Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#496780 Τη 462η θέση ανάμεσα σε 1.250 πανεπιστήμια καταλαμβάνει το Πανεπιστήμιο Κύπρου

1. Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, θέση: 286
2. Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, θέση: 363
3. Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, θέση: 437
4. Πανεπιστήμιο Κρήτης, θέση: 445
-UCY: 462 :protest:
5. Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, θέση: 562
6. Πανεπιστήμιο Πατρών, θέση: 668
7. Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, θέση: 996
8. Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης, θέση: 1.111


Mεθοδολογία

Elon ετοίμασε την off shore :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#496905 edit mod.Αφαιρέθηκε quote από δημοσίευση που διαγράφηκε.[mod]
για να μιλήσω και λίγο σοβαρά παντού υπάρχουν καλοί και άγιοι άνθρωποι και ειλικρινά πιστοί και δεν έχω τόσο θέμα με την όποια θρησκεία πέρα από το ισλάμ που με προβληματίζει το ποσοστό φανατικών του, αλλά το εκάστοτε "παπαδαριό" οποιασδήποτε θρησκείας όντας μια θέση "εξουσίας" πολλές φορές είναι απόλυτα λογικό να μαζεύει διάφορους διεφθαρμένους, ψυχοπαθείς, φανατικούς και γενικά διαφόρων ειδών μπουμπούκια

δεν βρίσκω κάποια σοβαρή διαφορά με το να θέλει να γίνει κάποιος πολιτικός ή να ανήκει σε ένα πολιτικό κόμμα, αρκετοί έχουν αγαθά κίνητρα παρόλα αυτά διαφθείρονται, αρκετοί έχουν κακά κίνητρα εξαρχής
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#496914 Σε αυτά που γράφεις συμφωνούμε. Το πρόβλημα, όμως, εκτός από την θρησκεία είναι και η πολιτική που κρύβεται (;) από πίσω. Η θρησκεία είναι ένα εργαλείο ελέγχου των μαζών* και γι' αυτό και πρέπει να προσέχουμε πώς την χρησιμοποιούμε. Μπορεί να θέλουμε μια σύγχρονη κοινωνία, αλλά πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη μας και ποιους αντιμετωπίζουμε. Επίσης, δεν είναι δυνατόν να κάνεις την κοινωνία σύγχρονη ως προς το ένα σκέλος και το άλλο να αφήνεται στην τύχη του. Π.χ. με τους μουσουλμάνους τι θα κάνεις στην Θράκη; Δεν πρέπει κι αυτοί να ακολουθήσουν; Εκεί μπαίνει, όμως, η πολιτική και θα σου πει ο απέναντι (ο Ρ.Τ. Ερντογάν): αν τους αλλάξεις κάτι από τα θρησκευτικά, τότε κι εγώ θα κάνω αυτό στο Πατριαρχείο ή θα βάλω τόσο βαθιά τους δύο, που δεν θα τους βρεις ποτέ (προφανώς θα τα πει έμμεσα). Ταυτόχρονα, οι καθολικοί των Κυκλάδων, με τον Πάπα από πίσω, θα αρχίσουν διαμαρτυρίες**. Μπορείς να αντέξεις αυτές τις πιέσεις; Έχεις το σθένος ως κράτος να το κάνεις; Αν ναι, τότε προχωράς. Διαφορετικά, δεν είναι δυνατόν να αποδυναμώνεις τον συνεκτικό ιστό των ορθοδόξων, ενώ τους άλλους τους αφήνεις ως συμπαγείς ομάδες να ασκούν πιέσεις. Ούτε είναι δυνατόν με την συμπεριφορά σου ως χρήστης του διαδικτύου να βρίζεις ορθοδόξους και να μην μιλάς καθόλου για τους άλλους (από εκεί προήλθε και η λίστα που έφτιαξα).

Ευχαριστώ.

* Από στατιστικές ένας παπάς ισοδυναμεί με 100-150 αστυνομικούς. Βλ. παν/μιο της Ιερουσαλήμ.

