Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JBT
#648934 Τότε καλά έκανες

Στην ίδια φάση φίλος πήρε 27,5 και το πηγαίνει μια χαρά
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#648943 Είχε δοκιμάσει (για κανένα 2ωρο, δεν κατέβαινε) των ξαδελφιών του στις ίδιες διαστάσεις και του άρεσε πολύ.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#649008 Περί κράνους.
Μάλλον υπάρχουν σχήματα για να ταιριάζουν στα κεφάλια. Εντελώς τυχαία αυτό που πήρα για μένα και ένα άλλο για την κόρη μας ταιριάζουν. Αλλά δεν ταιριάζουν στην σύζυγο, τα βρίσκει πολύ στενά στα πλάγια. Αντίθετα εγώ βρίσκω κάποια μοντέλα του Decathlon που δοκίμασα πολύ πλατιά. Μάλλον η γυναίκα μου έχει πιο στρογγυλό κεφάλι ενώ εγώ και η κόρη μου πιο μακρουλά (στο εμπρός πίσω).
Αυτό το αναφέρω για να είστε ψυλλιασμένοι.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#650189 Βλέπουμε ποδήλατο για τη :inlove: . Έχει ένα Ideal comfort 20ετίας από τότε που πέρασε στο γυμνάσιο, το οποίο θέλει να το αλλάξει γιατί θέλει να πάει σε κάτι πιο άνετο κ στα μέτρα της. Βέβαια τώρα μια φορά τον χρόνο έκανε ποδήλατο, τώρα είδε εμένα κ τον μικρό με τα ποδήλατα, είδε το καθισματάκι για τον μπέμπη που πήρα και μπήκε στο τρυπάκι.

Έχουμε κ λέμε: θέλουμε trecking γύρω στα 700€. Προτιμώ τα cube γιατί είμαι ευχαριστημένος. Αλλά κ οποιαδήποτε άλλη πρόταση δεκτή.
Από τα 2 που παραθέτω, ποιο αξίζει παραπάνω για τα περιφερειακά του? Γενικά δε θέλει λασπωτήρες. Εμένα μου αρέσει περισσότερο το Nature exc. Πιστεύω πως για το ποδήλατο που κάνει κ τα 2 αρκούν. Δε θέλω να έχω πολλά πάρε δώσε με ζημιάρικες σειρές περιφερειακών όσο γίνεται.

https://www.cube.eu/nc/watchlist/

@jbt: όπως βλέπω έχουν όλα αμορτισέρ μπροστά... δε γίνεται να το αποφύγω στη cube. :hmmm:

Ουσιαστική διαφορά βλέπω στις πίσω ταχύτητες και τον λαιμό... Το ideal εχει deore βλέπω. Η XT τί λέει?
Άβαταρ μέλους
By JBT
#650201 Καλά ρε πήγαινε γυμνάσιο πριν 20 χρόνια;;;1

Εκεί σταμάτησα να διαβάζω
Άβαταρ μέλους
By JBT
#650203 Καλά οκ επειδή διάβασα λίγο παρακάτω, αυτό το "είμαι ευχαριστημένος από το τάδε" δεν ισχύει και πολύ πολύ στα ποδήλατα, ειδικά για τη φάση που τα θέλουμε εμείς ΟΛΟΙ

(Εξαίρεση ο Τρύφωνας λογικό ακούγεται)
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#650211 Βαθια γνωση οπως παντα, ακομα περιμενουμε το περφορμανς με τα κεφτεδακια και τις μπανανες... :s_wacko
Άβαταρ μέλους
By g8777
#650214
PeterPan έγραψε:Βλέπουμε ποδήλατο για τη :inlove: . Έχει ένα Ideal comfort 20ετίας από τότε που πέρασε στο γυμνάσιο, το οποίο θέλει να το αλλάξει γιατί θέλει να πάει σε κάτι πιο άνετο κ στα μέτρα της. Βέβαια τώρα μια φορά τον χρόνο έκανε ποδήλατο, τώρα είδε εμένα κ τον μικρό με τα ποδήλατα, είδε το καθισματάκι για τον μπέμπη που πήρα και μπήκε στο τρυπάκι.

