Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#607995 Αν υπάρχει ή δεν υπάρχει θέμα με τα ιδιωτικά (και την ποιότητα αυτών) της Κύπρου, μας είναι αδιάφορο μιας και είμαστε στην Ελλάδα.
Την τελευταία φορά που κοίταξα, στην Ελλάδα δεν υπάρχουν ιδιωτικά πανεπιστήμια και δεν επιτρέπονται κιόλας από το Σύνταγμα.
Μπορεί αν θέλει η Κύπρος να μαζέψει τους low tier αυτού του κόσμου και να τους δώσει πτυχίο, ή ό,τι άλλο θέλουν. Δεν σημαίνει πως κάνουν αυτοί κάνουν το σωστό και εμείς το λάθος.
Τέλος, η Υπουργός να ξαναδεί λίγο τους ελληνικούς νόμος και το Σύνταγμα και μετά να υπόσχεται ισοτιμίες.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#608001
Anonymous Founder έγραψε:Και ναι, ακόμη και σε σχέση μ'αυτούς, πάρα πολλά ελληνικά πανεπιστήμια είναι μια χαρά. Οποίοι έχουν πάει και στα δύο, θα στο επιβεβαιώσουν.


Τέτοια δείγματα είναι απελπιστικά μικρά και αναξιόπιστα, όμως όσους τέτοιους έχω ρωτήσει, μου έχουν που ότι τα έξω ιδρύματα είναι καλύτερα στους περισσότερους τομείς. Σε κάθε περίπτωση θα προτιμούσα να δω κάποια οργανωμένη λίστο, όπου το υψηλότερο ελληνικό rank πάντως είναι στο 351-400, με το δεύτερο στο 501-600, ενώ η Γερμανία έχει στο 32 με δεύτερο στο 44 και η Γαλλία στο 41 με δεύτερο στο 73.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#608002 Άρα βη λύση είναι να βελτιώσουμε τα πανεπιστήμια μας και όχι να φτιάξουμε ιδιωτικά για τους ελάχιστους που θα μπορούν να πληρώσουν τα δίδακτρα. Ναι;

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#608003 Οτιδήποτε που θα βοηθήσει είναι δεκτό.

Γιατί δε θα βοηθήσουν τα ιδιωτικά δεν καταλαβαίνω, ως εναλλακτική λύση.

Μα, να λέμε ότι έτσι απλά κι αόριστα ότι δε θα γίνουν σοβαρά άρα να μη γίνουν καθόλου;
Τελευταία επεξεργασία από diplomat και 05 Οκτ 2019, 18:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By markvag
#608004 Γιατί τα ιδιωτικά απευθύνονται σε όσους μπορούν να πληρώσουν, τα δημόσια σε όλους (τουλάχιστον έτσι θα έπρεπε). :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#608008
diplomat έγραψε:Οτιδήποτε που θα βοηθήσει είναι δεκτό.

Γιατί δε θα βοηθήσουν τα ιδιωτικά δεν καταλαβαίνω, ως εναλλακτική λύση.

Μα, να λέμε ότι έτσι απλά κι αόριστα ότι δε θα γίνουν σοβαρά άρα να μη γίνουν καθόλου;


Όπως το επίπεδο της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης δεν κρίνεται από τα λίγα καλά ιδιωτικά σχολεία αλλά από τα πολλά δημόσια, έτσι και η ανώτατη εκπαίδευση δεν μπορεί να κριθεί από τα ένα ή δύο ιδιωτικά πανεπιστήμια που θα δημιουργηθούν και που θα απευθύνονται σε λίγους αλλά από τα πολλά δημόσια.
Επίσης το να φτιαχτεί ένα καλό ΑΕΙ δεν είναι ίδιο με ένα καλό ξενοδοχείο. Δεν αρκεί το κτίριο μόνο αλλά οι καθηγητές, το επίπεδο σπουδών, τα μαθήματα ακόμα και το επίπεδο των φοιτητών. Αυτό θέλει λεφτά πολλά και χρόνια για να γίνει.

