Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#608226
EDDIE_147 έγραψε:Ο βασικότερος λόγος για μένα είναι η μονέδα που χάνεται πανηγυρικά στα εξωτερικά τόσο από δικούς μας που πάνε να πάρουν ένα χαρτί σε Αγγλίες-Ολλανδίες, όσο και από τους Άραβες/Κινέζους/κλπ που θα προτιμούσαν τη ζωή στο Ιλλάντα από την Ολλανδία πχ.

Για να γινει αυτο θα πρεπει πρωτα να φτιαχτουν ιδιωτικα πανεπιστημια εδω που να κοντραρουν αυτα σε Ολλανδιες - Αγγλιες.
Ειπαμε να λεμε κανα αστειο αλλα οχι κι ετσι :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Deleted User 1 έγραψε:O μόνος λόγος να μη γίνουν ιδ. πανεπιστήμια είναι ότι όπως όλα τα πράγματα σ' αυτή τη χώρα, έτσι κι αυτό, θα γίνει για τους λάθος λόγους και για να εξυπηρετηθούν τα λάθος συμφέροντα.

axel12p έγραψε:
markvag έγραψε:Και, όπως έχει δείξει η πικρή εμπειρία, αν ένας δημόσιος φορέας αποκτήσει ιδιωτικό ανταγωνισμό, αυτό θα οδηγήσει με μαθηματική ακρίβεια στην ακόμα μεγαλύτερη απαξίωσή του.

Αν και δεν είμαι κατά των ιδιωτικών πανεπιστημίων (κυρίως για να μην φεύγει συνάλλαγμα έξω), φοβάμαι πως ισχύει αυτό που αναφέρει ο markvag.
Σήμερα για παράδειγμα πληρώνεις ιδιωτικές κλινικές για να σου παρέχουν αντίστοιχης ποιότητας υπηρεσίες με αυτές που σου παρείχαν παλιότερα τα δημόσια νοσοκομεία. Και αντίστοιχα τα νοσοκομεία έχουν αφεθεί στην μοίρα τους. Πρακτικά δηλαδή το κράτος οδηγεί τον κόσμο προς τον ιδιώτη.

Αυτα τα 3 ποστ τα λενε ολα!
Άβαταρ μέλους
By italakias
#608227 Μα τι πραματα ειναι αυτα.
Εσεις που κατηγορειτε το γιουνανισταν και το χριστιανοταλιμπανατο να μην θελετε τα ιδιωτικα.
Κυριοι,πρεπει να γινουμε ευρωπη. :protest:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#608229 Έλα morenikoppa.
Όλοι οι ΕΛ φοιτητές που πάνε στα ξένα, χτυπάνε κορυφή των #ρανκινγκς;
Δε νομίζω Τάκη.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#608230
Νίκος Παππάς έγραψε:Για να γινει αυτο θα πρεπει πρωτα να φτιαχτουν ιδιωτικα πανεπιστημια εδω που να κοντραρουν αυτα σε Ολλανδιες - Αγγλιες.
Ειπαμε να λεμε κανα αστειο αλλα οχι κι ετσι :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Αυτό απλά δεν παίζει, ο μέσος ΕΛ φοιτητής θα μείνει στο σπιτάκι του αντί να τρέχει στους κακοί ξένοι, ενώ για τους έξω, ό,τι πιάσεις καλό είναι.

Eddiet, με πρόλαβε ο εδουάρδος.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#608232 Ducks έχω ακούσει κάτι σχολές τύπου 'King's Shoecleaner College And Trecha Gireve' (φωνάζει από μακριά ΙΕΚ bitter :lol: ) και σκέφτομαι τόσο χρήμα (διαμονές, δίδακτρα κλπ) για ένα χαρτί το οποίο η αγορά θα αξιολογήσει ως ΙΕΚ bitter ούτως ή άλλως.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#608237
EDDIE_147 έγραψε:Έλα morenikoppa.
Όλοι οι ΕΛ φοιτητές που πάνε στα ξένα, χτυπάνε κορυφή των #ρανκινγκς;
Δε νομίζω Τάκη.

