Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#568636
sknipper έγραψε:Προσωπικά στην Ελλάδα πολύ θα το σκεφτώ να βγω με ποδήλατο στο δρόμο όσους προβολείς και σειρήνες και να φοράω...

+1 (δυστυχώς)
Όσο και να φαίνεσαι, υπάρχει τέτοια αφηρημάδα/ασχετοσύνη εκεί έξω, που απλά ελπίζεις να σε προσέξουν.


< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#568669
harpymonk έγραψε:Το καλύτερο αντίδοτο στον Ελληνα οδηγό είναι το Zwift.
Και μάλιστα με τις κακοτεχνίες των δρόμων...
Θα ήταν όμως καλή λύση μόνο αν κόστιζε σημαντικά λιγότερο.
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#568676 1640 χλμ στο Zwift από τον Δεκέμβριο (κυρίως λόγω καιρού βέβαια) αλλά μπορώ να πω ότι αξίζει.
Σε συνδυασμό δε με το Zwiftpower για αγώνες είναι απλά 100% motivation. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Silberpfeil
#568785
sknipper έγραψε:
Silberpfeil έγραψε:...Συμφωνώ απόλυτα για το high visibility, σε βαθμό που δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχουν τόσες προσεγμένες/όμορφες σκουρόχρωμες μπλούζες...
Πολύ καλή ερώτηση και το συζητάγαμε προχθές με έναν στη δουλειά που δεν έχει πρόβλημα να φοράει απίστευτα παρδαλά χρώματα σαν ποδηλάτης στα 60 του. Αλλάζει βέβαια ρούχα στη δουλειά.
Σαν απάντηση στην ερώτηση μπορώ να σκεφτώ το πιο απλό, με τα σκούρα τραβάς λίγο παραπάνω ζέστη και δείχνεις πιο αδύνατος. Αυτό δε σημαίνει ότι το θεωρώ το πιο σωστό.
Να υπενθυμίσω ότι κάτι λαχανί κλπ που μοιάζει να φαίνονται πολύ καλά τη μέρα στην πράξη χάνονται στον περίγυρο. Νομίζω τα φώτα μετράνε περισσότερο, τραβάνε περισσότερο την προσοχή, ειδικά δυνατά και να αναβοσβήνουνε. Τα λαχανί κλπ έτσι κι αλλιώς δεν φαίνονται τη νύχτα. Τη νύχτα βασίζεσαι πάλι στα φώτα και σε ανακλαστικές ταινίες που έχουν τα ρούχα. Ή θέλεις διαφορετικό ρούχο (από αυτά που φαίνονται τη νύχτα) ή κάποιο διπλό, από τη μία επιφάνεια ημέρας και από την άλλη νύχτας (που σημαίνει ότι όση λάσπη έχει πιάσει η μια πλευρά την ακουμπάς στα απομέσα ρούχα σου όταν την βάλεις αλλιώς).
Σε πολλές χώρες που η μέρα είναι πιο μικρή και το κρύο πιο πολύ, νύχτα φεύγεις το πρωί και νύχτα γυρνάς σπίτι σου και φώτα θα έχεις έτσι κι αλλιώς όπως και αντανακλαστικές ταινίες στα ρούχα οπότε το ίδιο είναι....περίπου :whistlink:
Εγώ τα φώτα τα έχω μέρα νύχτα και κατόπιν συμβουλής του συναδέλφου σκέφτομαι και για δεύτερο ζευγάρι φώτων να λειτουργούν ταυτόχρονα (βέβαια το βάλε βγάλε δέσε λύσε αρχίζει να γίνεται ιδιαίτερα χρονοβόρο τότε....).
Σωστά...
Ομολογώ ότι κατά την διάρκεια της ημέρας δεν έχω τα φωτάκια.
Για τις λίγες φορές (προς το παρόν) που κυκλοφορώ βράδυ φοράω ένα κίτρινο γιλέκο (έγιναν και της μόδας τελευταία) και κάτι στα πόδια μου που δεν μπορώ να περιγράψω και θα σας στείλω σε φωτογραφίες.

