Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JBT
#607357 Πέφτεις :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By g8777
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#607374 Ό,τι και να πάρεις θα είναι καλύτερο από το παλιό.
Τουλάχιστον η ανάρτηση κλειδώνει οπότε πληρώνεις ανάρτηση και την κουβαλάς αλλά δεν την χρησιμοποιείς. Ωραίο, έεε..... :hmmm: :iconcool:

mousatos έγραψε:κι αν χρειαστεί να κάνεις κάποιον ελιγμό αποφυγής πατώντας κάτω τί γίνεται; :lipsealed:
Αν προλάβεις ξεκλιπάρεις αλλιώς πέφτεις. Καλό είναι να μάθεις να πέφτεις προς τη σωστή μεριά, δηλαδή όχι αυτήν που έρχονται αυτοκίνητα. Άρα πρέπει να εξασκηθείς να ξεκλιπάρεις εύκολα το αριστερό πόδι ώστε αν πέσεις να πέσεις δεξιά. Και βέβαια θα πρέπει να ξανακλιπάρεις μόλις ξεκινήσεις που μπορεί να χρειαστείς και μερικά μέτρα. Και λίγο μετά θα πρέπει να ξανασταματήσεις. Βολεύει για μεγάλες διαδρομές σε άσφαλτο και χωρίς φανάρια.

Ποιες οι απόψεις σας για ιμάντα της Gate αντί για αλυσίδα. Ναι πιο ήσυχο, πιο ομαλό και κυρίως χωρίς γράσα να λερώνεις τα παντελόνια αλλά πως πάει από απώλειες και από αντοχή, αντέχει εμένα να κάνω ορθοπεταλιά ή θα μου μένει στο χέρι (πόδι για την ακρίβεια);
Και το συνδυάζουν πολύ καλά με κάτι εσωτερικές ταχύτητες Shimano Nexus ή Alfine. Και φτάνουν αυτά μέχρι 8-11 ταχύτητες. Και ίσως μπορείς να αλλάζεις ταχύτητα και ακίνητος (πχ αν δεν πρόλαβες να κατεβάσεις στο φανάρι). Φτάνουν οι 8 ταχύτητες;
Και έχουν και υδραυλικά δισκόφρενα.
Οπότε αν το όλο πακέτο είναι καθαρό, ομαλό, εύχρηστο και με μηδενική συντήρηση υπάρχει κάτι που θα έπρεπε να με προβληματίζει;
Άβαταρ μέλους
By bebes
#607388 Να σας απασχολήσω με κάτι πιο "πεζό".
Θέλω να πάρω ενα ποδήλατο για τη μικρή κόρη, να πηγαίνει σχολείο, φροντιστήρια κλπ.
Οι αποστάσεις είναι του 1 χιλιομέτρου οι περισσότερες και μια 2 χιλιόμετρα.

Μεχρι τωρα βολευόταν με ενα παλιο Οριεντ 28"της γυναίκας μου, αλλά αυτό κάνει τις αλλαγές ταχυτήτων περιστρέφοντας τη μανέτα, και τον τελευταίο καιρό δεν μπαινουν σωστα και βγαίνει η αλυσίδα.
Πηγα σε δυο ποδηλατάδες, το ρύθμισαν αλλά δεν γίνεται κάτι.

Σκέφτομαι να της πάρω ενα άλλο, μεταχειρισμένο και οχι πολύ "φανταχτερό" γιατι τα κλέβουν αβέρτα και τα πιτσιρίκια δεν είναι και τα πιο τακτικά στην προστασία.
Βρήκα στην περιοχή (για να παω να το δω) ενα 26" giant, απο τις φωτογραφίες φαίνεται καλό και η τιμή ειναι αποδεκτή (150€)
Εικόνα
Πρέπει να κοιταξω κατι συγκεκριμένα; (το μεγεθος είναι μάλλον καλο, αλλα θα το δω κι απο κοντα)
Με προβληματίζει που φαίνεται να είναι βαμμένο.
Αξίζει για 150€;


Αυτό ήταν ο πόθος μου, αλλά δεν τόλμησα να προχωρήσω γιατί πίστευα οτι σε μια εβδομάδα θα της τό'παιρναν :(
Ηταν(πουλήθηκε) ευκαιρία στα 220€
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By bill33
#607391 Πρόσεχε μήπως βαμμένο=κλεμμένο

< G (5S) >
Άβαταρ μέλους
By JBT
#607393 τι μανία αυτή με τις αναρτήσεις :(
Άβαταρ μέλους
By drdino
#607397 Mανία με τις μη-αναρτήσεις. :lol:

Eίχα ποδήλατο με απλό πιρούνι, πήρα μετά ένα Giant με μπροστινή ανάρτηση. Ναι, στις ορθοπεταλιές τρώει λίγο, αλλά αν έχεις remote lock το κλειδώνεις και τέλος. Disclaimer, δεν κάνω συνέχεια ορθοπεταλιές και δεν είμαι lycroποδηλάτης, οπότε στον υπόλοιπο καιρό απολαμβάνω τους λιγότερους κραδασμούς στα χέρια.

Σε αυτό που θα συμφωνήσω είναι πως αν είναι να έχω πιρούνι από το τέρμα κάτω ράφι, καλύτερα να μην έχω καθόλου.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#607398 αυτό με το κλείδωμα είναι επίσης μια μάστιγα :help:

καταρχάς μπορεί να πάρεις στο χέρι πανάκριβη ανάρτηση ακριβώς λόγω κλειδώματος, δεν μιλάμε καν για ανάρτηση από τον μαρινόπουλο

εάν δεν θέλεις ταλαντώσεις πολλές, χρειάζεσαι πλατύ ελαστικό με χαμηλή πίεση :s_bye
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#607399
drdino έγραψε: lycroποδηλάτης,


η τρέχουσα απόδοση του "ήρωας με τα κολάν";

:lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#607401
JBT έγραψε:αυτό με το κλείδωμα είναι επίσης μια μάστιγα :help:

καταρχάς μπορεί να πάρεις στο χέρι πανάκριβη ανάρτηση ακριβώς λόγω κλειδώματος, δεν μιλάμε καν για ανάρτηση από τον μαρινόπουλο

εάν δεν θέλεις ταλαντώσεις πολλές, χρειάζεσαι πλατύ ελαστικό με χαμηλή πίεση :s_bye

Το μαλακό λάστιχο δεν τρώει επίσης δύναμη στις ορθοπεταλιές;
Ένα καλό πηρούνι γιατί να αντεδείκνυται όμως;
Άβαταρ μέλους
By JBT
#607402 κάπου θα χάσεις, το θέμα είναι να βρεις τη χρυσή τομή. αναρτήσεις του 50ευρου δεν προσφέρουν απολύτως τίποτε θετικό

προσδιόρισε τι εννοείς "καλό" για να σού δείξω και τι λέει το εγχειρίδιό του (και να κλάψεις)
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#607403
Dimsabas έγραψε:Βάγγο, τι λέει από αυτονομία;


Το χρησιμοποιησει κανα 3ωρο,χωρις φορτιση και δεν εχει πεσει καθολου η αποδοση του Μητς...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#607404 Δηλώνω παντελώς άσχετος με το θέμα ποδήλατο εδώ και κάποιες δεκαετίες. Η αναλογία όμως από τις μηχανές λέει πως προφανώς και το πηρούνι Öhlins που έχει η Multistrada 1000 S είναι κορυφαίο, αλλά και το Marzocchi που έχει η Multistrada 1000 DS που έχω είναι αξιοπρεπέστατο.
Δεν χρειάζεται δηλαδή πάντα να πάρεις το 100%, μπορεί και με το 90% να είσαι ευχαριστημένος.
Αν τώρα δεν υπάρχει αντίστοιχο ανάλογο στα ποδήλατα, δεν το ξέρω. Αλλά κι εγώ νομίζω πως θα πήγαινα σε ένα πηρούνι εμπρός, όπως φυσικά και σε δισκόφρενο υδραυλικό (γιατί θέλω να φρενάρω με το ένα δάχτυλο).