Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#607904 Δυστυχώς έχασα την παράδοση σήμερα και το ποδήλατο τώρα θα το πάρω Δευτέρα...
Κρίμα και είμαι έτοιμος απο χθες με τα παπουτσάκια...Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#607910 Προσοχή γιατί μερικά χιλιοστά διαφορά απ'οτι θα έπρεπε στην τοποθέτηση των clits και τα γόνατα σου θα γίνουν κιμάς.
Δεν τα βάζεις απλώς στα παπούτσια και πας...
Πρέπει (συνήθως αλλά εξαρτάται και από άλλα πράγματα όπως η γεωμετρία του ποδηλάτου) ο νοητός κάθετος άξονας του clit να είναι 2-3 χιλιοστά πίσω από τον κότσο του ποδιού.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#607912 Στο γιουτουμπ έχει τα πάντα. Απλά μην μείνεις μόνο σε ένα, δες τα όλα και διάβασε και τα σχόλια από κάτω

Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαίνεται (στην εποχή μας ε, κάποτε ήσουν ο απόλυτος γκουρού εάν γνώριζες τέτοια πράγματα, ακόμα κι αν απλά έκανες ότι τα ήξερες :lol:)
Άβαταρ μέλους
By JBT
#607913 Βέβαια για την χρήση που τα θέλεις είναι παντελώς άχρηστα, μην πεις πάλι μετά ότι ήμασταν σταελεγαμενακιας κλπ :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#607917
sknipper έγραψε:Καλό είναι ένα παιδί να μάθει να προσέχει τα πράματά του. Κλειδαριά και σωστό κλείδωμα. Αλλιώς να μάθει να περπατάει τα 2 χλμ, 20 λεπτά είναι.

Σχετικά με τις κλειδαριές, επειδή ασχολήθηκα με το σπορ πριν μήνες (ίσως να το είχαμε ξανασυζητήσει), καλό είναι να μην βρίσκονται χαμηλά. Όσο το δυνατόν ψηλότερα από το έδαφος. Κάθε κλειδαριά ανοίγει, από τον χρόνο και τη διάθεση του κλέφτη εξαρτάται.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#607919
JBT έγραψε:Βέβαια για την χρήση που τα θέλεις είναι παντελώς άχρηστα, μην πεις πάλι μετά ότι ήμασταν σταελεγαμενακιας κλπ :adminpower:
+1 αλλά αφού θέλεις να το δοκιμάσεις κανένα πρόβλημα. Αν σε βολέψει και δεν πέφτεις όταν θα αργείς να ξεκλιπάρεις, θα είσαι και λίγο γρηγορότερος (αφού περάσεις περίοδο με πονεμένα πόδια, κράμπες κλπ μέχρι να τα μάθεις)
Με το κσλό να το πάρεις και να το χαρείς και να μας πεις εντυπώσεις χωρίς και με κλιπς.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#607920 Έχω αρχίσει να κοιτάζω μτχ ποδήλατα. Βρίσκω αρκετά ενδιαφέρουσες περιπτώσεις... Σίγουρα λυπάσαι λιγότερο αν στο κλέψουν.

Κανένας δεν σχολίασε το πιο κάτω.
sknipper έγραψε:Ποιες οι απόψεις σας για ιμάντα της Gate αντί για αλυσίδα. Ναι πιο ήσυχο, πιο ομαλό και κυρίως χωρίς γράσα να λερώνεις τα παντελόνια αλλά πως πάει από απώλειες και από αντοχή, αντέχει εμένα να κάνω ορθοπεταλιά ή θα μου μένει στο χέρι (πόδι για την ακρίβεια);
Και το συνδυάζουν πολύ καλά με κάτι εσωτερικές ταχύτητες Shimano Nexus ή Alfine. Και φτάνουν αυτά μέχρι 8-11 ταχύτητες. Και ίσως μπορείς να αλλάζεις ταχύτητα και ακίνητος (πχ αν δεν πρόλαβες να κατεβάσεις στο φανάρι). Φτάνουν οι 8 ταχύτητες;
Και έχουν και υδραυλικά δισκόφρενα.
Οπότε αν το όλο πακέτο είναι καθαρό, ομαλό, εύχρηστο και με μηδενική συντήρηση υπάρχει κάτι που θα έπρεπε να με προβληματίζει;
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#607925 Πράγματι τοYouTube σε κάτι τέτοια ειναι θησαυρός , εχω χαζέψει αρκετή ωρα , το πρώτο βήμα με τα cleats ειναι να οδηγήσεις.... χωρίς ! Να παρατηρήσεις πως καθεται το πόδι στο πετάλι.

Αν τα χρειάζομαι; Πιθανότατα όχι
Αλλά αυτό δεν κάνει την όλη ιστορία να χει λιγότερο ενδιαφέρον και μια σχετική πλάκα να περνάει η ωρα

Ναταν μόνο αυτα που αγοράζουμε χωρίς να τα χρειαζόμαστε ...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#608309 Oεεοοο

Πήγα μια βολτίτσα και ενθουσιάστηκα!!!

Καλά τα πεταλια από τη πλευρά με τα pins φοβερά... Τι να τα κάνεις τα cleats άμα βεντουζωνει έτσι στο παπούτσι...

Νιώθω τόσο άνετα πάνω του, χωρίς να δω το νούμερο καταλαβαίνω ότι μου κάνει.
Σεταρα όλα τα χειριστήρια, περιμένω το ΣΚ!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#608362 Ξύπνησα νωρίς και λέω να πάω μια βολτίτσα να το χαρώ, αλλά το 2C έξω με έπεισε να μην.... :-(
Άβαταρ μέλους
By g8777
#608364 Πήρες τα κολάν πού είπαμε; Για τα καρφιά δεν θέλω να σου πω οτι στα γραφα, αλλά στα γραφα. Θα σε μάθω, αλλά απαιτώ τυφλή υπακοή.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#608367
g8777 έγραψε:Πήρες τα κολάν πού είπαμε; Για τα καρφιά δεν θέλω να σου πω οτι στα γραφα, αλλά στα γραφα. Θα σε μάθω, αλλά απαιτώ τυφλή υπακοή.
Λυκρα πράσινο ζουζουνι, εγκρίνεις;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#608418
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#608587 Με το που σεταρα το ποδήλατο , έβγαλα αμέσως τη σέλα που φαίνεται στ φωτό πιο πάνω και έβαλα μια άλλη χοντρή με ελατήρια απο κάτω που με βολεύει πολυ.
Υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα σε αυτές τις σέλες φλούδα που δεν το ξέρω πέρα απο το να πονάει ο ποπος;