Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#35787
elteo έγραψε:
kyr80 έγραψε:http://www.car.gr/classifieds/bicycles/view/5664963/
Ψάχνω ποδήλατο για την πόλη, επειδή βαρέθηκα να μετακινώ το Mountain διαρκώς.
Αξίζει το παραπάνω;



389 καινούριο. :iconcool:

http://www.kassimatisbikes.gr/node/946

Ναι είναι ένα value4money trekking.



Το είδα αυτό ρε γμτ. Αλλά το συγκεκριμένο της αγγελίας έχει shimano deore, υδραυλικά δισκόφρενα, άλλη ανάρτηση που κλειδώνει από το τιμόνι κλπ.
Και εκεί είναι η περιέργεια... Ότι το megisto δεν έβγαινε έτσι :hmmm:

Anyway, θα πάω να το δω και αν το αφήνει στο 300ρι μάλλον θα το πάρω.

Ήμουνα στην αρχή για αγορά κούρσας, αλλά πλην της ταχύτητας, με δυσκόλεψε η θέση οδήγησης ΠΑΡΑ πολύ.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#35933 Μια χαρά είναι τα 350 ευρώ για αυτά που φοράει. Αμαρτία να του κάνεις παζάρι. Τσέκαρε ότι όλα λειτουργούν σωστά και πάρτο. Τα 850 ευρώ που αναφέρει για συνολική τιμή πρέπει να είναι αληθή.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#36022
Dimsabas έγραψε:Μια χαρά είναι τα 350 ευρώ για αυτά που φοράει. Αμαρτία να του κάνεις παζάρι. Τσέκαρε ότι όλα λειτουργούν σωστά και πάρτο. Τα 850 ευρώ που αναφέρει για συνολική τιμή πρέπει να είναι αληθή.


x2, αν βέβαια τα πλήρωσε εκ των υστέρων (δεν ξέρω στα Ideal πόσο τα χρεώνουν εξ'αρχής). Και εγώ το Megisto κοίταγα, πριν αποφασίσω να σκάσω κατιτίς παραπάνω και να πάρω Cube. Αν όντως είναι κομπλέ, μην το συζητάς, όπως είσαι :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#36544 330.... :yahoo:

Κορυφή... Πετάει σε σχέση με το hillmaster.

Στη διαδρομή για το σπίτι, 500μ πριν φτάσω, έπαθα λάστιχο :rant:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#36675 Σαν τα αυτοκίνητα. Οτι βάζεις πάνω δεν το παίρνεις σε αξία πίσω. Τρύπιος κουμπαράς και τα ποδήλατα. :lol:
Καλύτερα να τα πουλήσεις ξεχωριστά. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#36894
Dimsabas έγραψε:Καλοτάξιδο! Καλές βόλτες. Τελικά ισχύει πως αν δε το σκοτώσεις, δεν το πουλάς.



έχω καιρό να κοιτάξω , το πούλησες τελικά το δικό σου?
Πέμπτη γυρνάω Αθήνα περιμένω πως κ πως , κοντεύω 1 1/2 μήνα χωρίς ποδήλατο (λόγω της τενοντίτιδας) , εχω σαλτάρει.. :(
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#36941
Dimsabas έγραψε:Καλοτάξιδο! Καλές βόλτες. Τελικά ισχύει πως αν δε το σκοτώσεις, δεν το πουλάς.


Thanx :metalo:
elteo έγραψε:Σαν τα αυτοκίνητα. Οτι βάζεις πάνω δεν το παίρνεις σε αξία πίσω. Τρύπιος κουμπαράς και τα ποδήλατα. :lol: <br abp="782">Καλύτερα να τα πουλήσεις ξεχωριστά. :iconcool:


Το καλό είναι, τώρα που έχω΄2 ποδήλατα, ότι μπορώ να αλλάζω πράγματα από το ένα στο άλλο. Δηλαδή τα υδραυλικά δισκόφρενα, σίγουρα θα μετακομίσουν στο hillmaster.
Άβαταρ μέλους
By Panosss
#37138 (κατ' αρχήν καλοτάξιδος και πάντα όρθιος)

Δεν ξέρω, μου φαίνονται 'λειψά' τα σπαστά.
Σαν να μην κάνεις ακριβώς ποδήλατο, αλλά κάτι λιγότερο.
Πατίνι ας πούμε :lol: .

Βέβαια, επειδή μου 'χουν κλέψει δυο ποδήλατα, κι εγώ σε σπαστό με βλέπω να καταλήγω :lipsealed: .
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#37762
giannik1977 έγραψε:
Dimsabas έγραψε:Καλοτάξιδο! Καλές βόλτες. Τελικά ισχύει πως αν δε το σκοτώσεις, δεν το πουλάς.



έχω καιρό να κοιτάξω , το πούλησες τελικά το δικό σου?
Πέμπτη γυρνάω Αθήνα περιμένω πως κ πως , κοντεύω 1 1/2 μήνα χωρίς ποδήλατο (λόγω της τενοντίτιδας) , εχω σαλτάρει.. :(


Όχι και καλύτερα που δε βρέθηκε αγοραστής, γιατί ούτε εγώ έχω βρει το χιλιάρικο και βάλε που χρειάζεται για τον αντικαταστάτη. Την υγεία μας να έχουμε να κάνουμε βόλτες, αυτό είναι το σημαντικό κι όχι το πόσο προηγμένο είναι το ποδήλατο. Που σιγά κιόλας, έχω αλλάξει τα πάντα στο δικό μου, μια χαρά πάει.

Περαστικά με τον τραυματισμό. Πώς το έπαθες;
Άβαταρ μέλους
By gianik
#37823 Αν ηξερα θα σου ελεγα..
Μια ημερα ξυπνησα κ αυτο ηταν..Ο γιατρος στα επειγοντα μου ειπε οτι συνηθως οι τενοντιτιδες συμβαινουν απο επαναλαμβανομενη κινηση (φανταζομαι εννοει κ το ποδηλατο..).Τεσπα ολα καλα τωρα, δεν με ποναει , δεν το εχω δοκιμασει ομως σε πραγματικες συνθηκες πιεσης (σπριντ με ποδηλατο , μπασκετ κ.λ.π)..Απο αυριο θα σου πω..
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#38035 Δεν θυμάμαι αν το ανέφερα, αλλά στο Cube έχω αφήσει τα μαμά v-brakes, και τις τελευταίες μέρες με τις βροχές έχω παρατηρήσει ότι, ειδικά αν έχω πέσει σε νερά, ζορίζεται να σταματήσει (είμαι και λίγο βαρύς :oops: ). Για πείτε απόψεις εσείς που έχετε περάσει δισκόφρενα (και έχετε συγκρίνει με v-brakes), βελτιώνεται λίγο/πολύ/καθόλου η κατάσταση στο φρενάρισμα στο βρεγμένο ?
Άβαταρ μέλους
By gianik
#38040 Στο cube εχω υδραυλικα δισκοφρενα..Δεν υπαρχει συγκριση σε βρεγμενο ..Σε χωμα το συζηταμε.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#38219
The Ace έγραψε:Δεν θυμάμαι αν το ανέφερα, αλλά στο Cube έχω αφήσει τα μαμά v-brakes, και τις τελευταίες μέρες με τις βροχές έχω παρατηρήσει ότι, ειδικά αν έχω πέσει σε νερά, ζορίζεται να σταματήσει (είμαι και λίγο βαρύς :oops: ). Για πείτε απόψεις εσείς που έχετε περάσει δισκόφρενα (και έχετε συγκρίνει με v-brakes), βελτιώνεται λίγο/πολύ/καθόλου η κατάσταση στο φρενάρισμα στο βρεγμένο ?


Αυτός είναι βασικός λόγος υπεροχής τους.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#38221 Ρε σεις, το ξέρω για τα δισκόφρενα και το βρεγμένο, αυτό ακριβώς μου είπε και ο ξάδελφος της γυναίκας μου από όπου πήρα το ποδήλατο...το θέμα είναι η απόσταση θεωρίας -> πράξης, και αν όντως δικαιολογεί το κόστος της εγκατάστασης των δισκοφρένων...