Οσους ξερω που εφυγαν δεν το εκαναν τοσο για το κορυφαιο πανεπιστήμιο οσο για τις επαγγελματικες ευκαιριες μετα το πτυχιο.
Γιατι και τα απλως καλα προσφερουν τετοιες, εμεις εδω καλα; :lol:

Επισης μπορει ο Ελληνας να παει στο κορελκο γιουνιβερσιτι αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να ερθει ξενος για αυτο εδω.


Στην τελικη ουτε εγω ειμαι εναντια στα ιδιωτικα αλλα οχι εις βαρος των δημοσιων, οχι σε οποιαδηποτε συνδεση με κρατικο χρημα :innocent: και φυσικα διασφαλιση μιας ελαχιστης ποιοτητας σπουδων που θα τα φερνει σε ιδιο η καλυτερο επιπεδο με τα δημοσια.

edit , και φυσικα θεωρω πως το μεγιστο μελημα της κυβερνησης πρεπει να ειναι η αναπτυξη των δημοσιων ΑΕΙ, η βελτιωση τους και οχι η δημιουργια Ιδ. ΑΕΙ
Άβαταρ μέλους
By markvag
#608275
Deleted User 1 έγραψε:O μόνος λόγος να μη γίνουν ιδ. πανεπιστήμια είναι ότι όπως όλα τα πράγματα σ' αυτή τη χώρα, έτσι κι αυτό, θα γίνει για τους λάθος λόγους και για να εξυπηρετηθούν τα λάθος συμφέροντα.


Ποιοι είναι οι σωστοί λόγοι και τα σωστά συμφέροντα από τα ιδιωτικά πανεπιστήμια δεν καταλαβαίνω όμως... :hmmm:


Νίκος Παππάς έγραψε:edit , και φυσικα θεωρω πως το μεγιστο μελημα της κυβερνησης πρεπει να ειναι η αναπτυξη των δημοσιων ΑΕΙ, η βελτιωση τους και οχι η δημιουργια Ιδ. ΑΕΙ


+ άπειρο. Και γενικότερα ισχύει αυτό για τις δημόσιες δομές (υγεία, σχολεία, ασφαλιστικά ταμεία, κτλ)...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#608277 Πώς να αναπτύξει τα δημόσια ΑΕΙ , όταν μετατρέπει τα ΤΕΙ σε πανεπιστήμια?? τα λεφτά που χρειάζονται για να αποκτήσουν ανάλογες υποδομές από πού θα έρθουν?? Οι κακοί ξένοι τα αξιολογούν και θα τα θάψουν... τα ξέρετε αυτά οπότε θα πάρουν χαρτί για την Αφρική?? Έχουν δικά τους εκεί για τέτοιο σκοπό. Η επιστημονική αγορά τα ξέρει τα καλά πτυχία.. θα παρακαλάνε περισσότεροι για λιγότερες διαθέσιμες θέσεις εδώ..

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#608336 Είμαστε στο ακαδημαϊκό έτος 2019-2020 και επειδή συζητάτε και παίρνετε για σοβαρές κάποιες αστειότητες, να δώσω ένα τιπ. Με το που θα δείτε την έκφραση "πολιτικές νεολαίες" ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΑΜΕΣΩΣ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΣΗ. Γράφει ένας άσχετος που δεν έχει την παραμικρή επαφή. Μιλάμε για το έτος που καταργήθηκε το άσυλο και δε χάθηκε ούτε ώρα, όχι για κατάληψη ουτε για συνέλευση. Τι να κάνουμε όμως; Όταν ανοίγουμε το κουτάκι με τα κλισέ, αυτό βρίσκεται πάνω-πάνω
Άβαταρ μέλους
By dstou
#608369
Είμαστε στο ακαδημαϊκό έτος 2019-2020 και επειδή συζητάτε και παίρνετε για σοβαρές κάποιες αστειότητες, να δώσω ένα τιπ. Με το που θα δείτε την έκφραση "πολιτικές νεολαίες" ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΑΜΕΣΩΣ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΣΗ. Γράφει ένας άσχετος που δεν έχει την παραμικρή επαφή. Μιλάμε για το έτος που καταργήθηκε το άσυλο και δε χάθηκε ούτε ώρα, όχι για κατάληψη ουτε για συνέλευση.


