Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#582784
Serf έγραψε:Πάντα συνέβαινε αυτό είτε επειδή τα σχολεία λειτουργούσαν ως εκλογικά κέντρα είτε επειδή οι δάσκαλοι/καθηγητές έπαιρναν άδεια για να ψηφίσουν στους τόπους καταγωγής τους.

< Note 4 >


Και επειδή έπρεπε να προετοιμαστούν πριν και να καθαριστούν - συμμαζευτούν μετά τις εκλογές. Ιδίως τώρα που θα είναι τριπλές εκλογές και όλες με σταυρούς, δεν παίζει να ολοκληρωθούν οι καταμετρήσεις των σταυρών πριν τις 2-3 τα χαράματα... :lipsealed:

Μία φορά ήμουν γραμματέας σε δημοτικές - νομαρχιακές (χωρίς ευρωεκλογές) και έχοντας κάνει σημαντική προεργασία από πριν με τη δικαστικό (πολλά γραψίματα που δεν εξαρτώνταν από το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας έγιναν από πριν και απλά συμπληρώναμε τα νούμερα) συν όντας τυχεροί (εκπρόσωποι κομμάτων που δεν δημιούργησαν προβλήματα - δεν μας έτυχε κιόλας κάτι σοβαρό είναι η αλήθεια) τελειώσαμε στις 2 το βράδυ. Και ήμασταν πολύ γρήγοροι και όλα πήγαν άψογα... Τώρα με τρεις εκλογές ταυτόχρονα, θα πέσει σεξάκι στα εκλογικά τμήματα κατά την καταμέτρηση... :lipsealed: Αν σου κάτσει και κανένας περίεργος αντιπρόσωπος κόμματος, δεν ξεμπερδεύεις ούτε την Δευτέρα το βράδυ... :help:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#582787
Scotch έγραψε:Μιας και το σχολείο μας δεν είναι εκλογικό κέντρο, ευκαιρία για γιορτή λέω εγώ.


Λυπηθείτε κι εμάς των ιδιωτικών σχολείων που δεν χάναμε μέρες για εκλογές, ΓΣ, καταλήψεις κι απεργίες... :(
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#582789
Zorz έγραψε:
Scotch έγραψε:Μιας και το σχολείο μας δεν είναι εκλογικό κέντρο, ευκαιρία για γιορτή λέω εγώ.

Λυπηθείτε κι εμάς των ιδιωτικών σχολείων που δεν χάναμε μέρες για εκλογές, ΓΣ, καταλήψεις κι απεργίες... :(

Παρομοίως :( (αλλά κι εδώ για ιδιωτικό πρόκειται... οπότε πάλι τον πίνουμε :twisted: )
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#582808
Scotch έγραψε:
Zorz έγραψε:
Scotch έγραψε:Μιας και το σχολείο μας δεν είναι εκλογικό κέντρο, ευκαιρία για γιορτή λέω εγώ.

Λυπηθείτε κι εμάς των ιδιωτικών σχολείων που δεν χάναμε μέρες για εκλογές, ΓΣ, καταλήψεις κι απεργίες... :(

Παρομοίως :( (αλλά κι εδώ για ιδιωτικό πρόκειται... οπότε πάλι τον πίνουμε :twisted: )

Επιτελους μια φορα που οι δασκαλοι ιδιωτικων ειναι ισοι με τους δημοσιους συναδελφους τους :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#582829
Νίκος Παππάς έγραψε:Επιτελους μια φορα που οι δασκαλοι ιδιωτικων ειναι ισοι με τους δημοσιους συναδελφους τους :lol: :lol:

Μπουρδελοποίηση και των ιδιωτικών (άραγε όλα τα ιδιωτικά κλείνουν αυτές τις ημέρες ή μόνο εμείς είμαστε οι "προνομιούχοι";).
Έχω αρχίσει και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά αν θα ξαναγράψω τα παιδιά μου και του χρόνου.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#582837
Scotch έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Επιτελους μια φορα που οι δασκαλοι ιδιωτικων ειναι ισοι με τους δημοσιους συναδελφους τους :lol: :lol:

Μπουρδελοποίηση και των ιδιωτικών (άραγε όλα τα ιδιωτικά κλείνουν αυτές τις ημέρες ή μόνο εμείς είμαστε οι "προνομιούχοι";).
Έχω αρχίσει και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά αν θα ξαναγράψω τα παιδιά μου και του χρόνου.

Αν δεν εισαι ευχαριστημενος γενικα απο το σχολειο το καταλαβαινω. Αλλα για τις εκλογες μονο δεν μου μοιαζει λογικο. Εκτος απο τους δασκαλους που δικαιουνται αδειας για να πανε να ψηφισουν στα χωρια τους ειναι και οι γονεις των μαθητων που θα κανουν το ιδιο.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#582840 Δεν είναι μόνο οι εκλογές. Είναι ότι για ψύλλου πήδημα το σχολείο κλείνει και αφήνει ξεκρέμαστους πολλούς γονείς. Και ναι, όταν πληρώνεις ένα σκασμό λεφτά, περιλαμβάνεται και η "φύλαξη". Αυτή τη στιγμή, αν μετρήσουμε τις εργάσιμες ημέρες που το σχολείο είναι κλειστό, η ετήσια άδεια ενός εργαζόμενου στον ιδιωτικό τομέα δεν φτάνει. Άρα χαραμίζουμε την άδειά μας για να μπορούν κάποιοι άλλοι να απολαμβάνουν τα όποια προνόμοιά τους.
Για να μη σχολιάσω το όλο παράλογο της υπόθεσης των αδειών για εκλογές. Πόσοι πια δεν έχουν μεταφέρει τα δικαιώματά τους και πόσοι θέλουν πάνω από 4-5 ώρες για να πάνε και να γυρίσουν από το χωριό τους; Μία μέρα άδεια και πολύ μου ακούγεται. Ήδη ακούω πολλούς γονείς (και δασκάλους) που κανονίζουν το 4ήμερό τους (όχι στο χωριό τους φυσικά). Ενώ άλλοι θα πάνε αυτές τις ημέρες με τα παιδιά τους στη δουλειά ή θα πληρώσουν νταντά να τα φυλάει.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#582841 Για να πάρεις την άδεια πρέπει να προσκομισεις βεβαίωση ότι ψήφισες. Άρα δεν παίζει να μην πας στο "χωριό".
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#582844 Τότε μάλλον θα φροντίσει κάποιος "συγχωριανός" γι αυτή τη βεβαίωση.
Πάντως για να κλείσει ολόκληρο το σχολείο για 2 ημέρες, χωρίς μάλιστα δυνατότητα φύλαξης, λογικά η πλειοψηφία των καθηγητών και κατάγεται από χωριό άνω των 200 km και δεν έχει μεταφέρει τα δικαιώματά του και δεν ψηφίζει ως ετεροδημότης. Δυσκολεύομαι να το πιστέψω, αλλά έτσι θα 'ναι.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#582847 Δεν γίνεται να φροντίσει κάποιος. Την βεβαίωση την δίνει ο δικαστικός αντιπρόσωπος αμέσως μετά την ψηφοφορία.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#582849
Scotch έγραψε:Τότε μάλλον θα φροντίσει κάποιος "συγχωριανός" γι αυτή τη βεβαίωση.
Πάντως για να κλείσει ολόκληρο το σχολείο για 2 ημέρες, χωρίς μάλιστα δυνατότητα φύλαξης, λογικά η πλειοψηφία των καθηγητών και κατάγεται από χωριό άνω των 200 km και δεν έχει μεταφέρει τα δικαιώματά του και δεν ψηφίζει ως ετεροδημότης. Δυσκολεύομαι να το πιστέψω, αλλά έτσι θα 'ναι.
Αν έχει δώσει οδηγία το υπουργείο δε μπορούν να κάνουν αλλιώς.Πρεπει να υπακούσουν.

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#583157
Scotch έγραψε:
Zorz έγραψε:
Scotch έγραψε:Μιας και το σχολείο μας δεν είναι εκλογικό κέντρο, ευκαιρία για γιορτή λέω εγώ.

Λυπηθείτε κι εμάς των ιδιωτικών σχολείων που δεν χάναμε μέρες για εκλογές, ΓΣ, καταλήψεις κι απεργίες... :(

Παρομοίως :( (αλλά κι εδώ για ιδιωτικό πρόκειται... οπότε πάλι τον πίνουμε :twisted: )


Ή πήγαινα στο ίδιο σχολείο ή είναι ο κανόνας (τουλάχιστον στο νότιο κομμάτι του πρώτου μέρους και όχι στο βόρειο κομμάτι που ήταν ο Zorz) ή και τα 2. :lol:
Θυμάμαι τον πατέρα μου πάντως να είναι το ίδιο εκνευρισμένος με σένα όταν έκλεινε για κάτι τέτοια το σχολείο , ενώ εγώ από την άλλη έκανα κωλοτούμπες :lol: .