Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#607873
Anonymous Founder έγραψε:Α, δεν ήξερα πως το σημείο αναφοράς είναι ο Γαβρόγλου. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο ψυχολογικό ζήτημα εδώ, αλλά προφανώς και τα ιδιωτικά κολέγια είναι τριμπούρδελα ολκής απέναντι σε ένα μέσο ΤΕΙ, ενώ υπήρχαν μπόλικα ΤΕΙ που ήταν πολύ καλά ακόμη και με πανεπιστημιακά κριτήρια.
Τώρα, δεν ξέρω, υποθέτω πως αφού Κολέγια=ΑΕΙ, ποιο είναι το επόμενο βήμα; Γιατί εγώ μιας και μένω στο Γαλάτσι, θα ήθελα μια εξίσωση Γκράβας με Κολέγιο Αθηνών, δεν ζητάω πολλά νομίζω.


Έχω κάνει Γκράβα, ας βρούμε Και ένα από κολλέγιο Αθηνών να τις βγάλουμε έξω :metalo:


edit mod. Κακώς έκανες το edit+warn.[Admin]
Τελευταία επεξεργασία από red_monster και 04 Οκτ 2019, 17:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#607875 Πριν προχωρήσουν στην αναγνώριση, να φροντίσουν για την αξιολόγηση αυτών που θέλουν να αναγνωρίσουν. Είτε αυτό αφορά ΙΙΕΚ, Κολέγια, ή χαρτιά από σχολές της πρώην Σοβιετίας που είπε και ο dimik.

Ιδιωτικό ΙΕΚ, η άλλη δεν πατάει γιατί δεν την βολεύει, το χαρτί θα το πάρει κανονικά, από την στιγμή που πληρώνει.

8 χιλιάρικα το μεταπτυχιακό στην Βουλγαρία, 15 το διδακτορικό και ξέμπλεξες. Μαζί με μεσάζοντα, δίδακτρα, κλπ. Αναγνώριση κανονικά εδώ, αφού μιλάμε για ΕΕ.

Για να μην πω για τα χάλια μας και εδώ που γίνεται πανικός από "εταιρείες" που γράφουν εργασίες και διπλωματικές για τα δικά μας "φυντάνια" που φοιτούν σε ΑΕΙ, ΤΕΙ, ΕΑΠ.

Κατά τα άλλα, μας έμεινε το τυπικό της αναγνώρισης των πτυχίων... :thumbsdown:

Μου θυμίζει το χάλι με τα ΚΤΕΟ. Έχουμε μαζέψει όλα τα σαπάκια της Ευρώπης, αλλά το χαρτί από το ΚΤΕΟ το παίρνουν όλοι!
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#607885
axel12p έγραψε:Πριν προχωρήσουν στην αναγνώριση, να φροντίσουν για την αξιολόγηση αυτών που θέλουν να αναγνωρίσουν


Επιτέλους.
Μιλάμε τώρα για μαγαζιά που στήνει στα πεταχτά ο κάθε κατσαπλιας και τα διαφημίζει στην tv μοστραρωντας χαρωπες γκομενες.
Το εκπαιδευτικό προσωπικό με τι κριτήρια προσλήφθηκε; Γίνανε εκλεκτορικα; (εδώ γελάμε). Τα γνωστικά αντικείμενα ποιος και πως τα επέλεξε; Πιστοποίηση; Ποιος την έκανε; Εργαστήρια; (εδώ κι αν γελάμε : σιγά μην πληρώσει ο γυφτουλας ξυνης που χρωστάει και της Μιχαλούς, ΛΕΦΤΑ για εξοπλισμό). Οργανώνει μεταπτυχιακά - διδακτορικά; (καλά, προφανώς όχι) Έρευνα; (LOL)
Την ισοτιμία ποιος θα τη δώσει; Φορέας; Έτσι χύμα;
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#607922 Να θυμηθουμε βεβαιως βεβαιως και τις δηλωσεις περι υποβαθμισης σχολων με χαμηλους βαθμους εισαγωγης. Ειμαι σιγουρος οτι τα ψωλοΙΕΚ θα εχουν μινιμουμ το 19.5 :s_biggrin
ΝΑ ΠΟΝΑΣ ΑΣΙΜΩ :s_cool
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#607932
Asimov έγραψε: Γίνανε εκλεκτορικα; (εδώ γελάμε).

Είδα τη λέξη εκλεκτορικά και με έπιασαν και εμένα τα γέλια.Για τα δημόσια πανεπιστήμια όμως. :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#607943 Ποιος λογικός επιχειρηματίας θα επενδύσει εκατομμύρια σε υποδομές, υλικό και προσωπικό σε μια χώρα με τόσο διαστρεβλωμένη άποψη για την ιδιωτική εκπαίδευση.?

Για ιδιωτική εκπαίδευση έχουμε τα ΨωλοΙΕΚ που μας ταιριάζουν.
Ασε τους Βούλγαρους, τους Τσέχους και πλέον τους Κύπριους να μαζεύουν όλο το μαρούλι :roll:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#607945 Η απουσία ιδιωτικών πανεπιστημίων είναι απλούστατα ένα ακόμη ξεφτυλίκι για τη χώρα. Τόσο απλά.

