Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#564490
rx8_drifter έγραψε:Μην βιάζεστε να βγάλετε συμπεράσματα με το συγκεκριμένο... Είναι πολύ πιθανόν το συγκεκριμένο παιδί να είναι απολύτως δυσλειτουργικο και απλά ειτε ο καθένας απ τους υπεύθυνους να κάνει την πάπια, ειτε να μην εχουν δομες να το ενταξουν...

Ανεξαρτητα απο αυτο, η ανακοινωση οπως και η καταληψη ειναι φαιδρες απο μονες τους για εναν και βασικοτατο λογο, κανουν τα πραγματα χειροτερα.

Αν το παιδι εχει θεματα δεν φταιει αυτο, αλλα αυτοι που πρεπει να κανουν κατι και δεν κανουν ( γονεις, σχολειο, δομες ).
Αν το παιδι κανει κακο στον εαυτο του η στους συμμαθητες του απο την απορριψη που δεχεται, ποιος θα αναλλαβει την ευθυνη;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#564494 Εγώ από τα λεγόμενα των γονιών καταλαβαίνω ακριβώς τα αντίθετα. Το παιδί έχει σοβαρό πρόβλημα και δεν θα έπρεπε να είναι σε κανονική τάξη.
Επομένως, δεν δικαιολογώ προφανώς την κατάληψη, αλλά οι γονείς θα πρέπει να αντικρίσουν την πραγματικότητα και να δεχτούν πως το παιδί τους έχει πρόβλημα.
Αυτό είναι και το πιο δύσκολο πάντα βέβαια... Την μεγαλύτερη ευθύνη την έχουν οι γονείς.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#564499 Συμφωνώ πως υπάρχει προφανώς πρόβλημα, αλλά οι καταληψίες λένε "δεν τον θέλουμε εδώ, να φύγει".

Πιθανότατα οι γονείς του παιδιού έχουν θέμα, αν και δεν μου φαίνεται αυτό, με τον πατέρα να μιλάει ανοιχτά για το πρόβλημα του παιδιού του.

Ιδίως κιόλας στη συγκεκριμένη περιοχή, δίνω πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να ισχύει αυτό που νομίζω...



Και σαφέστατα υπάρχει σοβαρό θέμα στην αντιμετώπιση δύσκολων περιστατικών από το εκπαιδευτικό μας σύστημα (εδώ με τα μη προβληματικά παιδιά τα κάνει σκατά... :vava: )
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#567138 https://www.eap.gr/el/anakoinwseis/274- ... diarthrosi

Έναρξη Πρόσκλησης Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος σε Προγράμματα Σπουδών με ετήσια και εξαμηνιαία διάρθρωση

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η διαδικασία υποβολής αιτήσεων συμμετοχής στα Προπτυχιακά και Μεταπτυχιακά Προγράμματα Σπουδών με ετήσια διάρθρωση του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου θα ξεκινήσει στις 12 Μαρτίου 2019 μέσα από Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος, η οποία θα αναρτηθεί στην επίσημη ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου, ενώ για τα Προπτυχιακά και Μεταπτυχιακά Προγράμματα Σπουδών με εξαμηνιαία διάρθρωση θα αναρτηθεί σχετική Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος στις 15 Απριλίου 2019, με έναρξη σπουδών τον Οκτώβριο 2019.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#567232 Ασχολείται κάποιος με στατιστική & SPSS; Συγκεκριμένα πρόκειται για στατιστική ανάλυση ερωτηματολογίου διπλωματικής εργασίας.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#567252 Κάπου στο πολύ βάθος του μυαλού μου τα απωθησα αυτά από το 2017 που τελείωσα

Γενικά όμως έχει πολύ πράμα στα ίντερνετς.



< >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#567254
dimik έγραψε:Κάπου στο πολύ βάθος του μυαλού μου τα απωθησα αυτά από το 2017 που τελείωσα

Γενικά όμως έχει πολύ πράμα στα ίντερνετς.



< >
Για δώσε κάποιο λινκ διότι είμαι άσχετος...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#567256 Ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα γιατί είναι τεράστιο κεφάλαιο το SPSS και οι δικές μου γνώσεις δεν φτάνουν και παρά πολύ μακριά, ένα μάθημα έκανα σχετικό και μέχρι και στην διατριβή μου προτίμησα να κάνω τελείως τεχνικό θέμα για να το αποφύγω.

Επαιζα πάντως πολύ με το παρακάτω
https://www.spss-tutorials.com/basics/

< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#567259
Asimov έγραψε:Αν είναι κάτι απλό, μη μπλέξεις


+1

Αν θέλεις απλή ανάλυση, νομίζω πιο πολύ ώρα θα σου πάρει να μάθεις το SPSS (που το είχε μάθει κάπως στο πτυχίο και στο μεταπτυχιακό, που τελείωσαν το μακρινό 2005 :help: και έκτοτε τα ξέχασα λόγω μη χρήσης) παρά να κάτσεις να βγάλεις τα νούμερα που θέλεις με ένα excel και πέντε υπολογισμούς, με ένα απλό tutorial ή βιβλίο στατιστικής στο χέρι.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#582778 Προς
Τους κ.κ. Γονείς και Κηδεμόνες των μαθητών όλου του Σχολείου

ΘΕΜΑ: «Εκλογές 2019 και Λειτουργία Σχολείων»

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες

Σας ενημερώνουμε ότι, λόγω της διενέργειας των επικείμενων Γενικών Εκλογών στις 26 Μαΐου 2019, το Σχολείο μας δεν θα λειτουργήσει την Παρασκευή 24 Μαΐου και τη Δευτέρα 27 Μαΐου 2019. Εφόσον, βέβαια, υπάρξουν επαναληπτικές εκλογές, την Κυριακή 2 Ιουνίου, το Σχολείο μας δεν θα λειτουργήσει την Παρασκευή 31 Μαΐου και τη Δευτέρα 3 Ιουνίου.

Από την Κεντρική Γραμματεία του Σχολείου


:metalo: :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#582781 Πάντα συνέβαινε αυτό είτε επειδή τα σχολεία λειτουργούσαν ως εκλογικά κέντρα είτε επειδή οι δάσκαλοι/καθηγητές έπαιρναν άδεια για να ψηφίσουν στους τόπους καταγωγής τους.

< Note 4 >