** Η γνώση της ιστορίας και ειδικά μικρών ασήμαντων λεπτομερειών είναι κρίσιμη εδώ. Το '40 οι καθολικοί - στην Σύρο κυρίως - βγήκαν έξω και πανηγύριζαν γιατί θεωρούσαν ότι οι Ιταλοί θα έχουν μια εύκολη επικράτηση. Πλήρωσαν για το λάθος τους αυτό, αλλά η ουσία είναι ότι νιώθουν περισσότεροι Ιταλοί παρά Έλληνες.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#496953 Το θέμα κλειδώθηκε και δημοσιεύσεις που έδιναν συνέχεια στον άνωθεν καταιγισμό ποστ, σβήστηκαν. Το flood (γιατί μόνον έτσι μπορεί να χαρακτηριστεί) θα μείνει επειδή τόσος κόπος κρίμα να σβηστεί. Αυτό δεν σημαίνει πως έχει κάποια αξία, αλλά το αφήνουμε από σεβασμό στον κόπο του συνάνθρωπου μας και από φιλευσπλαχνία. Όσοι τρολάρουν ή συνεχίσουν την κουβέντα με αντίστοιχο τρόπο ή συνεχίσουν τις προσβολές όπως πριν, θα κάνουν μάταιο κόπο, τα μηνύματα θα σβηστούν ή το θέμα θα κλειδωθεί. Το τονίζουμε για να μην μπείτε άδικα στον κόπο. [Admin]
Άβαταρ μέλους
By markvag
#496978
red_monster έγραψε:Αν το παιδάκι σου είναι τόσο χαζό που θα επηρεαστεί σε βαθμό μη αναστρέψιμο από 2 ώρες την εβδομάδα και λίγη φθηνή κατήχηση φταίει μάλλον το σπίτι και τα γονίδια.

Τα πιτσιρίκια είναι πολύ πιο έξυπνα και κριτικά από ότι η πλειοψηφία νομίζει


Να διδάσκουμε τότε 2 ώρες την εβδομάδα να λατρεύουν τον Τσίπρα ως τον σωτήρα της χώρας... :s_wink
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#497005 Anonymous Founder the merciful... τα έσβησες, όμως, τα σοβαρά, γράφεις και αυτά που γράφεις, αλλά, όπως βλέπεις από τις δημοσιεύσεις, οι περισσότεροι δεν έχουν καταλάβει καν τι έχω γράψει (αυτό το flooding, που μιλήσατε μεταξύ σας και το χαρακτηρίσατε έτσι). Δες πιο πάνω, διάβασε τις δημοσιεύσεις μου (έστω και προβοκατόρικες και επιθετικές) και θα δεις ότι απαντώ σε όλα τα θέματα*.

Εικόνα

Πάμε στα σοβαρά τώρα (χρειάζεται, όμως, μεγάλο δούλεμα, περισσότερο από αυτό που σας κάνω). Όπως εξήγησα και πιο πάνω, αλλά φαίνεται ότι κανείς δεν διαβάζει τα σοβαρά θέματα, η θρησκεία εμπλέκεται άμεσα με την πολιτική και την κοινωνική μας ζωή. Αν θέλουμε να ζούμε στον κόσμο αυτό πρέπει να γνωρίζουμε κάποια βασικά πράγματα σχετικά με την θρησκεία, έστω και ως γενικούς κανόνες και αρχές. Πώς αλλιώς θα αλληλεπιδράσουμε με έναν άλλον άνθρωπο; Δεν πρέπει να κατανοούμε από πού προέρχεται; Δεν πρέπει να γνωρίζουμε ποιος είναι ο πολιτισμός του; Αυτά μας διδάσκουν τα Θρησκευτικά του σχολείου, πέραν της κατήχησης (και όχι προσηλυτισμού) που κάνουν στην μεγάλη πλειοψηφία του κόσμου, που παραμένει Χ.Ο. Γι' αυτό τα θεωρώ απαραίτητα να υπάρχουν.

Αυτό ήταν απάντηση στον markvag. Για τα υπόλοιπα στο αντίστοιχο topic, που είναι και πιο σχετικό.

Ευχαριστώ.

