Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#404554 Υπάρχει διαφορά αλλά είναι τόσο ανώτερα τα 29άρια ΜΤΒ από τα 26άρια στο πώς κρατάνε την ταχύτητά τους και πώς περνάνε τα εμπόδια, που πληρώνεις ευχάριστα το τίμημα της λίγο πιο αργής επιτάχυνσης. Η οποία φαίνεται μόνο στο βουνό, όταν πας να ξεκινήσεις σε ανηφόρα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#404556
Dimsabas έγραψε:Υπάρχει διαφορά αλλά είναι τόσο ανώτερα τα 29άρια ΜΤΒ από τα 26άρια στο πώς κρατάνε την ταχύτητά τους και πώς περνάνε τα εμπόδια, που πληρώνεις ευχάριστα το τίμημα της λίγο πιο αργής επιτάχυνσης. Η οποία φαίνεται μόνο στο βουνό, όταν πας να ξεκινήσεις σε ανηφόρα.
Με ενδιαφέρει περισσότερο όχι σε MTB αλλά σε ποδήλατο ενδιάμεσο, με λάστιχα μέχρι 1,5 ίντσα πάχος, όχι άγριο, σε άσφαλτο.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#405402 Σχόλιο προς χρήστες Strava.
Βασικά οι 2 ποδηλάτες από εδώ που ακολουθώ (που κυκλοφορείτε στο Λουτράκι και στο Ελληνικό) μου φαίνεται σαν να πηγαίνετε πολύ αργά. Μ.ω.τ 10-15... Μέση ισχύς μόνο 57 μέχρι 80τόσα watts; Βρε παιδιά, είμαι γεροντότερος, βαρύτερος και με πολύ χειρότερο ποδήλατο 23ετίας και πιάνω μ.ω.τ από 20-23 και μέση ισχύ πάνω από 200. Και δεν ήμουν ποτέ αθλητικός τύπος και με περνάνε αρκετοί (κυρίως κούρσες) οπότε αν το κάνετε για άθληση μάλλον κάτι δεν κάνετε καλά εκτός κι αν θεωρείτε ικανοποιητικό να ποδηλατείτε σε ρυθμό βόλτας θείτσας!
Του έχετε πει του Strava να κάνει αυτόματη παύση όταν σταματάτε σε φανάρια κλπ, έτσι;
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#405417
sknipper έγραψε:Σχόλιο προς χρήστες Strava.
Βασικά οι 2 ποδηλάτες από εδώ που ακολουθώ (που κυκλοφορείτε στο Λουτράκι και στο Ελληνικό) μου φαίνεται σαν να πηγαίνετε πολύ αργά. Μ.ω.τ 10-15... Μέση ισχύς μόνο 57 μέχρι 80τόσα watts; Βρε παιδιά, είμαι γεροντότερος, βαρύτερος και με πολύ χειρότερο ποδήλατο 23ετίας και πιάνω μ.ω.τ από 20-23 και μέση ισχύ πάνω από 200. Και δεν ήμουν ποτέ αθλητικός τύπος και με περνάνε αρκετοί (κυρίως κούρσες) οπότε αν το κάνετε για άθληση μάλλον κάτι δεν κάνετε καλά εκτός κι αν θεωρείτε ικανοποιητικό να ποδηλατείτε σε ρυθμό βόλτας θείτσας!
Του έχετε πει του Strava να κάνει αυτόματη παύση όταν σταματάτε σε φανάρια κλπ, έτσι;

Αυτό ήθελα να.ρωτήσω ...Εγώ όταν κάνω πχ Λουτράκι Κόρινθο και επιστροφή δεν ξέρω αν κάνει παύση όταν πχ στην Κόρινθο σταματάω για καφεδάκι

< >
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#405419 Όλες αυτές οι εφαρμογές έχουν ρύθμιση να κάνει pause/end οταν εισαι σταματημένος για χ χρονικο διάστημα.

