Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#368998 Φανταστείτε πως σας κρίνει για όλα αυτά ένας Ιδ.Υπάλληλος
Άβαταρ μέλους
By g8777
#368999 Μια χαρά τον κρίνει και ένας ίδ. υπάλληλος.
Σκέψου να δουλεύεις σε εταιρεία που εφαρμόζει iso the Greek way, εκει να δεις γλέντι ("Θέλω γραπτώς την καλημέρα ").
Άβαταρ μέλους
By markvag
#369003
g8777 έγραψε:Μια χαρά τον κρίνει και ένας ίδ. υπάλληλος.
Σκέψου να δουλεύεις σε εταιρεία που εφαρμόζει iso the Greek way, εκει να δεις γλέντι ("Θέλω γραπτώς την καλημέρα ").


Μην ξύνουμε πληγές!!!! :s_shout :s_shout :s_shout Έχω φάει μία π2#τσα για το κωλοISO που κλαίω! :s_shout :s_shout
Άβαταρ μέλους
By dimik
#369006
markvag έγραψε:
g8777 έγραψε:Μια χαρά τον κρίνει και ένας ίδ. υπάλληλος.
Σκέψου να δουλεύεις σε εταιρεία που εφαρμόζει iso the Greek way, εκει να δεις γλέντι ("Θέλω γραπτώς την καλημέρα ").


Μην ξύνουμε πληγές!!!! :s_shout :s_shout :s_shout Έχω φάει μία π2#τσα για το κωλοISO που κλαίω! :s_shout :s_shout

Σε καταλαβαίνω, 1 χρόνο τώρα τρέχουμε με το ISO 27001 και τον άλλο μήνα έρχονται για έλεγχο και συνεντεύξεις κάτι Ιταλοί, θα πέσει το γέλιο της αρκούδας.

< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#369090
g8777 έγραψε:Πετσα;


Μπορείς να το πεις κι έτσι... :inlove:


dimik έγραψε:Σε καταλαβαίνω, 1 χρόνο τώρα τρέχουμε με το ISO 27001 και τον άλλο μήνα έρχονται για έλεγχο και συνεντεύξεις κάτι Ιταλοί, θα πέσει το γέλιο της αρκούδας.

< >


Τι είναι αυτό το ISO;;; Μάλλον, άσε... μου φτάνει το δικό μου... :lol: Είδα κάτι στον γούγλη για πληροφορική και security και πήγε να tiltάρει το σύστημα... :dizzy: :lol:

Φωτιά και μπούρμπερη σε αυτόν που ανακάλυψε τα ISO!! :rant: :rant: :protest: :protest:


Δεν πειράζει... την άλλη βδομάδα επιτέλους θα πάρω λίγες μέρες άδεια (που προσπαθώ από τέλη Ιανουαρίου) και να πάει να πετσωθεί και ISO... Την κανονική μου δουλειά δεν προλαβαίνω να κάνω, το ISO με μάρανε...

Να μην αναφέρω τον άλλον που σήμερα στις 2:30 το μεσημέρι με πήρε τηλέφωνο να με ρωτήσει που έβαλε αυτός τα κλειδιά ενός βαν... :dizzy: :yahoo: :lol: :lol: :metalo: :metalo:
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#369103 Δείτε και γελάστε:

Για αρχή η εγκύκλιος μεταθέσεων:

Μαρούσι, 16/02/2017
Αρ. Πρωτ.: 26586/Ε2

ΘΕΜΑ : Μεταθέσεις εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σχολικού έτους 2016-2017

Για τα μοριοδοτούμενα κριτήρια μετάθεσης, τα οποία αποτυπώνονται στο ηλεκτρονικό
σύστημα δεν απαιτείται αποστολή δικαιολογητικών, εφόσον υποβλήθηκαν κατά την επικαιροποίηση του
προσωπικού τους φακέλου, σύμφωνα με την αριθμ. 213318/E1/13-12-2016 εγκύκλιο. Προφανώς, εάν
κατά την υποβολή της αίτησης έχουν μεταβληθεί στοιχεία που αφορούν σε μοριοδοτούμενα κριτήρια
μετάθεσης, υποχρεούται ο εκπαιδευτικός να αποστείλει ψηφιοποιημένα τα αντίστοιχα δικαιολογητικά
στη Δ/νση της οργανικής του θέσης.


