Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#500411 Δύο παρεμβάσεις:

1. Μιλάτε από την πλευρά του μαθητή. Εγώ, από την προσωπική μου πείρα, γνωρίζω πως όλα αγοράζονται. Πολύ εύκολα στα ιδιωτικά, πιο δύσκολα στα δημόσια. Πολλές οι γνωριμίες, πολλοί οι έλεγχοι, απίστευτα πολλά τα περιστατικά μαθητών που έγιναν φωστήρες ξαφνικά, όταν πήγαν σε ιδιωτικά.

2. Θυμάστε την κουβέντα για τα θρησκευτικά στο σχολείο και πόσο περιττά είναι αυτά; Άχρηστα, επικίνδυνα, κατήχηση, καλύτερα να κάνεις παρέα με 3-4 γιατρούς, παρά να σπουδάσεις ιατρική, έλεγε ο άλλος κτλ κτλ. Ας δούμε γιατί αποτυγχάνουν οι μελέτες σχετικά με την ισλαμική τρομοκρατία στην Δύση. Απουσία γνώσης της θρησκείας και της θεολογίας του Ισλάμ λέει ο τύπος. Ας κάνουμε καλύτερα 1 ώρα γυμναστική για να μάθουμε γιατί θα μας φάνε λάχανο. Ή καλύτερα, για εμπειρία, ας ακολουθήσουμε τη συμβουλή: καλούμε 10 από το χαλιφάτο για να μάθουμε μέσω της εμπειρίας.


Απλά για να καταλάβετε πόσο ασχετοσύνη πέφτει εδώ μέσα, πόσες βλακείες κυκλοφορούν ως "γνώση" και "επιστήμη" και, τελικά, γιατί αρκετούς τους δουλεύω (και λίγα τους κάνω Κωλοπιλάλα - μα πόσο πια να σε αβαντάρουν στις παρανομίες σου;)

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#500436
vagmag έγραψε:Είμαι της άποψης πως αφού πληρώνεις , κατά κάποιο τρόπο αγοράζονται κ οι βαθμοί . Μη δυσαρεστήσουμε κ τους πελάτες .

Από αυτά που μου έχουν πει κάποιοι κ έχω κρατήσει ....
δε σημαίνει ότι το ιδιωτικό έχει τους καλύτερους δασκάλους , μπορεί να έχει κ τους φτηνοτερους .
Στο ιδιωτικό ( τουλάχιστο σε κάποια ) κερδίζεις τις γνωριμίες
Υπάρχει κ εκεί bullying , κ προέρχεται κ από τις κοινωνικές τάξεις . Δε σημαίνει ότι επειδή έχεις να πληρώσεις , είσαι κ ίσος .
Ο Δασκαλος είναι λαχείο τόσο στο δημόσιο όσο κ στο ιδιωτικό . Απλά στο ιδιωτικό επειδή ( κάποια σχολεία ) έχουν σύστημα επαναλήψεων , καλύπτουν την οποία ατέλεια του δασκαλου .
Ο βαθμός αγοράζεται κλπ
Ναι και εκεί έχουν ιδιαίτερα μαθήματα κ πολλές φορές από τους ίδιους καθηγητές .

Δε θεωρώ λοιπόν το ιδιωτικό σχολείο τέλειο ...

Δεν έχουμε βολική την επιλογή του δημοσίου.


Κατανοητά αυτά, όπως επίσης είπα, το δείγμα μου ήταν πολύ περιορισμένο και πιθανώς biased.
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#500460 Επίσης όταν λέω ότι οι βαθμοί αγοράζονται , δεν εννοώ ότι κάποιος πληρώνει έξτρα κ πιάνει καλύτερους βαθμούς , απλά αν ο μαθητής είναι του 10 ( σε δημόσιο ή γενικά ) μπορεί να έχει 15 κ αν είναι του 15 , μπορεί να έχει κ 18 . Δίνονται πιο εύκολα για να είναι ευχαριστημένοι κ οι πελάτες γονείς .
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#500462 Σε αυτό το σημείο να πώ, ότι αν είχα 19 και 20 στο ΑΟΘ και όχι 18 και 20 (εγώ ήμουν επί Αναγέννησης) , που σιγά τη διαφορά στη τελική, θα είχα περάσει στην ΑΣΟΕΕ μια χρονιά νωρίτερα από ότι πέρασα τελικά.

Αντίστοιχα ποτέ δεν είδα πάνω από 1 βαθμό διαφοράς σε έλεγχο, σε σχέση με τα βασικά μου διαγωνίσματα.

+1 στο urban legend.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#516171
otso έγραψε:εαν καποιος περασει σε ελληνικο πανεπιστημιο για ποσο καιρο μπορει να παραμενει γραμμενος;
Με την τωρινή κυβέρνηση νομίζω όσο θέλει, αν αλλάξει η κυβέρνηση δεν ξέρω...

< >
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#516196
otso έγραψε:εαν καποιος περασει σε ελληνικο πανεπιστημιο για ποσο καιρο μπορει να παραμενει γραμμενος;
Γραμμένος δεν υπάρχει θέμα απο οσο ξέρω. Φοιτητικές ιδιότητες χάνεις στα ν+2 και απο οτι έμαθα χθες στρατιωτική αναβολή είναι για 2ν. Όπου ν τα ελάχιστα χρόνια φοιτησης πχ 5 στο πολυτεχνείο, 4 σε άλλες σχολές.

< >
Άβαταρ μέλους
By otso
#516238 ευχαριστω παιδια
εννοουσα την περιπτωση που καποιος περασει εδω και γραφτει , αλλά φυγει στο εξωτερικο για σπουδες .
για να υπαρχει η σχολη σε περιπτωση που κατι δεν παει καλα στο εξωτερικο.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#516242 Νομίζω ότι η ταυτόχρονη φοίτηση σε γιουνάνισταν και εξωτερικό επιτρέπεται, ή τουλάχιστον υπήρξαν περιπτώσεις που δεν αντιμετώπισαν κάποιο πρόβλημα κάνοντάς το.
Στο εσωτερικό είμαι σχεδόν positive ότι απαγορεύεται και επισύρει διαγραφούλα και απ' τα δύο ιδρύματα.

Σε κάθε περίπτωση, εφόσον φύγει για εξωτερικό, θα υποβάλλει μία αίτηση για διακοπή σπουδών, γιατί το να δηλώνει μαθήματα απ' έξω θα είναι μανικάκι και ασύμφορο.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#516246 Η φοιτητική ιδιότητα που παραλαμβάνει ο φοιτητής έχει ισχύ ανεξάρτητα εάν αυτός εμφανίζεται ή όχι, εκτός κι αν υπάρξει διακοπή σπουδών.

Με τη διακοπή σπουδών λοιπόν πετυχαίνει ακριβώς αυτό. Φεύγει έξω, ψάχνεται με τις εκεί σπουδές και, αν δεν κάτσει, γυρνάει στην χώρα των ελ και κάνει επανεκκίνηση.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#516448 αν και είχα γράψει 18.5 φυσική κατεύθυνσης, αυτή τη στιγμή τα παραπάνω μου φαίνονται κινέζικα :oops:

τι μπορεί να σου κάνουν 16 χρόνια :vava:

γεράσαμε και πού μας καταντήσανε, οι αλήτες