Συμφωνώ φυσικά ότι απαιτείται σοβαρή αξιολόγηση των ενδιαφερομένων, όπως και ακόμα σοβαρότερη αξιολόγηση στα μέλη του αρμοδίου οργάνου προτού αυτά αναλάβουν τα καθήκοντά τους. Σαν τροϊκανός εσωτερικού βέβαια βγάζω σπυριά στο άκουσμα λεξούλων όπως όργανα, φορείς, επιτροπές etc., οπότε ίσως φταίει αυτό. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By g8777
#607946 Αυτό. Άσε το μαρούλι να πηγαίνει Μπαγκλαντές και Βιετνάμ συν καμιά δεκαριά χιλιάδες σκατοχωρια στην καρδιά της Κίνας.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#607955
diplomat έγραψε:Η απουσία ιδιωτικών πανεπιστημίων είναι απλούστατα ένα ακόμη ξεφτυλίκι για τη χώρα. Τόσο απλά.

Συμφωνώ φυσικά ότι απαιτείται σοβαρή αξιολόγηση των ενδιαφερομένων, όπως και ακόμα σοβαρότερη αξιολόγηση στα μέλη του αρμοδίου οργάνου προτού αυτά αναλάβουν τα καθήκοντά τους. Σαν τροϊκανός εσωτερικού βέβαια βγάζω σπυριά στο άκουσμα λεξούλων όπως όργανα, φορείς, επιτροπές etc., οπότε ίσως φταίει αυτό. :s_dunno

Στην Γαλλία έχουν άραγε; Στην Γερμανία; Στις σκανδιναβικές χώρες; Δεν ξέρω πόσοι είναι σαν και έμας και ξεφτυλίζονται, γι' αυτό ρωτάω...
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#607963 Μόνο εμείς ξεφτυλιζόμαστε στο συγκεκριμένο θέμα, γιατί έχουν πολύ υψηλότερου επιπέδου Πανεπιστήμια, ειδικά η Γαλλία και η Γερμανία, αλλά okay, εάν θες να συγκριθούμε μαζί τους, πάσο.

Πιστεύω ότι εμείς χρειαζόμαστε ΚΑΙ την ιδιωτική επιλογή, έστω κι αν χρειάζεται ένα υβριδικό σύστημα στο κομμάτι των tuition με κρατικό regulation.

Θα με ενδιέφερε πάντως να μοιραστείς τους λόγους για τους οποίους είσαι αρνητικός στα ιδ. Πανεπιστήμια, θα με βοηθούσες πολύ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#607970 Προφανώς και θα συγκριθούμε μαζί τους και όχι με τους αστείους της Βουλγαρίας και της Κύπρου.
Και ναι, ακόμη και σε σχέση μ'αυτούς, πάρα πολλά ελληνικά πανεπιστήμια είναι μια χαρά. Οποίοι έχουν πάει και στα δύο, θα στο επιβεβαιώσουν.
Σε ό,τι αφορά τα ιδιωτικά πανεπιστήμια, δεν πρόκειται να γίνει σοβαρά, οπότε δεν πρέπει να γίνει καθόλου.
Και προφανώς θεωρώ πως η παιδεία σε όλες τις βαθμίδες της πρέπει να παρέχεται χωρίς πληρωμή, ώστε να είναι προσβάσιμη σε όλους.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#607971
Anonymous Founder έγραψε:Προφανώς και θα συγκριθούμε μαζί τους και όχι με τους αστείους της Βουλγαρίας και της Κύπρου.
Και ναι, ακόμη και σε σχέση μ'αυτούς, πάρα πολλά ελληνικά πανεπιστήμια είναι μια χαρά. Οποίοι έχουν πάει και στα δύο, θα στο επιβεβαιώσουν.
Σε ό,τι αφορά τα ιδιωτικά πανεπιστήμια, δεν πρόκειται να γίνει σοβαρά, οπότε δεν πρέπει να γίνει καθόλου.
Και προφανώς θεωρώ πως η παιδεία σε όλες τις βαθμίδες της πρέπει να παρέχεται χωρίς πληρωμή, ώστε να είναι προσβάσιμη σε όλους.



Αστεία τα πανεπιστήμια στην Κύπρο ? :vava:

Γιατί δεν πρόκειται να γίνουν ποτέ σοβαρά? Πως το έχεις ψυχανεμιστεί ? :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#607977 Καταρχήν τα ιδιωτικά πανεπιστήμια που έχουν ανοίξει στη Κύπρο ,μόνο αστεία δεν είναι.Η άποψη που έχω για αυτά είναι πολύ καλή,μιας και έχω μια επαφή με τα τμήματα ιατρικής.
Επίσης να διορθώσω ότι η Τσεχία πχ δεν έχει ιδιωτικά πανεπιστήμια Ιατρικής ,Νομικής κτλ.
Απλά τα δημόσια πανεπιστήμια έχουν ιδρύσει και αγγλόφωνα τμήματα.
Άβαταρ μέλους
By skous
#607978
kostis20 έγραψε:Καταρχήν τα ιδιωτικά πανεπιστήμια που έχουν ανοίξει στη Κύπρο ,μόνο αστεία δεν είναι.Η άποψη που έχω για αυτά είναι πολύ καλή,μιας και έχω μια επαφή με τα τμήματα ιατρικής.
Επίσης να διορθώσω ότι η Τσεχία πχ δεν έχει ιδιωτικά πανεπιστήμια Ιατρικής ,Νομικής κτλ.
Απλά τα δημόσια πανεπιστήμια έχουν ιδρύσει και αγγλόφωνα τμήματα.


Εγω ΑΚΡΙΒΩΣ την ΑΝΤΙΘΕΤΗ άποψη έχω, με πολύ καλή επαφή.... μπορεί να έχουν εγκαταστάσεις, αλλα το υλικό που βγαίνει απο εκεί είναι εντελώς χάλια
Ακόμα και τα χειρότερα της Ελλάδας φαντάζουν Χαρβαρντ στους αποφοίτους . Άτομα που στην Ελλάδα δεν θα έπαιζε να περάσουν ουτε απέξω απο ένα Γ´ διαλογής

< >