Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By manosky
#405131
Anonymous Founder έγραψε:Μου αρέσει που για τους αριστερούς υπάρχουν βεβαιότητες, αλλά για τους δεξιούς, αμφιβολίες!

Αμφιβολία: αβεβαιότητα για την αλήθεια ή για την ορθότητα ενός πράγματος

Βεβαιότητα: κλικ


Ιστορικά (τι ιστορικά δηλαδή, ακριβώς αυτό βιώνουμε ιδίως σήμερα) οι "δεξιοί" σέβονται περισσότερο τους κανόνες του κράτους και οι "αριστεροί" τους χρησιμοποιούν κατά το δοκούν (με βολεύει, θα εφαρμόσω, δεν με βολεύει, θα το παίξω μπαναστάτης).
Εκτός αν είναι οι κανόνες που έχουν οι ίδιοι θεσπίσει, οπότε απαιτούν εφαρμογή κατά γράμμα. Παραδείγματα ΑΜΕΤΡΗΤΑ.

Φυσικά, μπορείς να διαφωνήσεις όσο θέλεις. :s_music
Άβαταρ μέλους
By manosky
#405132
bibendum έγραψε:
manosky έγραψε:Αν είχε πιάσει κανονική δουλειά ή πάλευε μόνος του τέλος πάντων (δικό του νοικοκυριό) ή ήταν συνειδητοποιημένο άτομο, τότε ο στρατός μέχρι που μπορεί να τον χαλάσει.


πχ ο γειτονας μου που δουλευει απο τα 18 και μπαινει στο ασανσερ με τσιγαρο αναμενο.

Ο γείτονάς σου είναι |λογοκρισία|. Αν όμως το κάνει αυτό στον στρατό, μπορεί να φάει μερικές καμπάνες. Σε κανονικό στρατό βέβαια, όχι σε κανένα ξενοδοχείο.

Αν δεν στρώσει λοιπόν ούτε εκεί, τότε θα πορευτεί έτσι μέχρι τα γεράματα.

Από την άλλη, αν δεν πάει ποτέ στρατό (κανονικό κλπ), δεν έχει ελπίδα, αφού η μαμά και ο μπαμπάς δεν τον έμαθαν τρόπους ως σήμερα.

Εχεις άλλο λαμπρό παράδειγμα από την καθημερινότητά σου για να το κάνουμε κανόνα;
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#405133 βγαινουμε εκτος θεματος αλλα χαρακτηριστικο παραδειγμα σεβασμου των κανονων απο τους 'δεξιους'

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500030089

περι γειτονα, εχει παει στρατο εχει φτασει τα 40 και μαλλον ψηφιζει και ΝΔ. Καταριφθηκαν ολα τα επιχειρηματα σου απο εναν ανθρωπο μονο
Άβαταρ μέλους
By manosky
#405138 Εντελώς εύστοχο, αν και άστοχο, παράδειγμα και απολύτως σχετικό, αν και άσχετο.

ΥΓ: για να καταλάβεις (ας πούμε), αν και αυτά θα έπρεπε να στα είχαν μάθει οι δάσκαλοι στο σχολείο αντί να γουστάρουν τις ανέλπιστες αργίες από τις καταλήψεις, είναι εντελώς διαφορετικό να λες "έκανα κάτι κακό, το γνωρίζω ότι είναι λάθος και δεν θέλω να το ξανακάνω" από το να λες "αυτό που έκανα, αν και θεωρείται λάθος, εγώ το θεωρώ σωστό και θα το κάνω όποτε γουστάρω".

edit mod. Μη αποδεκτά μπινελίκια από τον κανονισμό του φόρουμ.[mod]
Άβαταρ μέλους
By manosky
#405157 Να τι λένε κάποιοι για άλλους Ρομαίους:

Εικόνα

Προσοχή στην κλίση του χεριού. Αντί να ρίχνει προς τα πάνω (με μοναδικό κίνδυνο να φάει κανα περιστέρι), ρίχνει σχεδόν οριζόντια! Αντί πχ να περπατήσει 2 μέτρα για να φύγει από το υπόστεγο.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#405158 Μα προς τα πάνω ρίχνει . Ο καρπός του χεριού είναι πιο ψηλά από τον ώμο

Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By manosky
#405168 italakia, άλλο πράγμα το effective κι άλλο πράγμα το killing distance.
Μπορεί με αυτό το όπλο να είναι δύσκολο να πετύχεις τον στόχο σου πέρα από 50 ή 100 μέτρα, αλλά μια χαρά σκοτώνεις κάποιον ακόμα και σε πολλαπλάσια απόσταση.

