Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#684631
sknipper έγραψε:Επιβεβαιώνω την παρατήρησή μου ότι τα βρεγμένα μεταλλικά καπάκια στο δρόμο γλυστράααααανεεεεεε....
Πόνεσε; Η τη γλυτωσες ...;
Άβαταρ μέλους
By Serf
#684732 Ο μικρός (4+ ετών) απέκτησε το πρώτο του "κανονικό" ποδήλατο με βοηθητικές και έχει ενθουσιαστεί. Σκέφτομαι δυο προσθήκες για να βελτιώσω την "ποδηλατική του εμπειρία" :lol:
1) "Δέστρα" για τα πεντάλ, για να "οδηγεί" το πόδι στη σωστή θέση. Έχει την τάση το κάθε πόδι να πατάει σε άλλο σημείο στο πεντάλ και δεν μπορεί εύκολα να ακολουθήσει οδηγία. Αναφέρομαι στην απλή υλοποίηση που αγκαλιάζει το παπούτσι, όχι σε πιο προχώ λύσεις που απαιτούν ειδικά παπούτσια, κτλ.
2) Ταχύμετρο/χιλιομετρητή. Του αρέσουν τα νούμερα (π.χ., η ώρα στα ρολόγια, χρονόμετρα, ο χιλιομετρητής αυτοκινήτου) και θεωρώ θα του δώσει έξτρα κίνητρο. Ιδανικά να είναι παραμετροποιήσιμη η διάμετρος της ρόδας για να μπορεί να μπει και σε επόμενο ποδήλατο.

Έχετε προτάσεις;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#684736 Δεστρα με τιποτα. :adminpower:
Αφησε τον να βρει μονος του την θεση των ποδιων που τον βολευουν ετσι ωστε να τα χρησιμοποιει και για ισορροπια σε στροφες ( α λα Βαλεντινο).

Bike computer παρτου κατι φθηνο, απλο, ανθεκτικο, ασυρματο και ευαναγνωστο,

ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ:


Γραψτον στο strava αλλιως θα τον κοροιδευουν τα αλλα παιδακια. :rtfm: :shifty:

Μολις σου εδωσα το οπισθοφυλλο του ποστ που θα ακολουθησει απο τον σκνιπερ. :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#684866 4 ετών ο βασικός στόχος είναι να απαλλαγεί από τι βοηθητικές πριν σκοτωθεί. Τα πόδια ελεύθερα μπας και προλάβει το τουμπάρισμα με τις βοηθητικές.
Ναι για το κομπιουτεράκι αλλά ως εκεί. Το strava μάλλον είναι υπερβολικό. Από την άλλη όμως αν έχεις εσύ ίσως να θέλει το δικό του να βλέπει τις επιδόσεις του και την βελτίωση. Αλλά βέβαια τότε θα θέλει και ρολόι ή τηλέφωνο για την καταγραφή και όχι φτηνό κομπιουτεράκι.

Αν προχωρώντας δείξει ενδιαφέρον υπάρχουν και παντελονάκια με μαλακωσιά, και παπούτσια με κλίπς και όλα τα καλά από μικρές ηλικίες.


Σχετικά με τα γλυστερά σιδερένια καπάκια, όχι δεν έπεσα αλλά με ανησυχεί ο χορός της πίσω ρόδας ή αν φρενάρεις το μπλοκάρισμα της εμπρός...
Να μην σχολιάσω για κάτι σχάρες απορροής με κατεύθυνση αυτήν της ρόδας και κενά μεγαλύτερα λεπτής ρόδας ποδηλάτου.
Τα μάτια σας 400 όσοι με κάτι 25αράκια λάστιχα...
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#684875
sknipper έγραψε:Να μην σχολιάσω για κάτι σχάρες απορροής με κατεύθυνση αυτήν της ρόδας και κενά μεγαλύτερα λεπτής ρόδας ποδηλάτου.
Τα μάτια σας 400 όσοι με κάτι 25αράκια λάστιχα...

Με 32άρια και έχω φέρει τούμπα όταν βυθίστηκε ο μπροστινός τροχός σε σχάρα. Τραγικοί σχεδιασμοί.. Αναγκάζομαι σε σοκάκια να κάνω ζικ ζακ για να τις περνώ υπό γωνία.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#684940 Μπήκα στο site της Ribble να τσεκάρω κάτι στο μοντέλο που έχω παραγγείλει και επειδή είμαι με VPN σαν να είμαι Ελλάδα μου έβγαλε διαφορετικές τιμές, πολύ καλύτερες. Έπαθα ένα μικρό σοκ, φτου πέσαν οι τιμές κι εγώ το πήρα ακριβά.... μετά είδα την ελληνική σημαιούλα στη γωνία.
Προφανώς ξαφνικά για τους Ευρωπαίους είναι περί το 20% φτηνότερη γιατί δεν πληρώνουν το αγγλικό ΦΠΑ. Δεν ξέρω όμως τι θα γίνεται με τελωνεία, τοπικά ΦΠΑ κλπ.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#684968
sknipper έγραψε:4 ετών ο βασικός στόχος είναι να απαλλαγεί από τι βοηθητικές πριν σκοτωθεί.


Ηθελα να το γραψω και εγω αλλα φοβομουν το ανηλεες μπουληνκ που θα επακολουθουσε απο τον Serf.
Τωρα ομως που εχω διπλα μου τον mod σκνιππερ τρεχω κατευθειαν στην αγκαλια του :inlove: , σαν τον Νιλς Χολγκερσον κατω απο τα πουπουλα της Μαμας Χηνας, και μπορω να τοποθετηθω επι του ζητηματος.

Σερφ αν υπηρχε κρατος θα σε βουταγαν πρωινες ωρες , θα σου φοραγαν μαυρη κουκουλα και θα σε πεταγαν σε κανα κορονοπαρτι στα ΒουΠου. :iconcool:
Βοηθητικες λεει. :omg: Χιλιες φορες προτιμοτερο να δωσεις στο παιδι μια ζουζου αγορασμενη στην Μενανδρου δυομιση το πρωι. Περισσοτερες ελπιδες επιβιωσης.
Βοηθητικες Σερφ δινουμε ΜΟΝΟ στις πεθερες . :adminpower:
Δεν ειναι η δουλεια των βοηθητικων να ειναι βοηθητικες. Ειδες εσυ καναν Κυριακο Μητσοτακη ποτε με βοηθητικες στο ποδηλατο; Απορω δλδ , το παιδι ειναι 4 χρονων , στατιστικα επρεπε να ειχε σκοτωθει απο τις βοηθητικες 8,77 φορες. :hmmm:
Τελοσπαντων. Το καλο που σου θελω. Οσο προλαβαινεις. Βγαλε βοηθητικες, σελες, φρενα. Αυτα ειναι πραγματα που βαζει ο Μπιλ Γκεητς στα ποδηλατα για να μας υποδουλωσει.

Εικόνα

Ουτε σελα ουτε πενταlles ουτε σουπα μουπες. Αφαιρεις και το φρενο και το αντικαθιστας με ΚΟΝΤΡΑ :metalo: και πες του Βασιλη Γκεητσ' οτι το 5G θα σου αερισει τα τζενιταλια. :iconcool:
Ακου βοηθητικες. :vava: Αυτες τις εριχναν με απεμπλουτισμενο ουρανιο στην Σερβια πριν 25 χρονια, ΘΑ ΤΙΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ; :s_whiteflag :s_whiteflag :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#685000 Εγώ δυστυχώς υπέκυψα στις πιέσεις και του πήρα με βοηθητικές 12αρι στα 3. Το πρώτο δίμηνο ενθουσιάστηκε ήταν και καλοκαίρι βέβαια χωρίς να ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο για ένα παιδί αλλά μετά το παράτησε. Μόνο με έντονη προτροπή δική μου το παίρνει. Εμφανώς προτιμάει το πατίνι αλλά και αυτό όχι φανατικά. Τώρα στα 3,5 τι μπορώ να κάνω για να του κινήσω ξανά το ενδιαφέρον; Να κάτσω να κάνω αυτό με τις βοηθητικές σαν ισορροπίας (αν και νομίζω πάλι βαρύ θα είναι) να του βγάλω από τώρα τις βοηθητικές, να περιμένω να μεγαλώσει και άλλο ή απλά να τον αφήσω να κάνει μόνο πατίνι που γουστάρει κάπως και όποτε μου το ζητήσει ξαναασχολούμαστε με το ποδήλατο;;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#685004
NiTse έγραψε:Τώρα στα 3,5 τι μπορώ να κάνω για να του κινήσω ξανά το ενδιαφέρον;

Αλλαγή περιβάλλοντος. Ποδηλατοβόλτα σε πάρκο ή θάλασσα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#685021 Έχω παρατηρήσει ότι το πιο αποτελεσματικό είναι ο ευγενής ανταγωνισμός. Δηλαδή να πάτε με άλλο παιδάκι αντίστοιχης ηλικίας μαζί με ποδήλατα. Πολύ περισσότερες πιθανότητες προόδου και επιτυχίας.

Είναι κάτι που ήθελα να δοκιμάσω.
Καθώς λοιπόν περιμένω το ποδήλατο βρήκα και ωραία παπουτσάκια προσφορά της Northwave (γνωστή στο χώρο επώνυμη ιταλική μάρκα). Είναι μοντέλο του 2019 που καθόλου δεν με πειράζει ενώ μου αρέσει πολύ ο χρωματικός συνδυασμός ανθρακί-πορτοκαλί.
Εικόνα

Ένας φίλος μου είχε δώσει κάποια ποδηλατοπράματα που βρήκε από προηγούμενο ένοικο μεταξύ των οποίων ήταν κι ένα σετ πενταλιών clipless της Shimano, μοντέλο XT PD-M785, με μεγάλο πλαίσιο οπότε περίπου μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και με κανονικά παπούτσια μαζί με 2 ζεύγη βάσης για παπούτσι μοντέλο SH-51.
Εικόνα
Link από σύντομο δοκιμαστικό: https://www.bikeradar.com/reviews/compo ... ls-review/
Ξεκαθαρίζω ότι αυτά είναι πεντάλια mountain δηλαδή διαφορετικά από αυτά των ποδηλάτων δρόμου.
Συν: κλιπάρουν κι από τις δύο πλευρές, δε μασάνε από λάσπες και βρώμες, είναι ατσαλένιες οι βάσεις και όχι πλαστικές οπότε κρατάνε, μπορείς να περπατήσεις γιατί δεν προεξέχουν από το παπούτσι
Μείον: είναι πιο βαρειά και οι φανατικοί κουρσάκηδες λένε ότι είναι λιγότερο καλά στην μετάδοση ισχύος.
Αγόρασα κι άλλο ένα σετ βάσεων, μοντέλο SH-56 που να επιτρέπουν περισσότερη ευκολία βάλε βγάλε από το Decathlon.
Εδώ οι διαφορές SH-51 και 56 και ο λόγος που θέωρησα ασφαλέστερο να είμαι με SH-56. Απελευθερώνουν πολύ πιο εύκολα.
ΕικόναΕικόνα

Βαριέμαι να ασχοληθώ να τα δοκιμάσω στο παλιό ποδήλατο (βγάλε-βάλε-ξαναβγάλε-ξαναβάλε πεντάλια) οπότε θα περιμένω να έρθει το καινούργιο ποδήλατο που δεν έχει πεντάλια και τότε θα ασχοληθώ.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#685024 το πατουμενο ειναι οντως πανεμορφο!