Έχουμε κ λέμε: θέλουμε trecking γύρω στα 700€. Προτιμώ τα cube γιατί είμαι ευχαριστημένος. Αλλά κ οποιαδήποτε άλλη πρόταση δεκτή.
Από τα 2 που παραθέτω, ποιο αξίζει παραπάνω για τα περιφερειακά του? Γενικά δε θέλει λασπωτήρες. Εμένα μου αρέσει περισσότερο το Nature exc. Πιστεύω πως για το ποδήλατο που κάνει κ τα 2 αρκούν. Δε θέλω να έχω πολλά πάρε δώσε με ζημιάρικες σειρές περιφερειακών όσο γίνεται.

https://www.cube.eu/nc/watchlist/

@jbt: όπως βλέπω έχουν όλα αμορτισέρ μπροστά... δε γίνεται να το αποφύγω στη cube. :hmmm:

Ουσιαστική διαφορά βλέπω στις πίσω ταχύτητες και τον λαιμό... Το ideal εχει deore βλέπω. Η XT τί λέει?


Τρεκινγκ λαστ γιαρ.

Δις γιαρ:

https://www.cube.eu/uk/2020/bikes/urban/hyde/cube-hyde-blacknyellow-2020-trapeze/
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#650222 Σιάχτηκε ο "στόχος". Ideal Target του 2006, που έμεινε σε ακινησία από το 2014 όταν έδωσε πόνο στα ατελείωτα Νέος Μαρμαράς - πόρτο Κουφό και πίσω κατακαλόκαιρο κάθε μέρα.

Αλλάχτηκαν τα σάπια λάστιχα, έβαλα τα conti τα αυτά , σαμπρέλες, περάστηκε μια τρόμπα να συμπληρώνω πίεση πού και πού, σπρέι στις μανέτες των deore που γίναν ξανά βούτυρο. Το σύστημα φρένων παρέμεινε το ίδιο καθότι κρίθηκε μη απαραίτητο για κάποια αλλαγή. Βρήκα το κράνος μου , βρήκα τα custom giordana γάντια μου, τσίμπησα ένα cadence garmin αισθητήριο και έφυγα για ...

βόλτα το τετράγωνο.

:lol: :lol:
Αγαπημένο κλικ, κατεβαίνοντας για las bandidas Τορώνης...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By drdino
#650226 Και κάπως έτσι ο κορωνοϊός επεκτείνεται
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#650230 Εικόνα

Εγώ έβαλα λάστιχα Schwalbe Smart Sam 26x2,10 . Ανέβηκα στο φάρδος από τα 1,90 Kenda που φορούσε.

Η σέλα φαίνεται στον θεό, πόσο μεγάλο είναι το παλούκι;! Αλλά εκεί είναι το πόδι στο σωστό μήκος... Για μες την πόλη για μένα το προορίζω πλέον, κανένα σούπερ μάρκετ κτλ.


< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#650255 Συμγωνώ με τον g, όχι τρέκκινγκ πήγαινε για urban/leisure.

Για βόλτα στο σούπερ μάρκετ με 2,1 λάστιχο! :dizzy: Πόσο μαζόχας μπορεί να είσαι; Εκτός αν μένεις σε ορεινό καταφύγιο....
Μια χαρά είναι το ποδήλατο, βάλε ένα ασφάλτινο λάστιχο, όχι φαλακρό κούρσας, κάτι σαν κι αυτό που έβαλε ο jimclark να βρείτε την υγειά σας.

Και τι έχθρα τραβάτε με τους λασπωτήρες. Εκτός αν ποδήλατο πάτε μόνο με καλό καιρό και σε στεγνό δρόμο.

Η κόρη (9) σήμερα μου λέει μπαμπά το επόμενο ποδήλατό μου να είναι από αυτά με το αγωνιστικό τιμόνι..... Μάλλον είδε κάποιο παιδάκι πιο μικρό από αυτήν με τέτοιο και μπριζώθηκε. Θα δείξει...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#650271 Πέτυχα έναν γείτονα με ένα Bianchi και μου φάνηκε πολύ όμορφο. Τσέκαρα από τιμές, και εννοείται υπάρχουν για όλα τα γούστα, αλλά με ούτε 500€ παίρνεις το παρακάτω, που μου φαίνεται μια χαρά για τα χρήματα που ζητάει. Δεν θυμάμαι όμως να προτείνονται τα συγκεκριμένα εδώ, μόνον Cube και Idéal συνήθως. Υπάρχει λόγος;
https://www.bianchi.gr/el/bicycles/view/3183