Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#454851 ε καλά κι εσύ με το iq, τα 2 άτομα με το μεγαλύτερο iq που ξέρω είναι φαινομενικά απροσάρμοστα αν και πανέξυπνοι και ικανότατοι

ο ένας ειδικά δεν θέλει και δεν μπορεί καθόλου εύκολα να συνεργαστεί με κανέναν και για τίποτα εκτός αν για λίγο τον πιάσει η όρεξη (που σύντομα θα φύγει)

θα ήθελα πάντως στέφανε να μελετήσω την επιστήμη σου, μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα η όλη διαδικασία
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#454852
Deleted User 1 έγραψε:
red_monster έγραψε:
Το θέμα με τους recruiters είναι ότι πολλές φορές δεν έχουν καμία επαφή με το αντικείμενο (και πως να έχουν άλλωστε σε όλες τις πιθανές θέσεις) και μέχρι να περάσεις στη δεύτερη φάση με τον αρμόδιο (π.χ. τεχνικό) ακούς πολλές τυποποιημένες χαζομαρίτσες :lol:
Οπότε, πλην λίγων, όχι δεν αποτελεί σοβαρό κριτήριο

Μα δε μιλάω από άποψη τεχνικών δεξιοτήτων που δε μπορώ να αξιολογήσω. Γι΄αυτό είναι άλλοι οι αρμόδιοι. Εγώ μιλάω για απλά, βασικά soft skills που εν τέλει δε διαφοροποιούνται και τόσο μεταξύ αποφοίτων ΑΕΙ-ΤΕΙ.

Τι να τον κάνω το σούπερ μηχανικάρα άμα δεν μπορεί να αρθρώσει δύο κουβέντες ή άμα είναι άξεστος και ντυμένος σα τσοπάνης στα Άγραφα?


Εσύ πρέπει να καταλάβεις (ως ειδικός) αν ο άξεστος τσοπάνης μπορεί να ανταποκριθεί στη θέση, δεν έχουν όλες οι θέσεις τις ίδιες απαιτήσεις. Κάπου χάνεις κάπου κερδίζεις ανάλογα με τον υποψήφιο και τη θέση
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#454857
QsisVTS έγραψε:
θα ήθελα πάντως στέφανε να μελετήσω την επιστήμη σου, μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα η όλη διαδικασία

Όχι και επιστήμη ρε συ! :lol: Σίγα την πυρηνική φυσική.

red_monster έγραψε:
Εσύ πρέπει να καταλάβεις (ως ειδικός) αν ο άξεστος τσοπάνης μπορεί να ανταποκριθεί στη θέση, δεν έχουν όλες οι θέσεις τις ίδιες απαιτήσεις. Κάπου χάνεις κάπου κερδίζεις ανάλογα με τον υποψήφιο και τη θέση

Για να ανταποκριθεί κάποιος ικανοποιητικά στη μεγάλη πλειοψηφία των θέσεων εργασίας εκεί έξω, θα πρέπει να έχει κάποιες πολύ βασικές δεξιότητες. Αυτές οι δεξιότητες είναι κοινές για όλους και η (όποια) εμπειρία μου λέει ότι δεν αποκτούνται ούτε εξελίσσονται με ιδιαίτερες διαφορές ανάλογα το εκπαιδευτικό ίδρυμα που έχει φοιτήσει κάποιος.

Είναι το ίδιο που λέει ο Κιούσης. Υψηλή νοημοσύνη ή τεχνική αρτιότητα δε συνεπάγονται απαραίτητα με καταλληλότητα. Οπότε εάν εσύ κρίνεις τις διαφορές μεταξύ ΑΕΙ-ΤΕΙ με αποκλειστικό κριτήριο τα τεχνικά, τότε ίσως να έχεις δίκιο. Overall όμως οι διαφορές δεν είναι τόσο τραγικές.
Τελευταία επεξεργασία από Deleted user 1 και 16 Νοέμ 2017, 14:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#454859 το διαδικαστικό τεσπά, όπως το έχετε κάνει "επιστήμη"

εγώ προσωπικά βγάζω τα συμπεράσματά μου για κάποιον μέσα σε λίγα λεπτά από μερικά απλά πράγματα, τώρα σωστά λάθος δεν έχει και καμιά σημασία γιατί δεν λαμβάνω σχετικές αποφάσεις

αλλά για την μεταξύ μας συνεργασία έχει σημασία και βεβαίως θα ήθελα και άλλα πράγματα σε σχέση με μια μεγάλη εταιρεία
Άβαταρ μέλους
By g8777
#454882
Anonymous Founder έγραψε:Σαν το 1993 στην φυσική, θα ξαναπώ δεν υπήρξε. Μιλάμε για ποσοστά κάτω από την βάση που θυμίζουν Βενεζουέλα του Τσάβες (πούστη χάρε! :s_cry ):
https://xkfilippidis.blogspot.gr/2017/0 ... st_61.html

Σχεδόν 9/10 γραπτά στην 1η δέσμη κάτω από την βάση!
Εδώ και τα θέματα για όποιον γνωρίζει και μπορεί ©.
:s_wacko


Στην ιστορία των πανελληνίων 2 είναι οι διαβοητες περιπτώσεις, η συγκεκριμένη (που θέλανε τρόπο σκέψης out of the box, καλά γιδια εκεί στην επιτροπή θεμάτων :s_sarcastic, ούτε που το ξανατολμησαν) και η Έκθεση του 1985


Εικόνα

https://e-didaskalia.blogspot.gr/2015/06/1985.html?m=1

όπου οι βαθμολογητες στο 98 % των περιπτώσεων (Red Garland, 2011) έρχονταν αντιμέτωποι με ανάπτυξη του θέματος στυλ

Diplomat Gate 7 Kreator Endless Pain


(Δισκαρα, όχι τα ποπ που έβγαζαν από εκεί και πέρα)

για τι raid Μιλαμε? γιατι π.χ se 5/6 μπορεις ανετα να σκεφτεις και το zfs (μιας που αμφιβαλλω πως θα γεμισεις τους δισκους γρηγορα και παντα μιλωντας χωρις deduplication στο on


(Η συγκεκριμένη έκθεση ονομάστηκε "Το Νεκρονομικον των 80's)

Δίπλωμα ευρεσιτεχνίας στην Αμερική uspto.cov

(Δεν έχει ολοκληρωθεί η ανάγνωσή της ακόμα)


Ήταν και άτυχοι ρε πστ, μόλις είχαν γίνει οι εκλογές :( . Ένα μήνα μετά να γινόταν, θα είχε βγει ο Κακλαμάνης και θα έλεγε

Όλες οι απαντήσεις θεωρούνται σωστές και θα βαθμολογηθουν το κατ' ελάχιστο με 18 (Cabala 18i). Τι θέλετε δλδ;
Αυτούς τους οπαδούς έχουμε και ούτε μπορούμε, αλλά ούτε και θέλουμε να τους αλλάξουμε. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#454895 :lol: :lol: :lol:

Τι θυμηθηκες ρε μπαγασα; Τοσα χρονια προσπαθουσα να ξεχασω την μ@λ@κι@ αυτη! :s_devil :s_devil

Βασικα, η αποτυχια τοτε δεν οφειλοταν στην ερμηνεια των λεξεων αυτων, οι περισσοτεροι ηξεραν τι σημαιναν αφου στα 2 πρωτα χρονια του λυκειου καναμε αρχαια. :svivhaha:

Οφειλοταν στην απιστευτη επιλογη του υπουργειου να βαλει 18χρονα να αναπτυξουν ενα θεμα που για να το καταλαβεις πρεπει να εισαι αρκετα ωριμοτερος.

Οσοι γραψαν καλα τοτε τους πηρε το κομμα για ιδεολογικους καθοδηγητες :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By dstou
#454902 Αποκαλύπτοντας την ηλικία μου, δηλώνω ότι το 1985 ήμουν και εγώ εκεί. Ήθελα να το πω πιο πριν, αλλά λέω άστο, εδώ έχει και ανήλικα, που να τους πω για τόσο παλιά.
Θυμάμαι ακριβώς ότι με την αναγγελία του θέματος έγινε σούσουρο στην τάξη, πολλοί ρώταγαν τι πάει να πει αρωγή, οι επιβλέποντες φώναζαν ήσυχία, μη μιλάτε' κ.α.
Εγώ ήξερα, ο πατέρας μου ήταν ασφαλισμένος στο Ταμείο Αρωγής :lol: και άκουγα συνέχεια τη λέξη, τον είχα ρωτήσει μικρότερος : τι πάει να πει αρωγή ρε πατέρα?
Το ευδοκίμηση δεν είχε προκαλέσει τόσο ντόρο, όλοι λέγαμε μικροί ότι π.χ. στην Ελλάδα ευδοκιμούν οι ελιές, τα εσπεριδοειδή, κ.α., αλλά όλο και κάποιοι θα υπήρχαν που δεν θα το έπιασαν.

Τεσπά, μετά από κανά νευρικό 5λεπτο ήρθε ασθμαίνουσα η διευθύντρια του λυκείου. Έμπαινε από τάξη σε τάξη και έδινε τους ορισμούς της αρωγής και της ευδοκίμησης, οι οποίοι είχαν δοθεί από την επιτροπή εξετάσεων επιγραμματικά και διευκρινιστικά όταν έμαθαν ότι άμα τη αναγνώσει του θέματος είχε γίνει παναλλαδικώς της αρκούδας το ανάγνωσμα.
Τα πορνοκάναλα (ΕΡΤ1 και ΕΡΤ2 μόνο τότε), το πέρασαν ολίγον ντούκου, ο ντόρος έγινε στις εφημερίδες και στα πηγαδάκια έξω από τα εξεταστικά κέντρα.
Οι δύο αυτές λέξεις έγιναν σουξέ για χρόνια, λέγαμε π.χ. εγώ έδωσα επί αρωγής, κ.α. Φορ δε χίστορυ, εγώ πήρα 15 στην έκθεση τελικώς. Ahh, those were the days...

Τώρα που το σκέφτομαι, πόσο διαφορετικά θα ήταν τα πράματα αν γινόταν τώρα κάτι τέτοιο, θα είχαμε κανάλια, ράδια, βλογκ, ίνσταγκραμς, τουίτς, ντρόουνς, παράθυρα και δε συμαζεύεται.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#454904 αλήθεια ήταν τόσο παράξενη η λέξη αρωγή όταν ήμουν μόλις 1; νόμιζα ότι εσείς οι μεγαλύτεροι μιλούσατε πιο καλά τη καθαρεύουσα :lol:
Άβαταρ μέλους
By otso
#454911 Το διαβαζω και σπαω πλακα με τις ηλικιες , καποιους τους θεωρουσα νεαρα τσογλανια , τωρα αναθεωρω και θα πρεπει να βαζω την λεξη κυριε μπροστα απο το νικ.
Αρκετο ενδιαφερον εχει το οτι αρκετοι περασατε με την δευτερη.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#454914 1997 που πατωσαν όλοι μαθηματικά (τεράστιο ποσοστό κάτω απ τη βάση).
Φυσική 20
Μαθηματικά 17,5
Χημεία 18,5
Έκθεση 10,5 :D
Πέρασα 8ος μαθηματικό με την 1η.
Ο 1ος είχε γράψει καλυτερα απο μένα μονο έκθεση (κάπου 16).

< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#454916
otso έγραψε:Το διαβαζω και σπαω πλακα με τις ηλικιες , καποιους τους θεωρουσα νεαρα τσογλανια , τωρα αναθεωρω και θα πρεπει να βαζω την λεξη κυριε μπροστα απο το νικ.
Αρκετο ενδιαφερον εχει το οτι αρκετοι περασατε με την δευτερη.



Εγώ νεαρό τσογλάνι μέχρι τα γεράματα θα είμαι otso μου :inlove:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#454917
dstou έγραψε:Οι δύο αυτές λέξεις έγιναν σουξέ για χρόνια, λέγαμε π.χ. εγώ έδωσα επί αρωγής, κ.α. Φορ δε χίστορυ, εγώ πήρα 15 στην έκθεση τελικώς. Ahh, those were the days...


Με αφορμη το συγκεκριμενο, εχεις αναρωτηθει τι εχουμε να δουμε ως θεματα εκθεσης σε καμια 20ρια χρονια απο σημερα;

Πχ το θεμα του ετους γεννησης του Κιουση :shifty: θα επανελθει

"ΚΑΡΧΙΕΣ ΟΤΑΝ ΤΟ ΛΑΙΚΩ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ ΛΕΕΙ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΣΤΑ ΛΙΟΣΙΑ ΤΟΥ ΛΕΤΕ ΟΟΥ ΜΑΙ ΓΚΟΤ ΓΙΟΥ ΑΡ ΣΑΤΣ Ε ΠΙΖΑΝΤ, ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ Ο ΤΑΤΥΣ Ο ΧΛΕΧΛΕΣ Ο ΑΣΙΜΩ ΣΑΣ ΠΑΕΙ ΣΤΗ ΓΛΥΦΑΔΑ ΟΠΟΥ ΤΟ ΚΟΝΤΙΝΟΤΕΡΟ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΛΟΥΤΣΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΓΑΡΙΔΑΚΙ ΣΑΝ ΑΠΟΞΗΡΑΜΕΝΟ ΦΡΟΥΤΟ ΑΠΟ ΤΑ ΤΙΠΘΡΟΑΤ. ΑΥΤΕΣ ΕΙΣΤΕ ΚΑΡΧΙΕΣΣΣΣΣΣ"


Τι φασουλα menmu?
Άβαταρ μέλους
By markvag
#454922
Giuseppe Busso έγραψε:Πείτε και για τα φανταριλίκια.
Ότι του καθενός η σειρά ήταν η πιο λελέ. :shifty:


Άσε... μετά θα μπει ο DAP ( :inlove: :s_howdy ) και θα λέει πόσο ψάρακας ήταν ο Σωκράτης όταν του ήρθε με μετάθεση στη μονάδα όντας ήδη παλιός και θα το βουλώσουμε όλοι... :shifty: :s_biggrin