Ας δούμε τώρα τις οδηγίες που δίνει ο αιρετός μας στο ΚΥΣΔΕ και ξέρει το πώς δουλεύει το σύστημα:

FW: εκπαιδευτική ενημέρωση 21-2-2017
From: Nikiforos Κonstantinou [mailto:εδώ_το_σβήνω_για_ευνόητους_λόγους@gmail.com]
Sent: Wednesday, February 22, 2017 5:34 AM
To: Nikiforos Konstantinou
Subject: Fwd: εκπαιδευτική ενημέρωση 21-2-2017


Παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί που υπέβαλαν ή θα υποβάλλουν οποιονδήποτε τύπο
Αίτησης, να αποστείλουν εκ νέου δικαιολογητικά που αφορούν σε οικογενειακή
κατάσταση, εντοπιότητα, συνυπηρέτηση και βεβαίωση σπουδών παιδιού, ακόμη κι αν όλα
αυτά τα στοιχεία είναι καταχωρισμένα στο ηλεκτρονικό τους Μητρώο.


Τι κάνεις στο Δημόσιο; Τα στέλνεις όλα από την αρχή, ώστε να υπάρχουν κάπου αποθηκευμένα, μήπως σου πουν στο τέλος ότι δεν έστειλες τα χαρτιά και την πάτησες για αυτόν τον λόγο. Πάντως, στις αποσπάσεις, δεν έστειλα χαρτιά και μέτρησαν μια χαρά τα μόρια, ενώ δεν μέτρησαν για τα χαρτιά που έστειλα... Ελλάς το μεγαλείο σου.

Πάμε, τώρα, κλείνοντας να δούμε το πρόβλημα της πίεσης που υπάρχει σε εμάς. Στον ιδιωτικό τομέα σου λέει: κάτσε μέχρι το βράδυ, πάρε στο σπίτι δουλειά κτλ. Σε εμάς δεν έχει τέτοια. Πρέπει να τα κάνεις όλα μέχρι να φύγει ο Δντης, δηλαδή στις 14:30 γιατί μετά κλειδώνουν τα πάντα. Αν θέλεις δουλειά στον υπολογιστή της γραμματείας μόνον με παρουσία του Πληροφορικού που είναι υπεύθυνος. Και όλα αυτά πρέπει να γίνουν στις 1-2 ώρες κενό που έχεις την ημέρα στις οποίες πρέπει να δέχεσαι και γονείς και να δικαιολογείς απουσίες. Να πάρεις δουλειά στο σπίτι δεν γίνεται γιατί, κατά τους Δντες, είναι παράνομο να πάρεις στο σπίτι το - ανεπίσημο - βιβλίο φοίτησης και να μπεις από εκεί στο myschool, το οποίο, όμως, σου δίνει πρόσβαση από το σπίτι στις απουσίες (άρα δεν ελέγχει αν η σύνδεση είναι μέσω Σχολικού Δικτύου ή κάπου άσχετου provider).

Και ένα τελευταίο καλό. Έγινε μια βλακεία στο σχολείο, κάτι μαθητές θεώρησαν ότι μπορούν να χορεύουν την ώρα του μαθήματος. Τους πέταξα έξω και ο Δντης φώναξε τους γονείς. Αποτέλεσμα: αντί να τους σουτάρει και να φύγουν με μερικές μέρες αποβολή βρέθηκα και υπόλογος γιατί αυτά γίνονται μόνον στην ώρα μου και καλά. Άντε μετά να τους εξηγήσεις πως την προηγούμενη ώρα, την ώρα των Θρησκευτικών, ο καθηγητής καθάριζε πορτοκάλια στην έδρα* και τους έδινε να φάνε, οπότε τα πηγαίνουν άριστα και στο μάθημα, όταν αυτό δεν γίνεται...

Άλλη συνάδελφος μου εξηγούσε το κόλπο: αφού δεν διαβάζουν έτσι κι αλλιώς, θα τους βάλεις διαγώνισμα, θα τους δώσεις τις λύσεις στον πίνακα κι έτσι δεν θα διαμαρτυρηθεί κανείς, ούτε γονιός, ούτε μαθητής, αφού θα έχουν γράψει όλοι πάνω από 15.

Να και η αιτία που αρνούμαι την αξιολόγηση. Στην αξιολόγηση θα πάρω τον χαμηλότερο βαθμό όλων γιατί παίζει να είμαι από τους ελάχιστους που θέλω να είμαι αντικειμενικός για να έχω ήσυχη την συνείδησή μου. Δυστυχώς, όμως, θα είμαι ο πρώτος που θα απολυθώ, όπως είμαι και ο πρώτος που τρώει τις γκρίνιες, όταν όλοι έρχονται και ζητάνε στον νέο/άγνωστο καθηγητή βαθμούς. Ακόμη θυμάμαι τον πατέρα μπογιατζή που ζήτησε με περισσό θάρρος και αυθάδεια (για τρόπο ομιλίας δεν το συζητώ, "έλα μεγάλε, τι έγινε, πώς τα πάει ο καυλιάρης μου;") για το επόμενο εξάμηνο βαθμό 20 (από 19), ενώ ο γυιός του, πριν λίγες ημέρες, στο test που γράψαμε, έπιασε τον καταπληκτικό βαθμό του 6/20 (είχαμε λύσει ασκήσεις του βιβλίου, τους βάζω στον πίνακα 5 ασκήσεις και είναι ΟΛΕΣ του βιβλίου, γράφουν 0 άπαντες, αφού είναι όλοι γραμμένοι λόγω φροντιστηρίου, χωρίς να έχουν διαβάσει τίποτε, τους λέω την επόμενη έχει test σε αυτά τα θέματα, τους τα δίνω να τα ξέρουν, βάζω τα ίδια και γράφουν πάλι 0-6 εκτός 3 που ήταν στο 9, 14, 12).

Ευχαριστώ.

* Το ξέρω γιατί, πηγαίνοντας να αφήσω τα πράγματα στην έδρα, με σταμάτησαν οι μαθητές και μου είπαν να καθαρίσω γιατί έχει ακόμη πάνω τα ζουμιά από την προηγούμενη ώρα...!!!
Άβαταρ μέλους
By dimik
#369113
markvag έγραψε:
dimik έγραψε:Σε καταλαβαίνω, 1 χρόνο τώρα τρέχουμε με το ISO 27001 και τον άλλο μήνα έρχονται για έλεγχο και συνεντεύξεις κάτι Ιταλοί, θα πέσει το γέλιο της αρκούδας.

< >


Τι είναι αυτό το ISO;;; Μάλλον, άσε... μου φτάνει το δικό μου... :lol: Είδα κάτι στον γούγλη για πληροφορική και security και πήγε να tiltάρει το σύστημα... :dizzy: :lol:

Φωτιά και μπούρμπερη σε αυτόν που ανακάλυψε τα ISO!! :rant: :rant: :protest: :protest:


Δεν πειράζει... την άλλη βδομάδα επιτέλους θα πάρω λίγες μέρες άδεια (που προσπαθώ από τέλη Ιανουαρίου) και να πάει να πετσωθεί και ISO... Την κανονική μου δουλειά δεν προλαβαίνω να κάνω, το ISO με μάρανε...

