Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#502171
gianik έγραψε:Εξηγησε το λιγο αυτο,,, :hmmm:
Με 2 ποδηλατα γιατι ειναι δυσκολο;

Διότι όταν ενεργοποιήσεις την ανάκληση, στη δική μου βάση τουλάχιστον, η βάση δεν στέκεται έτσι, αλλά μπορείς μόνο να την αφήσεις στο έδαφος έτσι. Με 2 είναι πιο εύκολο να γίνει, σε σχέση με 4, αλλά πάλι θέλει 2 άτομα και δεν είναι τόσο απλή διαδικασία όσο θεωρώ πως είναι σ' αυτήν την περίπτωση: Εικόνα
Προσωπικά με ποδήλατα πάνω δεν έχω κάνει ανάκληση ποτέ. Τώρα αν ήταν δύο ελαφριά ποδήλατα, ενδεχομένως να το αποφάσιζα πιο εύκολα, αν προέκυπτε η ανάγκη να το κάνω.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#502219 Ε ενταξει τωρα ,αυτη που εβαλες εχει καμμια 400αρια ευρω παραπανω.. :lol:
Την ανακληση την θες για την περιπτωση που παθεις λαστιχο κ μεσα στη ζεστη δεν θες να λυνεις δενεις ποδηλατα...δεν θα κανεις ανακλιση για ψυλλου πηδημα.
Εγω το μεγιστο που πλεον κουβαλαω ειναι 2 ,οποτε θαρρω με 2 θα ειναι πανευκολη η διαδικασια .
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#502223 Για δες κι εδώ στα features:

Features
Strong coupling that needs no pre-adjustment for mounting
Tiltable for trunk access (without bikes)
Bikes are secured to the bike rack with soft rubber straps
Use Thule Bike Frame Adapter 982 for fitting of bikes with non-standard frames (e.g. ladies’ bikes, BMXs, downhill bikes)
Folds flat for easy storage and handling
Locks the bike rack to the towbar with the Thule Lock 957 accessory

Δες και στη σελίδα 4 του user manual.

Εγώ σε περίπτωση που με πιάσει λάστιχο πάντως θα κατεβάσω τα ποδήλατα :lol: . Και για να έχω άνεση κινήσεων, θα αφαιρέσω και τη βάση (υπόθεση 30'') :lol:

Την ακριβή την έβαλα επειδή προσφέρει ανάκλιση με νόημα. Στην περίπτωση της HangOn το βρίσκω μάλλον άχρηστο το feature.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#502228 Καλα δε συζηταμε για 600 ευρω. Δε νομιζω οτι εχει νοημα για χρηση μερικες φορες το χρονο.
Επισης οπως ειπα ανακληση κι εμενα δεν με ενδιαφερει. Λαστιχο (που να μη φουσκωνει μεχρι το βουλκανιζατερ) εχω να παθω πολλαααααα χρονια. Θα παθω μια στις εκατο που θα κουβαλαω ποδηλατα?
Πολυ χρησιμα αυτα που ειπατε, εκανα και μια ερευνα, ειδα και μερικα βιντεακια, το θεμα μου ειναι ποσο πιο σταθερη ειναι αυτη που κουμπωνει στον κοτσαδορο. Ή μαλλον να το πω καλυτερα ποσο πιο ασταθης ειναι αυτη που δε χρειαζεται κοτσαδορο. Και αυτο σε περιοριζει στην ταχυτητα, εχεις κραδασμους?
Απο μαρκα μαλλον σε thule ( αφου οι περισσοτεροι αυτη συστηνετε).
Άβαταρ μέλους
By gianik
#502230 Ειναι απιστευτο το ποσο καλα " κουμπωνει " πανω στην μπιλια του κοτσαδορου ,μην το φοβασαι αυτο Κων/νε...
Πιο πολυ με εκνευριζε που καθε φορα επρεπε να θυμηθω υπο ποια γωνια κρεμαω πανω τα ποδηλατα κ που τα δενω με τα λαστιχενια κουμπωματα ωστε να ταιριαξουν τα 2 ποδηλατα μεταξυ τους...το 1 το βαζω να κοιταει προς αριστερα ,το αλλο παντα αντιθετα..



