Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#766832 Ερώτηση δύσκολη, τεχνική περισσότερο. Έχω κερδίσει ένα ηλεκτρικό πατίνι, αντιγραφή του κλασικού Xiaomi. Δυστυχώς, είναι κινεζιά, αγνώστων λοιπών στοιχείων για το τι έχει πάνω από ηλεκτρολογικά κλπ.
Μήπως έχετε καμία ιδέα πού θα μπορούσα να το πάω για να δουν γιατί δεν παίζει;
Ήρθε DoA και δυστυχώς, δεν γίνεται να επιστραφεί, αφού θα μου κοστίσει πολύ παραπάνω από όσο αξίζει.
Έλεγα μπας και μπορέσω να το φτιάξω, έστω να δω αν αξίζει για να πάρω κάτι άλλο καλύτερο όταν μπορέσω.
Γνωρίζει κάποιος κάποιον τεχνικό-ηλεκτρονικό που ασχολείται; Το πήγα σε έναν στην Πανόρμου, αλλά μου λέει μόλις το είδε πως δεν αναλαμβάνει.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#766889 Μου βγάζει συνέχεια στο Tik Tok το παρακάτω μαγαζί:
Sui Generis Lab
Βρίσκεται Θεσσαλονίκη, αλλά ο ιδιοκτήτης φαίνεται αρκετά εξυπηρετικός και γνώστης του αντικειμένου. Ίσως αξίζει να κάνεις ένα τηλέφωνο μήπως και σε κατατοπίσει.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#768084 Πρώτη βόλτα για φέτος, στα μισά της διαδρομής παρέα με τη σύζυγο…

Εικόνα


Περίμενα να τα φτύσω από αντοχή, τελικά διαψεύστηκα… Έκανα διάλειμμα γιατί πόνεσε στα τελευταία 5 χλμ ο κολαρίγκος…

Πάντα προβλεπέ

Εικόνα



< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#768089 τι μπλουζα ειναι αυτη γτχμ? :x
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#768091 Η μπλούζα πρέπει να είναι το πιο φθηνό dri fit μπλουζάκι της αγοράς… 2,99€ πρέπει να έκανε… Ξέμεινε στα απούλητα… Για να μη λέμε συνέχεια ότι τα γερμανικά είναι πανάκριβα και χαλάνε…

Γερμανική τεχνολογία made in china.


< >
Άβαταρ μέλους
By nikos
#768162
PeterPan έγραψε:Πρώτη βόλτα για φέτος, στα μισά της διαδρομής παρέα με τη σύζυγο…

Εικόνα


Περίμενα να τα φτύσω από αντοχή, τελικά διαψεύστηκα… Έκανα διάλειμμα γιατί πόνεσε στα τελευταία 5 χλμ ο κολαρίγκος…

Πάντα προβλεπέ

Εικόνα



< >
Καλησπέρα....αν κατάλαβα έχεις το strava σαν εφαρμογή.....είναι καλή και εύκολη στη χρήση να τη βάλω η έχεις να προτείνεις άλλη?
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#768357 Καλησπέρα, ναι έχω το strava και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Εγώ τη χρησιμοποιώ για απλή καταγραφή, δεν τρώει πολλή μπαταρία, σταματά την καταγραφή όταν κάνεις διάλειμμα κτλ. Βέβαια δεν κάνω κάτι το εξεζητημένο.

Σχετικά με διαδρομές υπάρχει το komoot, μπορείς να τη ρίξεις και εκείνη μια ματιά και να δεις ποια σου ταιριάζει.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#768372 Ξεκινάς με strava που έχουν όλοι και αποτελεί σημείο αναφοράς αλλά και σύγκρισης (με τον εαυτό σου και με άλλους). Μετά το ψάχνεις αν τυχόν θέλεις κάτι άλλο. Για τους περισσότερους όμως επαρκεί.

Σήμερα πρωί πρωί λάδωσα αλυσίδα, φούσκωσα λάστιχα, άλλαξα μπαταρία στο βατόμετρο, γέμισα και 2 νερά και πήγα βόλτα 60χλμ. Με έπιασε λάστιχο (slow puncture) κάπου στο πιο μακρινό σημείο της διαδρομής. Ένιωθα το πίσω μέρος λίγο χοροπηδηχτό γιατί είχε μαλακώσει η πίσω ρόδα. Γκρρρρ! Σταμάτησα το επισκεύασα και συνέχισα...
Αυτό που ίσως έχω ξαναπεί είναι το πόσο πολύ πρέπει να πίνεις και να τρως όταν αθλείσαι για πάνω από 45-60 λεπτά. Και κάνει μεγάλη διαφορά, παλιότερα δεν έδινα σημασία αλλά κάπου στην μία ώρα ποδηλασίας με έπιανε μια κούραση, ένιωθα τελειωμένος και πάθαινα κράμπες. Και μετά ήμουνα πιασμένος μέχρι την άλλη μέρα. Πλέον αν και πιέζω περισσότερο αντέχω μεγαλύτερες διαδρομές και την άλλη μέρα μπορώ να ξαναπάω. Βέβαια θέλει και εξοικείωση, αν κάνεις συχνά μεγαλύτερες διαδρομές ο οργανισμός σου προσαρμόζεται και αντέχει καλύτερα.

Πρόσφατα φίλοι πήγανε επίσημη βόλτα 100 μιλίων (160χλμ, Λονδίνο-Έσσεξ) και επειδή ήταν επίπεδη ήταν λέει εύκολη.
Άλλοι σήμερα πάνε Λονδίνο-Μπράιτον, περί τα 90-100χλμ αλλά με ανηφόρες, με πιο γνωστή ένα λόφο κάπου μετά τα 80xλμ με 1,5χλμ με μέση κλίση 9,3% (μέγιστη 16%). Ξαναγίνεται στις 11 Σεπτεμβρίου και μου λέει κάποιος να πάμε αλλά δεν τολμώ, η μεγαλύτερη διαδρομή που έχω κάνει είναι 89χλμ και επειδή πίεζα στο πρώτο μισό ήμουν γκόλ στην επιστροφή. Θέλω προετοιμασία και σε αποστάσεις και σε ανηφόρες.
Αλλά νομίζω με σωστό pacing (κοινώς να κρατιέμαι και να μη ζορίζομαι, βοηθάει αν έχεις παρέα αντίστοιχων ικανοτήτων) και διατροφή, τις αποστάσεις τις έχω. Οι ανηφόρες όμως εκτός από pacing θέλουν και προπόνηση. Το βατόμετρο βοηθάει να ξέρεις πόσο πρέπει να πιέσεις αλλά για να ανέβεις ανηφόρες πρέπει να έχεις ασκηθεί σε ανηφόρες, δεν υπάρχει άλλο κόλπο.
Άβαταρ μέλους
By nikos
#768378
PeterPan έγραψε:Καλησπέρα, ναι έχω το strava και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Εγώ τη χρησιμοποιώ για απλή καταγραφή, δεν τρώει πολλή μπαταρία, σταματά την καταγραφή όταν κάνεις διάλειμμα κτλ. Βέβαια δεν κάνω κάτι το εξεζητημένο.

Σχετικά με διαδρομές υπάρχει το komoot, μπορείς να τη ρίξεις και εκείνη μια ματιά και να δεις ποια σου ταιριάζει.
sknipper έγραψε:Ξεκινάς με strava που έχουν όλοι και αποτελεί σημείο αναφοράς αλλά και σύγκρισης (με τον εαυτό σου και με άλλους). Μετά το ψάχνεις αν τυχόν θέλεις κάτι άλλο. Για τους περισσότερους όμως επαρκεί.

Σήμερα πρωί πρωί λάδωσα αλυσίδα, φούσκωσα λάστιχα, άλλαξα μπαταρία στο βατόμετρο, γέμισα και 2 νερά και πήγα βόλτα 60χλμ. Με έπιασε λάστιχο (slow puncture) κάπου στο πιο μακρινό σημείο της διαδρομής. Ένιωθα το πίσω μέρος λίγο χοροπηδηχτό γιατί είχε μαλακώσει η πίσω ρόδα. Γκρρρρ! Σταμάτησα το επισκεύασα και συνέχισα...
Αυτό που ίσως έχω ξαναπεί είναι το πόσο πολύ πρέπει να πίνεις και να τρως όταν αθλείσαι για πάνω από 45-60 λεπτά. Και κάνει μεγάλη διαφορά, παλιότερα δεν έδινα σημασία αλλά κάπου στην μία ώρα ποδηλασίας με έπιανε μια κούραση, ένιωθα τελειωμένος και πάθαινα κράμπες. Και μετά ήμουνα πιασμένος μέχρι την άλλη μέρα. Πλέον αν και πιέζω περισσότερο αντέχω μεγαλύτερες διαδρομές και την άλλη μέρα μπορώ να ξαναπάω. Βέβαια θέλει και εξοικείωση, αν κάνεις συχνά μεγαλύτερες διαδρομές ο οργανισμός σου προσαρμόζεται και αντέχει καλύτερα.