Επίσης για να είναι κάτι εναλλακτική σε κάτι άλλο θα πρέπει να είναι συγκρίσιμα. Πιστεύεις σοβαρά ότι θα πληρώσει κάποιος δίδακτρα σε Ελ ιδιωτικό πανεπιστήμιο όταν με ανάλογα χρήματα στέλνει το παιδί του σε Γαλλία, Γερμανία ακόμα και Αγγλία σε καλύτερες σχολές και το σημαντικότερο ακόμα καλύτερη αγορά και ευκαιρίες εργασίας;

Θεωρώ πιθανότερο δε το ΑΕΙ Ξυνή σε ένα τέτοιο σενάριο, παρά κάτι άλλο που θα κοντραρει τα ελληνικά ΑΕΙ. Για τα ξένα ούτε λόγος

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#608012 Ναι το επιχείρημα ποιο είναι για την απαγόρευση λειτουργίας δεν έχω καταλάβει??Ειλικρινά...Οτι θα είναι μάπα και το κράτος δε θα μπορεί να τα αξιολογήσει?Γιατί αξιολόγεί τα δημόσια? :lol:
Νίκο μου άμα υπάρχουν λεφτά όλα γίνονται. :lol: Εδω έχουν φτιαχτεί τόσα ιδιωτικά νοσοκομεία πχ στα πανεπιστήμια θα κολλήσουμε?
Εντωμεταξυ δε ξέρω από που αντλείτε τη πληροφόρηση σας ,αλλά εγώ έχω δύο γνωστούς καθηγητές ιατρικής στο European και μια χαρά σχόλια μου έκαναν για τους φοιτητές .Άχρηστοι δεν είναι πάντως :dizzy:
Επίσης για την ιστορία αυτοί οι δύο γνωστοί έχουν φάει τα μούτρα τους σε διαφορές προκηρύξεις ΔΕΠ στο ΕΚΠΑ προκειμένου να βολευτούν κουμπάροι ,γόνοι ή προστατευόμενοι καθηγητών...
Αυτό για τα εκλεκτορικά που έγραψε ο Asimov.Μπορώ να σας γράφω ιστορίες μέχρι αύριο για να γελάσει κάθε πικραμένος :( :(
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#608028 Αν ο νόμος το επιτρέψει, να είστε σίγουροι ότι θα εμφανιστούν πολλά αξιόλογα ιδιωτικά πανεπιστήμια που σε βάθος χρόνου θα κοντράρουν στα ίσια τα δημόσια.

Από εκεί και πέρα, η αγορά θα ιεραρχήσει τοσο τον απόφοιτο του Εθνικού Μετσόβειο Πολυτεχνείου όσο και τον απόφοιτο της Λάμδα πολυτεχνικής


Στην τελική ας έχουμε μερικα ιδιωτικά πανεπιστήμια να μαζεύουμε το μαρούλι των πλουσίων η μη Βαλκάνιων :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#608037 κοίτα , εγώ είμαι 45 ή 35. Αν θέλω να ξανασπουδάσω κάτι που μ'αρέσει γιατί να μην μπορώ να πάω σε ένα ιδιωτικό στην Ελλάδα? Οι επιλογές του ΕΑΠ είναι πολύ περιορισμένες και κορεσμένες θα έλεγα. Γιατί θα πρέπει να πάω έξω;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#608052
diplomat έγραψε:Αυτό θα ήταν εξαιρετικά κρίσιμο επιχείρημα εάν λέγαμε παράλληλα να έκλειναν τα δημόσια.


