Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#748476 Ε προφανώς. Η μία περίπτωση έχει νεογέννητο, η άλλη έχει παππούδες, κλπ.
Δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις, το είπαμε. Αλλά το "πρωτόκολλο" του υπουργείου, ουσιαστικά εγγυάται πως τα παιδιά θα κολλάνε κορονοϊό. Γιατί το testing χωρίς κλείσιμο, απλώς... διαπιστώνει το προφανές.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#748480
Anonymous Founder έγραψε:Είναι δική μου εντύπωση, αλλά όσοι δεν θέλουν λεφτά για την παιδεία, σπάνια έχουν τελειώσει πανεπιστήμιο;
Λογικό το βρίσκω, δεν γίνεται να εκτιμήσεις κάτι που δεν έχεις/έκανες, απλώς προσπαθώ να καταλάβω λίγο το σκεπτικό τους...


Νομίζω ότι η εντύπωση αυτή επιβεβαιώνεται λίγο πολύ από την πραγματικότητα. Είναι περίπου η ίδια "λογική" όσων βλέπουν λύση για την τραγελαφική κατάσταση των ιδρυμάτων με δημιουργία νέου σώματος. Υποστηρίζουν δηλαδή μια κίνηση που θα εντείνει και παρατείνει το πρόβλημα αντί να δώσει λύσεις.

Το κομμάτι της χρηματοδότησης της παιδείας είναι βέβαια ακόμα χειρότερο. Και το αποκορύφωμα βρίσκεται στο εξής απλό, ότι δε λένε καν αποδεσμεύστε μεν κονδύλια για την παιδεία, με συγκεκριμένους κωδικούς στη διαύγεια δε για να μην έχουμε περιπτώσεις κατασπατάλησης. Ούτε αυτό. Κάπου σκέφτεται κανείς ότι είναι αμιγώς κακόβουλα τα κριτήρια αυτής της στάσης.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#748483
diplomat έγραψε:Κάπου σκέφτεται κανείς ότι είναι αμιγώς κακόβουλα τα κριτήρια αυτής της στάσης.


:lol:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#748489
NickTG έγραψε:Άρα ρίχνουν λεφτά στην παιδεία! :rtfm:


Απροπό, να δούμε κάποια στιγμή πού τοποθετείτε ο αντίστοιχος κωδικός, γιατί θα είναι υπαρκτός σουρεαλισμός να ομαδοποιηθεί ως δαπάνη για την παιδεία.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#748490 Τα ρίχνουν εκεί που πρέπει! :rtfm:
Τι καταλληλότερο από έναν ειδικό φρουρό που δεν έχει πάει πανεπιστήμιο, να προσέχει το πανεπιστήμιο; Του δίνουμε έτσι κίνητρα να δει τι χάνει και να σπουδάσει. Λέω εγώ τώρα...
diplomat έγραψε:
NickTG έγραψε:Άρα ρίχνουν λεφτά στην παιδεία! :rtfm:


Απροπό, να δούμε κάποια στιγμή πού τοποθετείτε ο αντίστοιχος κωδικός, γιατί θα είναι υπαρκτός σουρεαλισμός να ομαδοποιηθεί ως δαπάνη για την παιδεία.

Εγώ προτείνω να τα πάρουν από τα κονδύλια της έρευνας. :s_roses
Νομίζω πως είναι λογικό να διαλέξουμε ΑΣΦΑΛΕΙΑ, έναντι έρευνας. Γιατί τα Rafale καλύτερα είναι; :s_roses
Άβαταρ μέλους
By markvag
#748514
Anonymous Founder έγραψε:αλλά σε όσους αποφασίζουν πως είναι ΟΚ να πάνε τα παιδιά στο σχολείο για να κολλήσουν κορωνοϊό, είναι μια χαρά και δεν κάνουμε κανένα σχόλιο (το 1/4 των κρουσμάτων είναι σταθερά παιδιά εδώ και μέρες).


Μα, αφού έχουν ανοιχτά παράθυρα :rtfm: :lol: :lol:

Και αυτές τις μέρες εδώ πάνω, ιδίως στο τροπικό Νευροκόπι (που περιμένω χαλαρά να έχει -20 τα μεσημέρια), θα είναι εξαιρετικό το μάθημα για όλους.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#749495 Ακαδημαϊκή διαφθορά και διαπλοκή βασιλεύουν στην ΑΣΟΕΕ (link)
Είναι πάρα πολύ κοντά στην πραγματικότητα αυτά που γράφονται, αξίζει να διαβαστεί γιατί μαζεύει
τα κακώς κείμενα των τελευταίων δεκαετιών. Απλά κάθε πρόταση που διαβάζετε έχει μπόλικο παρασκήνιο.
Π.χ εκεί που λέει για ομοτιμοποίηση Κολλίτζα τα ντεσού τα έχω αναφέρει προ μηνών:
(πήγε και κατέβασε ο Αλογοσκούφης πρόταση ομοτιμοποίησης Κολλίτζα μαζί με άλλους 2 καθηγητές, την
υπέγραψε ο γνωστός πρύτανης που του είχαν κρεμάσει την ταμπέλα, και όλα αυτά 1 μήνα πριν το δικαστήριο
ανακοινώσει τις ποινές για την υπόθεση Λαυρεντιάδη και τον στείλει φυλακή).
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#749796 Η τηλεκπαίδευση μπορεί να πνέει τα λοίσθια αλλά για την ΥΠΑΙΘ της καρδιάς μας κάποια πράγματα είναι ιερά ΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#749797 Η καλύτερη από τους καλύτερους. Έχει ακουμπήσει σε όλα τα τσιτατα που θέλει ν ακούει ο κόσμος από τον ΣΚΑΪ και δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα άλλο.



< >
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#749798 Περιμένω να μοιράσει και "Προς την Νικην" όπου να ναι