Να μην αναφέρω τον άλλον που σήμερα στις 2:30 το μεσημέρι με πήρε τηλέφωνο να με ρωτήσει που έβαλε αυτός τα κλειδιά ενός βαν... :dizzy: :yahoo: :lol: :lol: :metalo: :metalo:


Nα ήταν μόνο για πληροφορική καλά θα ήταν, όταν λέει Information Security εννοεί κάθε είδους πληροφορία, ηλεκτρονική και μη. :rtfm:
Άντε βάλε τώρα σε τάξη λογιστές που κάθε γραφείο είναι βομβαρδισμένο στον χαρτοπόλεμο :lol:
Εννοείται ότι στο security περιλαμβάνονται και πόρτες, παράθυρα, συναγερμοί, ντουλάπια, συρτάρια αλλά και ασφάλεια προσωπικού τύπου health & safety, από την ποιότητα του αέρα στα γραφεία μέχρι ακάλυπτες σωληνώσεις και καλωδιώσεις :lipsealed:

Για να είμαστε και on topic κατάφερα με πολλή προσπάθεια να ξαναπιάσω την διατριβή μου και επιτέλους έβγαλα άκρη βρίσκοντας πολύ υλικό. Πλεόν είμαι αισιόδοξος ότι θα τελειώσω μέχρι τέλος Απρίλη. :metalo:
Πάλι καλά που το μεταπτυχιακό είχε και μάθημα για ISO 27001 και έβγαλα άκρη και στην δουλειά με την βοήθεα του.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#369140
pipinos1976 έγραψε:....,,,,,,,,

Δυστυχώς, όμως, θα είμαι ο πρώτος που θα απολυθώ, όπως είμαι και ο πρώτος που τρώει τις γκρίνιες, όταν όλοι έρχονται και ζητάνε στον νέο/άγνωστο καθηγητή βαθμούς. Ακόμη θυμάμαι τον πατέρα μπογιατζή που ζήτησε με περισσό θάρρος και αυθάδεια (για τρόπο ομιλίας δεν το συζητώ, "έλα μεγάλε, τι έγινε, πώς τα πάει ο καυλιάρης μου;") γ



:lol: :lol:




Υ.γ
Μπορω να σκεφτω εναν τουλαχιστον συμφορουμιτη ( :innocent: ) που θα μιλαγε ετσι....
Άβαταρ μέλους
By markvag
#369185
dimik έγραψε:
Nα ήταν μόνο για πληροφορική καλά θα ήταν, όταν λέει Information Security εννοεί κάθε είδους πληροφορία, ηλεκτρονική και μη. :rtfm:
Άντε βάλε τώρα σε τάξη λογιστές που κάθε γραφείο είναι βομβαρδισμένο στον χαρτοπόλεμο :lol:
Εννοείται ότι στο security περιλαμβάνονται και πόρτες, παράθυρα, συναγερμοί, ντουλάπια, συρτάρια αλλά και ασφάλεια προσωπικού τύπου health & safety, από την ποιότητα του αέρα στα γραφεία μέχρι ακάλυπτες σωληνώσεις και καλωδιώσεις :lipsealed:


:lipsealed: Ελπίζω να μην το πάρει χαμπάρι καμία EASA ή κανένας FAA αυτό και τρέχουμε μετά... :lipsealed: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#404993 Ο υπερβάλλων ζήλος αλλοίωσε τον Θεοτοκά στις Πανελλήνιες

