Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#707001 Ακριβως οπως τα λες. Αν λοιπον υπαρχουν θεματα απο τις εδω αντιπροσωπειες, ποσο καιρο θα κανει ο Κινεζος να σε εξυπηρετησει αν παθει κατι;

Γιατι το ηλεκτρικο ποδηλατο δεν ειναι μονο ασκηση και χομπι, μπορει να κανει και καθημερινες μετακινησεις απο και προς την δουλεια. Ποσο καιρο μπορεις να μεινεις χωρις το μεσο μετακινησης;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#707003 Υπάρχει αυτήν την στιγμή θέμα όντως γιατί δεν υπάρχουν πολλοί τεχνικοί. Αλλά με λίγο ψάξιμο θα βρεθεί λύση.
Για το Xiaomi Qicycle πχ υπάρχει πολύς κόσμος που ασχολείται και βρίσκεις τα πάντα. Όπως και για τα Himo, υπάρχει online αρκετό πράγμα που μπορείς να κατευθύνεις κάποιον.
Τέλος, όλα τα ηλεκτρικά ποδήλατα χρησιμοποιούν παρόμοιο εξοπλισμό, πχ τα μοτέρ είναι Bafang ή Bosch, τα περιφερειακά Shimano, ενώ οι ελεγκτές υπάρχουν στο Aliexpress ή και στο car.gr.
Τώρα αν όλα αυτά σου φαίνονται δύσκολα, παίρνεις ή παπάκι ή ποδήλατο συμβατικό για να στο φτιάχνει ο ποδηλατάς της γειτονιάς ή τα σκας κάθε δύο χρόνια για να έχεις ηλεκτρικό ποδήλατο στην εγγύηση.
Το κινέζικο είναι φθηνό μεν, αλλά έχει και την ταλαιπωρία του.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#707006
Anonymous Founder έγραψε:Διαφωνώ. Θα το ήθελα πολύ εκτός δρόμου σε κλειστές στροφές που έχεις πόδι κάτω ή κλίση και δεν μπορείς να κάνεις πετάλι.

είσαι σίγουρος ότι θες ποδήλατο και όχι ένα μικρό ηλεκτρικό μηχανάκι; :lol:
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#707007
mjacob έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Διαφωνώ. Θα το ήθελα πολύ εκτός δρόμου σε κλειστές στροφές που έχεις πόδι κάτω ή κλίση και δεν μπορείς να κάνεις πετάλι.

είσαι σίγουρος ότι θες ποδήλατο και όχι ένα μικρό ηλεκτρικό μηχανάκι;
εκτός δρόμου σε κλειστές στροφές η σε νεροφαγωματα η η η είσαι πάντα όρθιος με τα πετάλια οριζόντια αντικριστά ... Βασικές αρχές του MTB . Ακούς εκεί χειρογκαζο στο βουνό

sony
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#707008
mjacob έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Διαφωνώ. Θα το ήθελα πολύ εκτός δρόμου σε κλειστές στροφές που έχεις πόδι κάτω ή κλίση και δεν μπορείς να κάνεις πετάλι.

είσαι σίγουρος ότι θες ποδήλατο και όχι ένα μικρό ηλεκτρικό μηχανάκι; :lol:

Μα δεν ζητάω κάτι που δεν υπάρχει ήδη! Άρα δεν είμαι μόνος μου!
:lol:

@Νίκος Παππάς
Δες λίγο τι μόντες υπάρχουν για τα πατίνια της Xiaomi online να πάθεις πλάκα και να δεις τι θα σου ζητάει ο γιος πολύ σύντομα.
Βέβαια, κάποιοι τα έχουν μετατρέψει σε βαθμό μέσο μεταφοράς, με αναρτήσεις εμπρός - πίσω, κάθισμα, χώρο για την τσάντα με το laptop κλπ κλπ
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#707009 Σε άλλα νέα, μετά από ενδελεχές σκνιπερειο ψάξιμο :shifty: βρήκα ένα τέτοιο:
Εικόνα
https://www.cannondale.com/en-eu/bikes/road/gravel/topstone-alloy/topstone-3

Θα προτιμούσα κάτι τέτοιο πιθανότατα :
https://www.scott-sports.com/global/en/product/scott-speedster-gravel-30-bike?article=280655019
όχι γιατί πιστεύω ότι θα μου έκανε κάποια τρομακτική (ή και γενικά αισθητή) διαφορά, αλλά μάλλον γιατί στα ίδια περίπου λεφτά παίρνεις καλύτερα περιφερειακά.

Αλλά το πρώτο ήταν το μοναδικό σε φυσιολογικά (για το budget μου) λεφτά που έβρισκα διαθέσιμο.

Για να δούμε :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#707010
bujinkan έγραψε:
mjacob έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Διαφωνώ. Θα το ήθελα πολύ εκτός δρόμου σε κλειστές στροφές που έχεις πόδι κάτω ή κλίση και δεν μπορείς να κάνεις πετάλι.

είσαι σίγουρος ότι θες ποδήλατο και όχι ένα μικρό ηλεκτρικό μηχανάκι;
εκτός δρόμου σε κλειστές στροφές η σε νεροφαγωματα η η η είσαι πάντα όρθιος με τα πετάλια οριζόντια αντικριστά ... Βασικές αρχές του MTB . Ακούς εκεί χειρογκαζο στο βουνό

sony

Κατεβαίνεις δηλαδή με όσα σε φουρκέτα, φρενάρεις με το εμπρός για να μειώσεις ταχύτητα και με το πίσω για να τοποθετήσεις το ποδήλατο και δεν σου φαίνεται χρήσιμο το χειρόγκαζο για να φύγεις από την φουρκέτα χωρίς να κάνεις πετάλι στα πρώτα μέτρα;
Τόσο λάθος τα θυμάμαι γμτ;
:vava: :s_sad
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#707017 Τα ηλεκτρικά πατίνια και ποδήλατα έχουν εκτοξεύσει τα ατυχήματα με κατάγματα κνήμης. Καλό είναι να προσέχουν όσοι τα χρησιμοποιούν.