@Scotch
Χμμμμ. :hmmm:
Σαν να εχεις δικιο....
Η καλυτερη κ πιο vfm λυση για ανακλιση ειναι η Ride on 2 (μονο που σε περιοριζει για 2 ποδηλατα)...,
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#502232
gianik έγραψε:Ειναι απιστευτο το ποσο καλα " κουμπωνει " πανω στην μπιλια του κοτσαδορου ,μην το φοβασαι αυτο Κων/νε...
Πιο πολυ με εκνευριζε που καθε φορα επρεπε να θυμηθω υπο ποια γωνια κρεμαω πανω τα ποδηλατα κ που τα δενω με τα λαστιχενια κουμπωματα ωστε να ταιριαξουν τα 2 ποδηλατα μεταξυ τους...το 1 το βαζω να κοιταει προς αριστερα ,το αλλο παντα αντιθετα..



@Scotch
Χμμμμ. :hmmm:
Σαν να εχεις δικιο....
Η καλυτερη κ πιο vfm λυση για ανακλιση ειναι η Ride on 2 (μονο που σε περιοριζει για 2 ποδηλατα)...,


Δημητρη :s_roses
Thanx για τη βοηθεια. :)
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#502236 Η δικιά μου πάντως με τα τέσσερα ποδήλατα πάνω έχει έναν τζόγο, ο οποίος όμως πρέπει να είναι φυσιολογικός, δεδομένου ότι δεν ξεπερνάω το μέγιστο βάρος που επιτρέπει η Thule. Όταν είναι τρία ποδήλατα πάνω, τα πράγματα είναι καλύτερα. Με δύο, δείχνει ακλόνητη. Και σε βιντεάκια στο YouTube που έχω δει, υπάρχει αυτός ο τζόγος.

< >
Άβαταρ μέλους
By JBT
#502261 Αγόρασα πριν 2 χρόνια νομίζω την 3+1, εννοείται με τον μηχανισμό που έχει για αναδίπλωση (απορώ που το συζητάτε κιόλας :help: ). 680 κομπλέ θαρρώ έκαμε

Φανταστική αγορά, ακόμα και το γεγονός ότι μπαίνει στο φορτμπαγαζ το έχω λατρέψει.

Θέλει προσοχή μόνο στα κιλά φορτίου που δίνει ο κατασκευαστής για την κοτσαδουρα (70 νομίζω δίνει για το ψιτροεν, 20 μόνο ζυγίζει το γομαρι :lipsealed: ).

Επίσης η τελευταία σχαριτσα (στο δικό μου μοντέλο, δεν ξέρω σε άλλα) δεν μπορεί να σηκώσει τεράστια ποδήλατα.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#502267 η τεταρτη θεση πως ειναι; γιατι ολα οσα βλεπω εγω εχουνε 3 θεσεις και ισως +1 ως προεκταση;;;;

αν η μεγαλη σχαρα ζυγιζει ~20 κιλα και το οριο ειναι εκει στα 70 (στο 5008 δινει 72)
δυσκολα να μπορεις να φορτωσεις 4 ποδηλατα κανονικα ε;
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#505512 Μια κοντινή εξόρμηση, να δοκιμάσουμε κ το γόνατο που χτύπησα... Πολλές στάσεις στο γυρισμό για φώτο ρεπορτάζ... ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#505514 Συνέχεια, πολλά περάσματα στο ρέμα κ σε μερικά σημεία κουβαλάς το ποδήλατο

Μαντρια κ σκυλιά προσοχή....
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#505517 Κ τέλος στο σκοπευτήριο με μια απορία. Αυτός που κάνουν σκοποβολή είναι κάποιος που πρέπει να αποφεύγουμε? Είναι καταζητούμενος? :) ΕικόναΕικόναΕικόνα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#505565
JasonLouk έγραψε:Για δωσε και την διαδρομή :superman:
Φράγμα Θέρμης ανεβαίνεις προς Πανόραμα διασταύρωση προς Πλατανάκια κ στη διασταύρωση αριστερά προς τα κάτω στο ρέμα. Στη φώτο το πρώτο πέρασμα. Πριν το μαντρί της φώτο έχει κόψιμο προς το ρέμα (φωτο) αριστερά με κόκκινο σημάδι. Από εκεί όλα Τα περάσματα κόψιματα του ποταμού είναι όλα σημαδεμένα με κόκκινη μπογιά βελάκια κλπ για ορεινό τρέξιμο. Καταλήγει στο σκοπευτήριο.
Θα ανεβάσω κ τη διαδρομή κανονικά.. ΕικόναΕικόναΕικόνα

< Note >