Τώρα, καιρός για εκπαιδευτική τηλεόραση:



συν ένα από τα σχόλια από κάτω:

"I've seen this actually tested. It's not the bullets shot straight up that are dangerous. Those reach maximum altitude, then fall, but even at terminal velocity, they just don't have the weight to kill. It's the ones shot off to the side that are dangerous, like at a 45° angle. Those will hit you at full speed just like it was aimed at you."
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#405270
Anonymous Founder έγραψε:Μου αρέσει που για τους αριστερούς υπάρχουν βεβαιότητες, αλλά για τους δεξιούς, αμφιβολίες!


ολα ποπα, οπερ εδει δείξαι οτι αμα ήταν παιδι δεξιών θα έκανε και γοπινκγ :lol:

ΘΕΡΙΖΕΙ Η ΠΡΕΖΑ :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#405337 Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο για την "επιτυχία" του ανακατέματος του ιδρύματος Gates στην εκπαιδευτική διαδικασία:

http://www.latimes.com/opinion/editoria ... story.html

η κατακλείδα:
Philanthropists are not generally education experts, and even if they hire scholars and experts, public officials shouldn’t be allowing them to set the policy agenda for the nation’s public schools. The Gates experience teaches once again that educational silver bullets are in short supply and that some educational trends live only a little longer than mayflies.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#413920
elvet έγραψε:Και αφού μιλάμε για συμπληρώματα, κάνεις ιδιαίτερα σε μαθητή σου; :iconcool: από δημόσιο σχολείο;;;; :s_omg


Τώρα το είδα και απαντάω.

1. Στο Γυμνάσιο, σύμφωνα με αυτό που ισχύει σήμερα, αν μείνει κάποιος μαθητής σε κάποιο από τα μαθήματα Α ομάδας (Μαθηματικά, Φυσική, Ιστορία, Ν.Ε. Γλώσσα & Λογοτεχνία), πρέπει να του κάνεις μάθημα 5-10 ώρες στο μάθημα που έμεινε και μετά να δώσει ξανά εξετάσεις στο ίδιο μάθημα εντός Ιουνίου (πρώτα προφορικά και μετά γραπτά). Από τους μαθητές του σχολείου που ήμουν φέτος μόνον ένας έμεινε και αυτός στην Φυσική. Αναγκαστικά του έκανα μάθημα μέχρι που έπεσε κάτω από την εξάντληση. Έδωσε εξετάσεις, τον πέρασα χαριστικά, αφού έκανα τα στραβά μάτια και ένας συνάδελφος του είπε 2 θέματα, και του είπα: "Αν του χρόνου έρθεις με την ίδια συμπεριφορά, 100% έχεις μείνει μέχρι τέλος Νοεμβρίου από απουσίες. Με το που θα κάνεις πως σηκώνεσαι από την θέση σου βγαίνεις έξω. Κάνε υπολογισμό με 2 ώρες Φυσική την εβδομάδα + 1 ώρα Τεχνολογία + όσες θα φας από τους υπόλοιπους, σε πόσες εβδομάδες φτάνεις τις 64 και τελειώνουμε." Και οι δύο που έμειναν ήταν - τυχαίο - Αλβανικής καταγωγής και είχαν την ίδια συμπεριφορά: όποτε ήθελαν σηκώνονταν, πήγαιναν στο παράθυρο, έπαιζαν μπάλα κτλ. Αφού κανείς στο σχολείο δεν αναλάμβανε την υπόθεση το πήρα πάνω μου και διόρθωσα όλο το σχολείο. Ο ένας έμεινε στον τόπο από απουσίες: στο Σύλλογο αρνήθηκα να του σβηστούν οι αποβολές, όπως έχουμε δικαίωμα να κάνουμε - μέχρι κάποιο όριο - αφού του είχα ήδη χαρίσει - απουσίες που δεν τις έγραψα στο ποινολόγιο - τουλάχιστον όσες θα τον έκαναν να μείνει στον τόπο, άρα ήταν περιττό να χαρίζουμε απουσίες σε κάποιον που του έχουμε ήδη χαριστεί και δεν αλλάζει συμπεριφορά. Ο δεύτερος έμεινε στην Φυσική: έδωσε εξετάσεις, πέρασε και είχε το κεφάλι σκυμμένο και έλεγε ότι του χρόνου δεν θα κάνει τα ίδια, ότι ευτυχώς ο 1ος έμεινε και γλύτωσε από αυτόν κτλ.

2. Η ξαδέλφη μου τελείωσε Α΄ Λυκείου, έγραψε άσχημα στις εξετάσεις και ο θείος ζήτησε να της κάνω μάθημα για να δούμε πού πραγματικά βρίσκεται. Όντως, βρίσκεται κάπου ανάμεσα στο 10-15, όσο έγραψε και στις εξετάσεις του σχολείου. Το άσχημο είναι πως έκανα το μάθημα δωρεάν (ή μάλλον πληρώνοντας, αφού την κερνούσα φαγητά, παγωτά, πλήρωσα και βιβλίο που της αγόρασα + σημειώσεις που της εκτύπωσα και δεν ήταν και λίγες), οπότε μόνον κούραση συσσώρευσα από την διαδικασία αυτή. Με λες και κορόιδο δηλαδή. Η γυναίκα μου μού λέει πως, αν άλλος έκανε τα μαθήματα που εγώ κάνω δωρεάν θα κυκλοφορούσαμε τώρα με Mercedes και όχι με το Astra. Τι να κάνουμε, όμως; Ο χαρακτήρας του ανθρώπου δεν αλλάζει.