Μιας που είμαστε στο θέμα, χθες εκανα ενα home made serviceάκι στο δικό μου και γουσταρα μετα απο πολύ καιρό. Επειδή μάλλον θα μείνω στην πόλη το καλοκαίρι θα προσπαθήσω να το βάλω στο πρόγραμμα. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#405429 Νομίζω ότι έχει auto pause.

Εγώ πάω ούτως ή άλλως αργά με το ποδήλατο γιατί η διαδρομή μου έχει αυτοκίνητα, φανάρια και κίνηση στην αρχή, ενώ μετά πεζούς και εμπόδια.

Όταν είμαι μόνος μου και έχω όρεξη, σε αυτή τη διαδρομή μπορώ να βγάλω 16-17 χλμ/ώρα μέση. Χτες που ήμουν με την γυναίκα μου και κάναμε 50 στάσεις για να φουσκώνουμε το λάστιχο, να φτιάξουμε τη σέλα, να πιάσει τα μαλλιά της κλπ, πηγαίναμε σαν τον επιτάφιο. (Μέση 9,7)

Παρεπιπτόντως, είχε ένα ποδήλατο σε στιλ σπαστού, το οποίο η ίδια λέει ότι την βόλεψε. Εγώ στα λίγα μέτρα που το τσούλησα το βρήκα κάπως περιεργο με τις μικρές ρόδες και το ασυνήθιστο σχήμα.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#405476 Το Strava μπαίνει σε παύση αν σταματήσεις για 10 δευτερόλεπτα, βολεύει πολύ. Όμως, αν έχεις το κινητό πάνω σου και πας στο περίπτερο, πας στο παγκάκι, μετά μέσα στην καφετέρια για κατούρημα, τότε αυτό ανοίγει πάλι και γράφει, καταστρέφοντας τη μέση ωριαία. Εκεί πρέπει να το κλείνεις.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#405486 Στη 2η βόλτα το έβγαλα off (το ποδηλατάκι). Σήμερα το πρωί στη μέση του πουθενά , στα βουνά και τα ρυάκια , 6 χιλ έξω από την πόλη πήγα να κατεβάσω σε φουλ ανηφόρα από τη 2η δεκάδα στην 1η και ανέβηκα στην 3η . :vava:
Τέντωσε το ροδάκι που είναι στην πίσω ρόδα και μάλλον το ξεχαρβάλωσα. Γύρισα πίσω με κάτι σαν safe mode με μία ταχύτητα και διάφορους θορύβους. Πάλι καλά που δε γύρισα περπατώντας.
Για να δούμε πόσο θα βγεί η λυπητερή . Πάντως το ποδηλατάκι είναι εξαιρετικά ξεκούραστο και με βλέπω να λιώνω στις διαδρομές όλο το καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#405499 Γινεται να ζοριστεί αν ειναι απειρα κακορυθμισμενο. Αν θυμάμαι καλά ο mousatos ειπε κατι για παραλαβη κουτα,τιμονι,πετάλια και το καβάλησε.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#405510 Το πήγα σε ποδηλατά με την κούτα για να σουλουπώσει όταν το πήρα το Σάββατο. Το μόνο που φοβάμαι είναι μή μου έκανε καμιά λαδιά όταν του το άφησα και γύρισα το αυτοκίνητο στο σπίτι . Στο μαγαζί πήγα με τα πόδια μετά από 30λεπτά και το πήρα.
Τέλος πάντων , μικρό το κακό. Δυο ρυάκια με 20 πόντους νερό ευτυχώς τα πέρασα με τη φόρα-κατηφόρα :lipsealed: .
Άβαταρ μέλους
By Cosmonaut21
#405537 Να μην περνάει νερό στη μεσαία τριβή μόνο.Προσοχη με τα νερά αν είναι πολλά.Μπορεί να μην ήταν καλά ρυθμισμένο το μπροστά ντεραγιε και ο θόρυβος που λες να ήταν επειδή ακουμπάει η αλυσίδα η οποία θα θέλει επίσης τσεκαρισμα αν τέντωσε απότομα.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#405873 Τα νέα είναι ευχάριστα, το μαντζαφλάρι άντεξε . Αναγκάστηκε να βγάλει τον πίσω τροχό για να το ξεμπλοκάρει αλλά μετά δούλεψε κανονικά. :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By citastak
#405951
Cosmonaut21 έγραψε:Να μην περνάει νερό στη μεσαία τριβή μόνο.Προσοχη με τα νερά αν είναι πολλά.Μπορεί να μην ήταν καλά ρυθμισμένο το μπροστά ντεραγιε και ο θόρυβος που λες να ήταν επειδή ακουμπάει η αλυσίδα η οποία θα θέλει επίσης τσεκαρισμα αν τέντωσε απότομα.


