Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#685792 Συγνωμη αλλα απλα διαβαζεις σχολια σε διαφορα φορα στο Ιντερνετ και ερχεσαι να μας τα πεις;
Αφου εχεις τα παντα γιατι δεν τα χρησιμοποιείς ο ιδιος ωστε να διαμορφώσεις προσωπική γνωμη;
Βαζεις τα πεταλια, φορας τα παπουτσια και πας.
Τι σχεση εχει ποσο τα εχουν σφίξει αλλλοι και αν τους βγαινουν κλπ;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#685872
harpymonk έγραψε:Συγνωμη αλλα απλα διαβαζεις σχολια σε διαφορα φορα στο Ιντερνετ και ερχεσαι να μας τα πεις;
Αφου εχεις τα παντα γιατι δεν τα χρησιμοποιείς ο ιδιος ωστε να διαμορφώσεις προσωπική γνωμη;
Βαζεις τα πεταλια, φορας τα παπουτσια και πας.
Τι σχεση εχει ποσο τα εχουν σφίξει αλλλοι και αν τους βγαινουν κλπ;
Την έννοια της συζήτησης και ανταλλαγής γνωμών και εμπειριών την έχεις ακουστά; Αποτελεί βασικό στοιχείο ανθρώπινης επικοινωνίας και κοινωνικότητας. Δει είμαι τέρας κοινωνικότητας, μάλλον το αντίθετο αλλά εσύ πρέπει να την έχεις καταβρεί με το lockdown.
Με ενδιαφέρει να έχω όσο γίνεται καλύτερη πληροφόρηση για ένα τελείως καινούργιο για μένα προϊόν με το οποίο δεν έχω καμία απολύτως εμπειρία και από το οποίο εξαρτάται άμεσα η σωματική μου ακεραιότητα ή ακόμα και η ζωή μου. Θέλω να ξέρω τι παίζει, τι να περιμένω, πόσο καιρό θα μου πάρει να το συνηθίσω, τι-πότε-πόσο να προσέξω, τι να προλάβω, πότε-πόσο να σφίξω κλπ. Και πάντα υπάρχουν μικρές λεπτομέρειες που δεν τις λέει η Shimano ή τα τεστ αλλά που τις ξέρει κάποιος που το χρησιμοποιεί καθημερινά.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#685877 Να σου πω την αλήθεια δε θυμαμαι να ασχολήθηκα ιδιαίτερα... τα χαλάρωσα ενα τσικ καθώς φοβήθηκα λίγο τις πρώτες μέρες μήπως δεν ξεκουμπώσουν και πέσω αλλά απο τότε δεν ξανά ασχολήθηκα .
Πιο πολυ θυμαμαι ασχολήθηκα στην αρχή να βρω σε ποια θέση θα τα βιδώσω στα παπούτσια (ποσό μπροστά η πίσω)
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#685970
sknipper έγραψε:...
Με ενδιαφέρει να έχω όσο γίνεται καλύτερη πληροφόρηση για ένα τελείως καινούργιο για μένα προϊόν με το οποίο δεν έχω καμία απολύτως εμπειρία και από το οποίο εξαρτάται άμεσα η σωματική μου ακεραιότητα ή ακόμα και η ζωή μου.
...


