Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Nosferatu
#499867 Εχει σημασια ο λογος που θελεις να τα στειλεις σε ιδιωτικο

Ας πουμε

Γερμανικο για να εχουν προσβαση στη γερμανικη τριτοβαθμια

Μαντουλιδης εχει δυνατες αθλητικες ομαδες

Βασιλειαδη για να γραψουν καλα στις πανελλήνιες, καθως ξεκινησε απο φροντιστήριο

Ανατολια για τις διασυνδεσεις/ευκαιριες

< Smart ultra 6 >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#499888 μα ούτε ένας απόφοιτος εδώ μέσα να μας πει 5 πράγματα; τί κάνετε εσείς οι Θεσσαλονικείς , μόνο δημόσιο ;

http://www.delasalle.gr/index.php/2012- ... -lyon-2018

 
Ελληνογαλλικό Κολέγιο
"ΔΕΛΑΣΑΛ" 
Τ.Θ. 6,57010 Πεύκα 
Θεσσαλονίκη
Άβαταρ μέλους
By mirage
#499918 Δεν γνωρίζω ιδιαίτερα πραγματα για το εν λόγω περαν του οτι θεωρούνταν κατω απο Καλαμαρί και Μαντουλιδη. Αυτα επί Βυζαντινής εποχής που πηγαινα σχολείο. Αλλα για δυτικα βολευει.

< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#499989
mirage έγραψε: επί Βυζαντινής εποχής που πηγαινα σχολείο.

< >


:s_rofl :s_rofl :s_rofl

Έγραψες γέροντα! :lol: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#500053
Nosferatu έγραψε:Εχει σημασια ο λογος που θελεις να τα στειλεις σε ιδιωτικο

Ας πουμε

Γερμανικο για να εχουν προσβαση στη γερμανικη τριτοβαθμια

Μαντουλιδης εχει δυνατες αθλητικες ομαδες

Βασιλειαδη για να γραψουν καλα στις πανελλήνιες, καθως ξεκινησε απο φροντιστήριο

Ανατολια για τις διασυνδεσεις/ευκαιριες

< Smart ultra 6 >


Λόγω εργασίας δεν είναι δυνατό να αφήνει κ να παραλαμβάνει κάποιος τα παιδιά από το σχολείο .

Θα μας ενδιέφερε η επιλογή για τριτοβάθμια εκπαίδευση το εξωτερικό , όποτε το γερμανικό κ το Ανατόλια ίσως είναι πιο κατάλληλα . Είναι πολύ μακριά όμως χρονικά ... δημοτικό θα πάμε ... δεν ξέρουμε μέχρι τότε τι θα θέλουν κ τα παιδία .

Ακόμα δεν ξέρουμε αν θα έχουν κλίση σε κάποια αθλητική δραστηριότητα που είναι καλός ο Μαντουλίδης , για τον οποίο έχουμε ακούσει καλά λόγια μεν αλλα ότι είναι κ πιεστικό σχολείο δε .

Το καλαμαρί είναι μάλλον πιο προσγειωμένο σχολείο , αλλά πολύ μακριά ...
Άβαταρ μέλους
By Nosferatu
#500066 Α οκ, δε καταλαβα οτι μιλαμε για δημοτικο. Δυστυχως δεν εχω καμμια εμπειρια. Για τα μακεδονικα ειχα ακουσει καλα λογια αλλα πρεπει να εχουν κλεισει εδω και καιρο.

Αν δεν ηταν το θεμα της εργασιας/ωραριων θα προτεινα δημοσιο δημοτικο και μετα ιδιωτικο γυμνασιο/λυκειο. Ετσι ωστε να εχει εμπειριες και απο τους δυο κοσμους σε μια ελεγχομενη κατασταση (ποσα ποια να χασει πηγαινοντας δημοσιο δημοτικο?)



< Smart ultra 6 >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#500142
vagmag έγραψε:Ακόμα δεν ξέρουμε αν θα έχουν κλίση σε κάποια αθλητική δραστηριότητα που είναι καλός ο Μαντουλίδης , για τον οποίο έχουμε ακούσει καλά λόγια μεν αλλα ότι είναι κ πιεστικό σχολείο δε .

Το καλαμαρί είναι μάλλον πιο προσγειωμένο σχολείο , αλλά πολύ μακριά ...