Στα τέλη του χειμώνα λύνεις μεσαία τριβή, καθαρίζεις, γρασάρεις και επανατοποθετείς. το κάνω αυτό κάθε χρόνο και έχω μεσαία τριβή από το 2008 και πολλά λασπερά χλμ.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#406239
sknipper έγραψε:Σχόλιο προς χρήστες Strava.
Βασικά οι 2 ποδηλάτες από εδώ που ακολουθώ (που κυκλοφορείτε στο Λουτράκι και στο Ελληνικό) μου φαίνεται σαν να πηγαίνετε πολύ αργά. Μ.ω.τ 10-15... Μέση ισχύς μόνο 57 μέχρι 80τόσα watts; Βρε παιδιά, είμαι γεροντότερος, βαρύτερος και με πολύ χειρότερο ποδήλατο 23ετίας και πιάνω μ.ω.τ από 20-23 και μέση ισχύ πάνω από 200. Και δεν ήμουν ποτέ αθλητικός τύπος και με περνάνε αρκετοί (κυρίως κούρσες) οπότε αν το κάνετε για άθληση μάλλον κάτι δεν κάνετε καλά εκτός κι αν θεωρείτε ικανοποιητικό να ποδηλατείτε σε ρυθμό βόλτας θείτσας!
Του έχετε πει του Strava να κάνει αυτόματη παύση όταν σταματάτε σε φανάρια κλπ, έτσι;


Χρήστος Λάππας έγραψε:Νομίζω ότι έχει auto pause.

Εγώ πάω ούτως ή άλλως αργά με το ποδήλατο γιατί η διαδρομή μου έχει αυτοκίνητα, φανάρια και κίνηση στην αρχή, ενώ μετά πεζούς και εμπόδια.

Όταν είμαι μόνος μου και έχω όρεξη, σε αυτή τη διαδρομή μπορώ να βγάλω 16-17 χλμ/ώρα μέση. Χτες που ήμουν με την γυναίκα μου και κάναμε 50 στάσεις για να φουσκώνουμε το λάστιχο, να φτιάξουμε τη σέλα, να πιάσει τα μαλλιά της κλπ, πηγαίναμε σαν τον επιτάφιο. (Μέση 9,7)

Παρεπιπτόντως, είχε ένα ποδήλατο σε στιλ σπαστού, το οποίο η ίδια λέει ότι την βόλεψε. Εγώ στα λίγα μέτρα που το τσούλησα το βρήκα κάπως περιεργο με τις μικρές ρόδες και το ασυνήθιστο σχήμα.


Από περιέργεια, σήμερα που ήμουν μόνος μου, πήγα πιο γρήγορα, βασικά όσο γρήγορα μπορούσα χωρίς να με ενοχλεί το γόνατο μου -και φυσικά με προσοχή στα φανάρια, την κίνηση και τα διάφορα εμπόδια που υπάρχουν στην διαδρομή μου (ανέβα-κατέβα ποδηλατόδρομους με πεζούς, πεζόδρομους, πέρα δώθε σε μαρίνες και λιμανάκια και δυο γύροι στον Άγιο Κοσμά με στάσεις μέσα για να περάσω τις αλυσίδες που κλείνουν τον δρόμο).

Ε... @@. Η μέση μου ταχύτητα ήταν 16,9 χλμ/ωρα. :lol: