Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#609264
KiloMeater έγραψε:Άλλο, θελω να βάλω mad guards , ειναι universal αυτα ε;
Υπάρχουν διάφορα. Μερικοί έχουν τα δικά τους ειδικά για να ταιριάζουν αλλά σε κοινό ποδήλατο υπάρχουν γνωστές μάρκες (SKS μάλλον η γνωστότερη, καλύτερη) για φτερά.
Αν όμως απλά θέλεις μισά φτερά για να μην πετάνε τα λάστιχα νερό λάσπη στα πόδια σου και τον πωπό σου τότε βρίσκεις με κάτω από 5 λίρες/ευρώ. Αυτά μπαίνουν ακόμα και σε ποδήλατο που δεν έχει τα ειδικά μάτια για να μπούνε τα στάνταρ φτερά.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#610131 Πρώτη φορά αύριο που θα πάω βόλτα με γείτονα συνάδελφο.
Γύρω στα 55χλμ round trip (όλα ποδηλατόδρομος παραποταμια) , ελπίζω να ταιριάξει ο ρυθμός μας.
Μου λέει το ξέρω το μέρος όταν φτάσουμε έχει κάτι ωραίους μεζέδες κρασιά.... Να δω πως θα γυρίσουμε άμα αρχίσει να πίνει. Μοσχοβιτης ο Νικολάι....
Άβαταρ μέλους
By g8777
#610135 Ωχ. Εγω για αλλο θα φοβομουν με τον Ρωσο. :lipsealed:

Ειναι πολυ ερημικη η διαδρομη; :lipsealed: :lipsealed: :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#610140 Χαλαρά , τα φορτώνετε και γυρνάτε με το τρένο.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#610268 Φοβερή βόλτα, φοβερο φθινόπωρο, δεν έχω λόγια. Τελικά περίπου 65χλμ, βγήκε άνετα και χαλαρά, δεν κουράστηκα καθόλου.
Βάλαμε τα ποδήλατα και σε μια βάρκα να μας περάσει απέναντι.
Το ποδήλατο εξαιρετικό, δεν θα μπορούσα να ζητήσω κάτι παραπάνω.
Τελικά το βγάλαμε μονορούφι, ούτε κατουρημα, στο τέλος μόνο όταν φτάσαμε στο σπίτι μου κοντά ήπιαμε μπύρες (και σουπα κολοκύθας )σε μια ταβέρνα με ωραία αυλή και λιακάδα.
Σκέφτομαι ήδη την επόμενηΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#610275 Πολύ όμορφη διαδρομή.
Στη φωτό που έχεις στηρίξει το ποδήλατο στο σκαλοπάτι είναι πιο εύκολο (και καλύτερο για τις ρόδες) να το στηρίξεις με το πετάλι. Πας το πετάλι έτσι ώστε να ακουμπήσει στο σκαλί σε θέση ακριβώς πίσω από το κατώτερο σημείο.
Σε τι ταχύτητες παίζατε; Καταγράφεις τίποτα με κάποιο πρόγραμμα (Strava κλπ);
Η σέλλα δεν είναι πολύ χαμηλή μπροστά; Κανονικά πρέπει να είναι πιο επίπεδη.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#610296 Αυτό με το στήριγμα στο πετάλι το φοβάμαι . Γενικά το στηρίζω κάπου καλά σε κανα κορμό κτλ, ποδαράκι δεν εχει και δε θα βάλω δε το χρειάζομαι .

Η σέλα αν προσέξεις στην τελευταία φωτό ειναι λίγο πιο κάτω απο οτι στην πρώτη , την έβαλα έτσι μετά που έφυγα απο το σπιτι για δοκιμή ,την κατέβασα λίγο και με βόλεψε. Την αφήνω και βλέπουμε


Ανέβηκα ζωηρά ορθοπεταλια μια ανηφόρα σε ενα χωριό μεγαλουτσικη και σε διάρκεια και κλίση ... ωραία cardio άσκηση.
Γενικά η ορθοπεταλιές ειναι πρόβλημα για το ποδήλατο και ειδικά την αλυσίδα; Το κάνω καμία φορά αν θέλω να επιταχύνω έχοντας μεγάλη σχέση .
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#610304
elteo έγραψε:οι ορθοπεταλιές ζορίζουν τα γόνατα.
Τι λες, δε θα το φανταζόμουν...
Έχεις να διαβάσουμε τίποτα σχετικό;
Άβαταρ μέλους
By JBT
#610306
elteo έγραψε:οι ορθοπεταλιές ζορίζουν τα γόνατα.



:hmmm:

Το έχεις κάπου γραμμένο αυτό;
Άβαταρ μέλους
By JBT
#610308 Δεν ισχύει όμως
Άβαταρ μέλους
By elteo
#610310 Γενικά η ορθοπεταλιά δεν ενδείκνυται. Εμένα η πολύ δυνατή και απαιτητική ζορίζει τα γόνατά μου.

Ισχύει αυτό που λέει αυτός από κάτω:

2. Καλύτερα να μένει ο αθλητής στη σέλα του όση περισσότερη ώρα γίνεται. Αν και πιό δυναμική, η ορθοπεταλιά στοιχίζει περίπου 10-12% περισσότερη κατανάλωση ενέργειας, αφού χρησιμοποιούνται περισσότερο οι κοιλιακοί και οι ραχιαίοι μύες.Επίσης, όταν ο ποδηλάτης κάνει ορθοπεταλιά τα ποδια ανγκάζονται να κουβαλουν περισσότερο βάρος, το άνω μέρος του σώματος, το οποίο αν καθόταν θα το κουβαλούσε η σέλλα. Στα μικρά ανήφορα δεν δημιουργείται ιδιαίτερο πρόβλημα στον αθλητή, αλλά στα μεγάλα συνεχόμενα η ορθοπεταλιά δεν ενδύκνεται. Φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις, όπως για παράδειγμα ο Αλμπέρτο Κοντατόρ.

4. Ιδιαίτερη έμφαση πρέπει να δωθεί στον αριθμό περιστροφών το λεπτό, κατά τη διάρκεια της ανάβασης. Λιγότερες περιστροφές από 70, α)βάζουν μεγάλη πίεση στα γόνατα, και β) κάνουν τον αθλητή να «παλεύει» ουσιαστικά με κάθε πεταλιά, αφού δεν συνδέονται πλέον μεταξύ τους και είναι σαν να ξεκινά κάθε πεταλιά από το 0. Ιδανικός αριθμός για ανήφορα είναι μεταξύ 75-85 π/λ. Για παράδειγμα εμένα είναι 85 π/λ. Αν δοκιμάσω να ανέβω ανήφορο με χαμηλότερο αριθμό περιστροφών θα εξαντληθώ πολύ γρηγορότερα, αφού θα αλλάξει τελείως η τεχνική μου. Κάθε αθλητής πρέπει να βρεί τον ιδανικό αριθμό περιστροφών του για τα ανήφορα και να τον ακολουθει, ανεξαρτήτως από το τι κάνουν οι υπόλοιποι συναθλητές του.


https://christostriathlon.wordpress.com ... %81%CE%B1/
Άβαταρ μέλους
By JBT
#610314 Όπως ο Κονταντορ λέει :s_crazy

Ξέχασε τον Lance :s_whiteflag