Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#694807 Αντι να γραφεις κατεβατα και θεωριες κοιτα πως ειναι η αλυσιδα σου, βαλτη small-small και δες οτι ειναι τουλαχιστον 4 links μακρυτερη απ'οτι θα'πρεπε. Χοροπηδάει σε small-small και μπορει να βγει. Θελει επισης σφυξιμο το B screw. Μπορει να εισαι ασχετος αλλα εγω αυτο που πρεπει να πω το λεω.
Τωρα τον αν επεμβεις η οχι (παω στοιχημα οτι ουτε καν ξερεις) ειναι δικο σου θεμα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#694813
harpymonk έγραψε:Αντι να γραφεις κατεβατα και θεωριες κοιτα πως ειναι η αλυσιδα σου, βαλτη small-small και δες οτι ειναι τουλαχιστον 4 links μακρυτερη απ'οτι θα'πρεπε. Χοροπηδάει σε small-small και μπορει να βγει. Θελει επισης σφυξιμο το B screw. Μπορει να εισαι ασχετος αλλα εγω αυτο που πρεπει να πω το λεω.
Τωρα τον αν επεμβεις η οχι (παω στοιχημα οτι ουτε καν ξερεις) ειναι δικο σου θεμα.
Το αν είναι μακριά θα φανεί στο big-big και όχι εκεί που λες.
Ξέρω τι είναι η B screw, ξέρω ότι δεν μπορώ να περιμένω από αυτούς που τα ξέρουν να μας τα πούνε.
Και αν θέλει σφίξιμο κι αυτό στο big-big θα φανεί και όχι αλλού.

Προσπαθείς συνέχεια να μειώσεις τους άλλους αλλά εσύ αμπελοφισολοσφείς και προστάζεις με βάση εμπειρικούς κανόνες κλπ αλλά δεν είσαι σε θέση να στηρίξεις τα λόγια σου...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#694814
KiloMeater έγραψε:Η άγνοια είναι ευλογία καμία φορά , ούτε που είχα σκεφτεί να κοιτάξω την αλυσίδα για τέτοια θέματα !
Αν και τώρα δεν μπορεί να γίνει unseen θα αντισταθώ :-)
Αυτό προσπαθώ, να μαθαίνω εγώ και να τα μοιράζομαι. Και τώρα πήγαινε να κοιτάξεις την αλυσίδα. :lol:
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#694839 Δεν ειναι κακο κάποιος να μην ξερει, το κακο ειναι να λεει οτι ξερει ενω (προφανεστατα) δεν ξερει...

Αλυσίδα πολυ μακριά...
Εικόνα

B-Screw too loose....
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#694882
harpymonk έγραψε:Δεν ειναι κακο κάποιος να μην ξερει, το κακο ειναι να λεει οτι ξερει ενω (προφανεστατα) δεν ξερει...
Αυτό... ακριβώς αυτό.

Ρύθμιση Β-screw γίνεται με small-big οπότε η φωτογραφία που αναφέρεις είναι άσχετη και δεν βγάζει αυτό το συμπέρασμα.
Διάβασε και τίποτα να μαθαίνεις. :iconcool:
https://www.parktool.com/blog/repair-he ... -section-5
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#694913 :lol:
Δεν σου ειπα πως ρυθμιζεται σου ειπα πως βλεπεις οτι δεν ειναι σωστα ρυθμισμενη :lol:
Αλλα δεν πειραζει αν εσυ με τισ γνωσεις σου θεωρεις οτι ολα εινα σωστα no problemo. :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#694924
harpymonk έγραψε::lol:
Δεν σου ειπα πως ρυθμιζεται σου ειπα πως βλεπεις οτι δεν ειναι σωστα ρυθμισμενη :lol:
Αλλα δεν πειραζει αν εσυ με τισ γνωσεις σου θεωρεις οτι ολα εινα σωστα no problemo. :s_biggrin
Εσύ έχεις μαντικές ικανότητες, το βλέπεις σε μια τυχαία θέση και το κόβεις και λες μακρύ. Και σου λέω δεν είναι έτσι, δεν το αποφασίζεις έτσι. Και έδωσα παράδειγμα τρόπου μέτρησης και υπολογισμού σωστού μήκους.
Θα ήταν τελείως διαφορετικό αν έλεγες, ρε φίλε έχω δει πολλά και μου μοιάζει λίγο μακριά η αλυσίδα, δεν την τσεκάρεις λίγο; Και κάνεις λάθος, γιατί δε λέω ότι όλα είναι σωστά, δε λέω ότι δεν μπορεί να είναι μακριά, μπορεί και να είναι, λέω ότι χρησιμοποιείς λάθος τεκμηρίωση/τεχνική.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#695004
harpymonk έγραψε:Πάντως για να κανεις τα 4 χλμ τη μερα μια χαρα ειναι και ετσι, no worries.
Ευτυχώς, γιατί αν έκανα 20-50-100 θα είχε μεγάλη διαφορά, ποιος ξέρει τι τρομακτικό θα συνέβαινε... ο ουρανός στο κεφάλι θα μου έπεφτε... :lol:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#695017 λοιπον, το Segway μου εφτασε τα 2000 χλμ .... (~26KWh συνολικη καταναλωση)
τωρα που ανοιγει ο καιρος προβλεπεται 'βαρια' χρηση και κοιταω μπας και θελει κανα σερβις

εκει που βλεπω ποναει, απο οτι λενε στα ιντερνετ, ειναι τα ρουλεμαν των τροχων , αυτα που εχει απο το εργοστασιο δεν ειναι και της προκοπης
η αληθεια ειναι οτι εχουν αρχιζει και ακουγονται λιγο οι τροχοι (ιδεα μου;), οποτε λεω να τα αλλαξω
βρηκα τις διαστασεις (ειναι αλλα εμπρος και αλλα πισω) και πηρα καποια καλης ποιοτητας επωνυμα

η ερωτηση ειναι
προτεινεται εργαλειακι για εξαγωγη ρουλεμαν ή η κλασσικη φαση σφυρι κατσαβιδι και κανα ξυλο για αποσβεση θα παιξει...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#695082
KiloMeater έγραψε:λοιπον, το Segway μου εφτασε τα 2000 χλμ .... (~26KWh συνολικη καταναλωση)
τωρα που ανοιγει ο καιρος προβλεπεται 'βαρια' χρηση και κοιταω μπας και θελει κανα σερβις

εκει που βλεπω ποναει, απο οτι λενε στα ιντερνετ, ειναι τα ρουλεμαν των τροχων , αυτα που εχει απο το εργοστασιο δεν ειναι και της προκοπης
η αληθεια ειναι οτι εχουν αρχιζει και ακουγονται λιγο οι τροχοι (ιδεα μου;), οποτε λεω να τα αλλαξω
βρηκα τις διαστασεις (ειναι αλλα εμπρος και αλλα πισω) και πηρα καποια καλης ποιοτητας επωνυμα

η ερωτηση ειναι
προτεινεται εργαλειακι για εξαγωγη ρουλεμαν ή η κλασσικη φαση σφυρι κατσαβιδι και κανα ξυλο για αποσβεση θα παιξει...
Στηρίζεις τη ζάντα σε 2 ξύλα με χώρο για να βγει το ρουλεμάν ανάμεσά τους. Χτυπάς το ρουλεμάν από πάνω με μαλακό σφυρί (ματσόλα) ή με κοινό σφυρί αλλά βάλε κομματάκι σκουπόξυλο που είναι κυκλικό πάνω στο ρουλεμάν και χτύπα αυτό. Κράτα το ξυλάκι με κάτι (όχι τα δάχτυλά σου) για να μην σου πεταχτεί και σε χτυπήσει ή γίνει ζημιά.
Αν είναι δύο ρουλεμάν ανά τροχό τότε θες το κατσαβίδι ή άλλο κατάλληλο εργαλείο για να σπρώξεις από μέσα προς τα έξω το απέναντι ρουλεμάν. Το χτυπάς όχι συνέχεια στο ίδιο σημείο αλλά λίγο από τη μία λίγο από την άλλη κλπ μέχρι να πέσει ανάμεσα στα ξύλα. Αναποδογυρίζεις ρόδα και επανάληψη.
Αν ανάμεσά τους υπάρχει δαχτυλίδι μπορεί να σε δυσκολέψει στο να ξαναμπει ο άξονας. Θα τα καταφέρεις.
Ουδεμία επαφή ή γνώση διαθέτω για segway. Η παραπάνω εμπειρία-τεχνογνωσία προέκυψε από το πατίνι της κόρης μου, έχω αλλάξει 2 φορές στην κάθε ρόδα.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#695089 Μιας που ανοίγει ο καιρός σιγά σιγά λέμε με την να παρατήσουμε τελείως το αμάξι για τις εντός διαδρομές και να πάρουμε κανένα ποδηλατάκι.Έχω χρόνια να κάνω ποδήλατο κι έτσι δεν ξέρω τι να ψάχνω ..Η χρήση που θα κάνω εγώ είναι για μετακίνηση εντός χωριού,για ποδηλατάδα και για καμία προπονησουλα (20 χιλιόμετρα μαξ) να σπάει το τρέξιμο μια άντε δυο φορές την εβδομάδα..Το budget για τους δυο μαζί είναι γύρω στο 400αρι.Έχουμε τίποτα αξιόλογο;
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#695096
manoliossss έγραψε:Μιας που ανοίγει ο καιρός σιγά σιγά λέμε με την να παρατήσουμε τελείως το αμάξι για τις εντός διαδρομές και να πάρουμε κανένα ποδηλατάκι.Έχω χρόνια να κάνω ποδήλατο κι έτσι δεν ξέρω τι να ψάχνω ..Η χρήση που θα κάνω εγώ είναι για μετακίνηση εντός χωριού,για ποδηλατάδα και για καμία προπονησουλα (20 χιλιόμετρα μαξ) να σπάει το τρέξιμο μια άντε δυο φορές την εβδομάδα..Το budget για τους δυο μαζί είναι γύρω στο 400αρι.Έχουμε τίποτα αξιόλογο;


Αν είναι μέσα στα πλαίσια που βάζεις μπορείς να δεις για μεταχειρισμένα trekking Ideal. Crossmo, Megisto κλπ.
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#695130
sknipper έγραψε:
harpymonk έγραψε:Πάντως για να κανεις τα 4 χλμ τη μερα μια χαρα ειναι και ετσι, no worries.
Ευτυχώς, γιατί αν έκανα 20-50-100 θα είχε μεγάλη διαφορά, ποιος ξέρει τι τρομακτικό θα συνέβαινε... ο ουρανός στο κεφάλι θα μου έπεφτε... :lol:


Μια λεξη, αλλος κοσμος, ουτα στα ονειρα σου :lol:
Ετσι νομιζεις ανεβαινει ο καθε χοντρομπαλας αγυμναστος σε ενα ποδηλατο και κανει 100 χλμ. ; :svivhaha: