Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#522445 ε τραβάνε τα ζόρια τους και αυτοί, ειδικά εμείς οι έλληνες δεν θα τη παλεύαμε καθόλου με τον τρόπο σκέψης τους
Άβαταρ μέλους
By Serf
#522447 Το θέμα είναι κατά πόσο μπορεί να διαχωριστούν τα θετικά του εκπαιδευτικού τους συστήματος από τα αρνητικά της κουλτούρας. Π.χ., ίδια κουλτούρα τους οδηγεί (?) να θεωρούν φυσιολογικές τρελές υπερωρίες με κυριολεκτικά θανάσιμα αποτελέσματα.

Από την άλλη φανταστείτε Ελληνίδα μάνα που θα βάλουν το παιδί της να σφουγγαρισει τουαλέτες/κουζίνα/κτλ.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#522448 αυτό στην ελλάδα θα ήταν σκάνδαλο, να βάλουν το καμάρι να καθαρίσει; τι είναι καμιά δευτεράτζα;

και κάπως έτσι φτάνει ο κανακάρης στα 25 πάει φαντάρος και καταδέχεται να καθαρίσει μια τουαλέτα

γενικά τα τζαπώνια έχουν θέμα με την καθαριότητα και αυτό που τους την σπάει στους τουρίστες είναι ότι πετάν τα σκουπίδια κάτω ή δεν βγάζουν τα παπούτσια τους όταν μπαίνουν κάπου

Serf έγραψε:Το θέμα είναι κατά πόσο μπορεί να διαχωριστούν τα θετικά του εκπαιδευτικού τους συστήματος από τα αρνητικά της κουλτούρας. Π.χ., ίδια κουλτούρα τους οδηγεί (?) να θεωρούν φυσιολογικές τρελές υπερωρίες με κυριολεκτικά θανάσιμα αποτελέσματα.


δεν είναι μόνο η δουλειά, γενικά είναι άρρωστα τα παλικάρια, αλλά παράλληλα έχουν τόσο δίκιο..

είναι πάντως φοβερό αυτό το μείγμα ανατολής και δύσης που έχει προκύψει εκεί, το μοναδικό μέρος εκτός ελλάδος που θα ήθελα να πάω να μείνω (λίγο, δεν είναι για χόρταση)
Άβαταρ μέλους
By otso
#522450 Στην πατριδα μας μαθαινουν στο σχολειο να ραβουν και να μαγειρευουν , η γυναικα μου μου εχει ραψει κοστουμι εχω στο σπιτι 3 πατρον με διαφορετικο κλασσικο σχεδιο , αλλά ναι δεν εχει χρονο αλλά και εγω που να τα φοραω . στο μαθημα της μαγειρικης χρησιμοποιουν τα μαγειρεια που εχει καθε σχολειο , γιατι τους μαγειρευουν και τρωνε μεσα , μαθαινουν πνς να αναγνωριζουν τα κρεατα πως κοβεται το καθε μερος τα ψαρια τα παντα ολα , οι εργασιες στο σπιτι , γιατι πρεπει να μαγειρευουν και στο σπιτι η να φτιαχνουν γλυκα βαθμολογουνται και απο τους γονεις.
Δεν ειναι δουλεια των παιδιων η καθαριοτητα του σχολειου , αντιθετα συμετεχουν στο σπιτι σε ολες τις οικογενειες που ξερουμε καθως και στο πλυσιμο των πιατων .
Θεωρειται βασικοτατο να μπορεις να επιζησεις μονος σου και οχι να καθαριζουν το σχολειο.

Και οχι δεν ειναι το ιαπωνικο το καλυτερο εκπαιδευτικο συστημα στον κοσμο .
Οι Φινλανδοι περνανε σιγα σιγα στο επομενο που ειναι απλα απιστευτο , αλλα βαριεμαι να σας τα γραφω , εξ αλλου ειναι ευκολο να τα βρεις στο νετ.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#522452 Κάθε μέρα οι χειριστές μηχανηματων χωματουργικών, τα σαπουνιζουν... Ωστε την επόμενη να είναι καθαρά για την δουλεια... Τα ίδια και όταν επισκέπτεσαι εργοτάξιο πιο καθαρό απο το σπίτι μας που λέει ο λόγος. Ολά χρειάζονται να τα ξέρουν τα παιδιά... Και δουλειές σπιτιού και καθαριότητα κλπ.

