Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#701293
Νίκος Παππάς έγραψε:
JarnoT έγραψε:Κάποια στιγμή παλιότερα είχατε αναφερθεί κάποιοι από σας στο δύσκολο θέμα "παιδικό ποδήλατο".
Αναζητώ ένα, για αγόρι 10 ετών, μάλλον 24"αρι; Φαντάζομαι θα του κάνει για 4-5 χρόνια.
Τι επιλογές έχει κάποιος μέχρι 200 ευρώ; Προφανώς δεν περιμένω αλουμινένιο σκελετό (αν και θα ήθελα..). Κάτι orient, clermont, energy που σκάνε σαν πρώτες επιλογές στα ψαχτήρια, είναι τυπικά καλές επιλογές; Εννοείται δεν ψάχνω κάτι εξεζητημένο, ένα τυπικό mtb.
Μην παρεις 24ρι, σε δύο χρόνια θα θέλει άλλο.
Στην ίδια ηλικία πηρα 26ρι, small στον δικό μου και τώρα στα 13 του είναι οριακό. Του χρόνου θα θέλει άλλο.
Αν και δεν είναι όλα τα 24άρια ίδια κι εγώ λέω να πάρεις 26άρι, παιδικό, μικρό. Στην κόρη πήρα 26άρι λίγο πριν κλείσει τα 10. Το επόμενό της σε 3-4 χρόνια δεν θα είναι παιδικό πια.
Σε μικρές ηλικίες το βάρος του ποδηλάτου συνιστά μεγαλύτερο ποσοστό του συνολικού βάρους και αξίζει να πάρεις κάτι πιο ελαφρύ. Το 26αρι θα κρατήσει περισσότερα χρόνια οπότε θα κάνει απόσβεση λίγο πιο αυξημένη τιμή.

Μια και είπατε για μοτοποδήλατο έχουμε κάπου ένα Peugeot με ίσως κάτω από 500χλμ. Τι χρειάζεται αυτό για να λειτουργήσει (καθάρισμα καρμπυρατέρ, αλλαγή μπουζί ή θέλει λύσιμο μηχανής;) και τι χρειάζεται για να κυκλοφορήσει νόμιμα (θεωρώντας ότι το όποιο χαρτί μπορεί να είχε έχει χαθεί).
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#701297
sknipper έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
JarnoT έγραψε:Κάποια στιγμή παλιότερα είχατε αναφερθεί κάποιοι από σας στο δύσκολο θέμα "παιδικό ποδήλατο".
Αναζητώ ένα, για αγόρι 10 ετών, μάλλον 24"αρι; Φαντάζομαι θα του κάνει για 4-5 χρόνια.
Τι επιλογές έχει κάποιος μέχρι 200 ευρώ; Προφανώς δεν περιμένω αλουμινένιο σκελετό (αν και θα ήθελα..). Κάτι orient, clermont, energy που σκάνε σαν πρώτες επιλογές στα ψαχτήρια, είναι τυπικά καλές επιλογές; Εννοείται δεν ψάχνω κάτι εξεζητημένο, ένα τυπικό mtb.
Μην παρεις 24ρι, σε δύο χρόνια θα θέλει άλλο.
Στην ίδια ηλικία πηρα 26ρι, small στον δικό μου και τώρα στα 13 του είναι οριακό. Του χρόνου θα θέλει άλλο.
Αν και δεν είναι όλα τα 24άρια ίδια κι εγώ λέω να πάρεις 26άρι, παιδικό, μικρό. Στην κόρη πήρα 26άρι λίγο πριν κλείσει τα 10. Το επόμενό της σε 3-4 χρόνια δεν θα είναι παιδικό πια.
Σε μικρές ηλικίες το βάρος του ποδηλάτου συνιστά μεγαλύτερο ποσοστό του συνολικού βάρους και αξίζει να πάρεις κάτι πιο ελαφρύ. Το 26αρι θα κρατήσει περισσότερα χρόνια οπότε θα κάνει απόσβεση λίγο πιο αυξημένη τιμή.

Μμ, οκ, λογικό αυτό που λέτε για το μέγεθος, να κοιτάξω ένα μικρό-μέτριο 26άρι λοιπόν.
Για να ακούσω καμιά πρόταση για κάτι ελαφρύτερο (αλουμινένιο φαντάζομαι).
Επίσης, με ή χωρίς μπροστινή ανάρτηση; (αν υπάρχει επιλογή). Σχεδόν απίθανη η χρήση εκτός δρόμου.
Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
By g8777
#701299 Πηγαινε τον σε ενα Praktiker να διαλεξει ενα ετοιμοπαραδοτο :iconcool: Everest (rebadged Ideal ειναι να ξερεις), οποιο του αρεσει.

Πχ

https://www.praktiker.gr/p/podilato-mountain-everest-man-26-mayro-mple-116265

Inb4

Αναρτηση ιουυυυυυ

Σελα ιουυυυυυυ

Πρακτικερ ιουυυυυυ

Δεν εχει Shimano ιουυυυυυυυ

:s_coffee
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#701306 Στα 170€ ετοιμοπαράδοτο είναι φοβερό VFM. Ας πάρει αυτό να βγάλει κάποια χρόνια και μετά αγοράζει κάτι πιο ψαγμένο και ακριβό.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#701308 Ερώτηση παντελώς ασχέτου με το άθλημα.
Με budget ~500€ βρίσκουμε αξιοπρεπές ποδήλατο για ασφάλτινες διαδρομές 20-30 χιλιομέτρων (οκ το να πατάει και λίγο πατημένο χώμα ευτυχές θα ήταν)? Καθαρά για Cardio το θέλω τις μέρες που πονάω ή βαριέμαι να τρέξω.

Επίσης τι θα συμπεριλαμβάνατε ως essential εξοπλισμό για να ξεκινήσει κάποιος? (Σίγουρα φώτα/κράνος, κάτι άλλο? :hmmm: )
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#701311
Geo f1 έγραψε:Λιμνη βουλιαγμενης πρωτος προορισμος? :inlove:
Όχι θα πάω λίγο βουνό σε χαλαρά μονοπάτια να το μάθω λίγο πως συμπεριφέρεται σε σχέση με το Scott carbon που έχω . Διότι άλλο mountain 12 κιλά και άλλο 24.5 κιλά .

sony
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#701312
socratesn έγραψε:Ερώτηση παντελώς ασχέτου με το άθλημα.
Με budget ~500€ βρίσκουμε αξιοπρεπές ποδήλατο για ασφάλτινες διαδρομές 20-30 χιλιομέτρων (οκ το να πατάει και λίγο πατημένο χώμα ευτυχές θα ήταν)? Καθαρά για Cardio το θέλω τις μέρες που πονάω ή βαριέμαι να τρέξω.

Επίσης τι θα συμπεριλαμβάνατε ως essential εξοπλισμό για να ξεκινήσει κάποιος? (Σίγουρα φώτα/κράνος, κάτι άλλο? :hmmm: )

Θεωρητικά ναι αλλά πρακτικά παίζει ζόρι με την διαθεσιμότητα λόγω COVID, Shimano κ.α. Ψάχνουν φίλοι μου εδώ και τα περισσότερα μαγαζιά δεν μπορούν να πάρουν παραγγελία γιατί παραγγέλνουν πχ 100 ποδήλατα και εν τέλει έρχονται μόνο 30 :lol: . Φαίνεται να ψάχνεις κάτι σε trekking/fitness κατηγορία, οπότε κάνε ενα ψάξιμο τι εταιρείες κυκλοφορούν στα τοπικά μαγαζια, ψάξε επίσημα size charts για να ξέρεις που πρέπει να παίξεις και αν βρεις να είσαι έτοιμος να το χτυπήσεις asap.

Για essential εξοπλισμό θα πρόσθετα κάποιο κολανακι με padding αν πας πιο προπονητικά και λουκέτο αν πας προς commuting/δουλειές. :superman:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#701313 εγώ θα πήγαινα για ideal megisto μόνο και μόνο επειδή είναι πιο πιθανό να το παραλάβεις νωρίτερα από όλους τους υπόλοιπους κατασκευαστές.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#701318 Αν δεν θέλει να ψάξει στα μεταχειρισμένα, που όλο και κάτι μπορεί να βρεθεί από κάποιον που θέλει ν'αλλάξει ή δεν το χρησιμοποιεί.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#701319 Thank you!! :thumbsup:
Είχα την ψευδαίσθηση πως είχε ψιλολυθεί το θέμα με τα αποθέματα, προφανώς έκανα λάθος :lol:
Bέβαια σε διάφορα μαγαζιά στην περιοχή μου βλέπω αρκετά ποδήλατα να κάθονται, μάλλον ό,τι αξιόλογο βρω πρώτο θα πάρω :lol:

Σε ποιότητα προϊόντος η ideal πως στέκεται απέναντι σε κάτι scott και merida που βλεπω?

Άλλη beginner-ερώτηση, όταν μιλάμε για trekking, ασχολούμαι αυστηρά με 28άρηδες τροχούς?
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#701329 Για την ίδια ακριβως χρήση με τον Σωκράτη για όταν βαριέμαι να τρέξω είμαι Κι εγώ και αφού είδα ότι στο αρχικό budget δεν έβρισκα τίποτα της προκοπής είπα να το πάω στα 400-450€ .Ψάχνω κι εγώ και δεν βρίσκω σχεδόν τίποτα διαθέσιμο.βρήκα ένα Carrera T2000MD trk 28" στα 399€,αλλά έχει μόνο 48cm μέγεθος .επειδή είμαι τελείως άσχετος θα μου κάνει; Είμαι 1.80. Είναι καλό σαν επιλογή ;
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#701347
socratesn έγραψε:Επίσης τι θα συμπεριλαμβάνατε ως essential εξοπλισμό για να ξεκινήσει κάποιος? (Σίγουρα φώτα/κράνος, κάτι άλλο? :hmmm: )

+ κανα πέταλο για το κλείδωμα και θήκη στο τιμόνι ή στη σέλα ανάλογα με το τί συνηθίζεις να κουβαλάς όταν βολτάρεις.

για τη χρήση που λες συμφωνώ για trekking που ειπώθηκε και +1 για crossmo/megisto που είναι λίρα 100
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#701401 Ως 8ετής κάτοχος megisto, με τις ίδιες περίπου ανησυχίες + καθημερινή χρήση για δουλειές (ψώνια, κλπ), επιβεβαιώνω τη βολικότητά του. Ωραίο ποδήλατο.

g8777 έγραψε:Πηγαινε τον σε ενα Praktiker να διαλεξει ενα ετοιμοπαραδοτο :iconcool: Everest (rebadged Ideal ειναι να ξερεις), οποιο του αρεσει.

Anonymous Founder έγραψε:Στα 170€ ετοιμοπαράδοτο είναι φοβερό VFM. Ας πάρει αυτό να βγάλει κάποια χρόνια και μετά αγοράζει κάτι πιο ψαγμένο και ακριβό.

Ευχαριστίες. Πράγματι, καλή μοιάζει λύση,
Δεν ήξερα ότι είναι made by ideal τα everest.