Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#557791 Είμαι κι εγώ 1.93. Το τελευταίο μου ποδήλατο αγοράστηκε απ'έξω, χωρίς δοκιμή. Πήρα τον μεγαλύτερο διαθέσιμο σκελετό, 2XL. Είχα την ανησυχία μου μήπως παραείναι μεγάλο. Μόλις έκατσα πάνω, κούμπωσα. Ήταν τέλειο.
Γενικώς, στο ύψος μας, έχουμε το προνόμιο ότι δε χρειάζεται να πονοκεφαλιάζουμε μεταξύ δύο μεγεθών. Να τα οδηγήσουμε. Ή να ανοίγουμε θέματα στα φόρουμ και να καταφεύγουμε σε εξειδικευμένες μετρήσεις, όπως κάνουν πωρωμένοι σε ποδηλατικά φόρουμ. Απλώς επιλέγουμε το μεγαλύτερο δυνατό νούμερο.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#557920 Σήμερα πέρασα από τον Γατσούλη επί της Κηφισού. Για trekking με χαλαρή θέση οδήγησης μου πρότειναν το Orbea Comfort 10 σε μέγεθος XL (για 1,85μ έως 2,08μ). Όντως, πολύυυ άνετο. Έχει ρυθμιζόμενο λαιμό που το έφερε στα μέτρα που το θέλω. Ψήνομαι.

Μόνο μείον η τιμή. Φτάσαμε πλέον τα €679 (€620 τελική τιμή)
Άβαταρ μέλους
By Silberpfeil
#564639
Dimsabas έγραψε:Το ΜΤΒ περιέχει πολλά διαφορετικά είδη ποδηλασίας. Από το marathon που είναι κάλυψη μεγάλων αποστάσεων (σα να λέμε κούρσα στο χώμα, στο περίπου) μέχρι το downhill. Αυτά είναι τα δύο άκρα. Ενδιάμεσα θα βρεθούμε το XC (cross country), το All Mountain, το Enduro, το Freeride.

Αν πάρουμε δύο χομπίστες, έναν κουρσά κι έναν νταουνχιλά, οι διαφορές είναι φοβερές. Ο ένας υπερελαφρύς, προσηλωμένος στην προπόνηση, στις ζώνες παλμών, ερωτευμένος με το Strava. Θεωρεί ότι η βόλτα είναι άκυρη αν δεν την ανεβάσει στο Strava.

Ο άλλος χοντρός, θεωρεί ότι η βόλτα είναι άκυρη αν δεν πιει μπύρα στο τέλος.


Dimsabas έγραψε:Το ΜΤΒ περιέχει πολλά διαφορετικά είδη ποδηλασίας. Από το marathon που είναι κάλυψη μεγάλων αποστάσεων (σα να λέμε κούρσα στο χώμα, στο περίπου) μέχρι το downhill. Αυτά είναι τα δύο άκρα. Ενδιάμεσα θα βρεθούμε το XC (cross country), το All Mountain, το Enduro, το Freeride.

Αν πάρουμε δύο χομπίστες, έναν κουρσά κι έναν νταουνχιλά, οι διαφορές είναι φοβερές. Ο ένας υπερελαφρύς, προσηλωμένος στην προπόνηση, στις ζώνες παλμών, ερωτευμένος με το Strava. Θεωρεί ότι η βόλτα είναι άκυρη αν δεν την ανεβάσει στο Strava.

Ο άλλος χοντρός, θεωρεί ότι η βόλτα είναι άκυρη αν δεν πιει μπύρα στο τέλος.




Εντάξει, υπάρχουν και “κουρσάδες” χομπίστες που τους αρέσει μια μπυριτσα ή ένα dram το βράδυ αφού έχουν καθαρίσει το ποδήλατό τους ειδικά αν αποτελεί την τέλεια ευκαιρία για να συζητήσουν τα της διαδρομής ή πιο θα είναι το επόμενο gran fondo

Το MTB, από την άλλη είχα την εντύπωση ότι απαιτεί πραγματικά δυνατό κορμό. Σαν εικόνα είναι πιο ανέμελο (εικόνα που την βλέπεις και στους περισσότερους χομπίστες νταουνχιλαδες) αλλά νόμιζα ότι σωματικά μπορεί να είναι εξίσου αν όχι πιο απαιτητικό σαν χόμπι από τον δρόμο.

< 4A >
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#564641 "Πραγματικά δυνατό" όχι, στοιχειωδώς δυνατό ναι.
Οι πρωταθλητές δρόμου είναι άπιαστοι στα αθλητικά προσόντα τους, αυτοί του downhill είναι ικανοί αθλητές αλλά όχι κάτι ακραίο όπως οι άλλοι. Λογικό αφού εκεί τον πρώτο λόγο έχει η τεχνική κι όχι η αντοχή.

Τέλος πάντων, όλα αυτά έχουν μικρή σημασία, το θέμα είναι να κάνουμε αυτό που μας γεμίζει. Προσωπικά προτιμώ το ΜΤΒ. Έχω όμως και τα δύο είδη ποδηλάτου γιατί είναι κόσμοι συμπληρωματικοί.
Άβαταρ μέλους
By Silberpfeil
#564655 Το ’πιασα

Συμφωνώ απόλυτα!
Κάποια στιγμή σκοπεύω να πάρω ένα mtb και πιστεύω ότι μπορεί βοηθάει κάποιον (χομπίστα τουλάχιστον) να γίνει καλύτερος και στην ποδηλασία δρόμου. Το κακό είναι ότι δεν βλέπω κάποιο ορατό σημείο στο οποίο θα έχουν εξαντληθεί όλα όσα θέλω να πάρω για το κουρσάκι μου (και εμένα όταν είμαι πάνω σε αυτό) και συνεπώς το mtb αναγκάζεται να περιμένει.

< 4A >
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#564666 Το ΜΤΒ θα το πάρεις γιατί θα γουστάρεις βόλτες στο βουνό, κουβεντούλα με τους φίλους κι εξερεύνηση. Επίσης επειδή βαρέθηκες να αγωνιάς αν θα σε πατήσει κανείς στο δρόμο.

Μην το πάρεις για να γίνεις πιο γρήγορος με την κούρσα, τσάμπα τα χρήματα κι οι ώρες. Ρίξε τα ίδια φράγκα και τις ώρες στο κουρσί και θα απογειωθείς.
Άβαταρ μέλους
By Silberpfeil
#564693 Thanks!
Η εξερεύνηση το οποίο σημαίνει φύση και τοπία (και η παρέα) είναι τα πιο σημαντικά και για εμένα.

< 4A >
Άβαταρ μέλους
By Silberpfeil
#564742 Πολύ όμορφα!
Δεν έχω επισκεφθεί ποτέ την περιοχή (μένω στην επαρχία) αλλά η δυνατότητα που έχει κάποιος να βρεθεί σε τέτοια μέρη ενώ κατοικεί κοντά σε αστική περιοχή είναι πάρα πολύ σημαντική για εμένα. Μάλιστα ένας (από τους πόλους) λόγους κατά διαμονής μεγάλου χρονικού διαστήματος στην πρωτεύουσα είναι ο φόβος ότι μπορεί πάνω από τα 2/3 του χρόνου ποδηλασίας να καταναλώνονται σε άσχημα μέρη.

Αν και με την κούρσα δεν μπορεί κάποιος να έρθει σε τόσο άμεση επαφή με την φύση όσο με ένα mtb, στην περιοχή των Ιωαννίνων, μια από τις ομορφότερες διαδρομές που θα συνιστούσα περιλαμβάνει την Καρίτσα (1η φωτογραφία), την Ζίτσα (2η - Οινοποιείο (και αποστακτήριο) του Κτήματος Γκλίναβου), την Λιγοψά (4η), και από εκεί επιστροφή προς τα Ιωάννινα μέσω Γαβρισιών (5η) και κάτω από την Ασφάκα (6η).ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

< 4A >
Άβαταρ μέλους
By Silberpfeil
#564812
Dimsabas έγραψε:Καλές βόλτες λοιπόν στα Ιωάννινα.

Καλές και ασφαλείς για όλους μας.

< 4A >
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#566134 Μιας και είμαστε του αγίου Βαλεντίνου είμαστε επίσης έτοιμοι για την καινούργια σαιζόν.

Εικόνα
6.8 κιλά :inlove:

Εικόνα
7.7 κιλά :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#566224 Τι παράξενη μίξη είναι αυτή; Είναι από τις πρώτες υλοποιήσεις κάρμπον πλαισίων πριν κάμποσα χρόνια; Αποσκοπεί σε κάτι άλλο, δηλαδή μεγαλύτερη αντοχή; Δεν έχω ξαναδεί κάτι αντίστοιχο, φώτισέ μας.