.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#522453
Dimsabas έγραψε:https://youtu.be/hL5mKE4e4uU


απιστευτο.....
Άβαταρ μέλους
By otso
#522454 4 φινλανδοελληνακια γυριζουν στην πατριδα για σπουδες ολα δηλαδη που ηταν σε ηλικια , τα αλλα εκτος της δικης μου δεν εδωσαν καν εδω , εδωσαν εξετασεις εκει και περασαν , εχουν πλακα που εχουν αρχισει να κανουν παρεα απο δω.
Και ειναι συγκινητικος ο τροπος που το κρατος τα υποδεχεται και τα ενσωματωνει αμεσως , με δυο τρια εμειλ , σοσιαλ σεκιουριτυ καρτ και τα επιδοματα αρχιζουν να τρεχουν , γιατι εκει δεν σε σπουδαζουν τα λεφτα του μπαμπα .
Και οι δημοσιοι υπαληλοι εκπληκτικοι ενα δυο προβληματακια , λυθηκαν αυτοστιγμη με πρωτοβουλια και με κατανοηση
οτι απο ελλαδα δεν περιμενεις να σου εκδοσουν σε λογικο διαστημα τιποτα , οποτε αφεθηκαν για το μελλον.
και εννοειται χωρις προσωπικη παρουσια.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#522466
red_monster έγραψε:
g8777 έγραψε:Ποια;



https://www.theguardian.com/world/2013/ ... having-sex

θα σου έβαζα τώρα το βίντεο με τον πρωταθλητή αυνανισμού που λέει πόσο τέλειο είναι να αυνανίζεσαι και ότι το σεξ είναι βρώμικο (παράλληλα ο τύπος έχει πανέμορφη γυναίκα που αν θυμάμαι καλά τη δείχνει να σιδερώνει), αλλά ας μην βγω off topic..

δες και αυτούς που μένουν σε internet cafe.. χάλια λέμε οι τύποι

βέβαια να ξέρεις ότι την παραπάνω είδηση που έβαλες, την ψιλοαρνούνται οι ιάπωνες και μάλιστα τους είχε φανεί υπερβολική, αλλά δεν θυμάμαι τις λεπτομέρειες του αντίλογου :hmmm:

και αντίστοιχη φάση έχουμε και στη δύση, δες πόσοι κάνουν σεξ γύρω σου και κάθε πότε :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#522480
224v έγραψε:Κάθε μέρα οι χειριστές μηχανηματων χωματουργικών, τα σαπουνιζουν... Ωστε την επόμενη να είναι καθαρά για την δουλεια... Τα ίδια και όταν επισκέπτεσαι εργοτάξιο πιο καθαρό απο το σπίτι μας που λέει ο λόγος. Ολά χρειάζονται να τα ξέρουν τα παιδιά... Και δουλειές σπιτιού και καθαριότητα κλπ.

.


Φιλοι πηγαν Ιαπωνια για κανα 15ημερο και γυριζοντας η Φρανκφουρτη τους φανηκε βρωμα και δυσωδια... :lipsealed: δεν συζηταμε για την Ελλαδα.

Απο οσα μας εδειξαν σε βιντεο μου εκανε εντυπωση η καθαριοτητα, σε βιντεο εχουν μια τυπικη διασταυρωση με φαναρια... περνανε τουλαχιστον 2 μπετονιερες (σε μεγεθος μινι φυσικα) ασχετες μεταξυ τους, που ειναι φορτωμενες γιατι η βαρελα γυριζει, και ειναι σαν να βγηκαν απο την εκθεση, πλυμενες να γυαλιζουν. :metalo:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#522500 Εγώ ομολογώ ότι δεν κάθισα καν να δω ολόκληρο το βίντεο, κάπου εκεί που είδα τον κήπο στην αυλή το παράτησα.

Ρομποτοποίηση και υπερβολική καθαριότητα μου βγάζει αυτό το "εκπαιδευτικό" σύστημα, τοποθετούμαι ως εντελώς αντίθετος. :iconcool:

Για ποιό λόγο να μάθω να καθαρίζω/πλένω/ράβω/φροντίζω κήπο στο σχολείο; Το παράδειγμα της καθαριότητας ας πούμε αφορά απλούστατα το σεβασμό στη δουλειά του προσωπικού και στη δημόσια υγιεινή, όχι να μάθει να καθαρίζει το παιδί προς γνώσιν και συμμόρφωσιν. Βάλτε τα παιδιά σε κουτιά και θαυμάστε τα ως εκκολαπτόμενες υπεραποδοτικές μονάδες. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#522503 νατα, άρχισε ήδη ο ιντιβιντουαλισμός.. :shifty:
(δεν ήμουν καν βέβαιος ότι υπήρχε η παραπάνω λέξη, αλλά είχα την αίσθηση ότι θα υπήρχε για κάποιο λόγο..)