Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#535802
gianik έγραψε:Ε μπορεί να μην εχουμε δασκαλους, πρόγραμμα, κλπ.. Τουλάχιστον δεν λυποθυμουν οι μικροι μαθητές οπως πριν κάποια χρόνια.. Ολα καλά λοιπόν...

.



Απλά έτσι όπως το έγραψες μου θύμισε λίγο τη λογική "αντί να κόψουν κλήση σε εμένα να πάνε να πιάσουν τους δολοφόνους" που ακούμε συχνά.

Η αλλαγή στην ώρα για παράδειγμα δεν θα επηρεάσει ούτε το ένα ούτε και το άλλο ενώ, το κυριότερο, είναι ανέξοδη οπότε και πιο εύκολη να γίνει.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#535806
NickTG έγραψε:
EDDIE_147 έγραψε:
NickTG έγραψε:Πως συνδέονται αυτά?


Εδώ πάει το λολ τρίαινα.


Για πες. :hmmm:


Ίσως δεν ήσουνα στο Ιλλάντα όταν παιζόταν αυτό το mega hit (λιποθυμίες τέκνων).
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#535812 Εδώ ήμουν.
Τι σχέση έχει με τους δασκάλους που λείπουν και την αλλαγή ωραρίου ήθελα να μου εξηγήσεις μιας και αυτό ρώτησα.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#535817
NickTG έγραψε:Εδώ ήμουν.
Τι σχέση έχει με τους δασκάλους που λείπουν και την αλλαγή ωραρίου ήθελα να μου εξηγήσεις μιας και αυτό ρώτησα.


Τι ψάχνεις κι εσύ τώρα?:whistlink: Άκου τι σχέση έχει.
Ο Θρύλος και το Αιγάλεω να κερδάνε και όλοι οι άλλοι να πα να γ@μηθούν. Δεν καταλαβαίνεις τώρα?

υγ: θυμάται κανείς να μου πει ποτέ ήταν που παίρναν τα παιδιά σε φωτοτυπίες τα βιβλία? :hmmm:
mega hit της εποχής και αυτό. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#535821
markvag έγραψε:
Govus έγραψε:
trident1971 έγραψε:Ποια ειναι η γνωμη σας για το 9 το πρωί στο σχολειο?


Αν δεν έχει κολλήσει κάποιος ούτε ένσημο στη ζωή του, μια χαρά του φαίνεται...


Βασικά πρέπει λίγο να δούμε τι βολεύει τα παιδιά. Αυτό που φαίνεται από όλο και περισσότερα δεδομένα είναι πως τα παιδιά πρέπει να κοιμούνται περισσότερο το πρωί. Εγερτήριο κατά τις 7 (για να πάνε σχολείο στις 8) δεν είναι καλό, ούτε για την υγεία του παιδιού, ούτε για τη μαθησιακή του ικανότητα. Οπότε μία ώρα παραπάνω ύπνου θα κάνει καλό στο παιδί.

Από την άλλη υπάρχει βέβαια σοβαρό θέμα για τα μικρότερα παιδιά που δεν γίνεται να ετοιμαστούν και να πάνε σχολείο μόνα τους και δεν υπάρχει κάποιος μεγάλος στο σπίτι. Αν δηλαδή οι γονείς πρέπει να φύγουν στις 7 από το σπίτι για τη δουλειά, προφανώς και η έναρξη στις 9 θα τους προκαλέσει πολλά προβλήματα.

Θεωρώ πως, αν και σωστό αν εξετάσει κανείς μόνο τα παιδιά, δεν μπορεί να εφαρμοστεί σε μικρότερες ηλικίες χωρίς να προκαλέσει σημαντικά προβλήματα. Αλλά δεν βλέπω τον λόγο να μην εφαρμοστεί σε γυμνάσια - λύκεια.


edit: Το σωστό θα ήταν φυσικά να εφαρμοστεί δοκιμαστικά σε ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα σχολείων, να μελετηθούν τα αποτελέσματα (μάθηση, κατάσταση παιδιών, απόψεις γονέων, κτλ) και μετά να δούμε αν θα εφαρμοστεί σε όλα. Αλλά 'νταξ'... Ελλάδα είσαι, αυτά είναι επιστημονική φαντασία... :tomato:

Αμα κοιμουνται νωρις τα παιδια και ξυπνανε στις 7 δεν εχουν κανενα θεμα υγειας.
Ας αφησουμε τις παπαριες της καθε ερευνας και να κοιταξουν οι γονεις να τα βαζουν νωρις για υπνο και οχι οποτε αυτα γουσταρουν.
10 με 4 ειναι οι καλυτερες ωρες υπνου.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#535824
markvag έγραψε:edit: Το σωστό θα ήταν φυσικά να εφαρμοστεί δοκιμαστικά σε ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα σχολείων, να μελετηθούν τα αποτελέσματα (μάθηση, κατάσταση παιδιών, απόψεις γονέων, κτλ) και μετά να δούμε αν θα εφαρμοστεί σε όλα. Αλλά 'νταξ'... Ελλάδα είσαι, αυτά είναι επιστημονική φαντασία... :tomato:


Όντως. Τα πειραματικά σχολεία πώς και δεν το πήραν αυτό για δοκιμή;
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#535828
NickTG έγραψε:Εδώ ήμουν.
Τι σχέση έχει με τους δασκάλους που λείπουν και την αλλαγή ωραρίου ήθελα να μου εξηγήσεις μιας και αυτό ρώτησα.


Ότι σχέση είχε με την πραγματικότητα τότε που έπαιζε η κασέτα.
Δεν το συνέδεσε ο γιαννικ ούτως ή άλλως.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#535840
funkyreverend έγραψε:
markvag έγραψε:edit: Το σωστό θα ήταν φυσικά να εφαρμοστεί δοκιμαστικά σε ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα σχολείων, να μελετηθούν τα αποτελέσματα (μάθηση, κατάσταση παιδιών, απόψεις γονέων, κτλ) και μετά να δούμε αν θα εφαρμοστεί σε όλα. Αλλά 'νταξ'... Ελλάδα είσαι, αυτά είναι επιστημονική φαντασία... :tomato:


Όντως. Τα πειραματικά σχολεία πώς και δεν το πήραν αυτό για δοκιμή;


Έλα ντε...

Βέβαια, μάλλον στο υπουργείο διαβάζουν φόρουμ και είπανε και αυτοί, τι μελέτες και αηδίες, το κάνουμε γιατί ΕΤΣΙ! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#535844
EDDIE_147 έγραψε:
NickTG έγραψε:Εδώ ήμουν.
Τι σχέση έχει με τους δασκάλους που λείπουν και την αλλαγή ωραρίου ήθελα να μου εξηγήσεις μιας και αυτό ρώτησα.


Ότι σχέση είχε με την πραγματικότητα τότε που έπαιζε η κασέτα.
Δεν το συνέδεσε ο γιαννικ ούτως ή άλλως.



Νιώθω ότι κάτι προσπαθείς να μου πεις αλλά δεν βγάζω κάποιο νόημα. :hmmm:

Είπε 3 πράγματα ο gianik σε ένα μήνυμα. Ρώτησα απλά τι σχέση έχουν τα 3 αυτά μεταξύ τους, έβαλες ένα ξεκάρφωτο lol και μετά γράφεις ασυνάρτητα.

Αν έχουν κάποιο κρυφό μήνυμα λυπάμαι αλλά δεν το βλέπω.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#535846 Ήταν ένα αστείο εξυπνακίστικο σχόλιο στο οποίο σου απάντησε ευγενικά ο γιανικ.

Δεν υπήρχε πουθενά η σύνδεση μεταξύ των δυο πραγμάτων αλλά τη φαντάστηκες/κατάλαβες εσύ --> αδιάφορο.

Ρίξε λίγο flame τώρα.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#535853
EDDIE_147 έγραψε:Ήταν ένα αστείο εξυπνακίστικο σχόλιο στο οποίο σου απάντησε ευγενικά ο γιανικ.

Δεν υπήρχε πουθενά η σύνδεση μεταξύ των δυο πραγμάτων αλλά τη φαντάστηκες/κατάλαβες εσύ --> αδιάφορο.

Ρίξε λίγο flame τώρα.



:dizzy: :dizzy: :dizzy:

Τόσα μηνύματα χωρίς να έχεις τίποτα να πεις. Εντυπωσιακό.

Και έξτρα πρόταση στο τέλος για δημιουργία εντυπώσεων.

Εν τω μεταξύ κοίταξα πάλι μήπως κάνω κάποιο λάθος αλλά τελικά δεν ήμουν εγώ αυτός που έβαλε σε ένα μήνυμα 3 πράγματα μαζί αλλά ο gianik και αυτόν ακριβώς ρώτησα πως συνδέονται και τα έβαλε έτσι.

Δεν έχω καταλάβει βέβαια γιατί ένιωσες την ανάγκη να απαντήσεις σε κάτι που δεν σε ρώτησαν, δεν έγραψες εσύ και όπως έγραψες σου είναι και αδιάφορο.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#535862 @NickTg
Το σχόλιο μου ηταν ειρωνικο...
Οτι οκ μπορεί να μην εχουμε πρόγραμμα ακομα (1 εβδομάδα αφου εχουν ανοίξει τα σχολεία), αλλά τουλάχιστον δεν έχουμε λυποθυμιες (μεχρι τωρα) ...
Θυμάσαι τι γραφόταν κάποιες εποχες γι αυτο το θεμα....
Κ για εμένα, εν ετη 2018, να συζητάμε 18 Σεπτέμβρη για δασκαλους ειναι αποτυχία... Μιλαμε για ανθρωπους οι οποίοι 1η του μηνός έπρεπε να ειναι στις θεσεις τους..



.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#535864 Επαναλαμβάνω, πάντως, ότι σε ζητήματα : (1) σχολικών βιβλίων και (2) διορισμών αναπληρωτών εκπαιδευτικών, φέτος είναι η καλύτερη χρονιά τα τελευταία πολλά χρόνια.
Σε αυτό το θέμα, είναι άδικη η κριτική σου.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#535871
NickTG έγραψε: :dizzy: :dizzy: :dizzy:


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#535892 Η δασκαλα που διοριστηκε στη Γαυδο την εκανε μεσα σε 2-3 μερες χωρις να ειδοποιησει κανενα.
Οι κακες γλωσσες λεει οτι χρησιμοποιησε μια διαταξη που λεει οτι αν κατσεις 3 μερες παιρνεις τα μορια και νεξτ γιαρ εισαι σε καλυτερη φαση, και δεν εχεις και συνεπειες.


Ντισκας