Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#530417
cmarin έγραψε:Οπως λένε όλοι οι φίλοι του ποδηλάτου, "κάθε κώλος θέλει τη σέλα του". Μπορεί κάποια που σε έναν να είναι ιδανική σε άλλον να μην βολέψει καθόλου. Στο δικό μου έχω σέλα 9 χρόνια τώρα, αλλά άλλαξα 5 μέχρι να τη βρω.
Η Specialized έχει demo σέλες που στην δίνει για μία βδομάδα να τη δοκιμάσεις. Διάλεξα την μεσαία σειρά (και σε τιμή) και μετά την αγόρασα. Το κάνουν όλοι οι αντιπρόσωποι της και σε μετράνε.
Δοκίμαζα και σέλες φίλων. Αλλάζαμε παλουκόσελα για μερικές μέρες (κάτι Fisic & Selle Italia ήταν πάρα πολύ καλές, αλλά έχουν πάρα πολλά μοντέλα).
Αν και μου αρέσει να ψάχνω σε βάθος τις αγορές μου αποφάσισα να μην εμβαθύνω σε σέλλες. Οπότε πολύ σωστά όλα αυτά αλλά δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε την όρεξη να πηγαίνω να με πωπομετράνε και να με μελετάνε ούτε να κάνω αλλαξοσελλιές (βασικά σε υποχρεώνουν να αγοράσεις τη μάρκα τους) και για αυτό ρώτησα. Μήπως υπάρχει κάποια μισο-εγγυημένη πασπαρτού σέλλα. Αφού το έψαξα λίγο βρήκα μία που μοιάζει να πληροί τον ορισμό, καλή για δρόμο, εκτός δρόμου και πόλη, σε καλή τιμή με πολύ καλά σχόλια από πάρα πολύ κόσμο σε πάρα πολλά μέρη και την παρήγγειλα.
http://www.tredz.co.uk/.Charge-Spoon-Saddle_65215.htm
Περισσότερα όταν δοκιμαστεί.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#530608 Αγορα ποδηλατικου κολαν (σορτς). Τι επιλεγουμε οσον αφορα την προστασια; Βλεπω καποια με ενισχυση gel, δεν θα "αναβουν" τα απαυτα σου μετα απο λιγο; :hmmm:
Πχ
https://www.ebay.com/itm/Cycling-Shorts-Gel-Padded-Outdoor-Shockproof-MTB-Bicycle-Road-Tights-Size-S-3XL/253499662879?_trkparms=aid%3D555018%26algo%3DPL.SIM%26ao%3D2%26asc%3D53210%26meid%3Db10b42ec2a374c509ac5d32cc94de0dc%26pid%3D100005%26rk%3D3%26rkt%3D12%26sd%3D271257294182%26itm%3D253499662879&_trksid=p2047675.c100005.m1851

:hmmm:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#530797 Προσθέτεις κάτι ανάμεσα στα πεντάλια και τον πωπό σου οπότε μπορεί να χρειαστεί να χαμηλώσεις λίγο τη σέλλα.
Δεν προβλέπεται να φοράς εσώρουχο, απευθείας το σορτσάκι. Με εσώρουχο εκτός από την θέρμανση μπορείς να έχεις και σημεία τριβής-τσιμπήματος.

Εμένα μόλις ήρθε η καινούργια σέλλα, καλή φαίνεται. Φτιάχνω βαλίτσες όμως και δεν ξέρω αν θα προλάβω να την τοποθετήσω και να την δοκιμάσω.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#530799
sknipper έγραψε:Δεν προβλέπεται να φοράς εσώρουχο, απευθείας το σορτσάκι. Με εσώρουχο εκτός από την θέρμανση μπορείς να έχεις και σημεία τριβής-τσιμπήματος.
.

Εεεεε;
Εγώ μια χαρά φοράω και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Χωρίς εσώρουχο..scary thought
Άβαταρ μέλους
By g8777
#530800 :hmmm: :hmmm: :hmmm:

Τι χωρις εσωρουχο :help:

Και αν το ειχε φορεσει ο Κιλο πριν; :hmmm:



:inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#530806
g8777 έγραψε:


:inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:


με στρινγκ θα βολεβει καλυτερα.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#530807
g8777 έγραψε::hmmm: :hmmm: :hmmm:

Τι χωρις εσωρουχο :help:

Και αν το ειχε φορεσει ο Κιλο πριν; :hmmm:



:inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:
Είναι εντάξει, κάνω μπάνιο κάθε Παρασκευή
Άβαταρ μέλους
By Nettos
#530812 Οντως τα ποδηλατικά κολάν φοριούνται χωρίς εσώρουχο για τον λόγο που ανέφερε ο sknipper.
Μετα απο κάθε προπόνηση πλύσιμο και είσαι οκ.

Αν δείτε και τα μαξιλαράκια έχουν επάνω σήματα, πιστοποιήσεις οτι είναι φιλικα προς το δερμα κτλ.

Αυτα τουλάχιστον ισχύουν για τα κολάν απο επωνυμες εταιρίες του χωρου.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#530818 Πιο πολυ για δοκιμη το πηρα (γι αυτο και 12 ευρω, δεν ηθελα να τα κλαιω) για να δω αν θα βολεψει το gel.


Οσον αφορα το χωρις εσωρουχο , δεν πα να το πιστοποιει και ο Elon Musk :shifty: χωρις Μινερβα ΔΕΝ το φοραω. :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#535933
sknipper έγραψε:
cmarin έγραψε:Οπως λένε όλοι οι φίλοι του ποδηλάτου, "κάθε κώλος θέλει τη σέλα του". ...Δοκίμαζα και σέλες φίλων. Αλλάζαμε παλουκόσελα για μερικές μέρες ...
Αν και μου αρέσει να ψάχνω σε βάθος τις αγορές μου αποφάσισα να μην εμβαθύνω σε σέλλες. ...Μήπως υπάρχει κάποια μισο-εγγυημένη πασπαρτού σέλλα. Αφού το έψαξα λίγο βρήκα μία που μοιάζει να πληροί τον ορισμό, ...
http://www.tredz.co.uk/.Charge-Spoon-Saddle_65215.htm
Περισσότερα όταν δοκιμαστεί.
Λοιπόν όπως είχα πει η σέλλα ήρθε την ώρα που έφευγα για διακοπές. Γύρισα, την τοποθέτησα και πλέον έχω σχηματίσει άποψη.
Δεν ασχολήθηκα με ακριβείς μετρήσεις ύψους και εμπρός πίσω απλά την έβαλα έπαιξα λίγο μπρος πίσω, έπαιξα και με την κλίση και τέρμα.
Δείχνει πολύ πιο όμορφη από την παλιά.
Αν και ελαφρότερη και φαινομενικά σκληρότερη με πολύ λιγότερη μαλακωσιά περνάει πολύ πιο ομαλά πάνω από ανωμαλίες. Μάλλον έχει να κάνει με τον σκελετό ή τον τρόπο καθίσματος. Μου αρέσει που δίνει περισσότερα περιθώρια επιλογής (είναι λίγο πιο μακρύ το ρύγχος οπότε επιλέγεις πόσο εμπρός πίσω θέλεις να είσαι ανάλογα με την επιθετικότητα της στιγμής ή την καλύτερη άνεση).
Δεν την δοκίμασα ακόμα σε μεγάλη διαδρομή αλλά για τυφλή αγορά 18.79 λιρών προς το παρόν μια χαρά σέλλα μου φαίνεται.

Με την ευκαιρία έκατσα και ρύθμισα ντίζες φρένων, τακάκια να πιάνουν πιο σωστά (μεγάλη βελτίωση στα εμπρός, τα πίσω αν και τα χάραξα και τους άλλαξα μεριά συνεχίζουν το ενοχλητικό σφύριγμα), όρια ντεραγιέ και ντίζες ταχυτήτων (ξαναβρήκα και 1-2 γρανάζια που δεν έμπαιναν), λίπανα και ότι κινείται, χαμήλωσα λίγο το τιμόνι για πιο αεροδυναμική στάση (στο παλαιού τύπου mountain :lol: ), βρήκα ότι ένα δαχτυλίδι σφίγγει με το χέρι λίγο το λαιμό μειώνοντας τον τζόγο, έβγαλα ό,τι περίσσευε (να ελαφρύνει το εργαλείο :yahoo: ) παλιά βάση λουκέτου, βάση τηλεφώνου (από πριν πάρω ρολόι που τα μετράει όλα), σύστημα ενσύρματου υπολογιστή ποδηλάτου του 1994. Και ξαναέβαλα την κόρνα, κεφάλι κάποιου τζόκερ ή Robin βοηθού του Batman (που είναι και το όνομα του ποδηλάτου μου) που το πατάς και σφυράει.
Επόμενη βελτίωση, χρειάζομαι τακάκια... και φαίνεται ότι το σύστημα φρένων cantilever δεν είναι και τόσο συνηθισμένο, μειωμένη ποικιλία παρατηρώ και διαφορετικές διαστάσεις. Άραγε έχει νόημα να βάλω 70χλμ αντί για 50 που νομίζω είναι τα δικά μου; Ή μήπως τα 70 είναι για μεγαλύτερους τροχούς και στους 26αρηδες δεν ταιριάζουν;