Δεν είναι ακριβώς έτσι... Ας δώσω ένα μικρό παράδειγμα, με το νοσηρό μυαλουδάκι μου... Πάει ο γόνος του πατέρα του που πλήρωσε και πήρε πτυχίο με άριστα σε μία προκήρηξη να συναγωνιστεί έναν που πήγε στο δήμοσιο πανεπιστήμιο... Ο πρώτος πλήρωσε και πήρε πτυχίο με άριστα και δεν ξέρει να γράφει τ' όνομά του σωστά. Ο δεύτερος πήρε πτυχίο με 7 (που πχ στη σχολή μου είναι αρκετά καλός βαθμός). Μάντεψε ποιος έχει πλεονέκτημα... :iconcool: Επίσης, μάντεψε ποιος θα φανεί καλύτερα στο βιογραφικό του και ποιος θα περάσει από συνέντευξη σε κάποια εταιρεία... :iconcool:

Δεν λέω πως το δημόσιο δεν έχει προβλήματα, έχει και μάλιστα πάρα πολλά και σοβαρά. Αλλά η λύση δεν είναι το ιδιωτικό. Μπορούμε να φτιάξουμε αυτό που ήδη έχουμε (και έχουμε χρυσοπληρώσει και συνεχίζουμε να χρυσοπληρώνουμε). Επίσης, ας μην ξεχνάμε, πως η δημόσια και δωρεάν εκπαίδευση για ΟΛΟΥΣ είναι από τους καλύτερους τρόπους να βοηθηθεί η κοινωνική κινητικότητα και να ξεχωρίσουν οι άξιοι, οι οποίοι μπορεί να μην έχουν τη δυνατότητα να πληρώσουν ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο. :s_wink


red_monster έγραψε:Από εκεί και πέρα, η αγορά θα ιεραρχήσει τοσο τον απόφοιτο του Εθνικού Μετσόβειο Πολυτεχνείου όσο και τον απόφοιτο της Λάμδα πολυτεχνικής


Αυτό με την αγορά είναι πολύ ενδιαφέρον επιχείρημα... Δηλαδή οι ίδιοι Έλληνες που τους βρίζουμε ξαφνικά όταν λειτουργούν ως οικονομικές μονάδες είναι απολύτως λογικοί;;; :lol: Είναι πάντως κάτι που δεν το βλέπω να επαληθεύεται...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#608063 Καλά στην συνέντευξη θα πάει αυτός που τελείωσε το σουπερντουπερ, κατά πάσα πιθανότητα ιδιωτικό ή ΝΠΙΔ πανεπιστήμιο του εξωτερικού έτσι κι αλλιώς.

Επίσης το τελευταίο είναι της λογικής "μόνο από χούντα καταλαβαίνουν οι Ελληνες", αφού υπάρχει στρεβλωση στην αγορά να την φτιάξουμε με μια στρεβλωση στην Γ βαθμια.

Τελικά αφού δεν μπορούμε να εποπτευσουμε τα δημόσια, πόσο μάλλον τα ιδιωτικά, πανεπιστήμια ας τα απαγορεύουμε να μεινουμε με τα μπουρδελακια μας, να κάνουμε καταπληκτική έρευνα με σχεδόν μηδενική εφαρμογή (έξω οι εταιρείες από τα πανεπιστήμια) και να φεύγουν οι σοβαροί ερευνητές έξω μπας και ανταμειφθούν για τον κόπο τους αντί να δουλεύουν για καρεκλοκενταυρους.

Ας μην ξεχνάμε βεβαίως βεβαίως το καταπληκτικό διδακτικό προσωπικό που έχουν τα δημόσια πανεπιστήμια όπως τον κύριο κύριο Βενιζέλο αλλά και την Αννουλα την Παναγιωταρεα

< >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#608065 Η τελευταία παράγραφος πιο άκυρη δεν μπορεί να είναι. Για κάθε "άχρηστο" καθηγητή υπάρχουν κάμποσοι καλοί. Και σε κάθε περίπτωση, η Αννούλα έχει χρηματίσει μια χαρά και στον ιδιωτικό τομέα.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%86%CE ... E%AD%CE%B1

