Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#579 πριν λιγες βδομαδες εβγαλα μια φιλοδοξη που μου δειξε και τα ορια του φακελου πτησης μου

προορισμος η καβαλα και η διαδρομη ηταν 80 χιλιομετρα. ευτυχως ηταν σχεδον ολη ελαφρα κατηφορικη (απο βορεια ξεκινησα) κι ετσι δεν ηθελε μεγαλη προσπαθεια.
καπου στο 70ο χιλιομετρο αρχισαν να παραμιλανε οι τετρακεφαλοι και, παραδοξως, οταν εφτασα, δεν τσιμπησα το δωρακι της ημερησιας ακινησιας που περιμενα με σιγουρια :)

διδακτικη παντως ως προς το μεχρι που μπορω να πηγαινω
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#797 Εικόναvel_tigra by geo_p., on Flickr

'' Τίγρης''(μεταχειρισμένος). :s_howdy Για κοντινές και μεσαίες αποστάσεις και βασικό εργαλείο μετακίνησης για την δουλειά (6km πάνε-έλα).

Καλές βόλτες σε όλους!
Τελευταία επεξεργασία από nomarxis και 05 Σεπ 2014, 13:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#823 Μου στράβωσε η πίσω ζάντα του Cube Peloton pro και σε ένα σημείο βρίσκει στα φρένα :s_mad

Τόσο εύκολα στραβώνουν στις κούρσες? Έχω μόλις 270 χιλιόμετρα. Στο mountain είναι ολόισιες μετά απο 10 χρόνια και δέν ξέρω γώ πόσες χιλιάδες χιλιόμετρα
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#842
JasonLouk έγραψε:Η σέλα γιατι βλέπει στο θεό? :s_tongue

Χαχαχα...Για να έχω τη βοήθειά Του !! :s_cool Έχει διορθωθεί,η φωτογραφία είναι τη μέρα που το πήρα.
Άβαταρ μέλους
By Jorge_greek
#1280
fubar.gr έγραψε:Μου στράβωσε η πίσω ζάντα του Cube Peloton pro και σε ένα σημείο βρίσκει στα φρένα :s_mad

Τόσο εύκολα στραβώνουν στις κούρσες? Έχω μόλις 270 χιλιόμετρα. Στο mountain είναι ολόισιες μετά απο 10 χρόνια και δέν ξέρω γώ πόσες χιλιάδες χιλιόμετρα

Σίγουρα ήταν με διπλού τοιχώματος;
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#1380 Απ ότι φαίνεται δέν έχει στραβώσει η ζάντα τελικά. Κάτι με τον άξονα παίζει, αλλά δέν έχω καταλάβει τί.

Είχα βγάλει το quick release και το ξαναέβαλα και μάλλον δέν έκατσε καλά ο τροχός
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#1384 Επειδή η αλυσίδα είναι δεξιά (μονόπαντα δηλαδή) όλες οι ροπές ασκούνται στην μία πλευρά του άξονα και ακόμα και ίσια να μπει αν δεν έχει σφιχτεί καλά μπορεί να μετακινηθεί προς τα εμπρός και να "στραβώσει".
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#8008 Αναζητείται θεσσαλονικιός ποδηλάτης που να γνωρίζει τι παίζει με πρόσβαση σε μονοπάτια του Σέιχ-σου.

Egobrain έχεις ασχοληθεί ή εισαι της ασφάλτου μόνο;
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#8220 απο προσβαση υπαρχει αυτη της περραιβου ωστε να κανεις τον βασικο χωματοδρομο (στο περιπου)

+ μια απο το τελος της 3ης σεπτεμβριου (λιγος χωματοδρομος, μετα βγαινεις περιφερειακη και παιρνεις τον δρομο προς ενα πυροσβεστικο κλιμακι που 'χει εκει).
απο κει ειτε πας βορεια προς καρα τεπε ειτε ανατολικα ακολουθωντας τους χωματοδρομους

αυτα βεβαια ειναι βατοι & βαρδεις δρομοι. αν εισαι με μαουντεν και ψαχνεις κραδασμους τοτε δες τις διαδρομες Μ στον χαρτη τους δασους.
εχω βγαλει με ποδια τους Μ1,Μ2,Μ6 αλλα δεν μπορω να θυμηθω ποια κομματια ειναι για ποδηλατο (εχουν σκαλοπατια, ξυλογεφυρες, μεγαλες ανηφορες κλπ). προτεινω να κανεις μια αναγνωριστικη και να σημειωσεις διαδρομες

υπαρχουν ομαδες που κανουν δυσκολες διαδρομες σε αλλα, πιο δυσπροσιτα σημεια, οποτε γκουγκλαρε και τσεκαρε σχετικα στο youtube

α, ριξε μια ματια και στο wikiloc
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#8257 Σώραιος.

Αυτό φαίνεται ενδιαφέρον http://el.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=1195958

Λόγω τοποθεσίας σπιτιού μπορώ εύκολα να βγω Κέδρινο Λόφο-Πλατεία Χιλίων Δέντρων όποτε ψάχνω κάτι προς τα εκεί.
Δεν θέλω κάτι τρελό να κοπανιέμαι. Απλά να ξεφύγω απο παραλία-Κρήνη.

Θα μελετήσω τα λινκ και θα επανέλθω.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#8344 επισης, αν θες να κανεις διαδρομες (ασφαλτινες) στα κοντα προτεινω: εκβολες γαλλικου, φραγμα θερμης, φραγμα τριαδιου, ωραιοκαστρο, περαια.
Άβαταρ μέλους
By makrimanolis
#8401 Σημερα παρελαβα το ποδηλατο
Ας ξεκινησουμε με δυο λογια για τα σπαστα,
Πολυ ανετα κ πολυ πρακτικα, στριβουν κ περνανε απο παντου μεσα στην κινηση!
Θα πας οπου θα πηγαινες με ενα κανονικο με λιγο περισσοτερη προσπαθεια, αλλα θα εισαι ανετος !
Στο αυτοκινητο χωραει στον χωρο αποσκευων ( πουντο εχω)
Ειναι ευκολο το κουβαλημα γιατι δεν εχει ογκο.
Παμε τωρα στο ποδηλατο
Φαινεται οτι κανουν προσπαθεια αλλα καπου το χανουν, θα το αναλυσο μετα.
Για τιν τιμη του ωμος ειναι αρκετα καλο ,
Ο σκελετος αψογως, η βαφη τελεια, τα περιφερειακα για φτινο ποδηλατο ειναι οκ λαστιχα κεντα, ζαντες θα δειξει ,θεση οδηγησης πολυ καλη.
παμε τωρα σε αυτα που δεν μου αρεσαν
Ηρθε δεμενο μιας που σπαει ,
ροδες στραβα βαλμενες, τακακια που ευρισκαν στα λαστιχα, πολλα πραγματα ξεβιδομενα , κεντρα λασκαρισμενα ,κ χωρις γρασο, ποιος τα συρναμολογη, να παει σπιτι του!!!!
Η ζαντα θελει ακτινολογιση "WTF"???
σπαστικό που οταν το σπας θελει να ξαναβρεις την ευθεια στο τιμονι, αλλα κατι εχω σκεφτει .δεν ξερω ποσο δυναμη θα φτασει στον τροχο, ολα λαστιχαρουν ! καλα ετσι κ αλλιως για να πας ανετα καπου ειναι κ τιποτα παραπανω!
Νομιζω πως κατι γυμναζεται κ με αυτο, αλλα λογο της θεσης δουλευεις αλλες γονιες θελει συνιθεια
Θα ηθελα να εχει τουλαχιστον κλιστου τυπου μεσαια τριβη οπως το αλουμινενιο ,10 ευρο εχει.
7 αρη πισω
Κατι να κραταει τα πραγματα πανω στην σκαρα
μαυρους λασποτηρες
ενα δυναμο
μια παγουροθηκη
40 χιλιομετρα την μερα θα κανει πετρουπολυ-περαμα ειναι οτι πρεπει

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By gianik
#8407 Καλοριζικο Μανωλη , προφανως λογω χωρου αποθηκευσης πηγες σε σπαστο;