Η δική μου εμπειρία με τους οδηγούς οχημάτων (αυτοκίνητα/φορτηγά/νταλίκες) δεν είναι τόσο τραγική. Βασικά πριν πάρω το δίπλωμα οδήγησης δε το σκεφτόμουν. Όταν το πήρα, για μερικά χρόνια δεν ακούμπησα σέλα από τον φόβο μου . Τώρα που μπήκα ξανά στην ενεργό δράση μπορώ να πω ότι με προσέχουν περισσότερο από ότι περίμενα. Ειδικά σε δρόμους όπου υπάρχει χώρος, οι περισσότεροι με προσπερνάνε κρατώντας σημαντική απόσταση ασφαλείας.

Η εμπειρία σας από άλλες ευρωπαϊκές χώρες πως είναι για το θέμα; Πχ προσέχουν περισσότερο οι οδηγοί της Γερμανίας ή των Σκανδιναβικών χωρών; Ολλανδία, Βρετανία (Αγγλία-Σκωτία);


ΕικόναΕικόνα

< 4A >
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#568809 Γνωστή είχε σοκαριστεί όταν διαπίστωσε ότι τα λεωφορεία και τα φορτηγά ΔΕΝ την προσπερνούσαν στην ανηφόρα για να μην την πήξουν στο ντουμάνι. Ελβετία ή Αγγλία, δε θυμάμαι πού ήταν.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#568811 Και ποτέ δεν οδηγούμε τέρμα δεξιά
Άβαταρ μέλους
By gianik
#568813
JBT έγραψε:Και ποτέ δεν οδηγούμε τέρμα δεξιά




:inlove:





Υ.γ
Δες τοπικο ιντερενταγορων.... :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By JBT
#568814 Ποδηλατικες αγγελίες και τριαθλητικες στο φουμπου πρώτα δες γιατί γενικά κυκλοφορεί πολύ πράγμα. Μετά αποφασίζεις τι θα κάνεις
Άβαταρ μέλους
By gianik
#568821
JBT έγραψε:Ποδηλατικες αγγελίες και τριαθλητικες στο φουμπου πρώτα δες γιατί γενικά κυκλοφορεί πολύ πράγμα. Μετά αποφασίζεις τι θα κάνεις


Δεν εχω facebook... :vava:
Για πες καμμια ομαδα με τετοιες αγγελιες μπας κ μπω απ της :inlove: ...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#568839
JBT έγραψε:Και ποτέ δεν οδηγούμε τέρμα δεξιά


Αν αναφερεσαι σε ποδηλατες, να το δεχθω αν προκειται για ομαδικη ποδηλασια σε στοιχιση με εναν-εναν. Αλλιως προκειται για μεγαλη γαϊδουρια.
Άβαταρ μέλους
By Silberpfeil
#568867
g8777 έγραψε:
JBT έγραψε:Και ποτέ δεν οδηγούμε τέρμα δεξιά


Αν αναφερεσαι σε ποδηλατες, να το δεχθω αν προκειται για ομαδικη ποδηλασια σε στοιχιση με εναν-εναν. Αλλιως προκειται για μεγαλη γαϊδουρια.
Μέσα στην πόλη ναι να δεχθώ ότι είναι γαϊδούρια να είσαι εντελώς δεξιά. Εκτός πόλης όμως το να είσαι πάνω ή και δεξιότερα από την γραμμή είναι επικίνδυνο για όλους.

‘Value does not come out of the workshop, but out of the wants which goods satisfy’ - Eugen von Böhm-Bawerk
Άβαταρ μέλους
By Silberpfeil
#568868
Dimsabas έγραψε:Γνωστή είχε σοκαριστεί όταν διαπίστωσε ότι τα λεωφορεία και τα φορτηγά ΔΕΝ την προσπερνούσαν στην ανηφόρα για να μην την πήξουν στο ντουμάνι. Ελβετία ή Αγγλία, δε θυμάμαι πού ήταν.
Σοκάρομαι και δυσκολεύομαι να το πιστέψω.

‘Value does not come out of the workshop, but out of the wants which goods satisfy’ - Eugen von Böhm-Bawerk