Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#13801 Ναι έως Αύγουστο Αττική.

Γιατί με το άλλο βλέπεις έχεις a/c στην κεφάλα σου. Σιγά τα αυγά.
Και από τα δύο έχω. Το δεύτερο είναι πολύ πιο όμορφο και πρακτικό.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#13804 Περι ορεξεως..
Παντως προσωπικα,στην Αθηνα κινουμενος τοσα χρονια δεν εχω δει ουτε εναν με κουρσακι ή street ή mountain ή fitness ποδηλατο να χρησιμοποιει τετοιο κρανος.Μονο κατι πιτσιρικαδες bmxακηδες στο Φλοισβο που κανουν φιγουρες. :s_sorry
Άβαταρ μέλους
By elteo
#13806 Τι να κάνουμε. Εξωτερικό πάντως φοριουνται αρκετά. Την Ελλάδα δεν την υπολογίζω στο τι φοράει ο καθένας. Την τελευταία 5ετια ανακαλύψαμε το ποδήλατο.
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#13808
elteo έγραψε:Τι να κάνουμε. Εξωτερικό πάντως φοριουνται αρκετά. Την Ελλάδα δεν την υπολογίζω στο τι φοράει ο καθένας. Την τελευταία 5ετια ανακαλύψαμε το ποδήλατο.


Αγγλία πιο πολύ φοριούνται κράνη σαν το πρώτο πάντως.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#13813 ΗΠΑ που έχω υπόψη ειδικά στις πόλεις τύπου Νέα Υόρκη βλέπω αρκετά τέτοια. Τέλος πάντων ότι βολεύεται ο καθένας.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#13817 Ούτε αυτοί ξέρουν... :s_no
πάντως η αλήθεια είναι ότι είναι πιο όμορφο από το 1ο...
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#14559 James May and Jeremy Clarkson on cycle safety

Άβαταρ μέλους
By JimClark
#14765 750 χιλιόμετρα σε κάπου 20 ποδηλατικές βόλτες αυτό το καλοκαίρι στην ασφάλτινη Σιθωνία *(από το Ν. Μαρμαρά ως το Πόρτο κουφό) φέτος.

Μέρος δίμηνου "γυμναστικού και μη χασομερειακού" προγράμματος το καλοκαίρι, σχεδόν πάντα να συνοδεύει το πρωινό τρέξιμο. Τα λαστιχάκια της conti άριστα, ακόμα και στο βρεγμένο (με σύνεση). Τα γάντια αν κ κουρσίστικα, τα έντυσα μέσα με έξτρα μαξιλαράκια από τα παλιά κ δεν ενοχλήθηκα ποτέ από ραφές, κάψιμο, πόνους κτλ. Συνήθως 11 - 2 κάπου εκεί η βόλτες από 20 - 50 χλμ απόσταση, πάντα άσφαλτος με σεβαστές ανηφοροκατηφόρες, και σε κάποιο σημείο πιθανά μια βουτιά 10 15 λεπτά σε κάποια παραλία.

Εικόνα

Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#14775 Continental - Sport Contact

όταν τα είδα στο μαγαζί, τρόμαξα τους είπα τη δυσπιστία μου σε τόσο φαλακρό κ μου είπαν "φόρα τα κ θα μας θυμηθείς"

Image

Ποδηλατόραμα 40 το ζεύγος, 26χ1.6. Μαζί με ένα προστατευτικό κάλυμμα που πήρα μεταξύ σαμπρέλας κ ελαστικού δεν είχα το παραμικρό θέμα (απλά έβαζα αέρα στην αρχή κάθε βόλτας). Ως 80 psi παίρνουν. Με 70 ήμουν υπερικανοποιημένος.

Και δώσε :yahoo:
Image
Άβαταρ μέλους
By gianik
#14818 Εγω βαζω 60 psi , αλλα κ εγω συμπληρωνω σχεδον σε καθε βολτα..Λογω ζεστης;
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#14879 Γενικό "κακό" νομίζω. Μετά από κάθε μεγάλη βόλτα ~40 - 50 χλμ, έχανα κάπου 5 - 10 psi αέρα. Περισσότερος έφευγε π.χ. μετά από μια βδομάδα είδα οτι έπεφτε στο 40άρι, ακατάλληλο για βόλτα πλέον, χωρίς φούσκωμα.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#15047
JimClark έγραψε:Γενικό "κακό" νομίζω. Μετά από κάθε μεγάλη βόλτα ~40 - 50 χλμ, έχανα κάπου 5 - 10 psi αέρα. Περισσότερος έφευγε π.χ. μετά από μια βδομάδα είδα οτι έπεφτε στο 40άρι, ακατάλληλο για βόλτα πλέον, χωρίς φούσκωμα.


Τι 5 και 10 psi χασούρα λέτε ωρέ....ελάτε να κάνετε μια βόλτα στην Αγ.Παρασκευή -που την έχουν σκάψει και τρυπήσει παντού, όπου δηλαδή δεν υπάρχουν ήδη λακούβες- και θα καταλάβετε τι σημαίνει "κάνω τον Grant στο ποδήλατό μου" :s_biggrin

(Grant όπως Terry και το κόλπο που αλλάζει λάστιχο με το αυτοκίνητο εν κινήσει...)
Άβαταρ μέλους
By Panosss
#15066 Το πόσο ξεφουσκώνουν τα λάστιχα εξαρτάται από τη σαμπρέλα.
Μερικές χάνουν πολύ ενώ άλλες λιγότερο ή ελάχιστα.
Υποθέτω ότι έχει σχέση με το μέγεθος των μορίων της κάθε σαμπρέλας, δηλαδή αυτές με τα μεγάλα μόρια θα 'ναι πιο "αραιές" και ανάμεσά τους θα περνάνε πιο εύκολα τα μόρια του αέρα και άρα θα ξεφουσκώνουν πιο εύκολα.
Βέβαια...αυτή 'ναι η δική μου επιστημονική εξήγηση Εικόνα...
Μια Kenda που 'χα παλιά δεν ξεφούσκωνε σχεδόν ποτέ, αλλά δεν βρήκα ξανά ίδιες.
(όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι οι βαλβίδες είναι όπως πρέπει και δεν χάνουν αέρα από 'κει)
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#15082 Kenda Nevegal UST (ειδικό tubeless λάστιχο) σε tubeless ζάντα: παίζει να χάνει 5 psi στο δίμηνο. :s_crazy
Δεν έχω πετύχει άλλο ελαστικό (tubeless ή tubeless ready) που να χάνει τόσο λίγο αέρα. Το WTB Vigilante, που φοράω πίσω, χάνει με πολύ πιο ραγδαίο ρυθμό. Δεν περνάει εβδομάδα που να μη συμπληρώσω αέρα.