Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#703517 Παιδιά, ξεφύγαμε, αλλά μάλλον κι εγώ δεν ήμουν επεξηγηματικός.
Η αφορμή για τρόμπα είναι το μεταχειρισμένο κουρσάκι που απέκτησα. Το Megisto το φουσκώνω κάθε φορά στο βενζινάδικο της γειτονιάς και αυτό θα εξακολουθήσω να κάνω. Το κουρσάκι όμως, ακόμη και με τον αντάπτορα δεν..
Ούτε για το αυτοκίνητο ψάχνομαι. Θέλω να φουσκώνω με 100+ την κούρσα στο σπίτι και τέλος.

Σκέφτομαι ότι ακόμη και να μου βγάζουν ψιλο-άνετα τα 100psi τα ηλεκτρικά γκατζετάκια, δεν μπορώ να μπω στη λογική ότι σε 5 χρόνια ίσως πέσει η μπαταρία τους, θα χαλάσουν τα τσιπάκια τους, κλπ. Φιλολογικά ρώτησα τι ψάρια πιάνουν και χαίρομαι που έχουν βρει χώρο στην καθημερινή χρήση.
Αλλά μάλλον μια κλασική τρόμπα ψάχνω, σαν αυτή που πρότεινε ο g.

sknipper, αν θέλεις δώσε περισσότερο info για τις "τσέπης".
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#703546
JarnoT έγραψε:Παιδιά, ξεφύγαμε, αλλά μάλλον κι εγώ δεν ήμουν επεξηγηματικός.
Η αφορμή για τρόμπα είναι το μεταχειρισμένο κουρσάκι που απέκτησα. Το Megisto το φουσκώνω κάθε φορά στο βενζινάδικο της γειτονιάς και αυτό θα εξακολουθήσω να κάνω. Το κουρσάκι όμως, ακόμη και με τον αντάπτορα δεν..
Ούτε για το αυτοκίνητο ψάχνομαι. Θέλω να φουσκώνω με 100+ την κούρσα στο σπίτι και τέλος.

Σκέφτομαι ότι ακόμη και να μου βγάζουν ψιλο-άνετα τα 100psi τα ηλεκτρικά γκατζετάκια, δεν μπορώ να μπω στη λογική ότι σε 5 χρόνια ίσως πέσει η μπαταρία τους, θα χαλάσουν τα τσιπάκια τους, κλπ. Φιλολογικά ρώτησα τι ψάρια πιάνουν και χαίρομαι που έχουν βρει χώρο στην καθημερινή χρήση.
Αλλά μάλλον μια κλασική τρόμπα ψάχνω, σαν αυτή που πρότεινε ο g.

sknipper, αν θέλεις δώσε περισσότερο info για τις "τσέπης".

έχω πάρει μια του lidl με μερικά € και μια χαρά κάνει τη δουλειά της.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#703558 Ενδεικτικά
Για κούρσες, υψηλής πίεσης (HP)
https://ride.lezyne.com/collections/han ... ssure-road
Για trail κλπ πιο ογκώδη λάστιχα, υψηλού όγκου (HV)
https://ride.lezyne.com/collections/han ... lume-trail
Και γενικά mini τρόμπες από μαγαζί με καλές τιμές.
https://www.chainreactioncycles.com/pumps/mini-pumps
Φίλος πήρε την lezyne pocket drive mini pump (δεν ξέρω αν είναι η HP ή η HV) αλουμινένια και μικροσκοπική, δείχνει πολύ καλοφτιαγμένη.
Εικόνα
Που όταν της βγάλεις τα μέσα έξω γίνεται
Εικόνα

Αφού ρωτάτε σε θέμα που κυκλοφορεί ο sknipper καλά να πάθετε, σας έριξα ένα information overload και άντε να βγάλετε άκρη τώρα. :lol:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#703682 Μετά τα εξαιρετικά tufo comtura aero (τα ποια; ... μιλάμε για κορυφαίο όνομα σε πολωνικά λάστιχα) που στα 3000 χλμ περίπου έχουν αρκετά σημεία φθοράς και το κυριότερο 2 μικρά σκισίματα 1 χιλιοστού κοντά στο σημείο επαφής με την άσφαλτο, παρήγγειλα τα πεντοχίλιαρα της κόντι.

Εντυπώσεις σύντομα.

Για τα Γιάννενα σκέφτομαι μέχρι και χειμερινό λάστιχο :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#703715
JimClark έγραψε:Μετά τα εξαιρετικά tufo comtura aero (τα ποια; ... μιλάμε για κορυφαίο όνομα σε πολωνικά λάστιχα) που στα 3000 χλμ περίπου έχουν αρκετά σημεία φθοράς και το κυριότερο 2 μικρά σκισίματα 1 χιλιοστού κοντά στο σημείο επαφής με την άσφαλτο, παρήγγειλα τα πεντοχίλιαρα της κόντι.
Εντυπώσεις σύντομα.
Για τα Γιάννενα σκέφτομαι μέχρι και χειμερινό λάστιχο :lol:
Tο 5000 θεωρείται ΤΟ κορυφαίο λάστιχο.
Σε τι πλάτος; Ποια έκδοση πήρες, την κοινή, την διαφανή, την tubeless;
Για χειμώνα πάρε GP 4season
https://road.cc/content/review/continen ... res-269249
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#703763 700x25 , δεν αλλάζω διάσταση. Μαύρα , σαμπρελωτά.

Όταν έρθει ο καιρός και αρχίζει και βρέχει (oh, wait) τα σκέφτομαι τα conti, αλλά και τα p zero velo 4s. Μαζί με ένα πτυσσόμενο σετ λασπωτήρες.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#705203 Με συγκίνηση σας ανακοινώνω ότι σήμερα χτύπησα για πρώτη φορά τα 60χλμ/ώ, σε κατηφόρα φυσικά. Και επειδή η κατηφόρα αυτή είναι και στροφή όσο νά'ναι μια ανησυχία την ένιωσα (το ποδηλατικό βρακάκι πάντως δεν το λέρωσα).
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#705211 Εχτές είχα practice στα αλματακια ...Ω ρε μάναμ τι είν' τούτο? Κάτι προσγειώσεις απίθανα smooth . Τελικά οι αναρτήσεις με 170χιλ μπροστά και 160 πίσω ειναι τόσο γαματες

sony
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#705326 Του λόγου μου δοκίμασα τα κοντι 5000. Σαφώς καταλαβαίνεις το οτι ειναι πιο μαλακο, ρολλάρει απίστευτα. Τσιμπάει καλά στο δρόμο, αλλά με τίποτα δεν είναι φουλ αγωνιάρικο όσο ο προκάτοχός του στα ντουζένια του. Παρόλα αυτά παίζει αυτό που λένε να τρομερό ως all rounder.