Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#526322 Kαι στην Ολλανδία πάντως "όλοι" σε δημόσιο σχολείο και πανεπιστήμιο τα στέλνουν τα παιδιά τους, βασικά το να το στείλεις σε ιδιωτικό ενέχει λίγο και την παραδοχή ότι είναι στόκος :lol:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#526323
Deleted User 1 έγραψε:

Όλοι αυτοί οι Σκανδιναβοί δεν παίζονται σ' αυτά, ειδικά οι Νορβηγοί με τα πετρέλαια που τους τρέχουν απ' τα μπατζάκια.

καλά και σε άλλες χώρες τρέχουν τα πετρέλαια από τα μπατζάκια και δεν έχουν να φάνε
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#526324
Deleted User 1 έγραψε:Γιατί σ' αυτές τις χώρες δεν υπάρχουν ιδιωτικά σχολεία? O γιος του CEO της Nokia πάει στο ίδιο σχολείο με το γιο του ξυλοκόπου απ' το Ροβανιέμι?



Φρίκη!
Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω ότι μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο! :omg:
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#526332
rx8_drifter έγραψε:Kαι στην Ολλανδία πάντως "όλοι" σε δημόσιο σχολείο και πανεπιστήμιο τα στέλνουν τα παιδιά τους, βασικά το να το στείλεις σε ιδιωτικό ενέχει λίγο και την παραδοχή ότι είναι στόκος :lol:


Ε, όχι ιδιαίτερα. Για τα πανεπιστήμια πάσο καθώς δεν έχω εικόνα, για την προωτοβάθμια και δευτεροβάθμια γίνεται σκοτωμός για να τα στείλουν σε (καλό) ιδιωτικό, σε σημείο να με ρωτάνε αν ήδη έχω μπει σε λίστα αναμονής όταν η :inlove: :inlove: δεν ήταν ακόμα 6 μηνών. :lipsealed:

Η δημόσια εκπαίδευση έχει αρκετά κενά, τα οποία αναγνωρίζουν κυρίως οι expats. Υπερβολικά ή μη, δεν θα το κρίνω γιατί δεν είμαι γνώστης της εκπαίδευσης γενικότερα. Για την υγεία πάντως που γίνεται περίπου το ίδιο, τους βρίσκω λογικούς.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#526333
Deleted User 1 έγραψε:Ε μην το σκέφτεσαι.



Τριβελιζει το μυαλό μου από όταν το ανέφερες αλλά προσπαθώ να το αποβάλλω!
Πάω μια βόλτα να δω πλεμπα στην Ελλάδα να έρθω στα ίσα μου!
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#526334
funkyreverend έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Kαι στην Ολλανδία πάντως "όλοι" σε δημόσιο σχολείο και πανεπιστήμιο τα στέλνουν τα παιδιά τους, βασικά το να το στείλεις σε ιδιωτικό ενέχει λίγο και την παραδοχή ότι είναι στόκος :lol:


Ε, όχι ιδιαίτερα. Για τα πανεπιστήμια πάσο καθώς δεν έχω εικόνα, για την προωτοβάθμια και δευτεροβάθμια γίνεται σκοτωμός για να τα στείλουν σε (καλό) ιδιωτικό, σε σημείο να με ρωτάνε αν ήδη έχω μπει σε λίστα αναμονής όταν η :inlove: :inlove: δεν ήταν ακόμα 6 μηνών. :lipsealed:

Η δημόσια εκπαίδευση έχει αρκετά κενά, τα οποία αναγνωρίζουν κυρίως οι expats. Υπερβολικά ή μη, δεν θα το κρίνω γιατί δεν είμαι γνώστης της εκπαίδευσης γενικότερα. Για την υγεία πάντως που γίνεται περίπου το ίδιο, τους βρίσκω λογικούς.


Δεν έχω σε καμία περίπτωση τέτοια εικόνα και ξέρω αρκετούς λεφτάδες στην Ολλανδία. Για τα πανεπιστήμια δε απλά δεν υπάρχει σοβαρο ιδιωτικό πανεπιστήμιο στην Ολλανδία. Έχε υπόψιν σου ότι και όλη η βασιλική οικογένεια αλλά και γενικά όλος ο πολιτικός κόσμος σε δημόσιο πανεπιστήμιο πάει. Προφανώς υπάρχουν καλά και κακά δημόσια σχολεία και προσπαθούνε να πάνε σε κάποιο καλό.

Η υγεία είναι ένα άλλο περίεργο θέμα :lol:
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#526346
224v έγραψε:Μα πληρώνουν φόρους που η διοίκηση του κράτους κανει σωστη διαχείριση και έτσι την επιστρέφει στον πολίτη. Απο την αλλη όμως, δεν γνωρίζω για αυτό ρωταω τι σειρα σε αξιολόγηση έχουν τα πανεπιστήμια τους σαν επίπεδο σπουδών?? Που αφού το εκπαιδευτικό τους σύστημα βγάζει τόσο καλούς και κατηρτησμενους μαθητές λογικά τα πανεπιστήμια τους θα έπρεπε να είναι περιζήτητα σε σπουδες και μεταπτυχιακά Δεν βλέπω όμως τα Ελληνόπουλα να πηγαίνουν εκεί, στην Αγγλία, Αμερικη ψάχνουν για τοπ καριέρες...

.


Ούτε σε πολλές από τις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης πάνε. Πως και έτσι;
Μάλλον γιατί μόνο H.Π.Α. και Αγγλία έχουν καλά πανεπιστήμια, όλα τα άλλα είναι γτπ... :roll:

rx8_drifter έγραψε:...Έχε υπόψιν σου ότι και όλη η βασιλική οικογένεια αλλά και γενικά όλος ο πολιτικός κόσμος σε δημόσιο πανεπιστήμιο πάει. Προφανώς υπάρχουν καλά και κακά δημόσια σχολεία και προσπαθούνε να πάνε σε κάποιο καλό...