3. Άσχετο, αλλά ένας συνάδελφος ζήτησε να κάνω μάθημα Φυσικής στο παιδί του, που δίνει εξετάσεις στο Παν/μιο (νομίζω είναι 2ο έτος τώρα). Άλλα χαρισμένα λεφτά κι αυτά, καθώς δεν πληρώνομαι ποτέ για τέτοια μαθήματα. Άντε να με κεράσουν κανέναν καφέ σε καμιά εκδρομή ή να πάρουν κανένα δώρο του μικρού. Μια συνάδελφος που όλη την χρονιά φέτος την έπαιρνα με το αυτοκίνητο (εντάξει, δεν είναι ιδιαίτερο αυτό) μου έκανε δώρο ένα τραινάκι του μικρού (φτάσαμε τα 3 από δαύτα). Αυτή είναι η πληρωμή μου, βασικά για δουλειά που άλλος θα πλήρωνε άνετα 20€/ώρα. Και το κάνω συνειδητά, καθώς θέλω να δουλεύουν επί πληρωμή όσοι δεν έχουν άλλη εργασία. Αυτός που δεν είναι στο Δημόσιο, όπως εγώ, πώς θα πληρωθεί, αν παίρνουν εμένα για ιδιαίτερο; Τους οδηγώ, λοιπόν, αφού ντρέπονται να ζητάνε συνέχεια μάθημα, στο να πάρουν κάποιον που έχει πραγματικά ανάγκη χρημάτων, αφού δεν έχει μηνιάτικο να πέφτει.

Ευχαριστώ.

* Προς διαχείριση: γίνεται αυτή η δημοσίευση, που απαντάει στην ερώτηση, να μπει στο σχετικό θέμα με την εκπαίδευση, ώστε να ταιριάζει καλύτερα και να υπάρχει και μια πηγή πληροφόρησης για τους ενδιαφερόμενους;

edit mod. Έγινε μεταφορά της δημοσίευσης από το Ανακοινώσεις-Εκδηλώσεις.[mod]
Άβαταρ μέλους
By dstou
#415074 Γειά σου ρε Γαβρόγλου, δύναμη. Μπράβο ρε. :superman:


Παρά τις εξαγγελίες του υπουργού Παιδείας, Κώστα Γαβρόγλου, για κατάργηση των Πανελλαδικών Εξετάσεων, οι Πανελλαδικές παραμένουν και το αφήγημα της κυβέρνησης για ελεύθερη πρόσβαση στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση με κατάργηση των Πανελληνίων φαίνεται να καταρρέει



http://www.capital.gr/epikairotita/3224812/paramenoun-telika-oi-panelladikes
Άβαταρ μέλους
By soch
#415284 Πανελλήνιες μέσα στη σχολική χρονιά (2ο τετράμηνο). Μάλιστα.
Ελπίζω να μετρά και ο συνολικός βαθμός αλλιώς θα ερημώνουν τα σχολεία μετά τις εξετάσεις.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#415298 Σόρυ, δεν μπορώ να τον πάρω στα σοβαρά τον τύπο αυτό ότι και να λέει, έχει φάει ντιλίτ από μένα από τον καιρό της απίστευτης ΔΕΣΜΕΥΣΗΣ ΤΟΥ για εισαγωγή στην 3βάθμια άνευ εξετάσεων και μόνο με το βαθμό του απολυτηρίου. Απολαυστική βέβαια η κωλοτούμπα του, το άλμα τόλουπ με περιστροφή στα καθ'υμάς.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#415983
Το σημερινό καθεστώς των πανελλαδικών εξετάσεων θα είναι σύντομα παρελθόν, δηλώνει ο υπουργός Παιδείας Κώστας Γαβρόγλου,


Για άλλη μια φορά ο άνθρωπος είναι ούφο με σκούφο._

http://www.msn.com/el-gr/news/national/%ce%bf-%ce%b3%ce%b1%ce%b2%cf%81%cf%8c%ce%b3%ce%bb%ce%bf%cf%85-%c2%ab%ce%ba%ce%b1%cf%84%ce%b1%cf%81%ce%b3%ce%b5%ce%af%c2%bb-%ce%be%ce%b1%ce%bd%ce%ac-%cf%84%ce%b9%cf%82-%cf%80%ce%b1%ce%bd%ce%b5%ce%bb%ce%bb%ce%b1%ce%b4%ce%b9%ce%ba%ce%ad%cf%82/ar-BBEdDoD?li=BBqxHCu&ocid=iehp