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Κοιτα αν νομιζεις οτι θα πεθανεις η οτι η σωματικη σου ακεραιότητα μπαίνει σε κίνδυνο επειδή έβαλες cleats (και δη ΜΤΒ cleats) τοτε καλυτερα αστο. Η αληθεια ειναι: βλεπεις πολλους commuters στο δρομο με clearts; Αν ναι ρωτα τους η δες τι κανουν αυτοι και αντέγραψε.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#685971 Τελικα βρε παιδες το ποδηλατο ειναι επικινδυνο ή οχι; :help:
Εχω τρομαξει αρκετα, βλεπω τα μικρα μου να το καβαλανε και να φευγουν χωρις τα ειδικα πενταλ και εχω προβληματιστει. :(
Νομιζα οτι με την αφαιρεση των βοηθητικων ημουν ΟΚ αλλα ολο και κατι καινουργιο βλεπω να αποτελει πηγη δολοφονιας. :vava:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#686090
harpymonk έγραψε:
sknipper έγραψε:...
Με ενδιαφέρει να έχω όσο γίνεται καλύτερη πληροφόρηση για ένα τελείως καινούργιο για μένα προϊόν με το οποίο δεν έχω καμία απολύτως εμπειρία και από το οποίο εξαρτάται άμεσα η σωματική μου ακεραιότητα ή ακόμα και η ζωή μου.
...
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Κοιτα αν νομιζεις οτι θα πεθανεις η οτι η σωματικη σου ακεραιότητα μπαίνει σε κίνδυνο επειδή έβαλες cleats (και δη ΜΤΒ cleats) τοτε καλυτερα αστο. Η αληθεια ειναι: βλεπεις πολλους commuters στο δρομο με clearts; Αν ναι ρωτα τους η δες τι κανουν αυτοι και αντέγραψε.
Είναι κάτι που χρειάζεται και εξήγηση; Αν και είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις τι λέω και απλά παίζεις θα το εξηγήσω για κάποιους άλλους. Αν όταν σταματήσω δεν καταφέρω εγκαίρως να ξεκουμπώσω και πέσω προς τη μια μεριά θα χτυπήσω ενώ αν πέσω προς την άλλη μπροστά σε αυτοκίνητο ναι κινδυνεύει η ζωή μου.
Ναι, βλέπω πολλούς commuters στο δρόμο με cleats. Όχι δεν πιάνω κουβέντα στο δρόμο, για αυτό έχω το φόρουμ.

Μια και αναφέρθηκε ναι, και τα παιδάκια βάζουν cleats, κανονικότατα. Και πάνε και αγώνες και πετάνε.
Μου άρεσε που στους κανονισμούς έχουν όριο μακρύτερης σχέσης ανάλογα με την ηλικία. Υπάρχει και σύστημα που κλειδώνει 1-2 γρανάζια, τα πιο μικρά ώστε στον αγώνα να μην μπορούν να χρησιμοποιηθούν.

@kilomeater
Το θέμα της τοποθέτησης των cleats στο παπούτσι το έχω κοιτάξει και κατάλαβα κάποιες αρχές αλλά βασικά θέλει δοκιμή, trial and error μέχρι να σου κάτσει καλά. Με αυτό όμως δεν σκοτώνεσαι οπότε δεν θα σας ενοχλήσω.
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#686103 Τα ιδια ισχυουν και για το κολυμπι π.χ., δεν βλεπεις ομως αλλους να ρωτανε στα φορα πως κολυμπάνε η βλεπεις; Ισως γι'αυτο να πνιγεται ο κοσμος, ποιος ξερει;
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#686167
harpymonk έγραψε:Τα ιδια ισχυουν και για το κολυμπι π.χ., δεν βλεπεις ομως αλλους να ρωτανε στα φορα πως κολυμπάνε η βλεπεις; Ισως γι'αυτο να πνιγεται ο κοσμος, ποιος ξερει;


Με τη διαφορα οτι στο κολυμπι δεν υπαρχει εξοπλισμος να ρυθμισεις και να φερεις στα μετρα/γουστα σου. Οποτε δεν υπαρχει και σοβαρη τεχνικη αναλυση που θα μπορουσε να βοηθησει πραγματικα τους αλλους.

Οσο για το συγκεκριμενο δεν κανω ποδηλατο εδω και χρονια και δεν ξερω καν αυτα τα νεα συστηματα. Αλλα θυμαμαι οτι πιτσιρικας ειχα πεσει 1-2 φορες που δεν ειχα προλαβει να βγαλω τα ποδια απο τους καλουπιεδες (εκεινους τους παλιακους που βγαινανε κι ευκολα τα ποδια μαλιστα). Σε αυτο το νεο συστημα οπως το καταλαβαινω, ειναι πολυ καλυτερο το κουμπωμα που κανει το ποδι στο πεταλι οποτε φανταζομαι και πιο δυσκολο το ξεκουμπωμα. Οποτε πιστευω οτι ειναι πρωταρχικης σημασιας να το φερεις εντελως στα μετρα σου.

sknipper συνεχισε τα ωραια reviews κι επισης συνεχισε να "κολλας" στη λεπτομερεια της λεπτομερειας. Επειδη κι εγω κολλαω (το δικο μου κολλημα χωρις εισαγωγικα :s_tongue )με τον ιδιο τροπο, πραγματικα σε καταλαβαινω κι απολαμβανω τις αναλυσεις σου! Ακομα και σε θεματα σαν αυτο, που στην ουσια δε με απασχολουν καθολου...
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#686175 Οταν ολα αυτα μενουν στη θεωρια σιγουρα φαινονται τρομακτικα και πολυπλοκα.
Αν ομως δοκιμασεις σε 2 λεπτα εχεις μαθει και τελειωσε.
Και το κουμπωμα και το ξεκουμπωμα ειναι πανευκολα και σιγουρα πολυ ευκολοτερα απο τα παλια συστηματα με τα λουρια που οντως ηταν ψιλο-επικίνδυνα.
Γιατι;
Γιατι απλα η κινηση που κανεις για να ξεκουμπώσεις δεν εχει καμία σχεση με την κίνηση που κανεις οταν κανεις πεταλι ενω αυτη για να κουμπωσεις ειναι αμεσα συνδεδεμενη με το να κανεις πεταλι.
Οσο για τους commuters που πανε με cleats, OK απο φαναρι σε φαναρι ειναι λιγο σπαστικο, εγω κανω 100 χλμ χωρις να ξεκουκμπωσω ουτε μια φορα...
Τεσπα μην το κουραζουμε η θα εξηγησεις πως κολυμπανε η θα δοκιμασεις, απλα....
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#686452 Σήμερα τυχαία συνάντησα μία που έπεσε, φρέναρε όταν της πετάχτηκε σκύλος και δεν πρόλαβε να ξεκλιπάρει κι έπεσε και έσπασε τον καρπό της. Specialized carbon ποδήλατο, μεγάλες διαδρομές, έμπειρη κλπ.... Μου είπε ότι τα εκτός δρόμου μάλλον ξεκλιπάρουν πιο εύκολα.
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#686460 Μακρια απο τετοια πραματα.
Βεβαια αν δεν ειχε cleats και της πεταγόταν σκυλος δεν θα έπεφτε, σωστα;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#686465
harpymonk έγραψε:Μακρια απο τετοια πραματα.
Αυτή είναι η συμβουλή σου, που τα έχεις;;
Αφού είπα ότι τα έχω και θα τα δοκιμάσω, άργησες, να το έλεγες όταν έλεγα για τα παπούτσια....
harpymonk έγραψε:Βεβαια αν δεν ειχε cleats και της πεταγόταν σκυλος δεν θα έπεφτε, σωστα;
Θα έβαζε το πόδι κάτω, αυτό που δεν πρόλαβε να ξεκλιπάρει και δεν θα χτυπούσε. Αμαν με την αντίδραση, σαν 5χρονο κάνεις... :lol:
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#686467 Μα καλα δεν τα βλεπεις; Αυτα τα πραματα σκοτωνουν κοσμο ενω οσοι γλιτωνουν τον θανατο πανε νοσοκομείο.
Τι να λεμε τωρα. :vava:
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#686476 Όσα χρόνια είχα τα κουμπωτά αντιμετώπιζα πόνους στα γόνατα.
Στο καινούργιο, επειδή το χρησιμοποιώ και για να πηγαίνω στη δουλειά καθημερινά, έβαλα αυτά και ειμαι παρά πολύ ευχαριστημένος:

Εικόνα