Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#685164 Φοβερό χρωμα τα παπά
Κάτι τέτοια πετάλια shimano εχω και εγώ απο τη μια,πλευρά έχουνε τη βάση για τα κλιπς απο την άλλη ειναι κανονικά όποτε τα χρησιμοποιείς με νορμαλ παπούτσι .
Μου πήρε μερικές φορές μα τα συνηθίσω αλλά πλέον τα κουμπώνω αυτόματα χωρίς να κοιτάω και το ξε κούμπωμα γίνεται χωρίς πρόβλημα
Άβαταρ μέλους
By gianik
#685180 http://www.bloko.gr/2021/01/blog-post_422.html

Οσοι έχετε κανέναν γνωστό που του εφαγαν ποδήλατο ρίξτε μια ματιά...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#685219
KiloMeater έγραψε:Φοβερό χρωμα τα παπά
Κάτι τέτοια πετάλια shimano εχω και εγώ απο τη μια,πλευρά έχουνε τη βάση για τα κλιπς απο την άλλη ειναι κανονικά όποτε τα χρησιμοποιείς με νορμαλ παπούτσι .
Μου πήρε μερικές φορές μα τα συνηθίσω αλλά πλέον τα κουμπώνω αυτόματα χωρίς να κοιτάω και το ξε κούμπωμα γίνεται χωρίς πρόβλημα
Για μένα το πλεονέκτημα είναι να έχει κλιπς και από τις 2 πλευρές να μην ψάχνεσαι. Από την άλλη με κανονικό παπούτσι δεν πρέπει να είναι βολικό, θα νιώθεις την προεξοχή. Τι τύπου είναι, δρόμου ή mountain; Αν mountain ποια βάση έχεις στο παπούτσι την 51 ή 56;
Παντως όλοι λένε ότι το συνηθίζεις γρήγορα αλλά είναι αυτό που με ανησυχεί.

Ήρθαν το παπουτσάκια, όμορφα είναι και εύκολα μπαίνουν-βγαίνουν και καλά σαν μέγεθος (γιατί αυτός είναι ο φόβος με παπούτσια εξ'αποστάσεως ιδιαίτερα ειδικά). Υποτίθεται ότι τα τύπου mountain παπούτσια είναι σχετικά εύκαμπτα, δεν είναι σαν του δρόμου εκ των οποίων τα πιο καλά είναι με σκελετό κάρμπον για μέγιστη ακαμψία με στόχο την ελαχιστοποίηση απωλειών ενέργειας σε παραμόρφωση του παπουτσιού. Εμένα μου φάνηκαν εντελώς άκαμπτα (αν και πρέπει να είναι το λιγότερο άκαμπτο αφού είναι το πιο φτηνό της μάρκας, αλλά βέβαια δεν ξέρω τι σημαίνει 6 ιδίως αφού κάθε μάρκα έχει τη δική της κλίμακα... :dizzy: ). Αλλά η αλήθεια είναι ότι εκτός σόλας είναι ίδια με ένα άλλο μοντέλο δρόμου οπότε ίσως δεν είναι το πιο αντιπροσωπευτικό δείγμα.
Υπομονή τώρα να δούμε πότε θα έρθει το ποδήλατο.

Σε άλλα νέα, τα φρένα της καλής μου είχαν φθαρεί σε σημείο που ξεσκεπάστηκε μέταλλο και γκρατζουνάει τη ζάντα.... Πως τα κατάφερε πηγαίνοντας με 15χλμ/ώ σε 7 μήνες να τα φάει δεν ξέρω...

Χαζεύοντας λίγο σε βιντεάκι το πως ρυθμίζονται τα V-brakes είδα ότι έχει σημασία η σύγκλιση των φρένων για αποφυγή σφυρίγματος. Δεν το ήξερα και κανένας δεν μου το πρότεινε όταν έλεγα ότι χρησιμοποιώ το πίσω φρένο για έξτρα κόρνα, συνεχώς μαθαίνω και μοιράζομαι τη γνώση.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#685229 Αυτά έχω εγώ

Shimano EH500 SPD Flat Pedale https://www.amazon.de/dp/B07FNMG6DH/ref ... ZprI8bCHlv

Η φλατ μεριά είναι ωραία όταν πάω κάνα σούπερ μάρκετ , καμία δουλειά εδώ γύρω, με τον μικρό κτλ
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#685239 Πήρα πριν κάνα μήνα μια τρόμπα

CYCPLUS 150 PSI Reifenpumpe...
https://www.amazon.de/dp/B081RMWV7R?ref ... b_ap_share

Και είδα το φως ....
Σεταρεις την πίεση και όταν τη φτάσει σταματάει ... φούσκωσε τις προάλλες που πήγαμε όλοι μαζί κάπου 4 σετ ποδήλατο λάστιχα στο άψε σβήσε

Είναι μικρό και ελαφρύ , το κουβαλάω και μαζί μου
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#685610 Καλησπερα φρεντς :roll:

εχετε να προτεινετε οικονομικη σχαρα ποδηλατων?
Θελω να μεταφερω 2 ποδηλατα (ενηλικο-παιδικο) σε μικρες διαδρομες εντος πολης, πχ ΟΑΚΑ η Κτημα Συγγρου

Η απλα να παω σε ενα αξιολογο ποδολαταδικο και να δοκιμασω επι τοπου ποια ταιριαζει καλυτερα?
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#685629
Geralt έγραψε:Καλησπερα φρεντς :roll:

εχετε να προτεινετε οικονομικη σχαρα ποδηλατων?
Θελω να μεταφερω 2 ποδηλατα (ενηλικο-παιδικο) σε μικρες διαδρομες εντος πολης, πχ ΟΑΚΑ η Κτημα Συγγρου

Η απλα να παω σε ενα αξιολογο ποδολαταδικο και να δοκιμασω επι τοπου ποια ταιριαζει καλυτερα?
Σου έχω στείλει pm

< Note 9 >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#685719
KiloMeater έγραψε:Αυτά έχω εγώ
Shimano EH500 SPD Flat Pedale https://www.amazon.de/dp/B07FNMG6DH/ref ... ZprI8bCHlv
Η φλατ μεριά είναι ωραία όταν πάω κάνα σούπερ μάρκετ , καμία δουλειά εδώ γύρω, με τον μικρό κτλ
Εντελώς τυχαία κοίταξα στην ποδηλατοθήκη της πολυκατοικίας και ο διπλανός μου φοράει τα Shimano PD-A530 που είναι παρόμοια με αυτά που έχεις και κατάλαβα πως είναι. Όντως διττή χρήση με μεγάλη επίπεδη πλατφόρμα αλλά έχεις μόνο από τη μία μεριά κλείδωμα άρα πρέπει να έχεις λίγο το νου σου.
Αυτά που έβαλες στο αμαζον είναι με τις βάσεις SH-56 στα παπούτσια που βγαίνουν εύκολα. Αυτές έχεις κι εσύ ή τις 51. Στα μείον των 56 είναι ότι αν πας να κάνεις αλματάκι (bunny hop) θα ξεκλειδώσεις, θέλεις την 51 για αυτό.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#685724 Τα χρησιμοποιώ ενα χρόνο τώρα , πέρα απο μια δυο φορές που κόντεψα να πέσω μέσα στην πρώτη εβδομάδα καθώς σε στάση το πόδι δεν ξε κούμπωσε οσο γρήγορα περίμενα , απο τότε εχει αυτοματοποιηθεί η κίνηση και δεν υπάρχει υποψία κινδύνου .
Η περιοχή εδώ ειναι τελείως φλατ όποτε δεν εχω δοκιμάσει jumps πουθενά πάντως δε θυμαμαι ούτε μια φορά να εχει ξεκουμπωσει μόνο του .
Τώρα για 51/56 δεν μπορώ να πω , πήρα αυτα που σου έβαλα στο λινκ και τα φόρεσα όπως ηταν δεν άλλαξα κάτι. Έχουν κάποια οπτική διαφορά τα δυο συστήματα 51-56 ;
Το οτι ειναι απο τη μια μερια δεν βλέπω να εχει κανένα μειονέκτημα . Ίσως αν κάνεις πολυ συχνά σταματά ξεκίνα υπό πίεση (φανάρια πχ); Δεν εχει τύχει καθώς δεν περνάω φανάρια, μια που θα ξεκινήσω και μετά άμα κάνω καμία στάση για φωτό η νερό , όποτε ειαι χαλαρά. Γιατι σε προβληματίζει εσένα η μια μερια;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#685768
KiloMeater έγραψε:Τα χρησιμοποιώ ενα χρόνο τώρα , πέρα απο μια δυο φορές που κόντεψα να πέσω μέσα στην πρώτη εβδομάδα καθώς σε στάση το πόδι δεν ξε κούμπωσε οσο γρήγορα περίμενα , απο τότε εχει αυτοματοποιηθεί η κίνηση και δεν υπάρχει υποψία κινδύνου .
Η περιοχή εδώ ειναι τελείως φλατ όποτε δεν εχω δοκιμάσει jumps πουθενά πάντως δε θυμαμαι ούτε μια φορά να εχει ξεκουμπωσει μόνο του .
Τώρα για 51/56 δεν μπορώ να πω , πήρα αυτα που σου έβαλα στο λινκ και τα φόρεσα όπως ηταν δεν άλλαξα κάτι. Έχουν κάποια οπτική διαφορά τα δυο συστήματα 51-56 ;...
Αυτό που έδειξες είναι με το 56 που βγαίνει πιο εύκολα. Το 51 βγαίνει μόνο αν η φτέρνα σου πάει προς τα έξω. Το 56 βγαίνει και αν η φτέρνα πάει προς τα επάνω ή προς τα επάνω και έξω.
Δεν ξέρω αν αυτό είναι απόλυτο αλλά πάντα το 51 είναι μαύρο και το 56 ασημί.
Εικόνα
Οπτικές διαφορές υπάρχουν φυσικά αλλά είναι μικρές, πρέπει να κοιτάξεις από κοντά.
Εικόνα
Εικόνα

Πόσο χαλαρά/σφιχτά έχεις ρυθμίσει τη δέστρα;
KiloMeater έγραψε:...Το οτι ειναι απο τη μια μερια δεν βλέπω να εχει κανένα μειονέκτημα . Ίσως αν κάνεις πολυ συχνά σταματά ξεκίνα υπό πίεση (φανάρια πχ); Δεν εχει τύχει καθώς δεν περνάω φανάρια, μια που θα ξεκινήσω και μετά άμα κάνω καμία στάση για φωτό η νερό , όποτε ειαι χαλαρά. Γιατι σε προβληματίζει εσένα η μια μερια;
Με προβληματίζει γιατί κάνω συχνά σταμάτα ξεκίνα υπό πίεση, φανάρια, σταυροδρόμια με αυτοκίνητα από πίσω μου κλπ.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#685770 τα δικα μου ειναι σαν τα ασημενια, και στο χρωμα αλλα και στο τελειωμα κατι μικροδιαφορες που εχουν.
Με δεδομενο οτι δε μου εχουνε ξεκουπωσει ποτε, δε θα πηγαινα στα πιο σφιχτα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#685778
KiloMeater έγραψε:τα δικα μου ειναι σαν τα ασημενια, και στο χρωμα αλλα και στο τελειωμα κατι μικροδιαφορες που εχουν.
Με δεδομενο οτι δε μου εχουνε ξεκουπωσει ποτε, δε θα πηγαινα στα πιο σφιχτα
Τα 51 δεν είναι πιο σφιχτά απλά πιο περιορισμένα.
Μερικοί έχουν θέμα ότι τα 56 τους ξεκουμπώνουν καταλάθος μερικές φορές.
Πόσο σφιχτά τα έχεις ρυθμίσει; Ξεκίνησες από την πιο χαλαρή ρύθμιση και προχώρησες; Πόσο;