Επίσημη ανακοίνωση από την αρμόδια Επιτροπή Εξετάσεων, σχετικά με την «αλλοίωση» σε κείμενο του Γιώργου Θεοτοκά, στο οποίο διαγωνίστηκαν οι 19.000 υποψήφιοι των ΕΠΑΛ και φέρεται να προκάλεσε αναστάτωση σε γονείς και μαθητές, εκδόθηκε πριν από λίγο.
Οι υποψήφιοι των ΕΠΑΛ εξετάστηκαν την Τρίτη στη Νέα Ελληνική Γλώσσα και σε κείμενο του Γιώργου Θεοτοκά, ενός από τους κορυφαίους διανοητές της γενιάς του '30.
Το κομμάτι του Θεοτοκά που έπεσε στις εξετάσεις είναι από ένα κείμενό του από το βιβλίο «Στοχασμοί και Θέσεις» που δημοσιεύθηκε το 1956. Πρόκειται για τις παραινέσεις ενός πατέρα προς τον 20χρονο γιο του.
Σε ένα σημείο του κειμένου αναφέρει: «Ένας άξιος μαραγκός που κατέχει καλά τη δουλειά του και πιστεύει σε αυτή είναι πολύ πιο ολοκληρωμένος και αξιοσέβαστος άνθρωπος από έναν κούφο (σ.σ ελαφρύ) πρύτανη ή έναν κακό πρωθυπουργό». Το κείμενο που δόθηκε στους υποψηφίους στο σημείο αυτό αναφέρει: «Ένας άξιος μαραγκός που κατέχει καλά τη δουλειά του και πιστεύει σε αυτή είναι πολύ πιο ολοκληρωμένος και αξιοσέβαστος άνθρωπος από έναν κακό επιστήμονα».
Με λίγα λόγια αντικαταστάθηκε ο «κούφος (σ.σ. ανόητος) πρύτανης και ο κακός πρωθυπουργός» με τον «κακό επιστήμονα», λόγω του υπερβάλλοντος ζήλου για πολιτική ορθότητα.
Για πάγια τακτική κάνει λόγο το υπουργείο Παιδείας και ουσιαστικά υπενθυμίζει ότι τα αποσπάσματα που εξετάζονται οι υποψήφιοι είναι τις περισσότερες φορές, διασκευές και ως εκ τούτου, σχεδόν κάθε χρόνο παραφράζονται λέξεις ή φράσεις.
Από την πλευρά του, ο εκπαιδευτικός αναλυτής Στράτος Στρατηγάκης, χαρακτηρίζει το γεγονός ως «πράξη πολιτικής ορθότητας», καθώς η κάθε αρμόδια επιτροπή διατηρεί πάντα την επιθυμία να μην θίγει πολιτικές ηγεσίες, υπουργούς ή πρωθυπουργούς. Ζητούμενο βέβαια τώρα αποτελεί το εάν θα ακολουθήσει αντίδραση των επιστημόνων.
Η απάντηση της Εξεταστικής Επιτροπής:
Με αφορμή σημερινό δημοσίευμα απογευματινής εφημερίδας που αναπαράγεται και από ορισμένες ιστοσελίδες, σχετικά με τη διασκευή του κειμένου που δόθηκε στους υποψηφίους των ΕΠΑΛ κατά την εξέταση του μαθήματος της Νέας Ελληνικής Γλώσσας, η Κεντρική Επιτροπή Εξετάσεων υποψηφίων Επαγγελματικών Λυκείων, αναφέρει:
«Σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία για την πανελλαδική εξέταση στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας τα κείμενα που επιλέγονται μπορούν να διασκευάζονται για τις ανάγκες της εξέτασης, κάτι που συνιστά πάγια τακτική.
Τα κείμενα προσαρμόζονται λεξιλογικά και δομικά, έτσι ώστε να διευκολύνουν την διατύπωση κατάλληλων επιμέρους ερωτημάτων (περιεχομένου, οργάνωσης του κειμένου κ.λ.π) ώστε να ανταποκρίνονται στα προσδοκώμενα μαθησιακά αποτελέσματα του προγράμματος σπουδών της Νεοελληνικής Γλώσσας.
Συνεπώς, είναι εντελώς αβάσιμη η πληροφορία ότι συμβαίνει για πρώτη φορά διασκευή κειμένου».


http://news247.gr/eidiseis/koinonia/pai ... 13032.html
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#405000

Να πώ οτι την βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα προσέγγιση και οτι συμφωνώ?
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#405008 Καλή ιδέα, θα μειωθεί και το κόστος για τις σχολικές καθαρίστριες.