536510 Αναλόγως την ζήτηση, το προσαρμόζεις. Και όχι, όποιος δεν το κάνει, δεν έχει δικαίωμα κατόπιν να εκμεταλλευτεί τα μόρια. Μια χαρά θα μπορούσε να γίνει ειδικά για τέτοιες περιπτώσεις.
Και όχι, σιγά μην κάνανε ουρά! Ποιος θα πάει πχ για 3 χρόνια στην Γαύδο; Που αν δεν είσαι από Κρήτη, πρέπει να περάσεις μια περιπέτεια για να πας σπίτι σου;
Πόσα ακριτικά νησιά και χωριά έχουμε; Θα είναι κάποιες 10άδες. Ε, αναλόγως και της δυσκολίας, θα έπρεπε να δίνονται τέτοια κίνητρα. Δεν γίνεται να ζητάς σε κάποιον να πάει αναπληρωτής στην Γαύδο, ήμαρτον, πρέπει να είναι πολύ απελπισμένος. Ποιος θέλει να κάνει μάθημα στα παιδιά μας ένας απελπισμένος και τσακισμένος άνθρωπος;
:s_hang
Εγώ για 800 κατοστάρικα για 9 μήνες στην Γαύδο δεν πήγαινα που να με παρακαλάς. Καλύτερα να κάνω τον delivery στην Αθήνα, καλύτερα λεφτά, λιγότερη δουλειά, λιγότερο άγχος. Και δεν θα είσαι και στου διαόλου την μάνα, και δεν θα είσαι άνεργος πάλι μετά από 9 μήνες να παρακαλάς πάλι για δουλειά.