Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#539864 Δεν ξέρω τι λέτε , εμείς 5 Οκτωβρίου και στο δημοτικό του μικρού ακόμα δεν έχει βγει πρόγραμμα.... :dizzy:
Κάθε μέρα πάει και τους λέει η δασκάλα τι θα κάνουν εκείνη την μέρα... :metalo:

Αλλά όχι , είπαμε είναι επιτυχημένος ο Γαβρόγλου , αφού πήραμε βιβλία και όχι φωτοτυπίες... :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#539880
gianik έγραψε:Δεν ξέρω τι λέτε , εμείς 5 Οκτωβρίου και στο δημοτικό του μικρού ακόμα δεν έχει βγει πρόγραμμα.... :dizzy:
Κάθε μέρα πάει και τους λέει η δασκάλα τι θα κάνουν εκείνη την μέρα... :metalo:

Αλλά όχι , είπαμε είναι επιτυχημένος ο Γαβρόγλου , αφού πήραμε βιβλία και όχι φωτοτυπίες... :thumbsup:


Τι εννοείς ότι δεν έχει βγει πρόγραμμα ρε Γιάννη?
Δεν έχουν δασκάλα. Γυμναστή. Αγγλικού. Καλλιτεχνικού?
Το σχολείο δεν το φτιάχνει το πρόγραμμα?

Εγώ κατάλαβα ότι όλη αυτή η μηχανή θέλει και λίγο γκάζι για να λειτουργήσει. Γιατί άμα δουλεύει συνέχεια χαμηλά μπουκώνει:
Τη Δευτέρα που γυρνάει ο μικρός λέει στη μάνα του ξέρεις δεν κάναμε μάθημα σήμερα ήρθε για λίγο η κυρία Σοφία, μας έφερε γλυκά γιατί αύριο φεύγει. Τι φεύγει ρε παιδάκι μου. Που πάει? Φεύγει. Μιλάνε οι μαμάδες μεταξύ τους στα viber και τις μ@λακίες, είναι και μία δασκάλα που κάνει ζωγραφική και έχει και το παιδάκι της εκεί, μαθαίνουνε τελοςπάντων ότι μια διευθύντρια από ένα σχολείο πήγε συντονίστρια, η κυρία Σοφία πάει διευθύντρια στο σχολείο που έφυγε η άλλη και η τάξη του jr junior έμεινε χωρίς δασκάλα γιατί έχει διαδικασία να βρούνε αναπληρωτές κλπ κλπ.
Γυρνάω σπίτι το βράδυ το και το. Εγκεφαλικό. Και τι κάνατε εσείς σα σύλλογος, μαμάδες κλπ? Φούτσες μπλε. Άστο λέω αύριο θα μας γράψουν οι εφημερίδες. Βλέπω το Giannik να έρχεται να με συλλάβει.
Πάω στο σχολείο το πρωι, βλέπω τη διευθύντρια ναι μου λέει είναι έτσι ακριβώς. Συντονίστρια η μια, διευθύντρια η άλλη και τα παιδιά χωρίς δασκάλα. Στο μεταξύ συντονίστρια απ'ότι κατάλαβα είναι λούφα και παραλλαγή. Και όντως μου λέει ακόμα δεν έχει βρεθεί αναπληρώτρια και δε ξέρουμε τι θα γίνει και πότε θα έρθει.
Της λέω έχεις το χαρτί που λέει όλα αυτά, ποιος υπέγραψε κλπ. Μου δίνει ένα όνομα, μια διεύθυνση, μου λέει δε θα κάνετε τίποτα. Φεύγω πάω στο Ηράκλειο στη πρωτοβάθμια. Μπαίνω μέσα, η ώρα έχει πάει εννιά, όλες αγουροξυπνημένες μόλις ήρθαν με τον καφέ στο χέρι και κουβέντα.
Ζητάω την τύπισσα που μου έδωσε η διευθύντρια για κακή της τύχη ήταν η πιο αναιδής και η πιο χύμα. Στην αρχή προσπάθησα να είμαι cool και ευγενής αλλά έκανε τη μ@λ@κία να το παίξει έξυπνη, άνετη και στο μο@νί της. Μετά πουτάνα όλα. Ένα θα πω: κατεβαίνανε από τους ορόφους να δούνε τι συμβαίνει και κρυβόντουσαν πίσω από τις πόρτες.
Το μεσημέρι πάει η κυρά να πάρει τα παιδιά, βλέπει κάτι μανάδες της λένε τα μαθες? Πήραν τη διευθύντρια και είπανε μέχρι τέλος βδομάδας θα έρθει η αναπληρώτρια. Βρίσκει τη διευθύντρια της λέει καλά τι άκρες έχει ο άντρας σου?
Που να ξερε.
Ακόμα βέβαια χτες δεν είχε έρθει, σήμερα λογικά θα παρουσιαστεί. Αν δεν παρουσιαστεί ... :superman:
Τελευταία επεξεργασία από junior gt και 05 Οκτ 2018, 10:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Black-eyed
#539882 Φάση αναπληρωτών έγινε την Τετάρτη. Πρέπει να παρουσιαστούν μέχρι σήμερα. Οπότε από Δευτέρα στο σχολείο.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#539886
junior gt έγραψε:
gianik έγραψε:Δεν ξέρω τι λέτε , εμείς 5 Οκτωβρίου και στο δημοτικό του μικρού ακόμα δεν έχει βγει πρόγραμμα.... :dizzy:
Κάθε μέρα πάει και τους λέει η δασκάλα τι θα κάνουν εκείνη την μέρα... :metalo:

Αλλά όχι , είπαμε είναι επιτυχημένος ο Γαβρόγλου , αφού πήραμε βιβλία και όχι φωτοτυπίες... :thumbsup:


Τι εννοείς ότι δεν έχει βγει πρόγραμμα ρε Γιάννη?
Δεν έχουν δασκάλα. Γυμναστή. Αγγλικού. Καλλιτεχνικού?
Το σχολείο δεν το φτιάχνει το πρόγραμμα?


Δεν εχουν ολα τα σχολεια ολες τις ειδικοτητες. Καθε μερα βγαζουν προγραμμα της επομενης γιατι υπαρχουν ελλειψεις δασκαλων και κατα κυριο λογο ειδικοτητων, αγγλικων, γαλλικων, γερμανικων, καλλιτεχνικων, μουσικης.

Διαοριζουν μεν καποιον σε ενα σχολειο ( για πρωτη φορα φετος οι διορισμοι γινονται στον ιδιο δημο ) να κανει 3 ωρες και τις αλλες σε δυο αλλα σχολεια αλλα πρεπει να συσκεφθουν οι διευθυντες και να βρουν τις ωρες σε συνδυασμο με το υπολοιπο προγραμμα ΚΑΘΕ σχολειου!
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#539887
junior gt έγραψε:
gianik έγραψε:Δεν ξέρω τι λέτε , εμείς 5 Οκτωβρίου και στο δημοτικό του μικρού ακόμα δεν έχει βγει πρόγραμμα.... :dizzy:
Κάθε μέρα πάει και τους λέει η δασκάλα τι θα κάνουν εκείνη την μέρα... :metalo:

Αλλά όχι , είπαμε είναι επιτυχημένος ο Γαβρόγλου , αφού πήραμε βιβλία και όχι φωτοτυπίες... :thumbsup:


Τι εννοείς ότι δεν έχει βγει πρόγραμμα ρε Γιάννη?
Δεν έχουν δασκάλα. Γυμναστή. Αγγλικού. Καλλιτεχνικού?
Το σχολείο δεν το φτιάχνει το πρόγραμμα?

Εγώ κατάλαβα ότι όλη αυτή η μηχανή θέλει και λίγο γκάζι για να λειτουργήσει. Γιατί άμα δουλεύει συνέχεια χαμηλά μπουκώνει:
Τη Δευτέρα που γυρνάει ο μικρός λέει στη μάνα του ξέρεις δεν κάναμε μάθημα σήμερα ήρθε για λίγο η κυρία Σοφία, μας έφερε γλυκά γιατί αύριο φεύγει. Τι φεύγει ρε παιδάκι μου. Που πάει? Φεύγει. Μιλάνε οι μαμάδες μεταξύ τους στα viber και τις μ@λακίες, είναι και μία δασκάλα που κάνει ζωγραφική και έχει και το παιδάκι της εκεί, μαθαίνουνε τελοςπάντων ότι μια διευθύντρια από ένα σχολείο πήγε συντονίστρια, η κυρία Σοφία πάει διευθύντρια στο σχολείο που έφυγε η άλλη και η τάξη του jr junior έμεινε χωρίς δασκάλα γιατί έχει διαδικασία να βρούνε αναπληρωτές κλπ κλπ.
Γυρνάω σπίτι το βράδυ το και το. Εγκεφαλικό. Και τι κάνατε εσείς σα σύλλογος, μαμάδες κλπ? Φούτσες μπλε. Άστο λέω αύριο θα μας γράψουν οι εφημερίδες. Βλέπω το Giannik να έρχεται να με συλλάβει.
Πάω στο σχολείο το πρωι, βλέπω τη διευθύντρια ναι μου λέει είναι έτσι ακριβώς. Συντονίστρια η μια, διευθύντρια η άλλη και τα παιδιά χωρίς δασκάλα. Στο μεταξύ συντονίστρια απ'ότι κατάλαβα είναι λούφα και παραλλαγή. Και όντως μου λέει ακόμα δεν έχει βρεθεί αναπληρώτρια και δε ξέρουμε τι θα γίνει και πότε θα έρθει.
Της λέω έχεις το χαρτί που λέει όλα αυτά, ποιος υπέγραψε κλπ. Μου δίνει ένα όνομα, μια διεύθυνση, μου λέει δε θα κάνετε τίποτα. Φεύγω πάω στο Ηράκλειο στη πρωτοβάθμια. Μπαίνω μέσα, η ώρα έχει πάει εννιά, όλες αγουροξυπνημένες μόλις ήρθαν με τον καφέ στο χέρι και κουβέντα.
Ζητάω την τύπισσα που μου έδωσε η διευθύντρια για κακή της τύχη ήταν η πιο αναιδής και η πιο χύμα. Στην αρχή προσπάθησα να είμαι cool και ευγενής αλλά έκανε τη μ@λ@κία να το παίξει έξυπνη, άνετη και στο μο@νί της. Μετά πουτάνα όλα. Ένα θα πω: κατεβαίνανε από τους ορόφους να δούνε τι συμβαίνει και κρυβόντουσαν πίσω από τις πόρτες.
Το μεσημέρι πάει η κυρά να πάρει τα παιδιά, βλέπει κάτι μανάδες της λένε τα μαθες? Πήραν τη διευθύντρια και είπανε μέχρι τέλος βδομάδας θα έρθει η αναπληρώτρια. Βρίσκει τη διευθύντρια της λέει καλά τι άκρες έχει ο άντρας σου?
Που να ξερε.
Ακόμα βέβαια χτες δεν είχε έρθει, σήμερα λογικά θα παρουσιαστεί. Αν δεν παρουσιαστεί ... :superman:

Βαρβατιλα όχι αστεια :s_music
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#539893
Νίκος Παππάς έγραψε:
junior gt έγραψε:
gianik έγραψε:Δεν ξέρω τι λέτε , εμείς 5 Οκτωβρίου και στο δημοτικό του μικρού ακόμα δεν έχει βγει πρόγραμμα.... :dizzy:
Κάθε μέρα πάει και τους λέει η δασκάλα τι θα κάνουν εκείνη την μέρα... :metalo:

Αλλά όχι , είπαμε είναι επιτυχημένος ο Γαβρόγλου , αφού πήραμε βιβλία και όχι φωτοτυπίες... :thumbsup:


Τι εννοείς ότι δεν έχει βγει πρόγραμμα ρε Γιάννη?
Δεν έχουν δασκάλα. Γυμναστή. Αγγλικού. Καλλιτεχνικού?
Το σχολείο δεν το φτιάχνει το πρόγραμμα?


Δεν εχουν ολα τα σχολεια ολες τις ειδικοτητες. Καθε μερα βγαζουν προγραμμα της επομενης γιατι υπαρχουν ελλειψεις δασκαλων και κατα κυριο λογο ειδικοτητων, αγγλικων, γαλλικων, γερμανικων, καλλιτεχνικων, μουσικης.

Διαοριζουν μεν καποιον σε ενα σχολειο ( για πρωτη φορα φετος οι διορισμοι γινονται στον ιδιο δημο ) να κανει 3 ωρες και τις αλλες σε δυο αλλα σχολεια αλλα πρεπει να συσκεφθουν οι διευθυντες και να βρουν τις ωρες σε συνδυασμο με το υπολοιπο προγραμμα ΚΑΘΕ σχολειου!

Ναι ρε προφανώς και δεν μπορεί η αγγλικού ξερω γω να κάνει μόνο σε ένα σχολείο μάθημα. Ειδικά στα σχολεία που έχει ένα τμήμα η τάξη.
Αλλά τόσο δύσκολο είναι να συνεννοηθούν μεταξύ τους τρία σχολεία μετά από ένα μήνα και να κάνουν ένα πρόγραμμα?
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#539904
gianik έγραψε:Δεν ξέρω τι λέτε , εμείς 5 Οκτωβρίου και στο δημοτικό του μικρού ακόμα δεν έχει βγει πρόγραμμα.... :dizzy:
Κάθε μέρα πάει και τους λέει η δασκάλα τι θα κάνουν εκείνη την μέρα... :metalo:

Αλλά όχι , είπαμε είναι επιτυχημένος ο Γαβρόγλου , αφού πήραμε βιβλία και όχι φωτοτυπίες... :thumbsup:


Τι ελλείψεις σε καθηγητές έχει ρε Γιαννικ?
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#539907
junior gt έγραψε:Ναι ρε προφανώς και δεν μπορεί η αγγλικού ξερω γω να κάνει μόνο σε ένα σχολείο μάθημα. Ειδικά στα σχολεία που έχει ένα τμήμα η τάξη.
Αλλά τόσο δύσκολο είναι να συνεννοηθούν μεταξύ τους τρία σχολεία μετά από ένα μήνα και να κάνουν ένα πρόγραμμα?

Ναι αν πρεπει να βρεις ωρες για γαλλικα, γερμανικα σε συνδυασμο με τα κενα και τους δασκαλους συνολικα 6-7 σχολειων.

Η μεγαλη εικονα με δασκαλους αρκετων ειδικοτητων να πρεπει να συνδυαστουν με τις ωρες 7-8 η και περισσοτερων σχολειων ειναι πονοκεφαλος!

Εμενα ο γιος φετος εχει κανει 3 φορες γαλλικα γιατι δεν υπηρχε δασκαλα γερμανικων που θα εκανε στα αλλα παιδια της ταξης. Η οποια εχει διαοριστει μεν αλλα οι πολλες της ωρες ειναι σε αλλο σχολειο και πρεπει να συνδυαστουν.



Σε αλλα νεα ξεκινησαμε και τα διαγωνισματα! Χτες ιστορια, σημερα γλωσσα, την Δευτερα γεωγραφια και την Τριτη μαθηματικα και μιλαμε για Ε΄δημοτικου!
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#539908 Γιανικ δεν είναι γενικό το φαινόμενο σε καμία περίπτωση. Το δικό μας σχολείο πχ έχει βγάλει πρόγραμμα και έχουν ξεκινήσει ολοήμερο και πρόωρη προσέλευση από την δεύτερη βδομάδα μαθημάτων. Και σίγουρα παίζει ρόλο η ικανότητα και η ευελιξία του διευθυντή στον προγραμματισμό των ειδικοτήτων.
ΕΠΠ αν δεν αλλάξει το σύστημα και δεν αντικατασταθούν σε μεγάλο ποσοστό οι αναπληρωτές από μόνιμους διορισμούς, δεν πρόκειται να λυθούν όλα τα προβλήματα, λογικό είναι.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#539911
Asimov έγραψε:Γιανικ δεν είναι γενικό το φαινόμενο σε καμία περίπτωση. Το δικό μας σχολείο πχ έχει βγάλει πρόγραμμα και έχουν ξεκινήσει ολοήμερο και πρόωρη προσέλευση από την δεύτερη βδομάδα μαθημάτων. Και σίγουρα παίζει ρόλο η ικανότητα και η ευελιξία του διευθυντή στον προγραμματισμό των ειδικοτήτων.

Ειστε μαλλον η εξαιρεση και οχι ο κανονας απο αυτα που ακουω σε πολλα σχολεια, ακομα και γυμνασια.

ΕΠΠ αν δεν αλλάξει το σύστημα και δεν αντικατασταθούν σε μεγάλο ποσοστό οι αναπληρωτές από μόνιμους διορισμούς, δεν πρόκειται να λυθούν όλα τα προβλήματα, λογικό είναι.

Σωστος!
Άβαταρ μέλους
By gianik
#539913 Τι να πω μπορεί να είμαστε εξαίρεση...
Αγγλικού, γαλλικού κλπ εκεί είναι οι έλλειψης drifter.

.
Άβαταρ μέλους
By pro
#539919 Μαλλον δεν ειστε εξαιρεση. Στο γυμνασιο που πηγαινουμε (α' πληθυντικο εννοειται) συμβαινει το ιδιο. Φυσική θα κάνουν πρωτη φορα σήμερα 5 Οκτ.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#539994
Νίκος Παππάς έγραψε:Σε αλλα νεα ξεκινησαμε και τα διαγωνισματα! Χτες ιστορια, σημερα γλωσσα, την Δευτερα γεωγραφια και την Τριτη μαθηματικα και μιλαμε για Ε΄δημοτικου!


Μιλάμε τώρα για 10χρονα παιδιά... :vava: Η απόλυτη παράνοια :s_crazy και ο σίγουρος τρόπος να τα κάνεις να μισήσουν το σχολείο και τη μάθηση... :tomato: