Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#510143 που βρισκουμε αυτες τις λαστιχενιες λωριδες που μπαινουν στερεωτικα -σαν δαχτυλιδι- κατω απ' τις βασεις των φωτακιων σε τιμονι και παλουκι σελας?
Άβαταρ μέλους
By drdino
#510154 Δεν έχω άμεση απάντηση, αλλά σε αντίστοιχη ανάγκη έχω χρησιμοποιήσει κομμάτι σαμπρελας.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#510725 καπακι ερωτηση:
τι φταιει οταν ακουγεται ενας επαναληπτικος ηχος ακτινας οταν μπαινει η πρωτη?
απο δευτερα και μετα δεν το κανει
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#516021 αν και πηρα ηδη την ορθοπεδικη οδο, ριχνω και μια ερωτηση απο εδω μηπως υπαρχει σχετικη γνωση:

πριν απο λιγο καιρο, κατα τη διαρκεια διαδρομης, ενιωσα ενα εσωτερικο τσιμπημα στο δεξι γονατο.
ηταν η πρωτη φορα που μου βγηκε πονος στο σημειο και, εκτοτε, δεν ετυχε να κανω αλλη μεγαλη διαδρομη.
προσφατα ομως, ισως και εξαιτιας των πολλων ωρων ορθοστασιας στη νεα μου δουλεια, ο πονος στο ιδιο σημειο ειναι συχνος -σχεδον καθημερινος.
δεν μιλαω για εντονο πονο, ειναι ενα τσιμπημα που με κανει επιφυλακτικο και ανησυχο.

εχω διαβασει σχετικα με το στησιμο του σωματος στο ποδηλατο, αποστασεις-θεση σελας κοκ και το πιθανο μετρικο τους σε τετοιους πονους.
επισης δεν ξερω αν ειναι συσσωρευμενη καταπονηση απο τα ~5 χρονια σταθερης χρησης ποδηλατου, ενιοτε σε μεγαλες αποστασεις.

εχει βρεθει καποιος με μια παρομοια ενοχληση?


egobrain έγραψε:καπακι ερωτηση:
τι φταιει οταν ακουγεται ενας επαναληπτικος ηχος ακτινας οταν μπαινει η πρωτη?
απο δευτερα και μετα δεν το κανει


τελικα ηθελε γυρισμα η βιδα του ντεραγιε ωστε να βγει ελαχιστο προς τα εξω
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#516065
egobrain έγραψε:αν και πηρα ηδη την ορθοπεδικη οδο, ριχνω και μια ερωτηση απο εδω μηπως υπαρχει σχετικη γνωση:

πριν απο λιγο καιρο, κατα τη διαρκεια διαδρομης, ενιωσα ενα εσωτερικο τσιμπημα στο δεξι γονατο.
ηταν η πρωτη φορα που μου βγηκε πονος στο σημειο και, εκτοτε, δεν ετυχε να κανω αλλη μεγαλη διαδρομη.
προσφατα ομως, ισως και εξαιτιας των πολλων ωρων ορθοστασιας στη νεα μου δουλεια, ο πονος στο ιδιο σημειο ειναι συχνος -σχεδον καθημερινος.
δεν μιλαω για εντονο πονο, ειναι ενα τσιμπημα που με κανει επιφυλακτικο και ανησυχο.

εχω διαβασει σχετικα με το στησιμο του σωματος στο ποδηλατο, αποστασεις-θεση σελας κοκ και το πιθανο μετρικο τους σε τετοιους πονους.
επισης δεν ξερω αν ειναι συσσωρευμενη καταπονηση απο τα ~5 χρονια σταθερης χρησης ποδηλατου, ενιοτε σε μεγαλες αποστασεις....

Στην εσωτερική πλευρά του γόνατος διαθέτεις:
- τις επιφάνειες της άρθρωσης (μηριαίου και κνήμης άντε και επιγονατίδα),
- τον έσω μηνίσκο,
- λιπάκι,
- τον έσω πλάγιο σύνδεσμο, βάλε και συνδεσμάκι επιγονατίδας
- θύλακοι και
- τον χήνειου πόδα (σχηματισμό σε σχήμα ποδιού χήνας που προκύπτει από την κοινή κατάφυση 3 μυών ραπτικού-ισχνού προσαγωγού και ημιτενοντώδη). Μπορεί λοιπόν να έχεις αρθριτικά, μηνίσκο, τσίμπημα του λίπους, διάστρεμμα του συνδέσμου, θυλακίτιδα, τενοντίτιδα ή συνδυασμό των παραπάνω....
Υπεύθυνα μπορεί να είναι κι άλλα αλλά αν υποθέσουμε ότι έχει προκύψει μόνο από το ποδήλατο ίσως να έχει να κάνει με το ρυθμό περιστροφής, τη θέση της σέλλας, τη θέση εμπρός πίσω, μέσα έξω και στροφή στροφή του ποδιού στο παπούτσι/πεντάλι (αυτά αν είσαι με κλιπ), τη θέση των γονάτων και τα γεράματα/βάρος/αγυμνασιά.
Μετά την κλινική εξέταση ίσως χρειαστεί υπέρηχος ή μαγνητική για την τελική διάγνωση.
Καλά έκανες και απευθύνθηκες σε γιατρό. Να μας πεις τι θα βρεις αν δεν σε πειράζει.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#516330 ο ορθοπεδικος με ειπε πως σε αυτο το επιπεδο που βρισκεται ο πονος δεν ειναι κατι ανησυχητικο -με εξετασε πιεζοντας σημεια του γονατου κουνωντας ταυτοχρονα το ποδι.

ως αιτιες μου ανεφερε τη χαμηλη σελα, ανεβοκατεβασμα πολλων σκαλιων (ισχυει και αυτο σε μενα..) και μια ακομα που δεν συγκρατησα.

σαν λυσεις με ειπε για εφαρμογη παγου κατα τη διαρκεια της μερας, ελαττωση στα σουρτα-φερτα για να ξεκουραστει και, προαιρετικα, ενα χαπι για 3 μηνες -κατι που ειχε σχεση με χονδρους.
αν επιδεινωθει (πχ αν γινει εντονο ή αν πρηστει) τοτε παμε σε μαγνητικη.

εχω ανεβασει σελα, προσεχω το πατημα του πελματος στο πεταλι, προσπαθω να κοντυνω την επιβαρυνση του αλλα, δεδομενου οτι το ποδηλατο ειναι καθημερινο μεσο μεταφορας, ανησυχω για την πορεια του.
ποσο μαλλον οταν διασθανομαι πως τα σχεδια για μεγαλες διαδρομες μεσ' το καλοκαιρι θα πανε ακλαυτες :/

ισως παρω μια 2η γνωμη απο αλλον ορθοπεδικο, για καλυτερη εικονα..
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#516335 Καθώς τα παιδιά μεγαλώνουν έχουμε ανακατατάξεις στα ποδήλατα
Θα πάρει ο μικρός το ποδήλατο του μεγάλου , σε αυτόν σκέφτομαι να δωσω το δικό μου και εγώ να πάρω ενα άλλο .
Μου αρέσουνε τα ΜΤΒ με τις 29αρες ρόδες , επίσης θέλω να εχει αρκετές σχέσεις για να πιάνω μεγάλες ταχύτητες οταν πάω για άσκηση .
Πέραν αυτών δεν εχω κάποια άλλη απαίτηση

Με κανα 500 άρι παίρνω κάτι;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#516338 Στα 500 παίρνεις πολύ καλό ποδήλατο για τον μεσαίο. Εσύ γιατί να πάρεις; Πήρες ύψος; Κιλο θα χε πλάκα να πλακωνεσαι στις αυξητικές.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#516342
KiloMeater έγραψε:Μου αρέσουνε τα ΜΤΒ με τις 29αρες ρόδες