Ένας 50άρης που έπεσε χθες από ηλεκτρικό πατίνι και χειρουργήθηκε σήμερα 3 ώρες...

Το γόνατο έγινε θρύψαλα...

Εικόνα



< >
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#707019
PeterPan έγραψε:Τα ηλεκτρικά πατίνια και ποδήλατα έχουν εκτοξεύσει τα ατυχήματα με κατάγματα κνήμης. Καλό είναι να προσέχουν όσοι τα χρησιμοποιούν.

Ένας 50άρης που έπεσε χθες από ηλεκτρικό πατίνι και χειρουργήθηκε σήμερα 3 ώρες...

Το γόνατο έγινε θρύψαλα...

Εικόνα



< >
Καλά ειδικά όμως τα πατίνια ..τα ποδήλατα πάντα υπήρχαν και απλά τώρα μπορεί να πάνε πιο γρήγορα ...τα πατίνια είναι απλά σκοτωστρες

sony
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#707021 Με τα ποδήλατα το πρόβλημα προκύπτει από τους 60-70άρηδες που ξαναξεκίνησαν να κάνουν ποδήλατο με ηλεκτρικό. Καλό αυτό για την άσκηση, αλλά από την άλλη αυτοί αν πέσουν κάτω, ένα ισχίο, ένα γόνατο ή ένα χέρι θα το σπάσουν δυστυχώς.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#707022
PeterPan έγραψε:Με τα ποδήλατα το πρόβλημα προκύπτει από τους 60-70άρηδες που ξαναξεκίνησαν να κάνουν ποδήλατο με ηλεκτρικό. Καλό αυτό για την άσκηση, αλλά από την άλλη αυτοί αν πέσουν κάτω, ένα ισχίο, ένα γόνατο ή ένα χέρι θα το σπάσουν δυστυχώς.
Από αυτή την οπτική ναι έχεις δίκιο

sony
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#707029 Γι αυτό και προσέχουμε. Κράνος, και εξοπλισμός απαραίτητος. Εγώ θα έλεγα πως πολλοί που το χρησιμοποιούν για καθημερινή μετακίνηση, να πάρουν ένα κράνος μοτοσικλέτας, ένα Open face είναι σχετικά ελαφρύ (<1κιλο) και με σαφώς καλύτερη προστασία από ένα ποδηλατικό. Αν και έχω δει αρκετούς με enduro τύπου σε mtb.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#707052 Νομίζω το Hillmaster είχαν και κάτι φίλοι, μια χαρά ποδήλατο στα νιάτα του.
Αν το θές για δρόμο βάλε κάτι χωρίς καρούμπαλα, αυτό θα κάνει μεγάλη διαφορά. Σε πλάτος μέχρι 1,5 αν θέλεις να πας ακόμα πιο γρήγορα, 1,6-1,75 για μεγαλύτερη άνεση. Αν είναι και ελαφρύ ακόμα καλύτερο.

mjacob έγραψε:Σε άλλα νέα, μετά από ενδελεχές σκνιπερειο ψάξιμο :shifty: βρήκα ένα τέτοιο:...
https://www.cannondale.com/en-eu/bikes/road/gravel/topstone-alloy/topstone-3

Θα προτιμούσα κάτι τέτοιο πιθανότατα :
https://www.scott-sports.com/global/en/product/scott-speedster-gravel-30-bike?article=280655019
όχι γιατί πιστεύω ότι θα μου έκανε κάποια τρομακτική (ή και γενικά αισθητή) διαφορά, αλλά μάλλον γιατί στα ίδια περίπου λεφτά παίρνεις καλύτερα περιφερειακά.

Αλλά το πρώτο ήταν το μοναδικό σε φυσιολογικά (για το budget μου) λεφτά που έβρισκα διαθέσιμο.

Για να δούμε :hmmm:
Μου αρέσουν τα ελβετικά Scott, στα Canondale με ενοχλεί που έχουν το δικό τους pressfit bottom bracket αλλά επίσης μια χαρά είναι. Όπως και τα Merida, Cube, Giant, Trek, Specialized. Το θέμα είναι να βρεις κάποιο καλόν συνδυασμό σε καλή τιμή. Οι μεγάλες μάρκες συχνά είναι πιο ακριβές για τα ίδια πράματα.
Και όσο ψάχνεις θα βρίσκεις λεπτομέρειες πχ κάποιοι έχουν μόνο τα σκέλη του πηρουνιού κάρμπον ενώ άλλοι ολόκληρο μέχρι το τιμόνι, λένε για κάρμπον παλουκόσελο αλλά είναι το ίσιο ή και το κεφαλάκι επάνω που πιάνει στη σέλα κάρμπον, οι τροχοί τι πράμα είναι κλπ.
Αλλά για τόσα λεφτά που δίνεις δεν το συζητάω να μην πάρεις με υδραυλικά δισκόφρενα. Θα βάλω τον g να σε κράξει (δεν είμαι καθόλου καλός στο κράξιμο :lol: , μόνο στο πρήξιμο :whistlink: )