Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#686763 Ναι μια χαρα δουλεια κανει (γιατι σπρωχνει ολη τη βρωμα μεσα).
Εννοειται οτι μετα το degreaser πριν βαλεις λαδι την πλενεις με νερο ακι την αφήνεις να στεγνωσει (αλλιως το λαδι....).

Βλεπω εισαι απο αυτους που γραφουν χρονους στα segment του Strava με ebike. Κατα την αποψη σου ειναι σωστο;
:thumbsdown:
Να παρω και εγω μοτοσακο να κανω σκονη 2-3 ΚΟΜ; Γουατ ντου γιου θινκ; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#686766 Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να βρω πουθενά κατηγορία ebike στο Strava, όποτε, ναι μια χαρά σωστό το θεωρώ από την στιγμή που θέλω να καταγράφω τα χιλιόμετρα μου και δεν έχω άλλο τρόπο να το κάνω.
Αν παρόλα αυτά υπάρχει και μέσα στην στραβομάρα μου δεν την έχω δει, πολύ ευχαρίστως να το καταχωρήσω ως ebike.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#686770 Αν και ΠΟΤΕ δε θα έπαιρνα e-bike, για δώσε λίγα στοιχεία για το δικό σου. (edit τόση ώρα νόμιζα οτι ήταν του bujinkan τα posts)

Αυτό το χρώμα των bianchi ιδιαίτερα αγαπημένο. Μου θυμίζει κάπως τα Leyton House από τα μικρά μου
Εικόνα

και... ακόμα πιο color matched
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#686774
Χρήστος Λάππας έγραψε:, ναι μια χαρά σωστό...

Πολυ μια χαρα παιζει εδω παντως.....
Νεξτ ταιμ παρε ΚΤΕΛ να γραψεις ακομα πιο πολλα χιλιομετρα :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#686777 Γιατί θα μολυνθεί το Strava από τους ebikers; Μάλλον πρόβλημα του Strava είναι και όχι του ΧΛ.
@JimClark
Το ebike ανοίγει εντελώς νέους ορίζοντες για μένα, το κάνει περισσότερο παιχνίδι και διασκεδαστικό. Αν βρεις ευκαιρία, δοκίμασέ το.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#686778 Δεν φαντάζομαι o harpy να λαδώνει
την αλυσίδα ή να φοράει τίποτα λίκρες και να αλλοιώνει τα αποτελέσματα του strava, έτσι; Ελπίζω να είναι πιουρ όλες οι διαδρομές, όχι με τα βοηθήματα που χρησιμοποιούν κάτι κατεργάρηδες τύπου λιπαντικά, ελαφριά πιρούνια κλπ, έτσι;

Τι διαβάζουμε :slap:
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#686779 Η συζήτηση για τα ebikes μου θυμίζει 'υδραυλικά δισκόφρενα vs όχι δισκόφρενα' στις κούρσες. Διάβαζα το χαμό που γίνονταν στην αρχή από τους 'πιουρίστες'. Εκραζαν, γέλαγαν και κορόϊδευαν όσους τολμούσαν να επιχειρηματολογήσουν γιατί σκέφτονταν να αγοράσουν τέτοιο ποδήλατο και τώρα βλέπεις 9 στις 10 κούρσες έξω είναι με υδραυλικά δισκόφρενα. :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By g8777
#686781
harpymonk έγραψε:Ναι μια χαρα δουλεια κανει (γιατι σπρωχνει ολη τη βρωμα μεσα).
Εννοειται οτι μετα το degreaser πριν βαλεις λαδι την πλενεις με νερο ακι την αφήνεις να στεγνωσει (αλλιως το λαδι....).

Βλεπω εισαι απο αυτους που γραφουν χρονους στα segment του Strava με ebike. Κατα την αποψη σου ειναι σωστο;
:thumbsdown:
Να παρω και εγω μοτοσακο να κανω σκονη 2-3 ΚΟΜ; Γουατ ντου γιου θινκ; :hmmm:


+1

Δεν ειναι να εμπιστευεσαι ουτε το Strava πλεον, θα δουμε κανα 60αρι μωτ απο τον Σκνιπερ μεθαυριο και θα ψαχνομαστε. :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#686782
Ove20 έγραψε:Η συζήτηση για τα ebikes μου θυμίζει 'υδραυλικά δισκόφρενα vs όχι δισκόφρενα' στις κούρσες. Διάβαζα το χαμό που γίνονταν στην αρχή από τους 'πιουρίστες'. Εκραζαν, γέλαγαν και κορόϊδευαν όσους τολμούσαν να επιχειρηματολογήσουν γιατί σκέφτονταν να αγοράσουν τέτοιο ποδήλατο και τώρα βλέπεις 9 στις 10 κούρσες έξω είναι με υδραυλικά δισκόφρενα. :s_rofl



Εχμ , δεν ειναι ακριβως το ιδιο imho. Ειναι σαν να κανεις βαρη με υποβοηθηση. :thumbsdown:

Αν σε τελικη το ποδηλατο ειναι τοσο ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ, απλα ασχολησου με κατι αλλο.... :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#686783 Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση (σαν τους σεξ πίστολς ένα πράγμα!)

Εγώ χρησιμοποιώ το Strava κάθε τρίμηνο που βγαίνω βόλτα για να δω που βρίσκομαι, σαν μέτρο σύγκρισης. Βέβαια πολλές φορές δε μετράει σωστά, κολλάει κτλ και με χαντακώνει στο σκορ!

Τώρα αν μερικοί κάνουν challenge και οδηγούν Yamaha αυτό είναι άλλο θέμα. Σε λίγο καιρό λογικά θα υπάρξει διαφοροποίηση λογικά μεταξύ pure bike κι ebike...


< >
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#686787 Σε κάθε περίπτωση φταίει το Strava και όχι ο φίλος επάνω που έκανε την βόλτα του κι έγινε Μεσανατολικό.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#686788
g8777 έγραψε:
Αν σε τελικη το ποδηλατο ειναι τοσο ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ, απλα ασχολησου με κατι αλλο.... :s_dunno


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#686789 Ακριβως...
Ασε οτι μπορεις να βελτιωσεις την φορμα και τις επιδοσεις σου βαζοντας απλα μια πιο μεγαλη μπαταρία η ενα πιο ισχυρο μοτερ. Μερικοι βλακες, ιδρωνουν, προπονουνται, υποφερουν, προσπαθουν, που να ηξεραν ποσο ευλολο ειναι. :lol:
Υδραυλικα φρενα, κλπ. οσοι αναφερετε τετοιες συγκρισεις εχετε δικαίωμα ψηφου; Αναπαράγεστε; :hmmm: