Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#654654
harpymonk έγραψε:
P.S.
Με την ελαφροτερη σελα ειμαστε στα 250 γρ....

Ωραια, σε ενα ποδηλατο που ζυγιζει 10 κιλα, ποση διαφορα κανουν τα 250 γραμμαρια;
Και ποσα παραπανω χρηματα, ως ποσοστο του κοστους του ποδηλατου, θες για να νιωσεις την διαφορα;
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#654656
Νίκος Παππάς έγραψε:
harpymonk έγραψε:
P.S.
Με την ελαφροτερη σελα ειμαστε στα 250 γρ....

Ωραια, σε ενα ποδηλατο που ζυγιζει 10 κιλα, ποση διαφορα κανουν τα 250 γραμμαρια;
Και ποσα παραπανω χρηματα, ως ποσοστο του κοστους του ποδηλατου, θες για να νιωσεις την διαφορα;


Η διαφορα ειναι διαφορα (μεγαλυτερη απο αυτην που αναφέρεις do the math) και το κοστος ~ 50-80€.
Next question please.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#654668 Μια προχτεσινη... Χαλαρό cruising.. Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#654673 Οντως χαλαρο. Οι καριδακοι παλμοι εξαρτώνται απο την ενταση και την κατασταση. Αυτο που πρεπει να ξερεις ειναι το μεγιστο που μπορεις να φθασεις. Απο εκει υπολογίζεις ολα τα αλλα (ενατση, κατασταση, ζωνες, κλπ.).
Υπαρχει η φορμουλα 220-ηλικία αλλα συχνα ειναι λαθος.
Σε μενα βγαζει 164 αλλα το μεγιστο μου ειναι κοντα στο 182.
Οσοι εχουν κανει πολυ τρεξιμο/αντοχη εχουν συχνα χαμηλοτερα μεγιστα (καρδιες σαν μπάλες του μπασκετ).
Οσοι οχι, υψηλοτερες.

Πρεπει να κανεις τη μετριση για σενα και να δεις.
Πως;
Μεγιστη προσπαθεια για 15--20 λεπτα και μετα καπακι σπριντ...βλεπεις που φθανεις (πριν πεθανεις).
Γκουντ λακ.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#654674 Θα το καω αυτο που λες σημερα στην πισινα.,,
Θα κανω 2-3 200αρια για ζεσταμα κ στο καπακι ενα 50ρι ελευθερο πολυ γρηγορο....
Άβαταρ μέλους
By gianik
#654681 Δλδ ενα 200αρι max effort και στο καπακι ενα 50ρι σουπερ σπριντ;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#654713 Μπορεί να έχεις διαφορετικό μέγιστο παλμών σε διαφορετικό άθλημα.
Το 220 μείον ηλικία είναι μακριά από την πραγματικότητα πολύ συχνά.

Τα φτερά για να με προστατεύουν από το βρεγμένο δρόμο, θήκη για μπουκάλι μάλλον χ2 (μία για νερό/ζουμί και μία για μπουκάλι με αξεσουάρ ή το bluetooth ηχείο μου και καμιά καλή κόρνα θα είναι το επιπλέον βάρος που θα του βάλω.
Σιγά μην πληρώσω για κάρμπον παλουκόσελλο.... Άσε που όλα αυτά τα κάρμπον είναι και ευαίσθητα, αν τα παρασφίξεις ραγίζουν και σου μένουν στο χέρι.
Ελαφριά σέλλα; Δε νομίζω, σημασία έχει να ταιριάζει στον πωπό μου κι ας είναι και 50 γραμμάρια παραπάνω.

JBT έγραψε:Για αυτά που λες πιστεύω θα σε δυσκολέψει η γεωμετρία αυτών που έβαλες
Μπορεί να έχεις δίκιο μπορεί και όχι γιατί ούτε εγώ δεν ξέρω τι γεωμετρία μπορώ να υποστηρίξω. Τι θα πρότεινες;
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#654724 Συγνωμη, δηλαδη εννοεις οτι δεν σε ενδιαφερουν τα 1,2 γρ. που εχασα χθες;
Εικόνα
:lol:

Α εκοψα και τα νυχια οποτε πρεπει να ειναι ακομα πιο πολυ... :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#654734 Βγάλε καπάκια βαλβίδων και ταινία τιμονιού μαζί με τάπες.
Μερικοί μπορεί να μπορούν και χωρίς σέλλα αλλά εγώ δεν τολμώ να προτείνω κάτι τέτοιο.
Αλήθεια πίσω φρένο χρειάζεται; το εμπρός είναι αυτό που κάνει το πιο πολύ φρενάρισμα, βγάλτο κι αυτό.
Και πάρε παράδειγμα από τους πιουρίστες με το single speed, ούτε εκτροχιαστήρες, ούτε χειριστήρια, ντίζες, πιαστράκια, άπειρα γρανάζια.

Κι από ρούχα, ούτε γάντια ούτε κράνος, και μόνο λεπτό μπλουζάκι, αν κάνει κρύο θα ζεσταθείς με το ποδήλατο. Σκληραγωγείσαι κιόλας, this is Sparta. :lol:
Άβαταρ μέλους
By JBT
#654749 Είσαι πραγματικά επικίνδυνα άσχετος όταν λες να μετρήσει τους παλμούς του στο κολύμπι :yahoo: :yahoo:

Από τα αρχαία ακόμα χρόνια είναι γνωστό ότι δεν έχει καμία σχέση το κολύμπι με ποδήλατο που και αυτό λίγο σχέση έχει με το τρέξιμο

Σταμάτα επιτέλους την μπουρδολογια πήγαινε παίξε στην autobahn να ηρεμήσεις :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#654751 Η βαθια σου γνωση παντα εντυπωσιαζει, πετας σαχλαμαρες χωρις εξηγήσεις και την κανεις.

Η μονη διαφορα στο κολυμπι ειναι η θεμροκρασια του σωματος που οντως ειναι χαμηλοτερη και επηρεάζει την καρδια θετικα. Κατι παρομοιο συμβαινει και στο ποδηλατο λογω ταχυτητας, λιγοτερο στο τρεξιμο.

Και; Τι; Εχεις καποιο προβλημα να πεις την αντιθεση σου; Ακουγεται οτι εισαι και γιατρος λεει, Ρουμανια;
Άβαταρ μέλους
By JBT
#654760 :s_shout

Να ακούτε το καμάρι της Πλατανιάς :yahoo:

Ήσουν έτσι και πριν τα χάπια; :hmmm: :innocent:
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#654766 Φαντάζομαι ως γιατρος θα ξερεις οτι οταν κολυμπας, σε αντιθεση με αλλες μορφες ασκησης, η καρδια μετατρέπεται σε συκώτι και δεν πάλλεται ουτε μπορει να αγγιξει το μεγιστο της λειτουργιας της.
Με αλλα λογια οταν κολυμπας η καρδια δεν εχει ορια η εχει αλλα ορια απ'οταν τρεχεις.... :lipsealed:
Με αυτο υποψη το σχολιο σου ειναι δεκτό απο μενα και ζητω συγνωμη απο το κοινο γιατι ειμαι επικίνδυνα ασχετος. :lol:

:iconcool:

Maximal heart rate was 6.7 ± 5.3 bpm lower for swimming compared to running (199.9 ± 8.9 bpm for running; p = 0.015). ... Further, we suggest conducting sport-specific maximal heart rate tests for different sports that are targeted to improve the aerobic capacity among the elite swimmers of today.

https://www.mdpi.com/2075-4663/7/11/235 ... 3D%200.015).&text=Further%2C%20we%20suggest%20conducting%20sport,the%20elite%20swimmers%20of%20today.

Ασε JBT, εκτίθεσαι....