Το φροντιστήριο που πήγα στην Γ Λυκείου (1997-1998) το είχαν καθηγητές του Μαντουλίδη. Και οι μισοί μαθητές ήταν του Μαντουλίδη. ΟΚ, οι καθηγητές ήταν δυνατοί, ωστόσο δεν μπορώ να πω το ίδιο και για τους μαθητές, για τους οποίους σχημάτισα πολύ κακή εντύπωση, τόσο από άποψη συμπεριφοράς και ύφους, όσο και από άποψη γνώσεων και πνευματικών ικανοτήτων ( :innocent: :lol: ). Χώρια που μου έκανε τρομερά κακή εντύπωση πως πλήρωνες έναν σκασμό λεφτά στο ιδιωτικό σχολείο και το απόγευμα ξαναπλήρωνες έναν σκασμό λεφτά για να πάει στο φροντιστήριο το παιδί για να ακούσει ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ καθηγητές;;; :dizzy: Δηλαδή τι σκατά παραπάνω προσέφερε;;; :dizzy:

Σε ότι αφορά το Καλαμαρί η μόνη μου εμπειρία ήταν μία συμμαθήτρια που μας ήρθε στο Λύκειο στην Γ τάξη από το Καλαμαρί. Κατά δήλωσή της είχε 18-19 στα μαθηματικά, αλλά όταν είδε μία εξίσωση ΠΡΩΤΟΥ ΒΑΘΜΟΥ με μονοψήφιους αριθμούς δεν ήξερε τι ήταν, όχι να τη λύσει... :lol: :lol: Πέρα από την απορία της για την εξίσωση αυτή, δεν ακούσαν οι καθηγητές ξανά τη φωνούλα της στο μάθημα... :lol:

ΟΚ, πολύ περιορισμένο δείγμα και πιθανότατα biased, αυτή είναι η μόνη εμπειρία μου με τα συγκεκριμένα ιδιωτικά... :oops:
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#500325 Είμαι της άποψης πως αφού πληρώνεις , κατά κάποιο τρόπο αγοράζονται κ οι βαθμοί . Μη δυσαρεστήσουμε κ τους πελάτες .

Από αυτά που μου έχουν πει κάποιοι κ έχω κρατήσει ....
δε σημαίνει ότι το ιδιωτικό έχει τους καλύτερους δασκάλους , μπορεί να έχει κ τους φτηνοτερους .
Στο ιδιωτικό ( τουλάχιστο σε κάποια ) κερδίζεις τις γνωριμίες
Υπάρχει κ εκεί bullying , κ προέρχεται κ από τις κοινωνικές τάξεις . Δε σημαίνει ότι επειδή έχεις να πληρώσεις , είσαι κ ίσος .
Ο Δασκαλος είναι λαχείο τόσο στο δημόσιο όσο κ στο ιδιωτικό . Απλά στο ιδιωτικό επειδή ( κάποια σχολεία ) έχουν σύστημα επαναλήψεων , καλύπτουν την οποία ατέλεια του δασκαλου .
Ο βαθμός αγοράζεται κλπ
Ναι και εκεί έχουν ιδιαίτερα μαθήματα κ πολλές φορές από τους ίδιους καθηγητές .

Δε θεωρώ λοιπόν το ιδιωτικό σχολείο τέλειο ...

Δεν έχουμε βολική την επιλογή του δημοσίου.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#500363 Εξαρτάται από το ιδιωτικό, Ανατόλια όταν ήμουν εγώ (ίδια περίπου εποχή με mirage, αποχετευτικό σύστημα Βυζαντίου κλπ) οι βαθμοί δεν αγοράζονταν. Για τέτοια υπήρχαν άλλα εκπαιδευτήρια, όχι Ανατόλια/Μαντουλίδης/Γερμανικό κλπ.

Οι εξωσχολικές δραστηριότητες είναι μεγάλο συν, απλά θέλει προσπάθεια και θέληση τόσο από το παιδί όσο και τους γονείς σε χρόνο και προσπάθεια.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#500400 Αυτό με τους βαθμούς στα ιδιωτικά ειδικα τα καλα ειναι λιγο urban legend. Εγω για Θεσσαλονικη θα επαίζα μεταξυ Ανατολια και Γερμανικου. Αλλα απο Δυτική Θεσσαλονικη ειναι λιγο μανικι και τα 2.

< >