* Για τα flames που γράφτηκαν δεν μπορώ να σχολιάσω. Είχα πάει να κοιμηθώ με τον μικρό και έχω μείνει πίσω στην ανάγνωση. Έχω συνηθίσει, όμως, όταν δεν υπάρχει απάντηση ή όταν οι δικοί μας έρχονται σε δύσκολη θέση, να δέχομαι επιθέσεις. Το είχα σχολιάσει και στο αντίστοιχο topic με τους αυτοκινητοδρόμους. Έγραφα τα ίδια που αποδεικνύει τώρα η Ε.Ε. και μεταφέρετε εσείς, χρόνια πριν. Πολλά χρόνια πριν. Δέχθηκα επιθέσεις γιατί σε κάποιους χάλαγα την δουλειά, άλλοι έπρεπε να βγάλουν το μεροκάματο, άλλοι ήθελαν να μπουν στην ομάδα κτλ. Δικαιώθηκα 100% (εκτός κι αν νομίζετε ότι τυχαία το κράτος λειτουργεί προβληματικά) και αυτή ήταν η αφορμή να γράψω εκείνο το post. Σε αυτό το θέμα, λοιπόν, είπα να παίξω λιγάκι. Άλλωστε, δεν θα με δείτε και πολύ. Σήμερα σταματάω ξανά την συμμετοχή μου.
Άβαταρ μέλους
By otso
#497008 Θα με ενδιεφερε να διαβασω την δικη σου θεση επανω στο θεμα που καλεις τους αλλους να παρουν θεση . Εντελως φιλικα και αν θελεις βεβαια.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#499172 Δεν βρήκα πιο κατάλληλο θέμα για μια πολύ ενδιαφέρουσα ανάλυση πάνω στους εθνικούς μας μύθους:
http://www.euro2day.gr/specials/opinion ... ikoth.html
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#499188
Anonymous Founder έγραψε:Δεν βρήκα πιο κατάλληλο θέμα για μια πολύ ενδιαφέρουσα ανάλυση πάνω στους εθνικούς μας μύθους:
http://www.euro2day.gr/specials/opinion ... ikoth.html


Ενδιαφέρον. Αν και δεν μπορώ να πω ότι συμφωνώ απόλυτα. Επί τη ςαρχής ως Μαρξιστής πιστεύω στην ταξική ανάλυση των πραγμάτων.
Σε άλλα νέα την Παρασκευή πήγανε στο δημοτικό των παιδιών μου δυό παπάδες και τους λέγανε κάτι παπαριές για την ανάσταση του Λαζάρου κλπ. Τους κάνανε και προσηλυτισμό γαι το κατηχητικό. :dizzy: Τους φάγανε και το ένα διάλλειμα. Τα πήρα κρανίο και είπα στην κυρά που είναι στο σύλλογο γονέων να γράψει κάτι ώστε να αντιδράσει ο σύλλογος.
Έγραψε αυτό:
'Θα ήθελα να θέσω εις γνώσιν σας (εάν ήδη δεν είστε ενημερωμένοι από τα παιδιά σας ) ένα γεγονός που συνέβη την Παρασκευή στο σχολείο μας όπως ενημερώθηκα εντελώς τυχαία από τα παιδιά μου.
Σε κάποιο από τα διαλλείματα της Παρασκευής μαζέψανε τα παιδιά και (όπως ακριβώς μου είπαν) εμφανίστηκαν δύο παπάδες οι οποίοι άρχισαν να τους λένε κάτι ιστορίες για κάποιον ‘Λάζαρο ο οποίος πέθανε και ο Χριστός πήγε στη σπηλιά που τον είχαν βάλει και του είπε Λάζαρε βγες έξω και αυτός σηκώθηκε και βγήκε από τη σπηλιά.’ Μάλιστα μου ζήτησαν να πάμε το πρωί στην εκκλησία γιατί θα έχει γλυκά και θα δούνε ταινία.
Προφανώς κάποιοι παπάδες έκαναν χριστιανική κατήχηση εντός του χώρου του σχολείου και μέσα στο σχολικό πρόγραμμα στα παιδιά και αφού τους είπαν διάφορες χριστιανικές ιστορίες τους παρότρυναν να πηγαίνουν και κατηχητικό!!!
Θεωρώ απαράδεκτο το παραπάνω γεγονός από κάθε άποψη:
1) Δεν ερωτηθήκαμε και πολύ περισσότερο δεν ενημερωθήκαμε καν από πριν σα γονείς για τη συγκεκριμένη εκδήλωση από εξωσχολικούς παράγοντες,
2) Η εκδήλωση αυτή τουλάχιστον έτσι όπως οργανώθηκε κινείται τουλάχιστον στο όριο συνταγματικά κατοχυρωμένων δικαιωμάτων σε σχέση με το ευαίσθητο ζήτημα των θρησκειών,
3) Το περιεχόμενό της από παιδαγωγικής άποψης ήταν τουλάχιστον ατυχές και προφανώς μη ελεγμένο από ειδικούς (αφού δεν ήταν παιδαγωγοί) ειδικά για παιδιά μικρής ηλικίας,
4) Η προτροπή για κατήχηση με τους γονείς όχι παρόντες και μάλιστα με δέλεαρ γλυκά για διασκέδαση αποτελεί ίδιον άλλης εποχής ή/και άλλων πολιτισμών.
Πιστεύω ότι είναι καθήκον μας σα σύλλογος να προβούμε σε έντονη διαμαρτυρία για το παραπάνω και να ζητήσουμε εξηγήσεις από τη διεύθυνση του σχολείου.
Δεν είναι δυνατόν, όποια και αν είναι η θέση μας απέναντι στη θρησκεία να ανεχόμαστε εν έτει 2018, σε Ευρωπαική χώρα τέτοια συμβάντα κατήχησης, αμφίβολης παιδαγωγικής ορθότητας από εξωσχολικούς παράγοντες. Πολύ δε περισσότερο όταν γίνονται χωρίς την ενημέρωσή μας και τη συγκατάβασή μας.
Το σχολείο μας είναι το 2ο δημοτικό ............ στην Ευρωπαική Ελλάδα του 2018 και όχι ένα δημοτικό σχολείο στα βάθη της Τουρκίας ή του Ιράν.
Θα έθετα μάλιστα και μια ρητορική ερώτηση: Εάν ζητούσε κάποιος μουφτής να κάνει ενημέρωση-κατήχηση στα παιδιά μας για το ραμαζάνι ποια θα ήταν η θέση η δικιά μας αλλά και του σχολείου?'

Η πλάκα είναι ότι δυο μαμάδες του ΔΣ του συλλόγου είναι στο κατηχητικό.
Θα έχει γέλιο γιατί τα έχω πάρει και θα τα κάνω πουτ@να. Θα τους πάρει και θα τους σηκώσει.
Είναι το δεύτερο συμβάν μετά αυτό της 25ης Μαρτίου που είχα περιγράψει και εδώ και κατόπιν προτροπής της κυράς έκανα κο κο κο. Βλέπεις όμως ισχύει το: 'δώσε θάρρος στο χωριάτη, θα σου ανέβει στο κρεββάτι'. Οπότε από δω και πέρα no mercy που λένε και στο χωριό μου. :lol:
Τελευταία επεξεργασία από junior gt και 02 Απρ 2018, 13:02, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#499189 Άμα τους πεις "όχι, ευχαριστώ", δε νομίζω να πτοηθούν. :lol: Αν τους πεις no mercy κάτι μπορεί να γίνει.

Κατά τα άλλα τσο και λο κατά το ποδοσφαιρικότερον σε τέτοιες πρακτικές. :twisted: Από τα μούσια τους τράγους κι έξω απ' την πόρτα.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#499192
Deleted User 1 έγραψε:Άμα τους πεις "όχι, ευχαριστώ", δε νομίζω να πτοηθούν. :lol: Αν τους πεις no mercy κάτι μπορεί να γίνει.

Κατά τα άλλα τσο και λο κατά το ποδοσφαιρικότερον σε τέτοιες πρακτικές. :twisted: Από τα μούσια τους τράγους κι έξω απ' την πόρτα.

Το είδα χανούμακι μου και το διόρθωσα :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#499269
Anonymous Founder έγραψε:Δεν βρήκα πιο κατάλληλο θέμα για μια πολύ ενδιαφέρουσα ανάλυση πάνω στους εθνικούς μας μύθους:
http://www.euro2day.gr/specials/opinion ... ikoth.html


Τυγχανει να διαβαζω κατι παρεμφερες αυτη την περιοδο

Εικόνα

Αρκετα πυκνογραμμενο, δεν θα μπορεσει να βρει λιμανι στα μυαλα των μη εχοντων αριστερη παιδεια ( τι να κανουμε, υπαρχουν και αυτοι) αλλα διαλυει πολλα ταμπου και μυθους πανω στην ιστορικη συνεχεια (α/συνεχεια στην ουσια :shifty: ) του ελληνιολικου αφηγηματος.

Μεγαλοπεμπτη εχουμε ΚΟΒΑ, κανονιστε να μην εχετε διαβασει το πρωτο κεφαλαιο. Νο πουλτ λαμπ φορ γιου. :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#499271 φαντάζομαι τι θα πραγματεύεται, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί είναι και απόλυτα κακό κάτι τέτοιο; :hmmm:

ως νεαρό σχετικά έθνος ή κράτος αν θες λογικό είναι να θέλουμε να βασίσουμε κάπου την ιστορία, ταυτότητά μας κτλ.. ώστε να αποκτήσουμε εθνική συνείδηση

στην τελική πιστεύεις ότι όλοι είναι έτοιμοι να διαχειριστούν την όποια αλήθεια;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#499273 Με ρωτας δλδ αν η "εθνικη συνειδηση" ειναι κατι επιθυμητο , ακομη και αν βασιζεται σε μυθους και παρανοησεις;