Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#700818
JimClark έγραψε:Koga miyata είχε στην Ξάνθη ένα παλληκάρι, ήταν έμπνευση και πειρασμός για μένα τότε να πάρω κούρσα αλλά δυστυχώς .. δεν άφηνε η μαμά


and I quote myself

Επίσης έμπνευση, μια τρομερή "κασετοταινία" το American Flyers

Τρομερά πλάνα, μουσική, άχαστη για κάθε ποδηλατόφιλο. Call it commuter, πιστά, η-μπαικόβιο, οικογενειακόβολτο, stravωμένο ή όχι.

https://www.imdb.com/title/tt0088707/
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#700829
bujinkan έγραψε:Παράδοση παραλαβή το τέρας Εικόνα

sony

Τερατάκι πράγματι!
Καλές απολαύσεις!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#700837 Φοβερό, αν και δεν είναι του γούστου μου το χρώμα, μου τρέχουν τα σάλια!
Πολύ θα ήθελα ένα τέτοιο για βόλτες!
Πόσο θα φτάνει άραγε πλέον χωρίς τον κόφτη; Αναμένω εντυπώσεις!
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#700870 Μπράβο ρε παίχτη, φανταστικό! Tubeless από την πρώτη στιγμή, μην το συζητάς. Στο κάτω-κάτω, τόσα χρήματα έχεις δώσει. Τι είναι λίγα ακόμα για να το έχεις άψογο;
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#700873
Dimsabas έγραψε:Μπράβο ρε παίχτη, φανταστικό! Tubeless από την πρώτη στιγμή, μην το συζητάς. Στο κάτω-κάτω, τόσα χρήματα έχεις δώσει. Τι είναι λίγα ακόμα για να το έχεις άψογο;
Το έκανα ναι

< >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#700877
JimClark έγραψε:Το "κοντέρ" ενδείξεων πολύ μπάνικο.


Μεσα στην ασχετοσυνη μου, με ξετρελανε και μενα αυτο το κοντερακι!!!

Και το χρωμα ωραιο. Προσωπικα μου αρεσε περισσοτερο ενα αλλο μαυρο-πρασινο (lime) που ποσταριστηκε γιατι αυτος ειναι ο αγαπημενος μου συνδυασμος χρωματων. Αλλα και αυτο το μαυρο-χακι κουκλι ειναι.

Καλες βολτες φιλε!!!
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#700927 Πήγα να δω το Koga, τελικά υπάρχει και σε 56άρι που μου ταίριαξε αμέσως (και το 58άρι μικρή διαφορά είχε). Σε πολύ καλή κατάσταση, αλλαγμένα τα περισσότερα περιφερειακά, καλώδια, επένδυση τιμονιού, καθώς και όσα gears είχαν φυσιολογική φθορά. Του 2015 μοντέλο, περί τα 10kg, είναι όμοιο με αυτότης αγγελίας.
Η εντελώς φιλική τιμή είναι περίπου στο μισό της αγγελίας... :iconcool:
Θα το σκεφτώ 2-3 μέρες.

Εκεί μου έδωσε και δοκίμασα ένα τερατάκι σαν του bujinkan και έμεινα χαζός :dizzy:
Εκπληκτική αίσθηση, ειδικά σε turbo mode. Οι ανηφόρες έγιναν ισιάδι με τη σκέψη, άντε και δυο πεταλιές.
Α δ ι α ν ό η τ α απολαυστικό και αποτελεσματικό.

Τι να το κάνω το κουρσάκι, χαχαχ!
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#700954
JarnoT έγραψε:Πήγα να δω το Koga, τελικά υπάρχει και σε 56άρι που μου ταίριαξε αμέσως (και το 58άρι μικρή διαφορά είχε). Σε πολύ καλή κατάσταση, αλλαγμένα τα περισσότερα περιφερειακά, καλώδια, επένδυση τιμονιού, καθώς και όσα gears είχαν φυσιολογική φθορά. Του 2015 μοντέλο, περί τα 10kg, είναι όμοιο με αυτότης αγγελίας.
Η εντελώς φιλική τιμή είναι περίπου στο μισό της αγγελίας... :iconcool:
Θα το σκεφτώ 2-3 μέρες.

Εκεί μου έδωσε και δοκίμασα ένα τερατάκι σαν του bujinkan και έμεινα χαζός :dizzy:
Εκπληκτική αίσθηση, ειδικά σε turbo mode. Οι ανηφόρες έγιναν ισιάδι με τη σκέψη, άντε και δυο πεταλιές.
Α δ ι α ν ό η τ α απολαυστικό και αποτελεσματικό.

Τι να το κάνω το κουρσάκι, χαχαχ!
Ποιο σου έδωσε ? Θυμάσαι μάρκα και μοντέλο ?

sony
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#700979
bujinkan έγραψε:Ποιο σου έδωσε ? Θυμάσαι μάρκα και μοντέλο ?

Να πω την αλήθεια όχι, ωστόσο, επειδή στο μαγαζί του είχε υλικό σχεδόν αποκλειστικά της Focus, εκτιμώ ότι και αυτό τέτοιο ήταν. Μόνο μπροστά ανάρτηση, γυμνό από προφυλακτήρες κλπ, χοντρά τρακτερωτά λάστιχα, μπαταρία κάτω από το εμπρός κεκλιμένο σαν το δικό σου.
Πιθανά θα ξαναπάω από βδομάδα, οπότε θα κοιτάξω ποιο είναι.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#700991 Σήμερα δοκίμασα το ποδήλατο του Αχιλλέα που είχε περάσει από το σπίτι για βόλτα.
Με μια λέξη τέρας (το ποδήλατο, όχι ο Bujinkan).
Δεν έχει καμία σχέση με το δικό μου, ούτε από δύναμη, ούτε από πάτημα στον δρόμο και η λέξη που μου έρχεται στο μυαλό είναι «οδοστρωτήρας».
Θα το προτιμούσα σε σχέση με το ηλεκτρικό μου κουρσάκι; Όχι, σε καμία περίπτωση, γιατί δεν κάνει για την προπόνηση που θέλω εγώ. Παραείναι δυνατό και εύκολο (εκτός και αν μειώσεις ή κλείσεις την υποβοήθηση, όποτε μπορεί να γίνει πολύ ζόρικο). Αναμφισβήτητα όμως είναι ένα πολύ εντυπωσιακό και επιθυμητό κομμάτι.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#700996
Χρήστος Λάππας έγραψε:Σήμερα δοκίμασα το ποδήλατο του Αχιλλέα που είχε περάσει από το σπίτι για βόλτα.
Με μια λέξη τέρας (το ποδήλατο, όχι ο Bujinkan).
Δεν έχει καμία σχέση με το δικό μου, ούτε από δύναμη, ούτε από πάτημα στον δρόμο και η λέξη που μου έρχεται στο μυαλό είναι «οδοστρωτήρας».
Θα το προτιμούσα σε σχέση με το ηλεκτρικό μου κουρσάκι; Όχι, σε καμία περίπτωση, γιατί δεν κάνει για την προπόνηση που θέλω εγώ. Παραείναι δυνατό και εύκολο (εκτός και αν μειώσεις ή κλείσεις την υποβοήθηση, όποτε μπορεί να γίνει πολύ ζόρικο). Αναμφισβήτητα όμως είναι ένα πολύ εντυπωσιακό και επιθυμητό κομμάτι.
Άλλη χρήση το ένα άλλη το άλλο εννοείται . Όταν πιάνεις τα μονοπάτια και τα κατσαβραχα θες ένα τέρας αλλιώς θα σου μείνει στο χέρι στο πρώτο jump. Τελικά δοκίμασες μόνο το turbo και όχι τα άλλα 3 στάδια eco tour και emtb . Το turbo όντως είναι για τις βαριές ανηφορες μόνο . Εγώ στην επιστροφή για κέντρο πήγαινα με το tour έβαλα το turbo μόνο στην ανηφόρα της Φιλολάου . Anyway έγραψα 30 χλμ σήμερα αλλά ανυπομονώ από αύριο που θα γυρίσω Λουτράκι να πατήσω χώμα και trails .
ΥΓ . Έδειχνα στον Λάππα το μοχλό του dropper και με κοίταγε σαν χάνος . Δεν είχε ξαναδεί.
Όταν μεγαλώσεις Χρήστο θα σε βάλω και εσένα στο τρυπακι του mountain ... Ολόκληρο Υμηττό έχετε εκει στο Αθήνα .



sony
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#701001 Να σου θυμίσω ότι έκανα για πολλά χρόνια με ένα mtb GT Zaskar Expert, το οποίο το παράτησα όταν αγόρασα το Fitness Lapierre Shaper 300 και τελικά τα πούλησα και τα δυο όταν πηρα το Bianchi.

Για το dropper ισχυει.

(Αππλ)
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#701014 Να ξυπνάς στην "νέα σου" πόλη και να ετοιμάζεσαι για την πρώτη ποδηλατάδα... :inlove:

Bonus, για την περιοχή, έχει φουλ ήλιο :lol: :yahoo: :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#701045 ολοι το λενε. Μου αρέσει το περπατητο στο ύπαιθρο αλλά είμαι της ασφάλτου στο ποδήλατο. Αν τα πράματα πάνε καλά ίσως μπω στην τρύπα να δω και για mountain. Ισως και με μπαταρια. Ισως και χωρις σαμπρέλα.
Ίσως και όχι βέβαια. :lol:

Εδώ γυρισα απο την πρώτη βόλτα. Τι όμορφα. Μακρυά από τη βαβούρα σε 5 λεπτά, στροφές, τραχιοί δρόμοι, φύση, αέρας, επαρχία. Δε γυρίζω πίσω...