Είναι πτυχιούχος της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών. Έχει εργαστεί σε διάφορες εφημερίδες και περιοδικά: «Επίκαιρα», «Ελεύθερος Τύπος», «Απογευματινή», «Καθημερινή». Επίσης σε ραδιοφωνικούς και τηλεοπτικούς σταθμούς: Κανάλι 1, ANT1, Flash 9.61, ΝΕΤ, Mega Channel και Alpha TV. Υπήρξε επίσης παραγωγός της εκπομπής «Ουδείς αναμάρτητος» που φιλοξενήθηκε στη συχνότητα της ΝΕΤ.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#608066
markvag έγραψε:Δεν είναι ακριβώς έτσι... Ας δώσω ένα μικρό παράδειγμα, με το νοσηρό μυαλουδάκι μου... Πάει ο γόνος του πατέρα του που πλήρωσε και πήρε πτυχίο με άριστα σε μία προκήρηξη να συναγωνιστεί έναν που πήγε στο δήμοσιο πανεπιστήμιο... Ο πρώτος πλήρωσε και πήρε πτυχίο με άριστα και δεν ξέρει να γράφει τ' όνομά του σωστά. Ο δεύτερος πήρε πτυχίο με 7 (που πχ στη σχολή μου είναι αρκετά καλός βαθμός). Μάντεψε ποιος έχει πλεονέκτημα... :iconcool: Επίσης, μάντεψε ποιος θα φανεί καλύτερα στο βιογραφικό του και ποιος θα περάσει από συνέντευξη σε κάποια εταιρεία... :iconcool:

:hmmm: :hmmm: Πολλές παραδοχές βλέπω.Καταρχήν θεωρείς ως δεδομένο ότι επειδή κάποιος πληρώνει δίδακτρα αν πάρει πτυχίο με άριστα δε θα το αξίζει.Στο ιδιωτικό πανεπιστήμιο που δεν υπάρχει ακόμα όλα αυτά. :dizzy:
Ενώ από την άλλη είσαι σίγουρος ότι αυτός που παίρνει πτυχίο στο ελληνικό δημόσιο πανεπιστήμιο όπου βρίθει ο νεποτισμός ,τα συμφέροντα και οι γνωριμίες ,να μη πω τώρα για τις κομματικές νεολαιες :lol: ,αν πάρει άριστα θα το πάρει με τη αξία του.Δε το βρίσκω λογικό σαν επιχείρημα.
markvag έγραψε:Δεν λέω πως το δημόσιο δεν έχει προβλήματα, έχει και μάλιστα πάρα πολλά και σοβαρά. Αλλά η λύση δεν είναι το ιδιωτικό. Μπορούμε να φτιάξουμε αυτό που ήδη έχουμε (και έχουμε χρυσοπληρώσει και συνεχίζουμε να χρυσοπληρώνουμε).

Προφανώς ,δε μπορούμε να το φτιάξουμε ή μάλλον κάποιοι δε θέλουνε. Αλλιώς θα το είχαμε φτιάξει τα τελευταία 40 χρόνια.
Ίσως είναι η ώρα να δοκιμάσουμε και κάτι άλλο.'Ίσως ο ανταγωνισμός να βοηθήσει και τα δημόσια να λειτουργήσουν σωστότερα.
markvag έγραψε:Επίσης, ας μην ξεχνάμε, πως η δημόσια και δωρεάν εκπαίδευση για ΟΛΟΥΣ είναι από τους καλύτερους τρόπους να βοηθηθεί η κοινωνική κινητικότητα και να ξεχωρίσουν οι άξιοι, οι οποίοι μπορεί να μην έχουν τη δυνατότητα να πληρώσουν ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο. :s_wink

Δε θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά η εκπαίδευση δεν είναι δωρεάν στην Ελλάδα ,ούτε σήμερα ούτε πριν 20 χρόνια.Επίσης όποιος έχει λεφτά πάει στο εξωτερικό και σπουδάζει όπου και ότι θέλει.Να το απαγορευσουμε και αυτό?
Τελευταία επεξεργασία από kostis20 και 05 Οκτ 2019, 23:27, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά