Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#610891
vagmann έγραψε:...πηρα αυτο τελευταια και εκανα την νυχτα ημερα...κυριολεκτικα...πολυ καλο vfm...

https://www.aliexpress.com/item/3290978 ... b201603_53
Ρε συ τι είναι τούτο...
Το παρέλαβα σήμερα, το έβαλα μια στο ποδήλατο και βγήκα στη γειτονιά μόλις γύρισα από τη δουλειά, οτι νυχτωνε, ιδανικά...
Σαν αυτοκίνητο είναι:-) το έβαζα στη μικρή σκάλα να μην ενοχλεί τους απέναντι :-)
Εξαιρετικό.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#611037 Νομίζω η ορθοπεταλιά μπορεί μεν να αποτελεί λύση σε κάποια δυσκολία αλλά το δικαιολογώ σε fixie με μία μόνο ταχύτητα αλλιώς αν έχεις ταχύτητες άλλαξε ταχύτητα. Σε αγώνα βέβαια ίσως να μπορείς να επιταχύνεις πιο απότομα και χωρίς προειδοποίηση. Γενικά όμως σε άλλους ταιριάζει σε άλλους όχι. Έχω την εντύπωση ότι οι ελαφριοί βολεύονται περισσότερο με ορθοπεταλιά ενώ οι πιο βαριοί όχι. Εγώ πάντως ανήκω στους βαριούς και θυμάμαι ότι ποτέ δεν με βόλεψε.

Αντίστοιχα και στη συχνότητα περιστροφής ισχύει το να βρεις το ρυθμό που σου ταιριάζει αλλά συνιστάται να είσαι σχετικά ψηλά στις ανηφόρες. Θυμάμαι κι εγώ σαν όριο το 75. Αν πας πολύ αργά όντως ζορίζεις γόνατα.
Αντιστοιχίστε το με αυτοκίνητο, αν έχεις μεγάλο και αργό μοτέρ με μεγάλη ροπή μπορεί να τραβάει καλά χαμηλά αν όμως μπορείς να στροφάρεις χρειάζεσαι πολύ λιγότερη ροπή άρα και ζόρισμα στις επιφάνειες τριβής.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#611042 Εμένα η ορθοπεταλια με βολεύει πολύ αλλά δεν τη χρειάζομαι και τόσο συχνά , άντε αν τύχει κάτι και κόψω απότομα χωρίς να προλάβω να κατεβάσω.

Τώρα με το φως βγαίνω μια βολτίτσα ένα γύρω μετά τη δουλειά, άμα μπορώ να κάνω και βράδυ πλέον, μου ανοίγει επιλογές...
Από την Κυριακή έχω γράψει μια 100αρα χλμ
είμαι ενθουσιασμένος και με την ταχύτητα, πάω σφαίρα για τα δεδομένα μου, άρχισα να βλέπω κάποια splits (1km) στα 2'
Άβαταρ μέλους
By JBT
#611050 Όταν είσαι όρθιος δουλεύουν άλλοι μύες και είναι καλό να υπάρχει εναλλαγή σε μια βόλτα

Αυτό με τα γόνατα δεν ισχύει είπαμε (καθιστός VS όρθιος), τέλος

Το Σουκου θα είναι καυτό πάντως :lipsealed: Σάββατο μια 170αρα άσφαλτο με πολλά υψομετρικα και Κυριακή χώμα 40 μόνο ανηφορικά :vava: και στο καπάκι αναρρίχηση με τα πόδια :yahoo:

Αφού χαλάει ο καιρός μετά, ό,τι κάνουμε τώρα...
Άβαταρ μέλους
By italakias
#611053 Εννοειται οτι ταλαιπωρουνται τα γονατα οταν κανεις ορθιος πεταλι οπως γενικοτερα το ποδηλατο ταλαιπωρει τα γονατα.
Λιγακι ετσι ,οχι πολυ.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#611056 Αναρωτιέμαι ποιος κάθεται και γράφει αυτά που εκφωνείς :hmmm:

Έλα πες πόσο σε χρεώνει;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#611059
italakias έγραψε:Εννοειται οτι ταλαιπωρουνται τα γονατα οταν κανεις ορθιος πεταλι οπως γενικοτερα το ποδηλατο ταλαιπωρει τα γονατα.
Λιγακι ετσι ,οχι πολυ.
Γειά σου ρε ιταλάκια με τις γενικεύσεις σου. :dizzy: Πάρε και μια δική μου λοιπόν. Το ποδήλατο δεν έχει κραδασμούς, δεν έχει απότομες επιβραδύνσεις και έχει μειωμένο φορτίο ενώ έχει σχετικά μεγάλο εύρος κίνησης στοιχεία που το καθιστούν πολύ καλή και ασφαλή άσκηση για τα γόνατα.
Αν είσαι άσχετος και γυρνάς τα πετάλια αργά ενώ κάθεσαι τόσο χαμηλά που να φτάνουν οι φτέρνες σου στο πάτωμα τότε είσαι άξιος της τύχης σου και δεν φταίει το ποδήλατο. :rant:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#611064 Ξερω απο ποδηλατο,εκανα χρονια .
Ολα μου τα παπουτσια σχηματιζαν αυλακια στην σολα απο τα φρεναρισματα.

Λοιπον κοιτα,οτι βαζει σε καλουπι το σωμα ειτε ποδηλατο ειτε γυμναστικη σε μηχανηματα ,προκαλει ζημιες.
Το ποδηλατο δινει περισσοτερη ελευθερια κινησης στα ποδια γιαυτο και εγραψα την λεξη λιγακι.
Ο καλυτερος τροπος να φυλαξει καποιος τα γονατα του ειναι επιπεδες διαδρομες οσο γινεται και ρυθμο στο πεταλι ουτε αργο ουτε γρηγορο .

Εχω τελικιασει μουντενμπαικ τελη 80' σε κατηφορικη διαδρομη 80χλμ περιπου στο κοντερ.
Τα ποδια δουλευαν σε ρυθμους honda type r και ενιωθα σαν να αιωρουνται τα παπουτσια μου στα πεταλια.
Ουσιαστικα με φρεναρε ο αερας καποια στιγμη. :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By JBT
#611070 Μήπως ήταν κάτι άλλο που σε φρέναρε;
Άβαταρ μέλους
By JBT
#611076 80 στο κοντέρ σού λέει :rtfm:

Βάλε λίγη φαντασία, αμάν πια
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#611079
italakias έγραψε:Ξερω απο ποδηλατο,εκανα χρονια .
Ολα μου τα παπουτσια σχηματιζαν αυλακια στην σολα απο τα φρεναρισματα...
Φαίνεται ότι ξέρεις από ποδήλατα. Μόνο στη συντήρηση φρένων υστερούσες λιγάκι. :lol:
italakias έγραψε:Λοιπον κοιτα,οτι βαζει σε καλουπι το σωμα ειτε ποδηλατο ειτε γυμναστικη σε μηχανηματα ,προκαλει ζημιες....
Εδώ έχεις εν μέρει δίκιο. Όχι τόσο για ζημιά αλλά είναι πχ γνωστό ότι αν κάνεις μόνο ποδήλατο λόγω της στάσης χάνεις πολύ σε ευλυγισία στα ισχία. Με αποτέλεσμα αν πας να τρέξεις θα είσαι σαν αυστραλοπίθηκος. Για το λόγο αυτό καλό είναι κάποιος έστω κι αν επικεντρώνεται σε κάτι να κάνει περισσότερα πράματα. Θέλεις και ενδυνάμωση κορμού αλλά και ασκήσεις διάτασης.
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#612003
KiloMeater έγραψε:
vagmann έγραψε:...πηρα αυτο τελευταια και εκανα την νυχτα ημερα...κυριολεκτικα...πολυ καλο vfm...

https://www.aliexpress.com/item/3290978 ... b201603_53
Ρε συ τι είναι τούτο...
Το παρέλαβα σήμερα, το έβαλα μια στο ποδήλατο και βγήκα στη γειτονιά μόλις γύρισα από τη δουλειά, οτι νυχτωνε, ιδανικά...
Σαν αυτοκίνητο είναι:-) το έβαζα στη μικρή σκάλα να μην ενοχλεί τους απέναντι :-)
Εξαιρετικό.
Εικόνα


...χαιρομαι που σου αρεσε!Πραγματι στην μεγαλη σκαλα στραβωνει...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#612482 Έχω βρει μια παρέα από 2 συναδέλφους κ πάμε τελευταία βόλτα με τα ποδήλατα.
Σήμερα πουρνό-πουρνό
Εικόνα



< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#612646 Έκανα μια 60αρα πάλι σήμερα αλλά μόνος μου αυτη τη φορά, άλλη διαδρομή . Πήγα λίγο πιο γρήγορα , 2μιση ώρες .
Την άλλη φορά ειχα γυρίσει και δεν ειχα καταλάβει καμία κούραση , τώρα τα είδα όλα ... τα ποδια μου πονάγανε (με ενα μπάνιο και πέντε λεπτάκια μασάζ έφτιαξαν) , κρύωνα για ωρα και μέσα στο σπιτι (παίζει να με κατέβαλε το κρύο, 7 βαθμούς στη βόλτα ) , και μια πείνα .. πλάκωσα κάτι μπυρες με κάτι ψητά και έφτιαξε και αυτό.
Χρήσιμο τεστ πριν την επόμενη για Μπρατισλάβα , καλύτερα να πάω λίγο πιο αργά , να μην εχω θέματα... για ενα 20% πιο γρήγορα η φυσική φθορά ηταν δυσανάλογα μεγάλη ..
Εντωμεταξύ με πέρναγαν οι pro με χαρακτηριστική άνεση ... θα ειναι που έχουν ποδήλατα χωρίς ανάρτηση :-)