Πρόσφατα φίλοι πήγανε επίσημη βόλτα 100 μιλίων (160χλμ, Λονδίνο-Έσσεξ) και επειδή ήταν επίπεδη ήταν λέει εύκολη.
Άλλοι σήμερα πάνε Λονδίνο-Μπράιτον, περί τα 90-100χλμ αλλά με ανηφόρες, με πιο γνωστή ένα λόφο κάπου μετά τα 80xλμ με 1,5χλμ με μέση κλίση 9,3% (μέγιστη 16%). Ξαναγίνεται στις 11 Σεπτεμβρίου και μου λέει κάποιος να πάμε αλλά δεν τολμώ, η μεγαλύτερη διαδρομή που έχω κάνει είναι 89χλμ και επειδή πίεζα στο πρώτο μισό ήμουν γκόλ στην επιστροφή. Θέλω προετοιμασία και σε αποστάσεις και σε ανηφόρες.
Αλλά νομίζω με σωστό pacing (κοινώς να κρατιέμαι και να μη ζορίζομαι, βοηθάει αν έχεις παρέα αντίστοιχων ικανοτήτων) και διατροφή, τις αποστάσεις τις έχω. Οι ανηφόρες όμως εκτός από pacing θέλουν και προπόνηση. Το βατόμετρο βοηθάει να ξέρεις πόσο πρέπει να πιέσεις αλλά για να ανέβεις ανηφόρες πρέπει να έχεις ασκηθεί σε ανηφόρες, δεν υπάρχει άλλο κόλπο.
Όχι παιδιά..... απλή καταγραφή θέλω να κανω για να ξέρω πόσα χλμ έχω κάνει, που πήγα πάνω στο χάρτη κλπ
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#768404
nikos έγραψε:
PeterPan έγραψε:Καλησπέρα, ναι έχω το strava και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Εγώ τη χρησιμοποιώ για απλή καταγραφή, δεν τρώει πολλή μπαταρία, σταματά την καταγραφή όταν κάνεις διάλειμμα κτλ. Βέβαια δεν κάνω κάτι το εξεζητημένο.
Σχετικά με διαδρομές υπάρχει το komoot, μπορείς να τη ρίξεις και εκείνη μια ματιά και να δεις ποια σου ταιριάζει.
sknipper έγραψε:Ξεκινάς με strava που έχουν όλοι και αποτελεί σημείο αναφοράς αλλά και σύγκρισης (με τον εαυτό σου και με άλλους). Μετά το ψάχνεις αν τυχόν θέλεις κάτι άλλο. Για τους περισσότερους όμως επαρκεί....
Όχι παιδιά..... απλή καταγραφή θέλω να κανω για να ξέρω πόσα χλμ έχω κάνει, που πήγα πάνω στο χάρτη κλπ
Τότε δεν χρειάζεται να κοιτάξεις αλλού.
Aν σε ενδιαφέρει να ξέρεις αν πήγες σε μέρη που δεν έχεις ξαναπάει τότε το Wandrer.earth συνδέεται με το strava και σου λέει σε κάθε διαδρομή πόσα καινούργια χλμ έχεις κάνει.
Πχ δες αυτόν που το χρησιμοποιεί, κάτω από τον τίτλο έχει αυτόματη εισαγωγή από το windsock (σχετικό με τον αέρα) και μετά αυτόματη εισαγωγή από το wandrer.earth για το πόσα καινούργια χλμ κάλυψε.
https://www.strava.com/activities/7328352098
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#768405 Εδώ και ενάμιση μήνα είμαι χωρίς ποδήλατο από βλάβη στη Μανέτα των ταχυτήτων. Η Shimano αναγνώρισε ότι είναι δικό τους το πρόβλημα και θα καλύψει το κόστος αντικατάστασης του ultegra, αλλά… δεν υπάρχει το ανταλλακτικό. Μπορεί να κάνει μήνες να έρθει και ενδιάμεσα η κοιλιά μεγαλώνει.

Εξετάζουμε διάφορες λύσεις με το τοπικό κατάστημα (αναβάθμιση σε ultegra Di2, ή ακόμα και Dura Ace), τα οποία όμως επίσης δεν υπάρχουν.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#768684 Γενικά υπάρχει παγκόσμια έλλειψη πολλών πραγμάτων με το COVΙD. Εγώ βλαστήμησα να βρω τακάκια... (τελικά βρήκα στο Decathlon)
Μήπως να έψαχνες σε μτχ να κάνεις τη δουλειά σου μέχρι να έρθει επίσημα; Και μετά το πουλάς όσο το πήρες, ζήτηση υπάρχει. Και από 105 αν είναι 11τάχυτο πρέπει να κάνει. Di2 πρέπει να ξεφεύγει πολύ άσε που έχεις καλώδια, μπαταρία που θα πρέπει να φορτίζεις...
Αλήθεια τι έχει πάθει, τι δεν κάνει; Έσπασε, λύγισε, φθορά σε γρανάζι; Δεν μαστορεύεται προσωρινά;