Σκέφτηκα αν θα απαντήσω ή όχι, αλλά είδα ότι μόνο εγώ έγραψα για κομματικές νεολαίες τις τελευταίες 2 σελίδες, οπότε κρίνοντας ότι η παρατήρησή σου πάει σε μένα, έχω να πω τα εξής:
Κάνεις δύο, εσκεμμένα, λάθη στην απάντησή σου.
α.Το πρώτο ότι στρεψοδικείς, προσπαθείς δηλαδή. Μίλησα για το τυπικό προφίλ του έσω σκεπτικού μερικών στελεχών των κομματικών νεολαιών..Ήμουν και εγώ γουσναμπί τέτοιο μέλος προς 30 ετών, τα έζησα για λίγο από μέσα, ευτυχώς ξέκοψα πολύ γρήγορα. Δεν έθιξα το αν οι νεολαίες αυτές έβγαλαν ανακοίνωση ή έκαναν συνελεύσεις για το άσυλο ή το οτιδήποτε άλλο. Δεν είναι το θέμα μας αυτό, ούτε αν η δραστηριότητά τους είναι σε ύφεση αυτή τη στιγμή, ούτε τι θα γίνει στο μέλλον.
Η διαπίστωση που έκανα είναι σαφής. Πιο ταληροποιημένη με παράδειγμα αν κάποιος ακόμη δεν κατάλαβε : Πες λοιπόν ότι είσαι ένα τέτοιο κομματόσκυλο σε μια τέτοια νεολαία σε ένα περιφερειακό ΑΕΙ/ΤΕΙ, πχ. στην Χ σχολή Ρόδου που κάθε χρόνο έρχονται 100 να σπουδάσουν, το 90-95% εξ αυτών ξενόφερτοι, όχι Ροδίτες δηλαδή. Ξαφνικά ακούς για ίδρυση αντίστοιχης ιδιωτικής σχολής στην Αθήνα (καθώς και άλλων σχολών φυσικά), και τα νεούδια σταδιακά γίνονται π.χ. 50 και παράλληλα ο ιδιώτης κρατάει απ'έξω τις νεολαίες (όπως π.χ. κάνει εδώ και δεκαετίες π.χ. το Ντηρή). Τι κάνεις?
Είναι προφανές ότι το μέσο partydog εναντιώνεται σε αυτή την προοπτική. Συρρικνώνεται δυνητικά η εκλογική του πελατεία, το ποίμνιό του, το κοινό του. Μην απαντήσεις τώρα για την επίσκεψη Πομπέο που υπέγραψε για την Αλεξανδρούπολη και δεν έβγαλε ανακοίνωση εν έτει 2019 π.χ. ούτε η ΠΣΚ. Είναι άλλο θέμα αυτό, άλλο τόπιξ.

βου. Το δεύτερο : πιάνεσαι από αυτό το μικρό τμήμα του κατεβατού που μπήκα στον κόπο και έγραψα, στο οποίο εν προκειμένω όπως είπα στο α είσαι λάθος αφού μιλάς για κάτι άλλο από αυτό που έθιξα εγώ, και προτείνεις τον κοζμάκη να απορρίψει όλη την ανάρτηση χαρακτηρίζοντας τον συγγραφέα ως άσχετο, αστείο και κλισεδάκια. Τακτική που κάνεις συνεχώς, μη με βάλεις να ψάξω, είναι πάγια αυτή η διαλεκτική σου ντρίμπλα*.
Και το γράφω αυτό μην τυχόν υπάρχει και κάποιος αναγνώστης που δεν το κατάλαβε και τσίμπησε, εσύ και εγώ φυσικά είμαστε μεγάλοι άνθρωποι, το ξέρουμε αυτό το κόλπο. Σημειώνω επίσης ότι εγώ σε αυτό το ποστ, και γενικά στο θέμα, δεν πήρα θέση υπέρ ή κατά των ιδιωτικών. Έχω άποψη, αλλά την κρατάω για τον εαυτό μου. Εκείνο που έκανα είναι παράθεση/καταγραφή χωρίς συγκεκριμένη σειρά ή συντελεστή βαρύτητας των μηχανισμών/λόμπι/ομάδων που είναι υπέρ ή κατά, και προέτρεψα και τους λοιπούς αναγνώστες να προσθέσουν ότι άλλο σκεφτούν προς αυτή την κατεύθυνση διότι είναι η αφετηρία, εκεί που αναπτύσσονται οι πρώτες πιέσεις.


*Η οποία ντρίμπλα φυσικά μπορεί, υπό συνθήκες, να είναι σωστή. Π.χ. Λέει ένας το Σουίφτ έχει λάστιχο 195/65/35 και μούλτι λινκ ανάρτηση, γι' αυτό έχει καλά κρατήματα (=εξάγω συμπέρασμα). Απαντάς λες βλακείες, μην τον ακούτε. Και μπορεί να έχεις δίκιο.
Αλλά εδώ το πράγμα αλλάζει: Λέει ένας τώρα : το Σουίφτ το φτιάχνει η Σουζούκι, έχει μέτριο εσωτερικό και μικρούς χώρους στο πορτμπαγκάζ σε σχέση με το Πόλο, και λάστιχο 195/55/35 (=παράθεση στοιχείων με ένα εξ' αυτών όντως λάθος). Απαντάς : Όχι το λάστιχο είναι 195/65/35, είναι άσχετος, ΣΤΑΜΑΤΕΙΣΤΕ ΑΜΕΣΩΣ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΣΗ, μην πιστεύετε τίποτα από αυτά που λέει.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#609636 Νηπιαγωγοί στο εδώλιο γιατί μίλησαν στα παιδιά για τα γεννητικά όργανα

Τέσσερις νηπιαγωγοί που διδάσκουν στην Κρήτη κάθονται στο εδώλιο του κατηγορουμένου στις 22 Οκτωβρίου γιατί στο πλαίσιο εγκεκριμένου μαθήματος αγωγής υγείας, μίλησαν στα παιδιά για την επιστημονική ονομασία των γεννητικών οργάνων.

Τους μίλησαν δηλαδή για το πέος και το αιδοίο.

Αυτό ήταν αρκετό για γονέα ο οποίος εξοργίστηκε και κατέθεσε μήνυση εναντίον των 4 εκπαιδευτικών, με το αιτιολογικό ότι το παιδί του “τραυματίστηκε ψυχολογικά.”


Δεν υπάρχει σωτηρία... :vava:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#609685 In other news...

Επιστρέφει ως καθηγητής στο ΑΠΘ ο Ευ. Βενιζέλος

Με δύο μαθήματα στον προπτυχιακό κύκλο σπουδών το χειμερινό εξάμηνο και με ένα μάθημα στο μεταπτυχιακό Συνταγματικού Δικαίου στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης επιστρέφει ως καθηγητής ο Ευάγγελος Βενιζέλος.


Σύμφωνα με δημοσίευμα του «Έθνους», ο καθηγητής του Συνταγματικού Δικαίου και πρώην πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ θα κηρύξει την έναρξη των μαθημάτων του Α’ Εξαμήνου, με πανηγυρικό τόνο. Κατά τις ίδιες πληροφορίες, η πρώτη διάλεξη θα δοθεί στην Κεντρική Αίθουσα Τελετών του ΑΠΘ, και όχι σε κάποιο αμφιθέατρο, ενώ θα προσκληθούν τα τμήματα των πρωτοετών φοιτητών να την παρακολουθήσουν.


1) Ελπίζω να μην διδάσκει ο ίδιος, αλλά τίποτα βοηθοί του, γιατί :help:

2) Ελπίζω να βγει στη σύνταξη γρήγορα, γιατί :help:

3) Είμαστε σοβαροί;;; Θα διδάσκει το σύνταγμα αυτός που ήταν αυθεντία στο πως να το κάνεις κουρελόχαρτο;;; :s_shout :s_crazy

4) Έναρξη μαθημάτων και πρώτο μάθημα στην αίθουσα τελετών;;; :s_crazy :s_shout Πάλι καλά που δεν θα εμφανιστεί με τους κοσμήτορες να γλύφουν το κόκκινο χαλί που θα πατήσει... :s_shout