Πλέμπα... :vava:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#526349 Στο σημείο αυτό να προσθέσω ότι στην τελετή υποδοχής Ελλήνων πρωτοετών σε μτχ του ΕΤΗ (όλοι μηχανικοί από ελληνικά πολυτεχνεία) έγινε ιδιαίτερη μνεία στους αποφοίτους του Κολλεγίου Αθηνών. :vava:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#526362
otso έγραψε:Ρε τον Μαρκο γραφει και μερικα σωστα και προοδευτικα που και που.


ΟΛΑ όσα γράφω είναι σωστά, αλλά θα αναγνωριστώ μετά θάνατον... :rtfm: :svivhaha:

224v έγραψε:Για τα πολλά διαγώνισματα που λέτε, ποσο δύσκολα είναι??

.


Ναι.

Όταν πρέπει ένα παιδάκι 3ης δημοτικού (από την πρώτη ξεκίνησε η δικιά μου δυστυχώς) να διαβάζει κάποιες ΩΡΕΣ για το κωλοδιαγώνισμα κάθε τρεις και λίγο (πχ επανάληψη γλώσσα όλα τα μαθήματα των τελευταίων 2 εβδομάδων;;; :s_crazy στην πρώτη δημοτικού;;; :s_crazy :vava: ), απλά μου σηκώνονται οι τρίχες κάγκελο. Ένας καλός μαθητής θα το βγάλει σε σχετικά λίγη ώρα, αλλά ένας μέσος μαθητής ή ένας μαθητής που ζορίζεται θα πρέπει να διαβάζει πάρα πολύ ώρα. Βάλε στην εξίσωση και τους ηλίθιους γονείς... Και κάπως έτσι σιχαίνεται η πλειοψηφία των μαθητών το σχολείο και τη μάθηση. Και αυτή είναι μια εξαιρετική συνταγή για να πετάξεις έξω από το σχολείο πάρα πολλά παιδιά, τα οποία αντιθέτως θα έπρεπε να βοηθήσεις.

Αυτό που πρέπει να καταλάβουμε είναι πως το διάβασμα είναι για το ΣΧΟΛΕΙΟ και όχι για το σπίτι! :rtfm: Τα παιδιά ΠΡΕΠΕΙ να έχουν χρόνο να είναι παιδιά. Όπως κι εγώ δεν ασχολούμαι με τα της δουλειάς όταν φεύγω, έτσι και τα παιδιά δεν πρέπει να ασχολούνται με τα του σχολείου από τη στιγμή που θα φύγουν.

Του χρόνου ακούστηκε πως θα έχουνε μία δασκάλα που τους βάζει πάρα πολλά. Ετοιμάζω πυρομαχικά και όπλα με τον σύντροφο realzeus. :s_mad



Τώρα, προσωπικά δεν θα ασχοληθώ με απόψεις που θεωρούν πως είναι καλό και σωστό να καταδικάζεται κάποιος για όλη του τη ζωή υπό το βάρος μίας κακής εκπαίδευσης επειδή έτυχε και γεννήθηκε σε μία φτωχή οικογένεια.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#526370 Μάρκο, από αυτά τα όπλα και πυρομαχικά θέλω κι εγώ.

Το αδιανόητο ξέρεις ποιό είναι;
Ότι με το μέτρο της τσάντας στο σχολείο την τελευταία Παρασκευή του μήνα διαφωνούσε η Αγγλικού!!!!
Η οποία ήθελε να κάνει μάθημα κανονικά αφού δεν είχε την Παρασκευή και ΑΠΑΙΤΟΎΣΕ να πάνε διαβασμένα!!!



Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#526390 Οι δυο πιο ταξικές υπηρεσίες στην χώρα είναι η εκπαίδευση και ο στρατός.

Αν ακούσεις θητεία χαλαρή σημαίνει βύσμα. Αν ακούσεις θητεία ουσιαστικά ανύπαρκτη, τότε σημαίνει κοινωνικό status.

Αν ακούσεις ιδιωτικό σχολείο σε υποβαθμισμένη περιοχή σημαίνει μαθητής κουμπούρας. Αν ακούσεις σοβαρά ιδιωτικά σχολεία σημαίνει κοινωνικό status που αντικατοπτρίζεται και στην δουλειά μετά. Ειδικά σήμερα με το εύκολο εξωτερικό και τα πληρωμένα μεταπτυχιακά αμέσως καταλαβαίνεις τι παίζει. Χωρίς να ξεχνάμε τα κομματικά ρουσφέτια με τους μελλοντικούς κομμισάριους σε πληρωμένες από το κόμμα σπουδές*.

Ευχαριστώ.

* Με την υποχρέωση να εργάζονται ως trolls μέσα και έξω. Δεν μπορώ να γράψω αλλά λόγω λογοκρισίας.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#526393 θητεία χαλαρή μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε, ακόμα και μετανάστες έχουν κάνει τέτοιες θητείες λόγω γνωριμιών
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#526400
QsisVTS έγραψε:θητεία χαλαρή μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε, ακόμα και μετανάστες έχουν κάνει τέτοιες θητείες λόγω γνωριμιών


Δες τι γράφω: Χαλαρή = βύσμα, ανύπαρκτη = status. Ξέχασα να προσθέσω: θητεία "χώσιμο" = άνθρωπος προς εξόντωση στην πρώτη στραβή... The story of my life... Και επισήμως, αλλά τα έχω γράψει αλλού αυτά, το πώς το έμαθα κτλ.

Ευχαριστώ.