Μή πάρεις 29άρι, είναι ( για να χρησιμοποιήσω μια αυτοκινητιστική έκφραση ) σα να οδηγάς πάνω στο όχημα και όχι μέσα σ'αυτό. Σα να οδηγάς 3τονο φορτηγό , δύσκαμπτο και άβολο στο στρίψημο και το μανουβράρισμα ειδικά όπου υπάρχει στενότητα χώρου.
Μόδα είναι και μάλιστα άχρηστη. Αν είχε πρακτική αξία , θα είχε εφαρμοστεί νωρίτερα. Δε είναι δα και rocket science. Είμαι σίγουρος οτι στο μακρινό παρελθόν δοκιμάστηκε σα λύση και απορρίφθηκε .
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#516344
KiloMeater έγραψε:...Μου αρέσουνε τα ΜΤΒ με τις 29αρες ρόδες , επίσης θέλω να εχει αρκετές σχέσεις για να πιάνω μεγάλες ταχύτητες οταν πάω για άσκηση . Πέραν αυτών δεν εχω κάποια άλλη απαίτηση
Για πόσο μεγάλες ταχύτητες μιλάμε 35-50-60+; 35 πιάνεις με μονοτάχυτο, 50 με ΜΤΒ και παραπάνω με δρομίσιο ή παραλλαγή αυτού. Αλλά έχει σημασία και το πόσο εύκολα τις πιάνεις αυτές τις ταχύτητες. Τα ΜΤΒ με 29άρες και μάλιστα παχιά λάστιχα είναι καλά για κατηφοριές αλλά είναι βαριά και πιο δύσκολο να τα επιταχύνεις. Και δεν χρειάζεσαι πολλές ταχύτητες για να πας γρήγορα, αρκεί να έχεις μακριές σχέσεις. Τις πολλές ταχύτητες τις θέλεις κυρίως για να πας αργά.
Αν έχεις πίσω μικρό γρανάζι 11άρι και εμπρός μεγάλο κάτι πάνω από 46 (48-50-52-54) θα μπορείς να πας γρήγορα (αν τα πόδια σου μπορούν).
Γενικά για να πιάνεις μεγάλες ταχύτητες αποφεύγεις ΜΤΒ και αναρτήσεις και πας σε κάτι πιο δρομίσιο με πιο αεροδυναμική στάση, ελαφρύτερο και με κάπως λεπτά λάστιχα σε ελαφριές ζάντες. Με κάποιο από τα παρακάτω είδη δρομίσιου: gravel-cyclocross άντε και adventure, πας και εκτός δρόμου αλλά είσαι πολύ καλύτερος στο δρόμο από ΜΤΒ.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#516364 Χμ.... Εντάξει δεν τα ήξερα αυτά, πρέπει να το δω. Εκεί που κάνω ποδήλατο παίζει πολύ αυτό το σχέδιο και έτσι που το βλέπω μου αρέσει αλλά μέχρι εκεί.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#516365 Τα 29άρια μαμάνε, δεν είναι χαζοί οι ποδηλάτες όλου του κόσμου που έπαθαν την πλάκα τους και σιγά-σιγά άλλαξαν τα παλιά τους 26άρια.
Την πρώτη φορά που οδήγησα ένα τέτοιο, σταμάτησα στα 100 μέτρα, κατέβηκα και το κοιτούσα. Δεν μπορούσα να πιστέψω πώς γίνεται να είναι τόσο καλό.

Τα 500 ευρώ δεν είναι πολλά για ΜΤΒ. Σκέψου ότι τόσο κοστίζει το φθηνότερο μοντέλο της Cube ΜΕ υδραυλικά δισκόφρενα, τα οποία είναι λουκούμια. Η Cube είναι πολύ vfm, σαν τη Skoda ας πούμε, οπότε παίρνεις μια ιδέα.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#516366
Dimsabas έγραψε:Τα 29άρια μαμάνε, δεν είναι χαζοί οι ποδηλάτες όλου του κόσμου που έπαθαν την πλάκα τους και σιγά-σιγά άλλαξαν τα παλιά τους 26άρια.
Την πρώτη φορά που οδήγησα ένα τέτοιο, σταμάτησα στα 100 μέτρα, κατέβηκα και το κοιτούσα. Δεν μπορούσα να πιστέψω πώς γίνεται να είναι τόσο καλό.

Τα 500 ευρώ δεν είναι πολλά για ΜΤΒ. Σκέψου ότι τόσο κοστίζει το φθηνότερο μοντέλο της Cube ΜΕ υδραυλικά δισκόφρενα, τα οποία είναι λουκούμια. Η Cube είναι πολύ vfm, σαν τη Skoda ας πούμε, οπότε παίρνεις μια ιδέα.


Ναι λίγο που έψαξα την αγορά μόνο αυτη η μάρκα παίζει σε τέτοια χρήματα που ειναι το ελάχιστο της κατηγορίας.
Πραγματικά στο Lobau που κάνω εγώ ποδήλατο 7 στα 10 ειναι τέτοιο στυλ.... εντάξει τα πιο πολλα ειναι κάτι μάρκες που δεν με ενδιαφέρει σε καμία περίπτωση να εξερευνήσω , και το Low end μου κάνει
Τελευταία επεξεργασία από KiloMeater και 13 Ιουν 2018, 08:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By gianik
#516368 Εγω εχω το cube hyde, δες το πολυ ομορφο κ με εχει βολεψει.. Ξερο πηρουνι, υδραυλικά δισκόφρενα..

.